Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngiltereye ne zaman gelmeli

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Semra » Sun Aug 28, 2016 1:54 pm

Merhaba herkese,

1-2 ay önce ankara anlaşmasıyla vize başvurusu yapmaya karar verdik.... Eşim aracılığı ile başvuru yapmayı düşünüyoruz... Kendimiz yapıcaz başvuruyu ve belgeleri toplarlama aşamasındayız... Sanırım Ekim gibi ancak başvurabiliriz....iki çocuğumuz var ve ikisi de okula gidiyorlar.... Kafamızda bazı şeyleri oturtmaya ve plan yapmaya çalışıyoruz.... Düşünmemiz gereken çok ayrıntı var....
Forumda yazılanların çoğunu okudum sanırım.... Ama yine de bazı tavsiyelere ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Ekimde başvuru yapar ve birkaç hafta içinde olumlu yanıt alırsak aralık- ocak gibi gitmesi gerekecek eşimin... Bizim sonradan gitmemiz daha uygun olur sanırım.... Tabii olumlu yanıt da alamayabiliriz ama fifty fifty durum.... Çok stres yaptık... Çocuklarla daha zor geliyor hele ki durum.... İşin içinden çıkamıyoruz....
Diyelim ki vize çıktı.... Eşimden 1-2 ay sonra bizim de gitmemiz mi daha mantıklı olur yoksa yazı bekleyip eylülde mi gitmek mantıklı olur... Yani ben çocukların okulu açısından düşünüp soruyorum....
Mart gibi gelsek okula başlayabilirler mi acaba...??
Çocukların okulları ücretli bu arada ve burda kaldığımız her ay bize masraf demek... Tabii ki orda da başka giderler olacak ama sizce hangisi doğru olur acaba..??
Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim...
Semra

New postby orduevi » Sun Aug 28, 2016 7:41 pm

Çocukların İngiltre'deki eğitim masrafları Türkiye'den daha pahalı olacak mı bunu araştırmanız gerekecek. Ayrıca İngilizce bilmedikleri için eğitimde 1 yıl bile tekrar yapmaları sıkıntılı olur mu? Eşiniz çalışırken belki bir süre haftasonları sizi görmeye gelir, ayda bir iki defa? Çocuklar da en azından liseye gelince İngiltere'ye yerleşirler. Daha şirketin başarılı olup olmayacağı belli değilken ilk yıldan çocuklarla birlikte taşınmak onlar için iyi olmayabilir. 3 yıllık vizeniz de onaylanırsa hep birlikte İngiltere'ye yerleşmeyi düşünebilirsiniz. Veya 3 yıllık onaylanırsa bile en azından liseye kadar çocuklar Türkiye'de eğitimlerini tamamlasınlar.
orduevi

New postby Semra » Sun Aug 28, 2016 9:51 pm

Teşekkür ederim yanıyınız için...

Büyük oğlum daha yeni 5.sınıfa geçti ve ingilizce eğitim alıyor.... Küçüğüm daha 4 yaşında... Özellikle de onlar için özellikle çok vakit geçirmeden gitmenin dili daha iyi oturtmaları açısından önemli olduğunu düşünmüştük aslında...

Burda her iki çocuğa ayda £1000 ödüyoruz... Sanırım orada bu kadar ciddi bi hider olmayacaktır....

Ne zorlu bir süreç şimdiden.... daha başvurmamışken bile...!!
O kadar uzun süre ayrı yaşama fikri bile moral bozucu....

Bişeyler ioturmadan çoluk çocuk hep beraber yerleşmek çok zor olacaktır o kesin.... Sanırım ne kadar düşünürsek düşünelim zamanı gelince daha belirgin olacaktır herşey.... Daha başvurmadık nile...☺️
Semra

New postby orduevi » Mon Aug 29, 2016 8:04 am

Başvurduktan sonra eğer vizeniz onaylanırsa ilk yıl eşiniz orada çalışsın ve çocuklar burada devam etsin eğitimlerine sizinle birlikte. Eğer yıl sonuda 3 yıllık vizeniz onaylanırsa o zaman tam olarak yerleşmeniz daha iyi. Şimdiden çocuklar için stres yapmayın. Eşiniz vize ve şirket işleri konusunda kendi stresini yaşasın :)
orduevi

New postby cagria » Mon Aug 29, 2016 10:55 am

Sorunuz aslında bir karar ve kararı da sizin vermeniz gerekiyor. UK ile ilgili karar vermenizi kolaylaştıracak spesifik sorular sorarsanız daha çok faydasını görürsünüz.

Mesela okul seçimi nasıl olur? Çocukların okul masrafı ne kadar olur vs gibi?

UK'de üniversite öncesi eğitim ücretsiz. TR'de verdiğiniz 1000p orada başka masraflarınız için kullanılabilir. Bu açıdan olumlu...

Fakat eşiniz ocak ayında giderse ve siz de bir iki ay sonra giderseniz; şubat mart civarı oluyor.. Bu da sene ortasına denk geliyor. Çocukların da yeni bir ülkeye alışma süreci olacak. Bu açıdan adaptasyon sorunu yaşanabilir.

Başta da dediğim gibi, çocuklarınızı ve ailenizi siz tanıyorsunuz. Artılarını eksilerini hesaplayıp kararı siz vereceksiniz. UK'de yaşayan çocuklu ailelere ulaşıp deneyimlerini sorarsanız daha yararlı olacaktır sizin için.

İyi şanslar.
cagria

New postby esraersal » Mon Aug 29, 2016 2:14 pm

Gezentianne blogunu okumanızı öneririm. İkiz çocuklarıyla birlikte ingiltere'ye taşındı geçen sene. Belki kafanızda planın canlanmasına katkı sağlar.
esraersal

New postby Semra » Mon Aug 29, 2016 7:20 pm

Çok teşekkür ederim.... Haklısınız en doğru karar bizim bu öğretim yılını burda tamamlamamız.... Çocuklar babalarına çok düşkünler... Tabii ben de...☺️☺️☺️ Nasıl yapsak da daha az ayrı kalsak çabasındayız sanırım... Ama kabul etmemiz gerekiyor ki yaşamamız muhtemel olan bir durum olacaktır bu...
Gezentianne mutlaka takip edicem... Tavsiyeniz için teşekkür ederim esraersal....
Cagria, evet haklısınız sorum aslında kendimle hesaplaşmam ve yüzleşme çabammış daha çok....
Umarım bir gün biz de tüm bunları çözüp doğru kararları vererek ilerleyebiliriz....
Semra

New postby Emre » Tue Aug 30, 2016 1:20 pm

Bana göre ailecek hep birlikte gitmeniz daha faydalı olur. Çünkü sonradan aile için tekrar vize başvurusu yapıp aile bireylerini getirmek ayrı bir dert.

Benim tavsiyem bu sonbaharı ve kışı es geçmeniz olur. Yaza doğru hep beraber başvurursunuz. Hep beraber gitmekten de korkmayın. Bu şekilde topluca aile olarak gidenler oldu. Gayet de hayatlarından memnunlar. İşiniz gücünüz yerindeyse zaten 3 sene uzatma vizesine başvururken sıkıntı çıkmaz.

Strese de gerek yok. Heyecan yapmakta fayda var tabi :) Hem yaza kadar herşeyi güzelce hazırlayıp tüm planları yapmış olursunuz. İşi aceleye getirmeyin lütfen.

Ama yok biz daha fazla bekleyemeyiz diyorsanız da, başvurunuzu gene yapın. Ama hep birlikte yapın. Çocuklar için de endişelenmeyin. Okullar burada çok daha esnek. Yok yaşı tutmuyor almayız veya yok siz geç kaldınız önümüzdeki seneyi bekleyin gibi durumlar olmaz. Uygun bir okul bulunur.

Ki okullar ara dönemlerde de kayıt oluşturuyorlar. Aralık sonu, Ocak sonu gibi.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby Semra » Wed Aug 31, 2016 10:00 am

Çok teşekkür ederim Emre... Çok doğru geldi yazdıkların... Dünden beri bunu konuşuyoruz ve çok büyük ihtimalle ertelemeye karar verdik... Yaza doğru başvurmak en doğru seçenek gibi görünüyor tabii brexit bizi endişelendiren temel konu bu durumda da...
Semra

New postby esraersal » Thu Sep 01, 2016 10:11 am

Brexit'ten ötürü yaza bırakmamanızı tavsiye ederim. Ben de yaza bırakacaktım fakat en azından 1 yıllık oturumu almış olayım diye 20 gündür koşturuyoruz. 10 iş günümüz kaldı başvuru süremize. Yine de siz bilirsiniz ama ben Brexit'ten ötürü yaza bırakmanızı önermem şahsen
esraersal

New postby orduevi » Thu Sep 01, 2016 1:04 pm

@esraersal 10 is suresi nedir? Eylul ayindan sonra Ankara Antlasmasi vizesi icin basvurular alinmayacak mi?
orduevi

New postby esraersal » Thu Sep 01, 2016 1:22 pm

orduevi wrote:@esraersal 10 is suresi nedir? Eylul ayindan sonra Ankara Antlasmasi vizesi icin basvurular alinmayacak mi?

Benim başvuru süreme 10 iş günü kaldı, aşırı sıkıştık yani. Yanlış anlaşılma olmasın
esraersal

New postby orduevi » Fri Sep 02, 2016 8:38 am

Haha ok
orduevi

New postby cazkedisi » Wed Sep 07, 2016 8:42 pm

Brexit 2 yil daha uygulanmayacagi icin bence o kadar acele etmek sart degil.

@semra

Semra Hanim, siz calismayi dusunuyor musunuz burada bilmiyorum ama eger dusunmuyorsaniz esiniz gelip ev tutabilir, cocuklara okul ayarlayabilir. Siz de duzen kurulduktan sonra, belki esinizden 1-2 ay sonra cocuklarla gelebilirsiniz. Istediginiz okulda sip diye yer bulmaniz biraz zor. Genelde insanlar mahallelerindeki okula cocuklarini baslatip bu arada istedikleri okullarin waiting list'ine giriyorlar. Eger o okullarda yer bosalirsa size haber veriliyor, boylece cocuk iyi okulu beklerken bosta kalmamis oluyor, iyi kotu bir seyler ogreniyor. Bence de cocuklarin Ingilizceye alismasi icin bir an once gelmenizde fayda var. Liseye kadar Turkiye'de okurlarsa buraya alismalari asiri zor olur. Kolayliklar...
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Semra » Thu Sep 15, 2016 7:21 pm

biz de sonunda beraberce gelmenin çok daha mantıklı olacağına karar verdik... İki ayrı yerde düzen bize çok pahalıya mal olacak çünkü....
Eşim başvuru yapmadan öncesinde bir firmayla görüşmeye gelecek... Firmayla iletişime geçti ancak hem bir ön hazırlık yapması gerekiyor hem de işleri biraz yoğun burada.... Eğer bir bağlantı ayarlayıp başvuru yapabilirsek harika olur sanırım...
Ben de çalışmayı çok isterim aslında... Öğretmenim ama bu alanda çalışmayı istemiyorum zaten de zor görünüyor... Çocuklarıma sağlıklı ve güvenilir pastalar yapma isteğiyle evde özel gün pastaları yapmaya başladım... Sonra ilerledi bu iş ve çevremden de siparişler almaya başladım.... Gelmeden önce de bası eğitimler alarak orada bu sektörde çalışabilmeyi umuyorum.... Tabii nelerle karşşılaşıcaz, çalışabilme imkanım olabilecek mi bilemiyorum... Full time işler çoğunlukta sanırım... Bazı şeyler ancak gelince şekillenenilecek sanıyorum...
Last edited by Semra on Thu Sep 15, 2016 7:28 pm, edited 1 time in total.
Semra

Next

Return to Hyde Park