Board index Alaturka Londra Emlakçı

Ev tutmak 101

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby scc » Wed Feb 08, 2017 10:31 am

scc wrote:... benim yaklaşık 35 senedir İngiltere'de yaşayan, İngiliz vatandaşı ve ortalama bir gelire sahip bir akrabam var. Bu kişi bana referans olsa ... en azından 6 aylık peşin isteme durumu aşılabilir mi?

Bu işi bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim :)
scc

New postby hcho » Wed Feb 08, 2017 11:26 am

Ev sahipleri sizce neden 6 ay pesin istiyor? Referansin hukuki baglayiciligi var midir?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Semra » Wed Feb 08, 2017 1:44 pm

[quote="kizilcik"]

Ev tutma aşamasında biz de tırmalıyoruz Semra Hanım. Bu aşamada işler kısır döngüye giriyor, banka hesabı açmak, ev tutmak, üzerinize futura almak vs vs biraz sıkıntılı süreçler. Umarım şanslarımız yaver gider.[/

Dilerim öyle olur ve biran önce düzen başlar.... siz tabii çocuğun okuluna yakın ev bakıyorsunuzdur. Bol şans size..:)
Semra

New postby umsahner » Sun Mar 26, 2017 1:05 pm

Merhabalar,
Temmuz ortasında Londra ya bir yıllığına akademik amaçlı geliyoruz.
15 ve 9 yaşlarında 2 çocuğum ve eşim de gelecekler
Royal Brompton Hospital de bir yıl çalışacağım. Tüm finansman bana ait para almayacağım.
Ailemle kalacak yer önerilerinizi alabilir miyim ?
Çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz ve aylık bütçem 3300 pound civari ne dersiniz zorlanır mıyız ve ev kirası ne kadar olur
Bir dostumuz putney i önerdi.
umsahner

New postby erdalax » Sun Mar 26, 2017 1:39 pm

Royal Brompton Hospital, sehrin en pahali yerlerinden biri olan Chelsea bolgesinde, hastane civari zaten cok pahali olacaktir. Londra'da evler kucuk bizim 2+1 evimiz 50 m2, iki yetiskin cocukla daha buyuk bir eve ihtiyaciniz olacagindan genis 2+1 veya 3+1 seceneklerine bakmaniz gerekir. Putney civari da oldukca pahali bir bolge aylik 1700 - 2000 pound civari kira + 250 pound civari da belediye vergisi, elektrik, gaz, internet icin ayirin. Yani elinizde 1000 pound civari bir para kalir.

Londra market alisverisi, kilik kiyafet konusunda ucuz alternatifler sunan bir yer. Eger beklentilerinizi dusuk tutarsaniz 1 sene idare edilir.

Putney Chelsea arasi duz ve guzel bir yol, bisiklet ile yarim saatte gidilir. Boylece yol parasi da vermezsiniz (~100£)

Alternatif olarak, sehrin biraz daha disina cikip ayni fiyata veya daha ucuzuna daha buyuk bir ev tutmak ve tren ile gelmek olabilir ama Royal Brompton Hospital civarinda mainline station yok.

Putney civarinda uygun birsey bulamazsaniz biraz daha guney dogu tarafina, dogru kaymaniz uygun olur, Clapham,Lewisham, Sydenham arasi bolge.

Azminizi takdir ediyorum, kolay gelsin.
erdalax

New postby Saliha15 » Mon Mar 27, 2017 6:19 pm

Merhabalar. Ankara anlaşması kapsamında, biz eşimle Mayıs 2017 itibari ile Londra da olacağız. İlk aşamada içinde WC ve banyosu olan oda tutmak istiyoruz. Kiralık odası olan ya da bir araya gelerek bir ev tutmak isteyen varsa, bilgi verirse seviniriz.
Saliha15

New postby based » Tue Mar 28, 2017 10:53 am

Konu basligi ile dolayi baglantili olsa da, biz evimize kiraci ariyoruz. Detaylar burada; http://www.zoopla.co.uk/to-rent/details ... BVJqgF3.97

Detayli bilgi icin bana yazabilirsiniz.
based

New postby umsahner » Thu Mar 30, 2017 6:25 pm

Vrerdiğiniz bilgiler cok faydalı oldu teşekkürler.
Bir de çocukları okula yazdırmak için Türkiye den ne gibi belgeler isteniyor bilginiz var mı acaba
umsahner

New postby Zoopla » Sat Apr 08, 2017 8:51 pm

Merhaba,

Ev kiralarken aylık ödenen aidat gibi bir şey var mı? Varsa terim olarak nasıl geçiyor? Mesela Highbury Stadium Square hakkında bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler...
Zoopla

New postby erdalax » Tue Apr 11, 2017 9:46 am

Ev kirasi disinda odemeniz gerekenler;

1. Council Tax : Cop vergisi, genellikle yilda bir aylik kira kadar olur, aylik olarak belediyeye odenir.
2. Faturalar: Elektrik, Su, Dogalgaz, Internet
3. TV Licence : BBC vergisi yillik ~£150. Bazi ev sahipleri kontrata ekliyorlar bunu.
4. Building Management Fee: Binanin ortak alanlarinin temizligi bakimi icin odenen para. Normalde ev sahibinin odemesi gereken birsey, ben hic kendim odemedim ama ev sahibinin kiraciya yikmaya calistigini duydum.
5. Content Insurance: Evin ciplak halini ve sabit esyalari (Buzdolabi vs.) ev sahbi sigortaliyor ama ev esyali ise icindeki diger esyalari (yatak, TV, koltuk) kiracilarinin sigortalamasini isteyebilir. Bu aslinda odediginiz depositi sigortalatmak gibi birsey.

Bunun disinda ev bahceli ise, bahceye bakmaniz, camlari disardan temizlemeniz vs. de kontratta yer alabilir.
erdalax

New postby esraersal » Wed Apr 19, 2017 7:48 pm

erdalax wrote:Ev kirasi disinda odemeniz gerekenler;

1. Council Tax : Cop vergisi, genellikle yilda bir aylik kira kadar olur, aylik olarak belediyeye odenir.
2. Faturalar: Elektrik, Su, Dogalgaz, Internet
3. TV Licence : BBC vergisi yillik ~£150. Bazi ev sahipleri kontrata ekliyorlar bunu.
4. Building Management Fee: Binanin ortak alanlarinin temizligi bakimi icin odenen para. Normalde ev sahibinin odemesi gereken birsey, ben hic kendim odemedim ama ev sahibinin kiraciya yikmaya calistigini duydum.
5. Content Insurance: Evin ciplak halini ve sabit esyalari (Buzdolabi vs.) ev sahbi sigortaliyor ama ev esyali ise icindeki diger esyalari (yatak, TV, koltuk) kiracilarinin sigortalamasini isteyebilir. Bu aslinda odediginiz depositi sigortalatmak gibi birsey.

Bunun disinda ev bahceli ise, bahceye bakmaniz, camlari disardan temizlemeniz vs. de kontratta yer alabilir.

Biz sadece ilk 3'ünü ödüyoruz diğerlerini ödemiyoruz ama kontrat deyince aklıma geldi. Bizim kontratta evde sürüngen beslemek yasaktır yazıyor. Kuş kedi tavşan değil Sürüngen :D Önceki kiracıyı çok merak eder oldum
esraersal

New postby Zoopla » Fri Apr 28, 2017 9:14 pm

Selam :)

Bugün ilk defa ev gezdik. Arsenal, Higbury, Drayton Park böyle komple Islington'ı diycem, çok beğendik. Highburry Stadium'da ev baktık. Site ve çevrsi harilka ama evler biraz pahalı tabii. Bir de görüştüğümüz emlakçı ya bir yıllık kira gideri x 3 tutarını sağlayabileceğimiz bir yıllık gelir ispatı ya da 1 yıllık kira giderini ingiltere banka hesabında görmek istedi ki yarısını kontrat imzalanırken kalan yarısını da 4. ayın sonunda alıyorlarmış. Diğer giderler olarak faturalardan bahsetti, council taxten bahsetti ama diğerlerinden bahsetmedi de bence iş ciddiye binince netleşir gibi. Ama biz yukarıdaki koşulu biraz zor sağlayacağımızdan yarın başka emlakçılarla da görüşeceğiz. Kısmet :) @esraersal sürüngen iyiymiş cidden :D
Zoopla

New postby ege10 » Tue May 02, 2017 8:51 am

benim kontratımda da balkona çamaşır asmak yasaktı. ama ben asıyordum :)
ege10

Previous

Return to Emlakçı