Board index Alaturka Londra Emlakçı

Mortgage almak

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby HSAG1D » Fri Jul 23, 2010 2:49 pm

Kiralar malum, orta halli bir mortgage'in aylik odemesi ile uc asagi bes yukari ayni. Ev fiyatlari da yavas yavas tekrar yukselise gececegi icin, evin 10%-20%ini depozito olarak biriktirebilen biz gurbetciler icin mortgage ile ev almak tekrar cazip hale gelmeye baslayacak.

Forumda mortagage almis, almak uzere olan arkadaslar tecrubelerini paylasibilirler mi? Nelere dikkat etmek lazim. Ozellikle UK vatandasi olmamanin getirdigi sorunlar oldugunu, bazi bankalarin en azindan ILR istedigini duydum. Bu tip sorunlar ile karsilasanlar oldu mu ve bunlari nasil astilar? Hangi bankalar bu durumlarda daha calisilabilir?

Cevaplar icin simdiden tesekkurler.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Jul 23, 2010 4:57 pm

Ben hic almadim, almayi da dusunmuyorum acikcasi ama ara ara piyasayi kontrol icin bakarim. %10-%20 downpayment ile kimse mortgage vermiyordu son baktigimda en az %25 istiyorlar. %30un altina inemeynler de var. Rakamlardan emin misin?

Bir de bu ev kirasi mortgage odemesine denk geliyor hesabini hic tutturamadim ben. Ev fiyatinin yarisini yatirmadiktan sonra hep mortgage daha yuksek cikiyor. Kirada otrudugum evi satin alsam ne olur senaryosuna bakiyorum tabi hep. Sehrin biraz disina cikip daha ucuz bir ev alarak mevcut kirayi tutturmak da mumkun.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Fri Jul 23, 2010 5:19 pm

Krizden once 5% ile hatta 0% ile verenler vardi, ev fiyatlari o kadar hizli artiyordu ki bankalarin riski neredeyse yoktu.

Su anda en dusuk 10% var. 20%'e cikabilirseniz neredeyse her bankadan alinabiliyor. Tabii deposit ne kadar cok olursa faiz orani o kadar dusuyor. Bazi bankalar UK vatandasi olmayanlara 10% ile vermiyor vs.

Bu sartlarda benim baktigim evler icin 20% deposito yatirilabilirse aylik mortgage odemesi uc asagi bes yukari kira ile ayniya geliyor. Dolayisiyla 5 yil bile oturulacak olsa, odenen kira ev satilirken geri alinmis oluyor, ayni sekilde ev fiyatlari artarsa yine kar.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Jul 23, 2010 5:33 pm

Interest only mortgage'dan bahsetmiyorsun degil mi? Benim odedigim kiralar hep interest only mortgage'a denk geliyor. O yuzden ha bankaya ha ev sahibine odemisim diyorum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Fri Jul 23, 2010 6:35 pm

interest only mortgage pros and cons
http://www.thisismoney.co.uk/mortgages- ... page_id=97
mindbender
ROGER WATERS

New postby vamosbien » Fri Jul 23, 2010 7:16 pm

Mortgage icin HSAG1D'nin dedigi gibi %10 ile de kredi almak mumkun..ama o faizleri odemesi zor tabii,eger %30'lara cikabiliyorsaniz,ya da en azindan %25'ini verebiliyorsaniz faizler gayet uygun..tabii,illaki artacak,burada kalmayacak bu faizler ama epey dikine bir artis ongorulmuyor..simdilik..
ben HSBC'den aldim..cunku lifetime mortgage veren sadece bu banka vardi..aslinda Woolwich'in de lifetime urunu var ancak iki sene calismis olmak gerekiyordu,ben o sartlara uymuyordum..zaten HSBC %30 koydugumu gorunce,superpass seklinde verdi aninda..bu arada kac senelik vizeniz kaldigina da bakiyorlar,sanirim iki yildan az kaldiysa problem olabilir..
lifetime'i her iki uc senede bir yenilemeyle ugrasmak istemedigim icin sectim,tabii ki garanticiler,ne odemek isteyecegini bilmeden rahat edemeyecekler icin fixed mortgage'lar da mevcut..banka olarak fazla kasmayan bir de Abbey var,sadece 1 yil calismis olmami onlar da dert etmemislerdi..HSBC'nin avantaji arada mortgage advisor kullanmiyor olusu,direk onlarla muhatap oluyorsunuz,araci olmadan..eger advisor isterseniz tanidigim bir turk arkadasa yonlendirebilirim sizi..
depositi olanlar icin oldukca uygun bir yatirim gibi gorunuyor,kiraladiginizda kiraci mortgage'inizi oduyor,sizi evsahibi yapiyor,ne ala..-benim kosullarimda- turkiyedeki faizler buranin yaklasik 2.5 katina denk geliyor..evet,oldukca buyuk bir borcun altina giriliyor gibi gozukse de eger kiraya vermenin rahat olacagi,merkezde bir ev alinirsa bence rahat uyunabilir geceleri..su an benim odeyecegim aylik miktar,kira bedelinin 100 pound kadar altinda mesela..
aklima geldikce daha fazla yazarim detaylari..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby deep » Sat Jul 24, 2010 2:03 pm

Dun bir ev icin verdigimiz teklif kabul edildi, boylece bizim icin de surec baslamis oldu. Bir ev almanin adimlari soyle(yaklasik olarak, benim deneyimlerime gore):

1. Bankaya ya da bir lender'a gidip mevcut faiz oranlari, odeme planlari ve size verebilecekleri mortgage paketi(urun) hakkinda genel bir bilgi edinmeniz gerekiyor once. Temel parametreler maasiniz ve depozitonuz. Hemen her seyi bu ikisi belirliyor. Maasinizi ve elinizdeki pesinati soylediginizde size, "alabileceginiz en yuksek miktar (atiyorum) £300K" diyorlar. Boylece hangi fiyatlarda bir ev bakmaniz gerektigi konusunda fikriniz oluyor. Eger banka ya da lender o urunu alabileceginizi soylerse buna "Mortgage in principle" deniyor ve ev ararken bunu belirtiyorsunuz...

2. Ne tur bir ev istediginizi, kriterlerinizi alt alta yazip agency'lere gidiyorsunuz. Ne istediginizi bilmek gercekten onemli yoksa ev arama isi sonsuz bir dongu icine giriyor, yorgunluk, zaman kaybi sinir harbi vs.

3. Istediginiz evi buldugunuzda teklif veriyorsunuz.

4. Teklifiniz kabul edildiginde artik surece baslayabilirsiniz. Sizden ilk istenen sey bir avukat oluyor (solicitor). Avukat masraflari pek cok parametreye gore degisiyor ancak yaklasik olarak £600 - £1000 arasinda bir masrafi var.

5. Avukattan sonra tekrar banka/lenderiniza gidiyorsunuz. Size durumunuza gore pek cok urun sunuyorlar, sartlariniza uygun olan birini kabul ediyorsunuz. Ornegin ilk 3 yil sabit bir oranda odeme yapip (fixed rate) daha sonra degisken faiz oranina donebilirsiniz. Sabit odeme suresini 2 ya da 5 yil da yapabilirsiniz vs. Onerilen urun depozitonuza gore cok degisiyor. Su an icin en makul oran %20. %15 depozitoya verilen urunler de var ancak oranlari %6'nin uzerine cikiyor, o yuzden aradaki %5 cok onemli olabiliyor. %25 - %30 depozito icin elbette daha uygun faizli urunler oluyor, %4 un altina iniyor.

Depozito disinda alabileceginiz Mortgage'i belirleyen en onemli unsur duzenli geliriniz. Pek cok lender yillik maasinizin 4 katini veriyor. Sadece 3 katini ya da 5 katini veren nadir lender'lar da cikiyor. Bu durumda vergi oncesi yillik maasiniz 50K ise, 200K lik bir Mortgage alabilirsiniz. Bunun uzerine depozitonuzu da eklediginizde (50K diyelim) 250K lik bir ev bakabileceginiz anlamina geliyor.

Bu arada 250K ev alirken kritik bir sinir, 250K ve altindaki evlerde stamp duty denilen vergiden muaf oluyorsunuz. Bu vergi su an icin %3. Yani 251K lik bir ev aldiginizde £7500 extra bir verginiz oluyor. Evi 250K ya alirsaniz bu parayi odemiyorsunuz. Dolayisiyla fiyatlar £249K 'dan £275K ya firliyor genelde.

Aylik geri odemelere gelince.. Bu miktar zaten isteseniz de belli bir oranin uzerine cikamiyor. Yani "ben yemem icmem ayda su kadar oderim, verin Mortgage'i" diyemiyorsunuz. En makulu tabiki aylik odemeleri ortalama kira duzeyinde tutabilmek, 900 - 1300 arasi oluyor bu da.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Sat Jul 24, 2010 2:13 pm

@deep tesekkurler bilgiler icin gercekten cok yararli. Bu arada senin vize durumun nedir ve bununla ilgili sorunlarla karsilastin mi mortgage surecinde?
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby deep » Sat Jul 24, 2010 4:58 pm

Rica ederim. Daha pek cok detay ve "best practice" 'ler var elbette ancak konuyu cok dagitmamak icin yazmadim. Ihtiyaci olan arkadaslar olursa bildigim kadariyla yanitlarim seve seve.

Vize durumumuzu pek cok lender sordu. Sormayanlar da oldu. Bizim vizemiz zaten bitmek uzereydi o yuzden once onu uzattik(3 yil), sonra mortgage islemlerine basladik. Uzatma surecini de ev bakarak degerlendirdik. Mortgage advisor'lardan biri vizemin minimum 2 yillik olmasi gerektigini soyledi ancak bunun icin bir kaynak gostermedi. Deneyimlerine dayanarak soylemistir diye tahmin ediyorum.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Aug 13, 2010 1:45 pm

Interest only mortgage mevzusu sona eriyormus:
http://uk.finance.yahoo.com/news/intere ... e.html?x=0

Fiyatlara menfi etkisi olacaktir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Fri Aug 13, 2010 7:19 pm

yaklasik 2 sene once, deep'in bahsettigi butun adimlardan gecerek bende ev sahibi olmak uzereyken son anda vazgecmek zorunda kaldim. (yuzde 50 deposit koyma imkanimda vardi), o zamanki isyerim cok buyuk bir rakam ile adam cikardi ve 5-6 ay sonra bende public sector'e kactim cok daha az maas ama en azindan guvenli diye. (simdide public cuts geliyor, oda baska bir mesele...)

Mortgage ile ev sahibi olmak gayet mantikli, gercekten cok guvenli bir isiniz ve arada derede kalmis bir saving yada ikinci geliriniz varsa tabi.

Ps: vize ile pek ilgilenmiyorlar, son 2 senelik isyeri ve kredi gecmisime bakmislardi.
rambo
ROBERT PLANT

New postby merope » Mon May 07, 2012 8:41 pm

Arkadaşlar ev alma ile ilgili 2 sorum var:

1-mortgage ile ev almak için burada kaç sene yaşamış olmak lazım ? (bir arkadaşım 3 sene dedi ama bunu neye dayanarak söyledi bilmiyorum)

2- ILR olmadan buradan peşin olarak ev alınabilir mi?
merope
ROGER WATERS

New postby London » Tue May 08, 2012 2:04 pm

kredi karti almak icin bile 3 sene burada yasamak gerekiyor. ona binaen soylemistir. 3 sene gecmeden kredi karti alabiliyorsun ama gidip ugrasman dil dokmen vs. gerekir. mortgage icin ise dil dokmenin ise yarayacagini sanmiyorum.

ILR olmadan ev alinabilir cunku birincisi bir arkadasim mortgage ile aldi ILR olmadan, mortgage ile aldiysa pesin haydi haydi alinir, ayrica (bkz: bir arkadasim ekolu). ikincisi de mutekabiliyet ilkesi (reciprocity) geregi, tr'de ingilizlere gayrimenkul satiliyor. bu da bizim de burada ev alabilecegimiz anlamina geliyor. yani aslinda buradan ev alabilmek icin, burada yasiyor olmana bile gerek yok hukuken bakacak olursak.
London

New postby merope » Tue May 08, 2012 4:41 pm

Burada yaşamadığı halde alan biri ile tanıştım ama avukatlara çok para vermiş :)
merope
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Wed May 09, 2012 8:38 am

3 yil meselesi credit score ile ilgili. Duzgun bir credit score icin 3 yil gerekiyor, ama kredi karti vs cok kullanan ve yuklu birikimi olan biriyseniz, 3 yildan evvel de olur diye dusunuyorum.

Ev almak icin kisinin bu ulkede fiziki olarak bile bulunmasina gerek yok. avukat ucreti normalde £1000, bu tur durumlarda £2000 civarina cikabilir diye dusunuyorum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

Next

Return to Emlakçı