Board index Alaturka Londra Emlakçı

Reading'e yerleşme fikri ve tavsiye

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby BirtanAy » Mon Sep 07, 2015 12:23 pm

Merhaba,
Ankara anlaşması ile UK'e yerleşmeyi planlıyoruz. 3 yaşında kızım ve eşim ile beraber Reading'e yerleşmek gibi bir niyetimiz var. Forum içerisinde Reading aratınca çıkanları okudum ama her soruma cevap alamadım. Eğer Reading'te ikamet eden site kullanıcıları var ise yardımlarını rica edeceğim.
1- Reading gördüğüm kadarıyla çocuk büyütmek için fena bir yer değil. ancak orada yaşayan birileri varsa bu konudaki fikirlerini rica ediyorum. parklar ne durumda , kolay ulaşılabilir mi?
2- bahçeli bir ev kiralamak istiyoruz ve bütçemiz ayda 1000 P. Aile olarak yaşayacağımızı düşünürseniz hangi bölgelerine bakmamızı tavsiye edersiniz.
3- Bisiklet kullanımı yoğun gibi geldi. bisiklet ile tren istasyonlarına gitme deneyimi olan arkadaşlar varsa tavsiye ediyorlar mı?
4- Sağlık ile ilgili imkanları yeterli mi? Kızım doğumundan hemen sonra bir ameliyat geçirdi ve ömür boyu gözlem altında olması lazım. Intestinal malrotasyon teşhisi konmuştu ve bağırsaklarının tekrar yerleştirilmesi gerekti. bu sebeple hayatı boyunca bğırsak sorunu yaşaması olasılığı var.
5- Readingde yaşayan ve çocuğunu oradaki okullara gönderen biri var mı? varsa eğitim ile ilgili düşünceleri nelerdir? tavsiye edilebilecek okul var mıdır?

konular ile ilgili bilgisini paylaşabilecek kişiler varsa sevinirim.

iyi günler
BirtanAy

New postby ilkerse » Wed Sep 16, 2015 12:40 pm

Merhaba,

IT alaninda calisanlar icin Reading'i tavsiye ederim. Londra'ya gore hayat daha kolay ve nispeten ucuz. Londra'ya ulasim kolay. Orta uzun vadede isinize yakin bir yere gecmeniz daha uygun olacaktir. Sorulara gelince;
1. Parklar her bolgede var. Merkezden ciktikca secenekler cogalir. Park konusu Ingiltere'de problem olmaz diye dusunuyorum.
2. Isinize yakin ev bakin derim. Ilk geldiginizde gecici bir yer bulun sonucta isleriniz oturunca sartlar degisir ve en uygun yeri kolayca bulursunuz. Reading'de Caversham en iyi bolge ancak £1000 seviyeleri bahceli evler icin zor olabilir. Earley - Woodley nispeten daha uygun ve okullar konusunda basarili
3. Bisiklet kullaniliyor ama bir Hollanada Danimarka kadar degil. Turkiye'den oldukca rahat ama.
4. Resident oldugunuz surece saglik ucretsiz. Reading'de 2 cocugumuz oldu hic sikinti yasamadik. Adresiniz belli olunca lokal bir GP'ye (aile hekimi) kayit oluyorsunuz.
5. Okullar icin schholguide.co.uk adresinden yasayacagimniz bolgedeki okullarin ratinglerini gorebilirsiniz.

Iyi sanslar...
ilkerse

New postby abbulu » Fri Oct 02, 2015 3:32 pm

Park heryerde var ama buradaki park kavrami ile Turkiye'deki park kavramlari farkli. Ona dikkatinizi cekmek isterim. Burada park, sadece yesillik alan manasinda park. Oyle cocuklar icin oyun alanlari, salincaklar, kaydiraclar, hoplataclar falan beklemeyin. Turkiye'den gelen cocuklu bir arkadasim icin hayal kirikligi olmustu bu, o yuzden aklima gelmisken yazayim dedim.

Reading, londraya gayet yakin ve ulasimi iyi. Evlerde londraya gore biraz daha ucuzdur. Fakat isiniz londra ise hergun gidis-gelis masrafiniz ve kiranizla cok buyuk ihtimalle londrada daha rahat yasabilirsiniz. Ulasim burada pahalidir bunu not etmek lazim. Ev secerken ev-is yolcuglunun suresi ve maddi kulfetini kesinlikle hesaplayin.

http://www.rightmove.co.uk
http://www.zoopla.co.uk

Yukardaki sitelere sehir adi/posta kodu yazip kiralarla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Fakat £1000'a bahceli bir ev oldukca zor diye tahmin ediyorum.

Saglik hizmetleri icin cok beklenti icinde olmayin bence. Acil bir durumda kesinlikle backup planiniz olsun ve TR'de bir hastane planiniz olsun. Benim cocugumda bagirsaklarindan (5 hafta ve 1 hafta once) iki kez ameliyat olmasi gerekti, ikisinde de TR de arastirma hastanesinde oldu. Ameliyat yontemi bile burda uygulanandan cok daha iyi idi. Kendim de arastirdim, oradaki Prof. cerrahimizda bilgi verdi ve bundan bahsetti. Kizimin hastaligi icin burada sadece acik ameliyat yapiliyordu, TR'de kapali ameliyat ile yaptilar ve 4 gunde taburcu oldu. Orada cok rahat Prof. a ulasip konusabilirken, burada o kademede birisine ulasmak bile imkansiza yakin. Belki baskalarinin daha iyi deneyimi olabilir o yuzden komple kotudur demek istemiyorum. Ama TR deki hastanelerin ve doktorlarin burdakilerden kat kat daha iyi oldugunu iddia edebilirim. Acil de bile, cocuk cigliklar icinde aglarken, eli ocaktan yanan cocugu 3 saatte beklettiklerini biliyorum. Esim hamile iken 3-4 kez acile gitmistik. Birinde 2 saat, birinde 1 saat bekledik. Diger 2 sinde 2 saat bekledik ama sira bize gelmeyince, evimize geri donduk oralarda heba olmak istemedik.
abbulu
ROGER WATERS

New postby ege10 » Fri Oct 02, 2015 4:14 pm

Selam abbulu haklisin saglik icin bir tr plani olmali. Mesela Ben dislerimi turkiyede yaptiriyorum zaten buyuk cogunluk oyle yapiyor.

3 yil once ben gece 12 bucuk gibi evde kafami kapiya carptim ve kafam yarildi. Bayaa bole 4 parmagim giriyodu yarigin icine. Kanamaya basladi. Tek basimayim. O an ambulansi aramak aklimdan bile gecmedi taksi ile hastaneye gittim. Tam 2 bucuk saat kafamdan kanlar akarak acilde tek basima sira bekledim. Selpak mendil ile bastirdim kendi kendime. Sonra bi hemsire dikis atti. Hic film falan cekelim demediler ben teklif ettim gerek oldugunu dusunmuyorum dedi hemsire. Ne bileyim tr de olsa iki bucuk saat beklemezdim kanayarak. Bir de bas yani en onemli yer. Bence de tr de saglik burdakinden daha iyi.

Yani nhs kotu de diyemem bazi seylerde de cok ilgileniyolar, ilaclari ucretsiz veriyorlar. Bazan doktorla veya hemsire ile saatlerce konusdugum oldu hic bir defasinda of bile demediler. defalarca anlattilar tekrar tekrar. Turkiyede olmayan tedaviler burda var bazi konularda.

Bu arada gp lerde ayri bir sorun. Son bir senedir nasip olmadi gp me gorunmek telefon aciyorum randevu icin. Sonra doktor geri ariyor telefonda muayene ediyor, ilaclari soyluyor. En son gecen ay gastrit tedavimi boyle telefonda oldum ve agri gecmiyorsa bir tane daha ilac ic dedi doktor :)

Sanirim her bolge ve departmana gore degisyo nhs kalitesi. Ama acil servislerde herkes cok bekledigini soyluyor. Allah hic birimizi dusurmesin hastanelere.
ege10

New postby abbulu » Fri Oct 02, 2015 4:18 pm

Bir arkadasim futbol oynadiktan bir gun sonra gp gitmis ve ayagim agriyor ve sisti demis. GP de bakmis, agri kesici verip bi hafta sonra tekrar gel hala agrin varsa demis. Bir hafta sonra tekrar gittiginde ayak kemiginde catlak oldugu ortaya cikmis. Cocuk tabi bir hafta boyunca agri icinde kivranmis.

Iyi durumlar da illa ki vardir ama ortalama durum vahim demek yanlis olmaz bence.
abbulu
ROGER WATERS

New postby BirtanAy » Mon Oct 12, 2015 11:56 am

Cevap Yollayan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sayın İlkerse siz Reading'de mi ikamet ediyorsunuz?

herkese iyi haftalar dilerim.
BirtanAy

New postby merope » Tue Nov 03, 2015 9:12 am

Birtan, Nerede calisacaksin?
merope
ROGER WATERS

New postby BirtanAy » Wed Nov 11, 2015 8:46 am

merope wrote:Birtan, Nerede calisacaksin?

Selam merope,
Şu anda nerede çalışacağım kesin değil ancak IT sektör verilerini incelediğimde Reading - Londra arasında çok fazla iş imkanı olduğunu görüyorum. Bu gölgede çalışabilmeyi umuyorum.
BirtanAy

New postby erkut » Thu May 05, 2016 3:51 pm

geldiniz mi Reading'e?
erkut
ROGER WATERS

Return to Emlakçı