Board index Alaturka Londra Emlakçı

Ingiltere'de evsahibi teroru

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby mephistopheles » Thu Sep 18, 2008 3:12 pm

Arkadaslar merhaba,

Hicbirseyden cekmedim bu evsahibimden cektigim kadar! Notting Hill'de bir arkadasla beraber kaldigimiz evden cikmak durumunda kaldim cocuk Amerika'ya gittigi icin. Ama asil cikma nedenim evsahibime gicik olmamdi. Kendim bankaci olmama ragmen bankalarla ugrasmaktan nefret ediyorum o yuzden standing order yapmadim. Kirayi hep kendimiz banka subesine giderek aytirdik. Ortalama 1 veya 2 gun gec yatirdik kirayi ama hicbir zaman 3 gunden fazla kirayi gec yatirdigimiz olmadi. Pasa pasa da her ay odedik 1 yil boyunca. Ama bu ehrif her 1 gunluk gecikme de oyle terbiyesizce mailler atiyordu ki artik yeter be diyip evden kontrat bitince cikmaya karar verdim.

Neyse gecen Pazar da ciktim evdem. Anahtarlari da kuryeyle yolladim muhtereme. Sonra tabi bizim depozitoyu istedim. Tam olarak 2,300 pound toplam verdigimiz depozit. Ve bu Israilli arkadas bugun email atmis. Asagiya kopyaladim emaili.

We have yesterday received the inventory report from the clerk. I had a difficult time believing the report and have visited the flat personally last night.

I am shocked at the state of the flat. Your personal belonging are still in the flat, there is damage to the walls, floor, bathroom and kitchen.

Please can you send me a contact within your HR department at JPM responsible for your department. Your deposit is not going to be sufficient to cover for the damage and I would like to discuss with them a withholding of your earnings to remedy the damage and agree a procedure without the involvement of lawyers. Your co-operation will be appreciated.

Simdi bir kere soyeldikelri basli basina yalan. Zaten eve her gun sabah 2de gidiyorum ve hemen hemen her hafta seyahat ediyorum. Eger eve bilerek zarar vermeye kalksam bahsettigi gibi bir zarar vermem mumkun degil. Ha dogrudur duvarda valiz atsirken herhalde 2 veya 3 tane ufak cizik birakmisizdir. Zaten raziyim kessin 200 pound gerisini odesin. Neyse adamin amaci baska. Bir de beyefendiye 2,300 de yetmemis benim maasima el koyacak. Sinirden cildiracagim ama tutuyorum kendimi neyse. Bir de personal stuff dedigi de bir tane bavul, bir printer ve bir lamba. Bedavadan masa lambasi printer birakiyorum ona da personal stuff demis. Ayrica bu adam eve sadece bir tane potansiyel alici getirdi hemen evi kiraladi o kisi. Yani boyle rezil bir durumda olsa o nasil olacak?

Simdi ben depositoyu almadan evden cikarak muthis bir hata yaptim farkindayim. Turk mahallesinde izbandut gibi 5-6 tane arkadasim var. Bu adamla yuz-yuze gorusme talep edip bu arkadaslari da onun gorecegi bir sekilde bekletebilirim. Bizim sirketten avukatlardan da yardim istedim. Sizin de fikrinizi alayim diyorum. Veya Turk avukat vs. tanidigi olan varsa gorusmek isterim. Simdi oalsi bir mahkemel olayinda da is uzar gider ne olacak bilmiyorum. Bu arada bu olayda tarafim tabi ama inanin evde 2,300 poundluk ahsar olmasinin imkani yok. Boyle eskiyalar da var iste medeniyetin besigi Londra'da. Ben de enayi gibi adam nasilsa oder paramizi diye ciktim evden. Gentlemen's agreement my arse!!!
mephistopheles

New postby kazandibi » Fri Sep 19, 2008 8:29 am

Benim sana verebileceğim pek yararlı bir bilgi yok ama çok geçmiş olsun demek istedim mephistopheles kardeş. Turkiye'de epey ev değiştirdim, postunu okuyunca senin adına hem sinirlendim hem de üzüldüm.
Türkiye'de kiralık ev bakarken kriterlerimden biri de ev sahibinin hali-tavrı-kişiliğidir. Kuşkusuz 10 dakika içinde kimse kimseyi tanıyamaz, ama bariz sorunlu ev sahiplerinden (evi bedavaya verse bile) uzak durmak gerekiyor. Dilerim bundan sonraki evinde daha şanslı olursun.
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır. -Einstain-
kazandibi

New postby deep » Fri Sep 19, 2008 8:38 am

"izbandut" arkadaslar olayi aleyhine cevirmekten baska bir ise yaramaz diye dusunuyorum.

Avukat fikri guzel iste, elinde terbiyesiz dedigin mektuplar / mailler gibi bir avantaj da var. Bence adama koz vermeden bu yolda devam etmek en mantiklisi.

Cok gecmis olsun.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Sep 19, 2008 8:39 am

Eve girerken envanter yapmis miydiniz? Evin surasi bozuk, burasi kirik falan diye bir liste cikartiliyor. Sonra evden cikinca o tespite gore hasar tespiti yapiliyor. Sirf bu isi yapan sirketler var, sozlesmede evsahibinin ve kiracinin bu sirketin yaptigi degerlendirmeyi kabul edeceklerine dair madde oluyor.

Eger bu tip bir duzenlemeniz yoksa isi "Small Claims Court" cozer. 2-3 ay ugrasirsiniz, git gel.

Cok tedbirsiz davranmissiniz ve evsahibi da bunu istismar ediyor gibi gorunuyor. Direk mahkemede goruselim deyin, ciddiyetinizi anlasin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Fri Sep 19, 2008 9:02 am

@mephistopheles
Kardes buyuk gecmis olsun. Bende gecenlerde evsahibiyle deposito sorunu yasadim. Deposito TDS'in elinde ve daha bir sonuca varmadilar, bekliyorum. Kanun geregi birkac yildir artik depositolar TDS (http://www.thedisputeservice.co.uk) tarafindan korunuyor.

Turkiye'de ve UK'de gecerli olan kural, eger depositosu TDS korumasi altinda degilse, kesinlikle cikarken depositonuzu almadan yada son aylarin kirasindan dusmeden evden cikmayin. Ev sahipleri kesinlikle cebinden birsey ciksin istemez.

Turk avukat'a danismak istersen:

Talat Durmusoglu
Russell Wise Solicitors
Bank Chambers, First Flor
30 - 31 Shoreditch Hight St
London
E1 6PG
Phone: 020 7247 5462
Fax: 020 7247 5463
diyab
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Fri Sep 19, 2008 4:46 pm

Kusura bakmayın da bence ev sahibi gayet haklı.

Biz Türkiye'den kira müessesesini ciddiye almamaya alışığız. Kontrat imzalanmaz, kira zamanında ödenmez, ufak tefek hasarlar normal sayılır vs. vs.
Eh, burada işler öyle yürümüyor demek ki.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby baris » Fri Sep 19, 2008 5:43 pm

mephisto: ofkeyle kalkmasaymissin keske. adama uyuz oldun diye bir suru seyle ugrasacaksin simdi.
diyab: avukat icin sagol, yaziyorum kenara.
baris
ROGER WATERS

New postby mephistopheles » Fri Sep 19, 2008 8:21 pm

Cok uzun bir email yazmistim ama yanlislikla back tusuna basinca butun yazdiklarim silindi. Bir daha yazmam cok zor simdi.

@diyab

Cok tesekkur ediyorum avukat bilgisi icin.
mephistopheles

New postby kazandibi » Fri Sep 19, 2008 8:56 pm

@386-DX
Aynı şey evsahipliği için de geçerli. Kiracı yüzünden evini lanet olsun diye satan evsahipleri de gördük.

Aslinda üstüme vazife degil belki ama cok merak ettim cidden. Arada bir seyler varmis da kacirmis olabilirim. Mephistopheles arkadas nasil haksiz? (ya da evsahibi nasil hakli?) Yani ihmal olmus olabilir ancak bu istismar etmeyi hakli cikariyorsa ben arada ufak bir sey degil, bir kac yuzyil falan kacirmis olabilirim de :)
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır. -Einstain-
kazandibi

New postby kalamaria » Sat Sep 20, 2008 1:27 pm

Benim bunun kadar kotu evsahibi deneyimlerim hep tr de oldu..Burada hintli ev sahibim cok iyiydi ama tr den agzim yandigi icin hep dikkatli davrandim,,cikmadan once depozitoyu kiradan dusmeye basladim ...neyse..

Mephistopheles senin yerinde olsam, mailine cok sasirdigimi ve ne zararindan bahsettigini anlamadigimi ,,,bana ait olan depozito parasini en kisa surede iade etmesini yazi ile yollardim,,,
acik ve somut olarak ne gibi bir zarardan bahsettigini ...en kisa sure icinde tarafima yazili olarak bildirmesi gerektigini,,,ve evde inceleme yaptiracagimi ,bunun icin yazili olarak gun ve saat bildirmesini isterdim.... Adam bu isin kurdu belliki ,,sen de yabancisin,,, bu isini daha da kolaylastiriyor tabii,,, O kafasina gore yorum yapiyor ev hakkinda,,sende kafana gore yorum yapabilirsin,,evin hangi durumda sana verildigi yazisi varsa su anki hali ile karsilastirma yaptirtabilirsin,,, ozel bir firma vardir bu is icin bilirkisi raporu verecek,

Aklima bunlar geliyor,,burada ev sahibi olan ingiliz arkadaslara da sorayim,,
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby baris » Sat Sep 27, 2008 11:56 pm

Sonunda aradigimiz evi bulduk. Turk bir emlakci sayesinde, Allah Turkleri korusun. Adam bir defa para kazanmak istiyor, aylak aylak oturmuyor. Canini disine takti yarim saatte evi buldu cikardi bize. Britanyalilar gibi onumuze bir form atip "biz size doneriz" cekmedi.
Simdi gelelim ev sahibi teroru vol1`e..
Adam bizle interview yapmak istiyormus. Is teklifi mektubumu ve bordrolarimi gormek istiyormus. Ayrica esimle beraber adamla bir cay icecekmisiz. Bakalim sirada neler var..
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Sun Sep 28, 2008 2:04 am

:) İkinci görüşmeye davet edicektir muhtemelen akabinde baris. Simdiden basarılar :p Takım elbiseni giyinde oyle git istersen. :)))) Acayip insanlar ya..
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Sun Sep 28, 2008 1:12 pm

@baris

Cok ilginc seyler oluyormus burda yaw. Sasirdim kaldim walla. Ev sahibi interview yapiyor demek!! :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Sep 30, 2008 8:49 am

Ev sahibinin kiraci ile gorusmesine de "interview" deniyor Ingilizcede, bosuna germeyin kendinizi.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Tue Sep 30, 2008 9:59 am

kelimeden ziyada;

"... Is teklifi mektubumu ve bordrolarimi gormek istiyormus. Ayrica esimle beraber adamla bir cay icecekmisiz. Bakalim sirada neler var...."

kismina sasirdim ben.
abbulu
ROGER WATERS

Next

Return to Emlakçı