Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ankara Antlaşması Vizesi Aldıktan Sonra...

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby derin » Tue Nov 12, 2019 8:09 am

Merhaba arkadaşlar,

1 ocak vize başlangıcımız. Şimdiden araştırmaya yapmaya başladım tabi. Öncelikle çalıştığım yerden tazminat alabilmem için 7 şubat'ta ayrılmam gerekiyor. O yüzden 8 ocak'ta hazır olan brp'leri almaya 14 ocak'ta gideceğiz. 18 ocak'ta ise türkiye'ye geri döneceğiz. temelli gidiş biletimizi ise 14 şubat'a aldık. öncelikle adım adım planladıklarımı anlatayım. yanlış eksik varsa ve öneri lütfen bana iletin.

1)brpler alınacak.
2)sabah erken saatte polis kaydı için gidilecek, şansa yapabilirsek yapacağız olmazsa 14 şubat sonrasına randevu alınacak. (otelde kalağız o 4 günde, eğer şansa sabah erkenden yaptırırsak otel adresini vereceğim, ama banka başvurusunu da yapacağım için belki otelde kalsam da arkadaşımın evinin adresini verebilirim posta vb. konular için. otelde kalıp adresi orayı vermek sorun yaratır mı ki?)
3)şirketi internetten kurmak istiyorum, danışmana 2200 pound ödedikten sonra artık muhasebeciye sırf şirket açacak diye 200 pound vermek istemiyorum. internet açan varsa, püf noktalar nelerdir, www.1stformations.co.uk adresini forumda gördüm, siteyi buradan mı kursam?
4)şirketi internetten kurduktan sonra ne yapmam gerekiyor? Mantiken ticari hesap açmak için bankadan şirketin kurulmuş olması gerekiyor. Bu aradaki sıralama nasıl olmalı? muhasebeci hangi noktada devreye girmeli.
5)hsbc premier hesap açmaya karar verdim türkiyeden. buradan uk'ye hitaben bir yazı alacağım ve ocak ayındaki 4 günlük sürede kişisel hesap açmak için hsbc'ye gideceğim.

ilk 4 günde, kesin şunu yap 14 şubatta kafan daha rahat olur dediğiniz neler var? yardımlarınızı rica ediyorum.

umarım çok mutlu ve huzurlu bir hayatımız olur.
derin

New postby derin » Tue Nov 12, 2019 8:15 am

Bir de merak ettiğim şu var, şirket hesabı açınca sermaya olarak gösterdiğim 5000 pound'u direk havale yapmam gerekiyor değil mi, hsbc hesabı açınca başvvuru için gösterdiğim tüm sermayeyi oraya a göndericem uk ticari hesaba da içinden 5000 poundu değil mi? internet sitesi vb. için domain alıcam 20 dolara yakın, bunların hepsi için şirketi kurmayı ve bunları fiş olarak işlemeyi düşündüğüm için yapmıyorum. doğru bir mantık mı?
derin

New postby brave » Tue Nov 12, 2019 10:21 am

derin wrote:Merhaba arkadaşlar,

1 ocak vize başlangıcımız. Şimdiden araştırmaya yapmaya başladım tabi. Öncelikle çalıştığım yerden tazminat alabilmem için 7 şubat'ta ayrılmam gerekiyor. O yüzden 8 ocak'ta hazır olan brp'leri almaya 14 ocak'ta gideceğiz. 18 ocak'ta ise türkiye'ye geri döneceğiz. temelli gidiş biletimizi ise 14 şubat'a aldık. öncelikle adım adım planladıklarımı anlatayım. yanlış eksik varsa ve öneri lütfen bana iletin.

1)brpler alınacak.
2)sabah erken saatte polis kaydı için gidilecek, şansa yapabilirsek yapacağız olmazsa 14 şubat sonrasına randevu alınacak. (otelde kalağız o 4 günde, eğer şansa sabah erkenden yaptırırsak otel adresini vereceğim, ama banka başvurusunu da yapacağım için belki otelde kalsam da arkadaşımın evinin adresini verebilirim posta vb. konular için. otelde kalıp adresi orayı vermek sorun yaratır mı ki?)
3)şirketi internetten kurmak istiyorum, danışmana 2200 pound ödedikten sonra artık muhasebeciye sırf şirket açacak diye 200 pound vermek istemiyorum. internet açan varsa, püf noktalar nelerdir, http://www.1stformations.co.uk adresini forumda gördüm, siteyi buradan mı kursam?
4)şirketi internetten kurduktan sonra ne yapmam gerekiyor? Mantiken ticari hesap açmak için bankadan şirketin kurulmuş olması gerekiyor. Bu aradaki sıralama nasıl olmalı? muhasebeci hangi noktada devreye girmeli.
5)hsbc premier hesap açmaya karar verdim türkiyeden. buradan uk'ye hitaben bir yazı alacağım ve ocak ayındaki 4 günlük sürede kişisel hesap açmak için hsbc'ye gideceğim.

ilk 4 günde, kesin şunu yap 14 şubatta kafan daha rahat olur dediğiniz neler var? yardımlarınızı rica ediyorum.

Sorulariniza cevap veremeyecegim, henuz basvurumuz sonuclanmadi fakat merak ettigim birseyi sormak istiyorum. Basvuru sonuclaninca brp alis tarihini de mi veriyorlar?
Biz de 1 Ocak dedik gidis icin fakat henuz sonuclanmadigi icin bize daha mi gec tarih verirler acaba.
brave

New postby derin » Tue Nov 12, 2019 10:36 am

Sorulariniza cevap veremeyecegim, henuz basvurumuz sonuclanmadi fakat merak ettigim birseyi sormak istiyorum. Basvuru sonuclaninca brp alis tarihini de mi veriyorlar?
Biz de 1 Ocak dedik gidis icin fakat henuz sonuclanmadigi icin bize daha mi gec tarih verirler acaba.[/quote]

merhaba, bu aralar istenilen tarihe vize basıyorlar. muhtemelen vizeniz 1 ocak-31 ocak arası olacak. verilen mektupta ise brp niz 8 ocak itibariyle post office'de hazır olacaktır deniyor. muhtemelen sizin de böyle olur. gidiş tarihinize 1 aralık deseydiniz brpleriniz muhtemelen 8 aralık da hazır olacaktı. mantık böyle.
derin

New postby brave » Tue Nov 12, 2019 10:48 am

derin wrote:Sorulariniza cevap veremeyecegim, henuz basvurumuz sonuclanmadi fakat merak ettigim birseyi sormak istiyorum. Basvuru sonuclaninca brp alis tarihini de mi veriyorlar?
Biz de 1 Ocak dedik gidis icin fakat henuz sonuclanmadigi icin bize daha mi gec tarih verirler acaba.

merhaba, bu aralar istenilen tarihe vize basıyorlar. muhtemelen vizeniz 1 ocak-31 ocak arası olacak. verilen mektupta ise brp niz 8 ocak itibariyle post office'de hazır olacaktır deniyor. muhtemelen sizin de böyle olur. gidiş tarihinize 1 aralık deseydiniz brpleriniz muhtemelen 8 aralık da hazır olacaktı. mantık böyle.[/quote]
Tesekkurler
Cikarsa insallah dediginiz gibi olur tarihler :)
brave

New postby brave » Thu Nov 14, 2019 9:52 am

1)brpler alınacak.
3)şirketi internetten kurmak istiyorum, danışmana 2200 pound ödedikten sonra artık muhasebeciye sırf şirket açacak diye 200 pound vermek istemiyorum. internet açan varsa, püf noktalar nelerdir, http://www.1stformations.co.uk adresini forumda gördüm, siteyi buradan mı kursam?

Bizim de cikti vizemiz, artik ben de sizin sorularinizin pesinden gidecegim.
Ama vizeyi alanlar pek ugramiyor buralara sanirim.
Araastirma surecine giriyorum ben de edindigim bilgileri paylasacagim buradan siz de bilgi edindikce yazarsaniz sevinirim. kolayliklar dilerim.
brave

New postby brave » Thu Nov 14, 2019 9:56 am

1)brpler alınacak.

şirket kurulumu icin bunu da inceleyebilirsiniz

https://www.rapidformations.co.uk/compa ... -residents
brave

New postby derin » Fri Nov 15, 2019 8:05 am

şirket kurulumu icin bunu da inceleyebilirsiniz

https://www.rapidformations.co.uk/compa ... -residents[/quote]

merhaba @brave, öncelikle tebrikler!

sizin vize tarihiniz ve gidiş tarihiniz nedir?

ben araştırdığım kadarıyla size yazıyorum. öncelikle şirketi muhasebeciye kurdurtmaya karar verdim. zaten verdikleri yıllık fiyatta şirket açılımı da içindeymiş. gittiğimiz 4 günde emlakçılarla vs. görüşeceğiz ve şirketi 14 şubatta temelli gittiğimde kuracağım. çünkü şirketi kurduğun an senden fatura kesmeni vs. bekliyorlarmış ve ülkede olmadığım süre uzatmada sorun yaratabilirmiş.
derin

New postby brave » Fri Nov 15, 2019 2:32 pm

derin wrote:şirket kurulumu icin bunu da inceleyebilirsiniz

https://www.rapidformations.co.uk/compa ... -residents

merhaba @brave, öncelikle tebrikler!

sizin vize tarihiniz ve gidiş tarihiniz nedir?

ben araştırdığım kadarıyla size yazıyorum. öncelikle şirketi muhasebeciye kurdurtmaya karar verdim. zaten verdikleri yıllık fiyatta şirket açılımı da içindeymiş. gittiğimiz 4 günde emlakçılarla vs. görüşeceğiz ve şirketi 14 şubatta temelli gittiğimde kuracağım. çünkü şirketi kurduğun an senden fatura kesmeni vs. bekliyorlarmış ve ülkede olmadığım süre uzatmada sorun yaratabilirmiş.[/quote]
Bizim de 1 Ocak'ta basliyor, henuz biletleri almadık, 8 Ocak civarini planliyoruz.
Sonrasinda BRP vs isleri halledip geri donecegiz. Tekrar gidis henuz net degil.
brave

New postby brave » Sun Nov 17, 2019 2:17 pm

degmesinyagliboya wrote:Bu arada kisa bir ozet geceyim. Ben geleli 19 gun oldu ve geldigim gunden beri epey bir is hallettim. Ilk giris yaparken UK Border'daki 'kraldan cok kralci' hintli teyze disinda bir aksilikle karsilasmadim diyebilirim. Herkesin bildigi BRP Collection, Police Reg. ve National Insurance Number Application isleri disinda benim icin en buyuk sikinti banka hesabi acmakti. Gecerli bir Proof of Address dokumani temin edemediginiz surece hesap acamiyorsunuz, bir cok emlakci/evsahibi sizden hesap dokumu isteyebiliyor ve bu kor dongu surup gidiyor. Ben bir ev bulup yerlesemedigim icin adres tesbitimi yapamiyordum.

Ben soyle bir sekilde bunu kirabildim, -bu andan itibaren anlattiklarim altin degerinde bilgiler- :)

Monese diye bir online banking app var. Bunu gelistiren sirket teknik olarak UK' de registered bir banka ama bir subesi kendi ATM vs yok. Uygulamayi indiriyorsunuz ve bir hesap aciyorsunuz. Hesabi acarken sizden pasaportunuz fotografini cekmenizi istiyor, sonraki adimda da bir cumle vererek onu okuyup video cekmenizi istiyor bunlari yapip, bir fiziksel adres giriyorsunuz ve devam ediyorsunuz.

Sistem sizi bir EU pasaportunuz olmadigi surece otomatik validate edemiyor. Sonraki en kolay validasyon yontemi video-call ile cagri merkezini arayip gercek bir kisi oldugunuzu o pasaportun size ait oldugunu ve neden Monese den hesap acmak istediginizi soyluyorsunuz. Basit cevaplar vererek ilerleyebilirsiniz. 1 saat kadar sonra hesabiniz onaylaniyor artik UK sinirlarindaki bir bankada bir hesabiniz var.

Isterseniz bununla devam edebilirsiniz ki banka size sonrasinda bir debit kart gonderiyor ve bir cok ATM de ucretsiz para cekebiliyorsunuz ya da benim yaptigim gibi ikinci adima gecerek bu hesabin dokumu ile bilindik bir bankadan hesap actirabilirsiniz.

Banka hesabi basvurularinda proof of address olarak UK de varolan bir bank statement da kabul ediliyor. Bu noktada ben app icindeki PDF statementi print edip UK'de bilindik bir bankaya gittim ve diger evraklarimla (Pasaport ve BRP) birlikte 1 saat icerisinde kisisel hesabimi acabildim. Sonra yanimda getirdigim bi miktar parayi hesaba yatirip, ertesi gun telefon bankaciligi ile business account acmak icin basvurdum. Tabii bu noktada sirket kurulumunuzu gerceklestirmis olmaniz gerekiyor. 2 gun sonra da business hesabim da acilmis oldu.

Bu arada hala ev bulamadim kafama gore ve surekli bakiyorum :(

Hangi bankada actınız acaba hesabınızı?
brave

New postby brave » Sun Nov 17, 2019 2:44 pm

Jumanji3 wrote:Herkese merhaba,

BRP'mi aldım, banka hesabı açtım(personal), polis kaydı vs. yaptırdım. Şuan business hesap açtırmak için ehliyetimin teslim edilmesini bekliyorum 1 haftadır. Süreçlerle ilgili kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

Yazacak çok şey var ama geldikten sonrası için aşağıdaki notları toparladım;

1- BRP'yi postaneden almak ve ardından Police kaydı yaptırmak çok kısa sürüyor. (BRP'yi almak 20dk, Police kaydı 60dk gibi bir süre) Yani sabah erkenden BRP leri alsanız, öğlen işiniz biter.

2- Eğer hemen Londra'ya taşınmayacaksanız, 18 yaş altındaki çocuğunuzun BRP'sini siz teslim alabilirsiniz. Bunun için internetten bir form doldurmanız gerekiyor. Eşiniz için de mazeret bildirebiliyorsunuz, hastalık vb. ancak kabul etmek yerine vizeyi extend etmek için başvurabilirsiniz diyorlar. Yine de denemeye değer, hem çocuk hem de eşinizin acil gelmesi gerekmiyorsa, işlemlerini siz yapabilirsiniz. (sıradaki nota bakınız)

3- Polis kaydı sadece 16 yaş üstü için gerekiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun kaydı olmayacak, eşinizin BRP sini siz alırsanız kayıt yaptırabilir misiniz emin değilim. Ancak eşiniz ülkeye girmeyeceği için zaten 7 günlük süreçte başlamamış oluyor. (Emin değilim polis kaydı ile ilgili süreçten)

4- Şirket kurmak için kimseye sakın para vermeyin. Official siteden girip, 10dk da halledin, burada adres olarak corrp. adresi muhasebecinizin adresini izin alıp yazın.

5- Limited şirket için muhasebeciye vereceğiniz max. para VAT dahil 1.000 GBP olsun. (Bu bile fazla bence de neyse)

6- Eğer sakin ve huzurlu bir hayatım olsun diyorsanız, ev bakacağınız yerleri nokta atışı söylüyorum; Teddington, Richmond, Twickenham. En azından AirB&B evinizi buralarda tutun, etrafı yaşayın yaşayıp yaşamak istemediğinizi görürsünüz. Ben kısmetse Twickhenham bölgesinde tutacağım.

7- HSBC premier hesap açın, TR'den gelmeden HSBC UK'ye hitaben bir mektup ile hesap açılışı talebinizi yapın. Biraz sürüyor ama aynı gün halledebilirsiniz. En azından Debit cartınız olur.

8- Monzo, Transferwise, Monese ne varsa başvurun. Bunları ApplePay vb. uygulamarı için ve UK içi transferlerde geçici olarak kullanırsınız.

9- Business hesap açma; şuan 1 haftadır sadece bunun için Londra da bekliyorum. Maalesef bu konu burada çok hassas ve mutlaka bir adres kanıtı istiyorlar. Hem de minimum 3 aylık. Eğer benim gibi hemen ev tutmayacaksanız en hızlı yönetem geçici ehliyet almak. Ehliyetin üzerinde adres yazdığı için adres kanıtı olarak sayılıyor.

10- Business hesap için; Tide, Starling ve Monese şubesiz hesap açma ve yönetme imkanız sunuyor. En hızlı açabileceğiniz hesap bunlar sanırım. Randevu vs yok en azından. (Llyods dan da online form doldurdum, o da gün içinde halledilebiliyor)

11- Ehliyet, 9. maddenin devamı olarak; ehliyet için online bir form var onu TR den gelmeden doldurun, adres olarak arkadaşınızın, akrabanızın vb. adresini yazın. Sadece gelecek postanıızın güvende olacağı bir yer olsun.
(Unutmayın, polise adres kaydı yaptığınız adres ile bu adres aynı olmalı, çünkü ikametinizi resmi olarak bildiriyorsunuz. Kimse sormuyor aslında ama, polis kaydı ile ehliyet farklı adreslere sahip olursa problem çıkabilir, çıkmayadabilir biraz riskli gelmişti bana)

Parayı online olarak ödeyin, unutmayın online yapmadığınız ehliyet talebi hem daha pahalı hem de teslim alma süreniz 2-3 hafta daha uzun. Sonrasın da verdiğiniz adrese bir kağıt gönderiyorlar, imza ve resim ekleyip, içine BRP tizi koyup tekrar postayla gönderiyorsunuz. Unutmayın, postanız mutlaka 1st class delivery ile gitsin, ve zarfınızın içine return için yine 1st class pulu yapışmış adresinizin olduğu zarfı ekleyin. Burada BRP si gelmeyen mi, ehliyeti kaybolan mı ne ararsan var, en azından takip edebileceğiniz bir numaranız olsun. Ehliyet önce bre 1-2 gün sora. geliyormuş güvenlik için. (ne alaka anlamadım.) Hattan HSBC de kartı önce, şifresini 2-3 gün sonra gönderdi postayla aynı sebepten.

12- Geçiçi kalacak yer: AirB&B deki evler ile pazarlık edin, direk rezervasyon yapmayın. Ben 30 GBP ilk evi 23 GBP ye ayarladım hem de AirB&B komisyonu da ödemedim. Uzun kalacağınızı söylerseniz zaten atlıyorlar. İstediğiniz fiyatı söyleyin, fiyatta anlaşıp, direk eve gidebilirsiniz. (Not: AirB&B de ev sahibinin konuştuğu dili seçebiliyorsunuz, İngilizcesi iyi olmayan varsa Türkleri bulup onlardan da oda kiralayabilir.)

Şimdilik bu kadar, business hesabı açtığımda tekrar güncellerim.

Herkese kolay gelsin,
Murat

Merhaba
Ehliyete TR deyken basvursak 11.maddede bahsettiginiz posta kac gunde geliyor acaba?
Ve bunu geri gonderdikten sonra kac gunde geliyor?

Formu inceledim verdiginiz adreste kaldigınız sureyi soruyor,kısa bir sure yazınca bundan evvelki adresini soruyor. Verdiginiz adreste kac gun kaldıgımızı yazmalıyız ki henuz kalmadık
TR den basvurdugumuzu dusunursek
Evvelki adrese TR adresi mi verdiniz?
brave

New postby brave » Mon Nov 18, 2019 7:16 am

Polis kaydı için ilk gittigimizde kalacagımız yerde mi yaptıracagız, Londra icin yogunluk oldugunu okumustum.
biz Reading civarlarında kalmayı dusunuyoruz ilk planda ordaki police office e gitmemiz gerekiyor degil mi?
brave

New postby derin » Tue Nov 19, 2019 7:19 am

brave wrote:Polis kaydı için ilk gittigimizde kalacagımız yerde mi yaptıracagız, Londra icin yogunluk oldugunu okumustum.
biz Reading civarlarında kalmayı dusunuyoruz ilk planda ordaki police office e gitmemiz gerekiyor degil mi?

ilk polis kaydı tek bir adresten yapılıyor. sonrasın da otel adresini değiştirmek için evinizin yakınlarındaki polisten yaptırabiliyorsunuz. ilk başvuru tek yerden yapıldığı için kalabalık oluyor zaten. londra, edinburg ve iki yerden daha başvuru yapabiliyorsunuz sadece.
derin

New postby brave » Tue Nov 19, 2019 8:16 am

derin wrote:
brave wrote:Polis kaydı için ilk gittigimizde kalacagımız yerde mi yaptıracagız, Londra icin yogunluk oldugunu okumustum.

ilk polis kaydı tek bir adresten yapılıyor. sonrasın da otel adresini değiştirmek için evinizin yakınlarındaki polisten yaptırabiliyorsunuz. ilk başvuru tek yerden yapıldığı için kalabalık oluyor zaten. londra, edinburg ve iki yerden daha başvuru yapabiliyorsunuz sadece.

Onceden randevu alabiliyor muyuz acaba bilginiz var mi?
brave

New postby derin » Thu Nov 21, 2019 10:42 am

brave wrote:
derin wrote:

Onceden randevu alabiliyor muyuz acaba bilginiz var mi?

randevu alınmıyor önceden.
derin

PreviousNext

Return to Hyde Park