Board index Alaturka Londra Emlakçı

Ev tutmak 101

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby direnc » Sun Nov 15, 2015 11:58 am

Selam,

Takip edenleriniz görmüştür, geçenlerde ank. ant. vizesini aldım ve maile Londra'ya gidiyoruz yakında. Önden ben gidip mümkün olan en kısa süre içinde ev işini halletmem gerekiyor.

Forumun emlak kısmını inceledim ama bizim durumumuza benzer bir başlık göremedim. Tecrübeli arkadaşlara sorularım var:

. UK'de herhangi bir geçmişimiz olmadığı için ev tutarken ne kadar sorun yaşarız?
. Credit check, reference vs olmadan ev tutmamız mümkün değil mi?
. Şirketin kurulması anladığım kadarıyla NI'a bağlı; onun da ne kadar sürede geleceği muamma (6 hafta diyollaa) yani adamlara kanıtlayabileceğim tek şey BRP ve tr'deki hesap dökümü falan olur herhalde.
. Anladığım kadarıyla olay neredeyse tamamen emlakçılar üzerinden yürüyor. Dolayısıyla tanıdık bir emlakçı falan bulmak bu sorunları yaşamamızı engeller mi? Eğer öyleyse beni tanıdık bi' emlakçıya yönlendirsenize.

~1 sene falan flatshare vs yapıp ev tutanlardan bahsetmiyorum. max 1-2 ay geçici bir yerde kalıp direkt ev tutan birileri vardır diye düşünüyorum. Bizim durumumuzda olan birileri bi' el atıversin.

Yani ailesiyle giden birileri mutlaka vardır forumda; veya böyle birilerini bilen birileri? Bilal'e anlatır gibi anlatana Londra'da sınırsız yerli içki.
direnc

New postby hcho » Mon Nov 16, 2015 10:41 am

Ne? Sinirsiz yerli icki mi? Hemen cevapliyorum.

Ev tutarken sorun yasamayan yok. Burada gecmisiniz olmadigi icin daha fazla sorun yasama ihtimaliniz de var malesef.

Reference check olmadan ev tutmak mumkun. Arz talep egrisinin neresine dustugunuz onemli. Cok talibi olan bir muhit/ev icin zorlanirsiniz. Az talep olan bolgelerde kendi kosullarinizi dayatabilirsiniz.

Soyle bir sey her kosulda denenebilir. Diyelim 1 yillik sozlesme yapiyorsunuz; yillik kirayi 2 taksit halinde oderim derseniz atlarlar. Hatta boyle fiyat kirmak da mumkun olur. Tabi soru o kadar nakitiniz var mi, boyle baglamak isinize gelir mi?

Burada emakcilik bile ciddi anlamda profosyonellesmis durmda. Ev saklamak, ahbap cavus iliskileri falan pek yok. Genel olarak can sikici bir tecrube ama is Turkiye'deki kadar yalama olmus degil. Tanidik arama ile ugrasmaniza gerek yok. Kaldi ki reference check ve sair ev sahiplerinin talep ettigi birsey. Her talep pazarliga tabidir.

Hakettim mi yerliyi?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby direnc » Mon Nov 16, 2015 1:00 pm

Teşekkürler cevap için. Cevap çok tatmin edici; ama içerik hoşuma gitmedi. Sınırsız olmasa da bi'kaç paynt ısmarlarım. Hem viski falan da orada yerli içki statüsündedir falan mazallah. :)

Kira parasını bağlamak konusunda hiçbir sıkıntım olmaz; ama o kadar param yok heheheh. 3 aylık peşin falan teklif edip bir nabız yoklaması yapmayı düşünüyorum. Daha fazlasını vermeyi gözüm yemez.

Evet yok mu başka çocuklu aile? Herkes mi flatshare yaptı veya eş-dost-akraba yanında kaldı ilk gittiğinde? Tek salak biz miyiz?
direnc

New postby ege10 » Thu Nov 19, 2015 5:21 pm

selam direnc, share de yapmadım hiç akrabamda yoktu yıllar önce bi başıma ayak başmışdım londraya yalnız değilsin:)

ben bu güne kadar tüm evlerimi gumtree den private landlord buldum, emlakcılara para kaptırmadım. emlakcılar cidden profesyonel ama kasap gibiler seni soymak için hiç bi fırsatı kaçırmazlar. bana tutmak istediğim oda sayısına bile karışmışlardı. emlakcıdan kacının. private landlord olursa credit check, garantor, referans, banka mektıbuda da istemiyorlar. agency fee de vermezsininiz. hatta pazarlık edip depositoyuda düşürtüyordum ev sahibi ile. sonuçda yine ev sahibi ile aynı kontratı imzalıyorsun. kolay gelsin.
ege10

New postby direnc » Thu Nov 19, 2015 7:38 pm

çok sağol @ege10. bunu duymak gerçekten iyi geldi. 2 gün önce geldim, dandik bir yerde geçici olarak kalıyorum (airbnb). yarından tezi yok başlıyorum ev aramaya.

peki son bir şey daha sorayım. bu ev arama işini şirketi kurduktan önce mi yaptın, sonra mı? yani şirketin henüz kurulmamış olması falan bir problem mi?

ege10 wrote:selam direnc, share de yapmadım hiç akrabamda yoktu yıllar önce bi başıma ayak başmışdım londraya yalnız değilsin:)

ben bu güne kadar tüm evlerimi gumtree den private landlord buldum, emlakcılara para kaptırmadım. emlakcılar cidden profesyonel ama kasap gibiler seni soymak için hiç bi fırsatı kaçırmazlar. bana tutmak istediğim oda sayısına bile karışmışlardı. emlakcıdan kacının. private landlord olursa credit check, garantor, referans, banka mektıbuda da istemiyorlar. agency fee de vermezsininiz. hatta pazarlık edip depositoyuda düşürtüyordum ev sahibi ile. sonuçda yine ev sahibi ile aynı kontratı imzalıyorsun. kolay gelsin.
direnc

New postby ege10 » Fri Nov 20, 2015 8:05 pm

ev tuttuğumda ne şirketim vardı ne de bankada param ne de credit history im. hiç bir şeyim yoktu. one month deposit ve one month advance verdim kontratı imzaladım. kimseye şirketinden bahsetmek zorunda değilsin. soran olursa da yer bakıyorum avukatım şu an şirketi işlemlerimi yapıyor falan der geçersin.

6 aylık peşin kira vermeye katılmıyorum yapanlar var ama sorun yaşarsan paranı geri vermezler. bence yapma.
ege10

New postby meltem » Sun Dec 06, 2015 3:15 pm

Selam direnc

Biz eşimle 2 haftadır Londra'dayız ev tutmak için geldik. 2 haftadır her Allah'ın saati emlakçılarda ve evlerde geçti zamanımız. Oyle ben şu evi beğendim param da var hadi tutayım gibi bir durum yok maalesef. Ya da biz yaşamadık. Eşim İngiliz. Beğendiğimiz ev için 6 ay peşin vermeyi kabul ettik. Ama ev sahibi ikimizin de henüz İngiltere de işi olmaması nedeni ile hayır dedi. Biz de teklifi 12 aya çıkardık ama kira miktarını düşük tuttuk ve kabul etti.(pazarlığa açıklar) Kabul etmesi bütün prosedürlerin tamamlandığı anlamına gelmiyor burda. Benim tr deki ev sahibimin yöneticimin irtibat numaralarını ve emailleini istediler. Ev sahibimle dün irtibata geçmişler. Sanırım hafta başında da yöneticimle irtibata geçecekler. Bu referanslardan sonra benim ve eşimin hesap ekstrelerini vereceğiz. Türkiye de üzerime kayıtlı fatura görmek istiyorlar. Kısacası istiyorlar da iatiyorlar. Biz 2 haftada hem fiziken hem de ruhen yorulduk. Allah size kolaylık versin. Umarım sorunsuz bir çırpıda halledersiniz.

Burada temiz istediğin gibi bir ev bulmak da ayrı sorun. Bu kısmı da çok yordu bizi. Neyse yarım Türkiye'ye geri dönüyoruz. Bir de orada evi toparlama işleri var
meltem

New postby direnc » Sun Dec 06, 2015 9:03 pm

benzer şeyleri yaşadım ve yaşıyorum... henüz kafayı sokacak bir yer bulamadım :/
direnc

New postby hamdiceylan » Sat Dec 12, 2015 7:55 pm

merhaba arkadaşlar bende Ankara anlaşması vizesi aldım ve 25 aralık -25 ocak tarihleri arasında eşimle ingilterede olup brp almam ve ev şirket işlerine başlamak gerekiyor bende direnc gibi eşimle gelecegim ve çok küçükte olsa bi flat bulmaktan yanayız son çare flatshare, eger türkiyeden gelmeden şunları yanınızda getirin dediğiniz şeyler varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Umarım hepimiz içimize sinecek birer barınak bulabiliriz :) :)
hamdiceylan

New postby ege10 » Sat Dec 12, 2015 9:52 pm

bence elektrikli battaniye! ilk londraya geldiğimde dedem zorla valizime koydurmuştu. kızmıştım ama ne iyi yapmış. bazı evler o kadar soguk oluyoki anlatamam. kurtarıcım olmuştu.
ege10

New postby hamdiceylan » Sun Dec 13, 2015 8:33 am

Eşimde elektrikli battaniye götürelim demişti demek haklıymış, tesekkurler listeye ekledim bile :)
hamdiceylan

New postby meltem » Sun Dec 13, 2015 7:49 pm

hamdiceylan wrote:merhaba arkadaşlar bende Ankara anlaşması vizesi aldım ve 25 aralık -25 ocak tarihleri arasında eşimle ingilterede olup brp almam ve ev şirket işlerine başlamak gerekiyor bende direnc gibi eşimle gelecegim ve çok küçükte olsa bi flat bulmaktan yanayız son çare flatshare, eger türkiyeden gelmeden şunları yanınızda getirin dediğiniz şeyler varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Umarım hepimiz içimize sinecek birer barınak bulabiliriz :) :)

Biz de 2 hafta İngiltere'deydik ev tutmak için. Yeni gedik.

Önce çok sabırlı olmanızı dilerim. Bize mi denk geldi yoksa hep mi böyle bilmiyorum ama İngiltere'de ha dedin mi ev tutulmuyormuş. İnanılmaz bir prosedür. Ankara anlaşmasının ev tutmadaki avantajını bilmiyorum. Ama bizden hesap dökümlerimizi, tr deki adresimizin yer aldığı faturalar, ehliyet (eşim İngiliz, eşimin İngiliz ehliyeti) tr deki ev sahibimizin telefon ve email adresi, çalıştığım kurumdaki yöneticimin iletişim bilgilerini istediler.

Allah kolaylık versin
meltem

New postby cazkedisi » Thu Dec 17, 2015 11:06 am

@hamdiceylan

Türkiye'den gelmeden yanınızda getirebilecekleriniz:

Yiyecek-içecek olarak aklıma gelenler:

Seviyorsanız Türk kahvesi için kaliteli cezve ya da belki plastik makinelerinden

Sallama çaya katlanamıyorsanız çaydanlık ya da modern semaverlerden

Seviyorsanız biraz tarhana (burdaki tarhanalar güzel olmuyor) getirebilirsiniz.

Türk çayı ve kahvesi, yiyecek maddeleri gibi çoğu şey Türk marketlerinde var, ama her zaman kalitesi güzel olmayabiliyor. Zamanla alışırsınız tabi :)

Giysi olarak:

Spor kıyafet ve ayakkabı tarzı şeyler ucuz burda, hiç taşımayın. Ama işe takım elbiseyle gidecekseniz onları, ceketlerinizi getirin derim. Burada Türkiye kalitesindeki takım elbiseler Türkiye'den pahalı. Keza güzel deri ayakkabı, deri çanta gibi şeyleri getirin bence.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby gilgamess » Sat Dec 19, 2015 12:53 pm

Herkese merhaba, bizde ailecek ocak ayının sonunda Londra'ya geliyoruz ve eşim ve çocuklar BRP lerini alıp geri dönecekler bende kalıp ev ve iş kurma işlerine başlayacağım. Ev kiralamak için ve diğer işlemler için yanımızda ne tür evrakları almamız gerekebilir diye bir sorum olacaktı? Yani eski ev adresinin fatura, diploma veya buna benzer ehliyet, İngilizce çeviriler gibi evraklardan olmazsa olmazlar nedir acaba?
Teşekkürler.
gilgamess

New postby meltem » Mon Dec 21, 2015 7:42 am

Merhaba,

Bir konuda yardım ve bilginizi rica edeceğim. Ben Türk vatandaşıyım, eşim İngiliz vatandaşı. Oğlumuz hem Türk hem İngiliz vatandaşı.

Ocak gibi eşim İngiltere'ye gidecek. Ben de oğlumla beraber Şubat ayında İngiltere'ye gideceğim (Eşim yanımızda olmayacak)

Etrafımdaki arkadaşlarım yurt dışına çıkarken eş muvaffakatnamesi olması lazım dediler. THY'yi aradım. Gerek yok dediler. Ama etrafımda kime sorsam eş muvaffakatnamesini almış.

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar var mı? Muvaffakatnameye ihtiyacım var mı?

Teşekkürler
meltem

Next

Return to Emlakçı