Board index Alaturka Londra Emlakçı

Ev alirken nelere dikkat etmeli?

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby cazkedisi » Mon Jul 16, 2012 4:27 pm

ev alırken dikkat edilecek şeyler nelerdir? mesela ex-councilleri direkt kestirip atar mısınız, yoksa bunların da makulleri var mıdır?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby silvertr » Tue Jul 17, 2012 8:50 am

bu aralar benimde ilgimi ceken bir durum.. Ayda o kadar kira vericegime gider ev alirim durumundayim.
Ev almis arkadaslardan deneyimlerini paylasmalarini rica edebilir miyim?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Tue Jul 17, 2012 8:59 am

2 sene once ev aldik. asagida bir iki gozlememiz var, tabii bunlar bizim manchester'daki tecrubemizden geliyor, londra'da baska turlu olabilir isler.

1. evin yapi kalitesi: bizim aldigimiz ev 20 senelikti. simdiki aklim olsa sifir ev veyahut en fazla 10 yasinda ev almayi tercih ederim. ozellikle house tipi birsey aliniyorsa, gorunen gorunmeyen tadilat tamirat cok cikiyor ve tamirci ile ugrasmak inanilmaz pahali ve zor.

2. lokasyon: pahali semtlerin marketi krizden en az etkileniyor. Dolayisiyla hem almak hem de satmak daha kolay. bizim terchimiz 2-3 sene sonra satiliga cikarmak istersek istedigimiz fiyattan 1-2 ay icinde satabilmekti. Bunun icin luks sayilabilecek bir yerden daha kucuk bir ev aldik. Ayni para ile daha ortalama bir yerden daha iyi bir ev alabilirdik ama esnek olma istegi daha agir basti.

her ne kadar council ex-council disaridan belli olmasa da, potansiyel alicilar icin bu neredeyse bir "stigma". insanlar bunu biliyor ve fiyatlar buna gore dusuk oluyor. ayrica tam da bu nedenden mahallenin genelinden daha yuksek crime rate vs olabiliyor.

3. evin ozellikleri: evi kisa zamanda satabilmek icin kendi zevklerinizin yaninda, ortalama british zevklerini de goz onunde bulundurmak lazim. mesela bize kalsa bath degil shower tercih ederiz ama bazi british'lerin bath olmayan ev almama takintisi oldugundan dolayi taviz vermek zorunda kaldik.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby vamosbien » Tue Jul 17, 2012 10:04 pm

10 ay once bir ev aldim ben de..5.zonda, isime yakin,Londra'nin guneydogusunda..1935'te yapilmis..zaten buralarda yeni ev yok,1920-30lu yillarda yapilmis bir ornek Victorian evlerle dolu her yer..ama yeni gibiler,icine bir masraf etmeden girip oturdum..
lokasyon icin hsag1d'nin taktigini uyguladim..azicik pahali olsun, mahalle iyi olsun..council house yok sanirim cevremde..henuz gormedim..
3.maddeye de katiliyorum..bir arkadas sirf dusakabine cevirdigi icin evini satmakta zorlandi..
evin bir bolumu cok iyi olursa o ev kendini satiyor..aninda..ya ozel dizayn edilmis mutfak,ya banyo(nefis walk-in banyolar var) ya da bakimli bahceler..birisi harika olunca diger kusurlar gorulmeyebiliyor..
ve cogu kisin bildigini tekrarlamakta fayda var, semt iyi olabilir ama iyi yerler sokaga gore bile degisiyor..nethouseprices gibi sitelerden satilmis evlerin fiyatlarini gorebilir,postakodlarini girerek asagi yukari bir karsilastirma yapabilirsiniz..
vamosbien
ROBERT PLANT

Return to Emlakçı