Board index Alaturka Londra Emlakçı

Londra'da council tax

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby aytact » Tue Jul 12, 2016 1:41 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Bu council tax konusunda sıkıntılıyım. Net bir bilgiye ulaşamıyorum.

Diyelim ki bir ev tuttum 1+1. Bu evin council tax'ı en fazla ne olabilir? Belediyeden belediyeye değişiyor diye biliyorum ama en fazla ne kadar olabilir bilgisine ulaşmak sıkıntı.

Rica etsem ne kadar council tax ödediğinizi belirtebilir misiniz?

Bir diğer konu da emlakçı üzerinden ev sahibi ile anlaştık, kontratlar vs imzalandı diye düşünürsek. İlgili belediyeye kontrat ile gittiğimizde parayı tahsil etme konusunda nasıl bir yol izliyorlar. 10 aya kadar bölüyorlar diye biliyorum. Ancak bu işlemi kredi kartına yapıyorlar mı?

Ya da elden verebiliyor muyum her ay. Çünkü ilk gittiğimde UK debit card'ım olmayacak. Debit card'dan çekme durumu yok bu nedenle. Eve taşındıktan ne kadar süre içerisinde belediyeye bildirimde bulunmam gerekiyor.

Elektrik, su, doğal gaz vs gibi faturaları kendi üzerime nereden alabiliyorum? Bu işlemi belediyeden halledebiliyor muyum?

Teşekkür ederim
aytact
 
Posts: 2
Joined: Mon Apr 25, 2016 4:10 am

New postby Emre » Tue Jul 12, 2016 3:37 pm

Council tax tutarları ile ilgili bilgi burada bulunabilir:
https://www.cityoflondon.gov.uk/service ... fault.aspx

Görüldüğü üzere çeşitli bandlar var. Yani ev bakarken, hangi bandda olduğuna bakarsan, ödenecek council tax tutarını da böylelikle görmüş olursun. Milyon sterlinlik bir ev veya iş yeri değilse zaten E veya üzeri bandda olacağını zannetmiyorum tutacağın evin. Council Tax tutarı bulunulan borough'ya göre değişir. Bu yüzden ilgili Borough'nun sitesine bakman gerekli ev araştırırken. Ama tutarlar aşağı yukarı bütün ülkede aynı.

Council Tax direct debit ile ödenebilir taksit şeklinde. İngiltere'de kredi kartına taksit olayı yok. Direct Debit dediğimiz de banka kartından, "Türkiye'deki sistemde kredi kartından çekiliyormuş gibi", aylık tutarın çekilmesi oluyor. Council Tax için eve mektup geliyor. Orada ödemelerin nasıl yapılacağı yazıyor.

Elektrik, su, doğal gaz vs bunların hepsi özel şirketlere bağlı. Belediye ile yapılacak bir işlem yok. Bağlı bulunulan şirketi arayıp işlem yapılabilir.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre
 
Posts: 84
Joined: Fri Aug 08, 2014 11:16 am
Location: London

New postby cazkedisi » Mon Jul 18, 2016 8:52 am

Evin büyüklüğü ve bağlı bulunduğu belediyeye göre ödeyeceğin Council Tax miktarı değişir. Londra'da yaşayacaksan en ucuz Council Tax Wandsworth belediyesindedir, oraya bağlı evlere bakabilirsin.

Eve taşındıktan sonra mümkün olduğunca kısa sürede (yani bence en geç bir ay içinde) council tax'e başvursan iyi olur. Arayıp kendini kaydettiriyorsun, evle ilgili bilgileri alıp sana bir fatura çıkarıyorlar. Onu aydan aya ödüyorsun. Council Tax'i nakit ödemek istiyorsan postane ve bankalardan da ödeyebilirsin. Kredi kartı da kabul ediliyor otomatik ödeme talimatı verecek olursan.
cazkedisi
ROGER WATERS
 
Posts: 532
Joined: Mon Oct 06, 2008 5:52 pm
Location: London


Return to EmlakçıWho is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron