Board index Alaturka Londra Emlakçı

Kira sözleşmelerinde nelere dikkat etmeli

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby veccihi » Tue Nov 10, 2009 2:52 pm

Oda kiralama hakkında bir soru takıldı aklıma. Şu başlığı bir canlandırayım dedim.
Gidip bir oda kiraladığımda sanırım sadece sözlü bir anlaşma oluyor. Kontratın üzerinde adı olan kişiyle anlaşıp evdeki odalardan birini kiralıyoruz. Fakat verdiğimiz deposit ya da peşin verilen kira için bize bir belge verilmesi gerekiyor mu? Daha doğrusu ev sahibi ile daha önceden anlaşmış olan kiracı , sonradan yanına aldığı kişiler için böyle bir belge vermeye yetkili mi? fazla mı paranoyak oldum bilmiyorum ama gidip adama para versem ben bu odayı tutuyorum desem , sonradan elimde nasıl bir kanıt olacak onu merak ediyorum ...
veccihi

New postby valid » Tue Nov 10, 2009 3:59 pm

kiraladigin zaman ev sahibi sana bir belge veriyor.. hem sen imzaliyorsun hem onun imzasi bulunuyor yani benimki oyleydi default bir sablon var zaten. ya biraz da guven meselesi galiba mesela ben de ilk basta paranoyaktim ama su an mesela kontratim bitti yenilemedik de halen kaliyorum depozitoyu da almadim ama verir yani oyle bir guven var aramizda ... ama dedigim gibi ilk basta bir belge imzaladik pasaport fotokopisi falan almisdi ev sahibi oyle yani orada yaziyor kac lira depozito verdin gibi seyler
valid

New postby veccihi » Tue Nov 10, 2009 4:22 pm

Valid aslında sormak istediğim ev sahibinin işin içinde olmadığı durumdu. bazı oda kiralama opsiyonlarında ev sahibini görmeden evde kalan kiracı ile muhattap oluyorsun. ben bu durumda nasıl bir belge alınabilir onu merak ediyorum.
veccihi

New postby valid » Tue Nov 10, 2009 5:08 pm

anladim evet benimki de tam ev sahibi degildi ama onun yerine yetkili biriydi ama senin dedigini anladim benim basima oyle birsey gelmedi bilmiyorum nasil olur ama illa bir yordami vardir diger onceden kalanlar nasil yapti veya yani senin bence yasal olarak bir belge alman lazim yani ben olsam alirdim almadan olmaz sonucta...
valid

Previous

Return to Emlakçı