Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ankara Antlaşması Vizesi Aldıktan Sonra...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby visnelikek » Wed Nov 22, 2017 11:24 am

@elissey selam,

Sanırım bizler çok yakın durumdayız :) sizden sadece bir ay önce buraya geldik.

Evli olunca insan biraz alıştığı konforların dışına çıkmakta zorlanıyor galiba. Bizde ilk geldiğimizde en-suit oda bakıyorduk. Tam öğrenci dönemine de denk geldiğimiz için bulamadık uygun oda açıkçası. Çok kişinin olduğu evlerde yaşamak çok sorun olmaz bence. Biz çok şanslıda olabilriz ev arkadaşlarımız çok iyiler. Ama şöyle bakın burası türkye gibi değil insanlara buna çok alışık ve daha saygılı bu yüzden. Hem yeni kültürler tanımış olursunuz :)

Biz her şey dahil 800 pound a bir odada kalıyoruz şu an. Çift olunca 600-700 dedikleri kiralara faturaları ekleyip 800 900 civarına çekiyorlar :( Birde benim tavsiyem 600 kira verip gece sokakta yürüyemeyeceğiniz bir mahallede yaşamaktansa, daha güvenli mahallelerde biraz yüksek kira ödemeniz. Biz odayı spareroomdan bulduk. 200 pound şirket hizmeti 2 haftalık kirayı da depozito ve kirayı verdik. kirada 2 haftalık ödendiği için ilk etapta sadece 1000 pound çıkmıtı elimizden. peşinatı bu kadar yüksek istemeyen yerler bulabilirsiniz yani.

Şirket masrafları için ne düşünüyorsun bilmiyorum ama biz o konuda da biraz yavaşız galiba henüz bir masraf yapmadık :) muhasebecimiz şirket masraflarını şirketin banka hesabından yapmamızı söyledi, bizde onun açılmasını bekliyoruz.

Birde biz ilk geldiğimizde, türk bir emlakçı bulmuştuk. Mesut kaya remaxtan. Hackney tarafında kendisi. onun ismine de forumdan ulaşmıştık. belki ev tutarken peşinat konusunu aşmamızda yardımcı olur diye, kendisi çok yardımcı oldu ama ne yazık ki biz o taraflarda oturmak istemediğimize karar verdiğimiz için onla çalışamadık.

Oda bulma maceranızda kolaylıklar dilerim:)

elissey wrote:@visnelikek teşekkürler.

Aslında flat olayından çoktan vazgeçtik. Room bakıyoruz biz de. Ama room konusunda bile şöyle bir kararsızlığımız var: Az kişinin olduğu, kendi banyomuzun olduğu ve min. 1000 GBP fiyatlı odalara mı baksak, yoksa çok kişiye, belki istemediğimiz konumdaki ve banyosunu da paylaştığımız min. 600 mak. 850 GBP olan odalara mı baksak?

1000 GBP'ye çıkarsak sadece 3 ayımızı garanti edebiliyoruz. 2 kişiyiz, şirket için yapılacak masraflar, kira masarafı (kredi geçmişimiz olmadığı için 3 ile 6 ay arasında bir parayı peşin vermemiz gerekebilir), depozito, yaşam masrafı vs. için. Bu 3 ay içinde ikimiz de iş bulamazsak sonrası büyük bir muamma olacak ya da eşim gerçekte istemediği garsonluk, barmenlik gibi işlere bakmak zorunda kalacak.

Ama 700-750 GBP civarında bulursak bu süre 5-5,5 aya çıkıyor.

Yazarken bile sonuç ortaya çıkıyor sanırım :/

visnelikek wrote:
Selamlar,

Bence ilk etapta ev tutma kararınızdan vazgeçin. İlk aylar paylaşımla bir evde oda tutup, iş bulup düzeni oturtup daha sonra ev tutmak daha mantıklı görünüyor. Ev tutmayı banka hesabı açabilmek için istiyorsanız, onun yerine ehliyete başvurun. Banka hesabıiş bulduktan sonra ödeme almak için size gerekli temelde. Kendi paranıza ulaşımınız varsa çokta elzem değil bence.

Bölge olarak; greenwich tarafında ev bakma sebebinizi tam bilmiyorum ama. batıda bu bölgelere benzer richmond, claphom common, chiswick, acton taraflarına bakabilirsiniz.

Kolay gelsin, şasınız bol olsun
visnelikek

New postby elissey » Wed Nov 22, 2017 11:54 am

Selam

Evet hakikaten aynı durumdaymışız.:)

Biz de türk bölgesinde oturmak istemediğimizden, sessiz sakin ve ulaşımı kolay olan greenwich'i uygun bulmuştuk. Siz odayı ne tarafta tuttunuz peki ya da seçenekleriniz nelerdi ? Biz sadece greenwich ve çevresini görebildik şu ana kadar. Bir de camden town tarafını gezdik.

Bugün de limehouse'a bir emlakçıya gideceğiz. Wimbledon, richmond tarafına hiç bakmadık. Ulaşım açısından da çok avantajlı gelmedi o taraflar.

visnelikek wrote:@elissey selam,

Sanırım bizler çok yakın durumdayız :) sizden sadece bir ay önce buraya geldik.

Evli olunca insan biraz alıştığı konforların dışına çıkmakta zorlanıyor galiba. Bizde ilk geldiğimizde en-suit oda bakıyorduk. Tam öğrenci dönemine de denk geldiğimiz için bulamadık uygun oda açıkçası. Çok kişinin olduğu evlerde yaşamak çok sorun olmaz bence. Biz çok şanslıda olabilriz ev arkadaşlarımız çok iyiler. Ama şöyle bakın burası türkye gibi değil insanlara buna çok alışık ve daha saygılı bu yüzden. Hem yeni kültürler tanımış olursunuz :)

Biz her şey dahil 800 pound a bir odada kalıyoruz şu an. Çift olunca 600-700 dedikleri kiralara faturaları ekleyip 800 900 civarına çekiyorlar :( Birde benim tavsiyem 600 kira verip gece sokakta yürüyemeyeceğiniz bir mahallede yaşamaktansa, daha güvenli mahallelerde biraz yüksek kira ödemeniz. Biz odayı spareroomdan bulduk. 200 pound şirket hizmeti 2 haftalık kirayı da depozito ve kirayı verdik. kirada 2 haftalık ödendiği için ilk etapta sadece 1000 pound çıkmıtı elimizden. peşinatı bu kadar yüksek istemeyen yerler bulabilirsiniz yani.

Şirket masrafları için ne düşünüyorsun bilmiyorum ama biz o konuda da biraz yavaşız galiba henüz bir masraf yapmadık :) muhasebecimiz şirket masraflarını şirketin banka hesabından yapmamızı söyledi, bizde onun açılmasını bekliyoruz.

Birde biz ilk geldiğimizde, türk bir emlakçı bulmuştuk. Mesut kaya remaxtan. Hackney tarafında kendisi. onun ismine de forumdan ulaşmıştık. belki ev tutarken peşinat konusunu aşmamızda yardımcı olur diye, kendisi çok yardımcı oldu ama ne yazık ki biz o taraflarda oturmak istemediğimize karar verdiğimiz için onla çalışamadık.

Oda bulma maceranızda kolaylıklar dilerim:)

elissey

New postby visnelikek » Wed Nov 22, 2017 12:10 pm

Biz bir kaç gün sonunda seçeneklerimiz şuna indirmiştik;

richmond, claphom common, chiswick, acton , camden town, wansted.

Biz chiswickteyiz. İlk zamanlar bize de çok uzak gibi geldi ama şimdi alıştıkça buraları sevdik sanırım evi de buradan bakacağız bir kaç ay sonra.

ulaşımı ilk etapta çok takılmamanız gerektiğini düşünüyorum :) şimdi daha çalışmaya başlamadan metro ulaşımı olan temiz herhangi bir mahalle olarak sınırlayın.Düzenli gittiğiniz işiniz olunca bu konuya kafa yorarsınız zaten oda geçici olacak.

central line ve northen line ulaşım için çok hızlı aslında oralardan bakmak çok mantıklı gibi görünüyor ama bazen metroya binilemiyor bile.
visnelikek

New postby musmus » Fri Mar 01, 2019 3:09 pm

Merhaba,

Ben ankara anlaşmamı bir arkadaşımla brilikte ortak olarak bir cafe-restaurant açmak üstünden aldım. Ve bu restaurantta Director ve Chef olarak gösterdim kendimi. Fakat 3-4 ay geçmesine rağmen hala aradığımız yeri bulamadık.
Bu süreçte Aşçılık deneyimim olduğundan dükkan açılana kadar iş yapmam gerektiğinden;
bir Restaurantta Fatura Keserek kendime ait Limited şirket üzerinden çalışabiliyor muyum?
yada fatura keserek Catering hizmeti verebilir miyim? Veya bir aileye Private Cheflik yapabilirmiyim?

Bu soruların cevabını kesin olarak alamadım ve en yakın zamanda bir şeyler yapmam gerektiğinden bilgisi olan birisi yardımcı olabilir mi?
musmus

New postby fredb » Thu Mar 28, 2019 7:02 pm

Herkese Selamlar,

Bugün vizemle birlikte londraya geldim. BRP kartımın post office'e dün ulaşması gerekiyordu ancak gittiğimde brp kartımın gelmediğini en geç önümüzdeki hafta çarşambaya kadar geleceğini söylediler.

Benzer bir durumda karşılaşan var mıdır?

Teşekkürler.
fredb

New postby skesdi » Fri Apr 05, 2019 9:15 pm

Herkese slm

Vize onay sonrasi londra daki islemler ile ilgili bilgi vereyim. BRP karti teslimi ilgili adreste posta ofisinde numaratorden alinan numara sonucu 2dk lik bekleme suresi ve pasaportlarin verilmesi ile 5 dk da teslim alinan bir surec. Hicbir sıkıntı yok. Residence permit kartı alınca rahatlıyorsunuz. Eşimde ve benimkinde farklı ibareler mevcut.
Postane ile overseas polis noktası arası 1200m civarı yürünebilir.
Polis kaydı ise Akabinde pazartesi sabah 10:00 olmasına ragmen yine hiç sıra beklemeden hallettiğimiz bir süreç oldu. Police kaydı için overseas birimi aynı vize başvuru ofisi gibi bir mekan. Girişte aşağıda linkini verdiğim formun gelmeden online doldurulup çıktı alınması gerekli . Orada mevcut prit ile fotografınızı da yapıştırabilirsiniz. Sonra sıra numarası alıp bir gişeye oturuyorsunuz. Hiç bir soru konuşma yok. Sadece BRP, form ve pasaportu verip adam başı 34pound ödüyorsunuz. Formunuzu scan edip iade ediyorlar. 3 gun kaldıgımız otelin adresini yazmıştık problem yok. Neticesinde size altında daha sonraki adres değişikliklerinde doldurulabilecek süslü bir kağıt veriyorlar. toplam 15dk sürdü.
Bilginize

https://www.met.police.uk/SysSiteAssets ... a_2016.pdf

https://www.met.police.uk/advice/advice ... checklist/
skesdi

New postby didima » Thu May 09, 2019 11:39 am

fredb wrote:Herkese Selamlar,

Bugün vizemle birlikte londraya geldim. BRP kartımın post office'e dün ulaşması gerekiyordu ancak gittiğimde brp kartımın gelmediğini en geç önümüzdeki hafta çarşambaya kadar geleceğini söylediler.

Benzer bir durumda karşılaşan var mıdır?

Teşekkürler.

Genelde bir haftaya yakın sürebiliyor. Söylenen tarihte gelmeyebiliyor. Örnekleri çok oldu.

Endişelenecek bir durum yok.Merak etmeyin, bir kaç güne gelir.
didima

New postby didima » Thu May 09, 2019 11:42 am

musmus wrote:Merhaba,

Ben ankara anlaşmamı bir arkadaşımla brilikte ortak olarak bir cafe-restaurant açmak üstünden aldım. Ve bu restaurantta Director ve Chef olarak gösterdim kendimi. Fakat 3-4 ay geçmesine rağmen hala aradığımız yeri bulamadık.
Bu süreçte Aşçılık deneyimim olduğundan dükkan açılana kadar iş yapmam gerektiğinden;
bir Restaurantta Fatura Keserek kendime ait Limited şirket üzerinden çalışabiliyor muyum?
yada fatura keserek Catering hizmeti verebilir miyim? Veya bir aileye Private Cheflik yapabilirmiyim?

Bu soruların cevabını kesin olarak alamadım ve en yakın zamanda bir şeyler yapmam gerektiğinden bilgisi olan birisi yardımcı olabilir mi?

Self- employed olarak kendi şirketiniz üzerinden tabii ki hizmet verebilirsiniz. Yeter ki maaş alıyorsunuz gibi sabit olarak her ayın aynı gününe fatura düzenlemeyin. Farklı günler ve farklı miktarlarda olursa çok daha inandırıcı olur.
didima

New postby Jumanji3 » Mon Jun 24, 2019 9:54 am

Merhaba arkadaşlar,

Vize çıktıktan sonraki süreçle ilgili yardıma ihtiyacım var.

İngiltere'de Ağustosta şirket kuracağım ama hemen taşınmayacağım. Tamamen taşınmayı Ocak-Şubat gibi düşünüyorum. Bu aradaki süreçte de ev tutmak ve kira ödemek istemiyorum.

* Ev tutmadan, nasıl adres gösterebilirim ya da farklı bir formulü var mıdır?

* Şirket kurulumu için bildiğiniz bir muhasebeci var mıdır?3

Forumda çok bir bilgi bulamadım vize sonrası süreçlerle ilgili olarak, bu konular Facebook'ta mı daha detaylı mevcuttur?

Teşekkürler
Jumanji3

New postby lineofduty » Mon Jun 24, 2019 5:59 pm

Jumanji3 wrote:Merhaba arkadaşlar,

İngiltere'de Ağustosta şirket kuracağım ama hemen taşınmayacağım. Tamamen taşınmayı Ocak-Şubat gibi düşünüyorum. Bu aradaki süreçte de ev tutmak ve kira ödemek istemiyorum.

Forumda çok bir bilgi bulamadım vize sonrası süreçlerle ilgili olarak, bu konular Facebook'ta mı daha detaylı mevcuttur?

Teşekkürler

Kendi şirketinizi kendiniz kurunuz lütfen.Hemen öptürmeyin kendinizi muhasebeciye 150-200

https://www.1stformations.co.uk/

Adres için çözümleri de var.

Ama bana bir pint bira borçlandiniz :)
lineofduty

New postby rvsgltkn » Mon Jun 24, 2019 6:37 pm

lineofduty wrote:

Teşekkürler

Kendi şirketinizi kendiniz kurunuz lütfen.Hemen öptürmeyin kendinizi muhasebeciye 150-200

https://www.1stformations.co.uk/

Adres için çözümleri de var.

Ama bana bir pint bira borçlandiniz :)

Selamlar,

Bende şirketi kendim açma planı yapıyorum . Aşağıdaki ile sizinki arasında çok fark var mı?

https://www.rapidformations.co.uk
rvsgltkn

New postby lineofduty » Mon Jun 24, 2019 10:12 pm

Şöyle bir göz ucuyla baktım.Üç aşağı beş yukarı aynı paketler var.Sizinki de iş görür.

Ama benim verdiğim linkteki şirketin ara yüzü gerçekten çok kolay.Sizin verdiğiniz linkteki şirketin ara yüzünü bilmiyorum o yüzden bir şey söyleyemeyeceğim.
lineofduty

New postby mtanhu » Sat Jun 29, 2019 9:05 pm

yolcu wrote:Arkadaşlar Merhaba,
17 Ekimde vizemi almış bulunuyorum, iş planını hazırlarken Direnç beyin iş planı çok faydalı oldu, tavsiye ederim. Toplamda 3 aya yakın sürdü sonuçlanması, 27 Temmuzda başvurmuştum. Yalnız gidiyorum, eşim ve çocuğum için daha sopnra başvuru yapacağım.
Bunun yanında bir iki sorum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:

- Kalma yeri problemini nasıl hallediyorsunuz? İlk gidişte nerede kalmak gerekir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Şu anda en büyük problemim bu.
- Sermayeyi oraya nasıl götüryorsunuz? Swift işlemi 2 hafta falan sürüyor.
- Eş ve çocuğun başvuru işlemini nasıl yapıyorsunuz? Başvuruda hangi evrakları istiyorlar?
- Eş ve çocuğun ilk yıl sonunda uzatmada sorun yaşamaması için, ilk yıl içinde min 6 ay orada yaşaması gerekir diye duydum. Doğru mu?
- Önerebileceğin muhasebeci var mı?

Şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Deneymleriniz ne oldu acaba?
mtanhu

New postby istanbullondra » Sun Jun 30, 2019 2:33 pm

Merhaba,

Biz aşağıdaki siteden aşamaları bir bir takip ederek şirketi kendimiz kurduk, kart ile £12 ödeyerek.

https://www.gov.uk/set-up-limited-company
https://www.gov.uk/limited-company-form ... ur-company
Adres olarak da arkadaşımızın adresini verdik şu an için.

Home office bir düzen planladığımız için ev tutunca adresimizi güncelleyeceğiz.
Adres güncellemesi de bu link üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

https://www.gov.uk/government/collectio ... of-address

Teşekkürler
istanbullondra

New postby bull market » Wed Jul 10, 2019 1:21 pm

şirket kurulumu için başvurunuzu yaptıktan sonra ne zaman şirketinizi açabiliyorsunuz? Birinci başvurumuz reddedildi çünkü yapacağım iş için çok değişik bir sertifika istenmiş. Belki de muhasebeci hatalı bir kod seçti bilemiyorum. Şimdi ikinci başvuru yapıldı farklı bir iş kodu ile 1 haftadır bekliyorum.
bull market

PreviousNext

Return to Hyde Park