Board index Alaturka Londra Emlakçı

Ev tutmak 101

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby bumamba » Wed May 25, 2016 12:33 pm

Merhaba herkese,

Biz de Oxford'a taşınıcaz.. 12 haziran için airbnb den ev ayırttık ev ararken kalmak için..

Oxford veya Londra dışında herhangi bir zorluk yahut kolaylık yaşamış olan var mı? 6 aylık kira düşünüyorduk biz de burda okurken tekrar düşünmeye başladım şimdi ne kadar doğru diye..

gumtree'den private landlord bulmak kolay mı mesela direkt emlakçıları atlayarak onlarla iletişime geçelim yoksa o şansa mı olmuştur?

ayrıca gumtree'ye ne kadar güvenmeli.. :/
bumamba

New postby cazkedisi » Wed May 25, 2016 12:45 pm

Gumtree'ye güvenmemeli :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cagria » Wed May 25, 2016 5:44 pm

cazkedisi wrote:Gumtree'ye güvenmemeli :)

Selamlar, gumtree'ye güvenmeme sebebi nedir acaba? Fake ilan vs mi?
rightmove.co.uk daha mı iyidir?
cagria

New postby cazkedisi » Thu May 26, 2016 8:15 am

evet, fake, daha önce forumda emlakçı başlığında bunlar yazılmıştı, oradan okuyabilirsiniz.

rightmove, spareroom, zoopla bunların hepsi güvenilir siteler. emlakçılar daha güvenilir oluyor genelde, ama tabii ekstra para alıyorlar. private landlord bulmak pek kolay değil. iyi şanslar...
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cagria » Thu May 26, 2016 5:39 pm

cazkedisi wrote:evet, fake, daha önce forumda emlakçı başlığında bunlar yazılmıştı, oradan okuyabilirsiniz.

rightmove, spareroom, zoopla bunların hepsi güvenilir siteler. emlakçılar daha güvenilir oluyor genelde, ama tabii ekstra para alıyorlar. private landlord bulmak pek kolay değil. iyi şanslar...

Bunu bilmiyordum. Teşekkürler.
cagria

New postby cazkedisi » Fri May 27, 2016 8:58 am

rica ederim, şimdi ilgili linki bulamadığım için veremedim ama geçmişte forumda ev konusunda yazılmıştı. doğru dürüst ilan da vardır eminim, ama gumtree'de çok dolandırıcı olduğu için ayırt etmek zor, vakit kaybı gibi oluyor sonunda.

private landlord bulabilirseniz tabii ne ala. tanıdık aracılığıyla da bulunabiliyor bazen. kolay gelsin :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby umit » Tue Dec 13, 2016 7:02 am

Herkese merhabalar,
Ben ve eşim de uzun bir süredir forumun sessiz takipçilerindeniz. Biz de TR den başvurumuzu yaptık ve bugün 12. iş günü itibari ile hala yanıt bekliyoruz. Yazılımcıyım, 1 yaşında bebeğimiz var ve ilk etapta Londrada yaşamayı planlıyoruz (orada iş imkanının daha çok olduğunu düşünerek). Neresi daha yaşanılabilir sorusunu sizin katkılarınızla bayağı bir araştırdık. Birkaç alternatifimiz var. (wimbledon, richmond, earslfield gibi)
Sorum şu ki, vizemiz çıkarsa, gitmeden evvel zoopla vs den bir kaç ev için görüşme ayarlayarak mı gitmek gerekiyor? Malum bebekle ne kadar hızlı halledebilirsek o kadar iyi olacak kış günü.
Ya da Türk bir emlakçı mı bulmak daha avantajlıdır? Önerebileceğiiniz Türk vs emlakçı var mıdır?

Değerli katkılarınızı bekliyorum.
Çok teşekkürler,
umit

New postby umit » Wed Dec 14, 2016 8:07 am

Tekrar merhaba,

Dün buraya yazdıktan sonra pasaportumuzu alabileceğimiz söylendi, vizemiz çıktı şükür! :) mülakatsız aldık.
Şimdi ev bulma süreci daha bir önem kazandı.

Öncelikle eşyalı ev tutarsak daha mı iyi olur düşüncesindeyiz? siz ne dersiniz? Ancak burda da, evdeki eşyalara bir zarar gelirse karlışığı nasıl olur bilmiyorum.

Bir yanım da, eşyasız tutup kendim döşeyeyim diyor ama o da maliyetli olacağından derme çatma eşya alıp koymak da istemiyorum.

Tecrübeli arkadaşlardan yönlendirmelerini bekliyorum..
umit

New postby cazkedisi » Wed Dec 14, 2016 9:39 am

@umit

Ümit Bey, gözünüz aydın. Biz kiracı olduğumuz ilk evimizi mobilyalı tutmuştuk. Uğraşmazsınız en azından. Ama tabii ev sahibinin koyduğu mobilyalar bazen eski bazen de yetersiz veya kullanışsız olabiliyor, çünkü genelde en ucuzunu alıyorlar. Ama belki pazarlık edip yeni mobilya ve beyaz eşya koydurabilirsiniz. Bizim ev sahibimiz bize öyle yapmıştı sağ olsun, eşyaların hiçbiri pahalı veya aşırı kaliteli değildi ama hepsi yeniydi. Ve bizi 7 yıl idare etti. Biz de Earlsfield'da oturuyorduk. Bulduğunuz semtler bebekle rahat yaşanacak, güzel semtler. Gelir gelmez bütün emlakçılara yazılın. Hatta gelmeden Zoopla ve Rightmove'a yazılıp istediğiniz evleri not edin derim. Sonra gelir gelmez o evlerle ilgili görüşmeleri yaparsınız.

Bebekle birlikte ilk aşamada adaptasyon süreci yaşarken mobilyacı mobilyacı gezmek zor olur diye düşünüyorum. Tabii ki sizin bileceğiniz iş. Eğer mobilyasız tutmak isterseniz kamyonla Türkiye'den kendi mobilyalarınızı getirtebilirsiniz ama birkaç hafta alır. IKEA'dan gidip her şeyi seçebilirsiniz de. En pratiği o olur sanırım. Kolaylıklar diliyorum.

Eve girerken inventory diye bir şey var, orada her şey çalışıyor mu diye bakıp imzalıyor, eve öyle giriyorsunuz. Böylece zaten bozuk bir şeyi sizden bilmiyorlar.
Last edited by cazkedisi on Fri Dec 16, 2016 9:59 am, edited 1 time in total.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby umit » Thu Dec 15, 2016 11:46 am

Filiz hanım çok teşekkürler..
Eşyasız denk gelirse de dediğiniz gibi IKEA en iyi seçenek olur sanırım..
umit

New postby erdalax » Fri Dec 16, 2016 9:47 am

Panelvan kiralamak £100
Ikea'da tum evi dosemek £2500
Eve gelip haftalarca o esyalari kurmaya calismak paha bicilemez.

Bence siz once tek gelip, 1 hafta airbnb'de kalip bir ortami, evleri gorun.

Buraya ilk geldiginizde ev tutmak icin gecerli olan adress proof, hesap ozeti, bordro gibi belgeleriniz olmadigindan bayagi sikintili bir surec yasayacaksiniz. Butcenizi bilmiyorum ama yasamak icin sectiginiz yerler sehrin pahali bolgeleri. Fiyati uygun diye gordugunuz yerler sizi hayal kirikligina ugratabilir.

Kolay gelsin
erdalax

New postby esraersal » Fri Dec 16, 2016 10:42 am

umit wrote:Herkese merhabalar,
Ben ve eşim de uzun bir süredir forumun sessiz takipçilerindeniz. Biz de TR den başvurumuzu yaptık ve bugün 12. iş günü itibari ile hala yanıt bekliyoruz. Yazılımcıyım, 1 yaşında bebeğimiz var ve ilk etapta Londrada yaşamayı planlıyoruz (orada iş imkanının daha çok olduğunu düşünerek). Neresi daha yaşanılabilir sorusunu sizin katkılarınızla bayağı bir araştırdık. Birkaç alternatifimiz var. (wimbledon, richmond, earslfield gibi)
Sorum şu ki, vizemiz çıkarsa, gitmeden evvel zoopla vs den bir kaç ev için görüşme ayarlayarak mı gitmek gerekiyor? Malum bebekle ne kadar hızlı halledebilirsek o kadar iyi olacak kış günü.
Ya da Türk bir emlakçı mı bulmak daha avantajlıdır? Önerebileceğiiniz Türk vs emlakçı var mıdır?

Değerli katkılarınızı bekliyorum.
Çok teşekkürler,

Selam
Biz de yaklaşık 20 gündür Londra'dayız. Tr'den vizemizi alarak geldik biz de. İlk 5 günlüğüne Resident Permit'i almak için gelmiştik. O arada Zone 2'de studio daire bulduk ve tuttuk. Faturalar+tax dahil 1000 pound. Sonra TR'ye dönüp eşyalarımızı alıp geldik. Türk emlakçılar ingiliz firmaların istediği bir çok belgeyi vs istemedikleri için daha avantajlı olabiliyor :)
esraersal

New postby umit » Fri Dec 16, 2016 11:41 am

@erdalax
1 aylık giriş vermişler 2 ocak-2 şubat arası. Ailecek başvurduğumuz için bu süre içerisinde bebeğimizle birlikte oturum kartlarını almak için gelmek zorundayız sanırım.. ama dediğiniz gibi yapmak bize de mantıklı geliyor. Kartları aldıktan sonra eşim ile oğlumuz döner, ben ev bakma sürecine girerim. Sanki en uygunu bu olacak.

Bölge seçimi de aslında, hem güvenli olan bölgeler olarak forumdan edindiğim bilgiler, hem de iyi okulların olduğu bölgelermiş. Oğlumuz çok küçük ama 3 yaşında kreşe başlayacağı için, idareten ev tutup da sonra okula göre taşınma durumumuz olmasın diye böyle bir seçim yaptık.

@esraersal
- Zone2 de tuttuğunuz daire airbnb den mi tuttunuz?
- Eşyalarınızı hangi şirket ile getirttiniz? Eşyalı ev tutmadınız bu durumda diye anlıyorum. Biz maltepede oturuyoruz .Ataşehirde nakliye firmaları varmış, az eşya için düşük maliyetl alan. eğer ikea dan döşersek evi, bu şekilde bi kaç mutfak eşyası getirmeyi düşünüyoruz.
- Emlakçı bilgilerini paylaşabilir misiniz? Türk emlakçı bilgisi internet üzerinden bulamadık malesef.

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..
umit

New postby cazkedisi » Fri Dec 16, 2016 11:58 am

Evet, güvenli ve okulların iyi olduğu bölgelerdir. Aralarında en ucuzu Earlsfield bunların. Ama orada iyi devlet okulu var mı, emin değilim.

Zaten özel okula verecekseniz okula göre taşınma sorununuz olmaz.

Mutfak eşyalarını orada satıp buradan tekrar alın bence, Türkiye'ye göre daha ucuz burada o tarz şeyler. Nakliye için şu başlığa bakın: viewtopic.php?f=15&t=963&p=20504&hilit=+kamyonla#p20504

Oralarda değil Doğu Londra'da ama, tanıdığım Türk emlakçı Taner Bey var. Greenwich tarafını düşünürseniz yardımcı olur. Ama İngilizcesi Türkçesinden çok daha iyi, İngilizce yazışın :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby esraersal » Fri Dec 16, 2016 1:48 pm

umit wrote:@erdalax
1 aylık giriş vermişler 2 ocak-2 şubat arası. Ailecek başvurduğumuz için bu süre içerisinde bebeğimizle birlikte oturum kartlarını almak için gelmek zorundayız sanırım.. ama dediğiniz gibi yapmak bize de mantıklı geliyor. Kartları aldıktan sonra eşim ile oğlumuz döner, ben ev bakma sürecine girerim. Sanki en uygunu bu olacak.

Bölge seçimi de aslında, hem güvenli olan bölgeler olarak forumdan edindiğim bilgiler, hem de iyi okulların olduğu bölgelermiş. Oğlumuz çok küçük ama 3 yaşında kreşe başlayacağı için, idareten ev tutup da sonra okula göre taşınma durumumuz olmasın diye böyle bir seçim yaptık.

@esraersal
- Zone2 de tuttuğunuz daire airbnb den mi tuttunuz?
- Eşyalarınızı hangi şirket ile getirttiniz? Eşyalı ev tutmadınız bu durumda diye anlıyorum. Biz maltepede oturuyoruz .Ataşehirde nakliye firmaları varmış, az eşya için düşük maliyetl alan. eğer ikea dan döşersek evi, bu şekilde bi kaç mutfak eşyası getirmeyi düşünüyoruz.
- Emlakçı bilgilerini paylaşabilir misiniz? Türk emlakçı bilgisi internet üzerinden bulamadık malesef.

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

Merhaba
Zone 2'de Airbnb'den tutmadık hayır. Normal emlakçıdan kiraladık. Ev eşyalı ve sıfır. Bu nedenle biraz şanslıyız. Bizim evimiz Kadıköy merkezdeydi ve sattık. Eşyalı olarak sattığımız için ev eşyası vs getirmedim şahsen. Sadece 7 büyük valiz kadar kıyafet getirdim. Ben ev eşyası getirmeyi mantıksız buluyorum açıkçası. Nakliye için vereceğin parayla burda yenilerini alabilirsin gibi. Türk emlakçı Stoke Newington'da Mesut bey var Remax UK. Bize çok yardımcı oldu kendisi. Size de seve seve yardımcı olacaktır.
esraersal

PreviousNext

Return to Emlakçı