Board index Alaturka Londra Hyde Park

Uzatma Doneminde TR Ehliyeti ile Araba Kiralama

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby UtkuA » Mon Feb 13, 2017 1:57 pm

Arkadaslar selam,

Bu hafta uzatma belgelerini Home office'e yolluyoruz ve bir kac ay surecek UK tutsakligimiz basliyor. Biz de esimle bu tutsakligi mumkun oldugunca keyifli bir hale getirmek icin imkan buldukca UK'i kesfetmeye kadar verdik. Tren agi cok gelismis olsa da, arabanin verdigi esnekligi maalesef saglamiyor. Onun icin bazi yerlere araba kiralayip gitmek istiyoruz. Bu konu ile ilgili iki adet sikintimiz var.

1- Pasaportlar ve BRP ler Home Office'te olacagi icin, elimizde TR Ehliyetimizden baska bir gecerli kimlik kartimiz yok. Bu sekilde araba kiralayabilir miyiz?

2- TR ehliyetlerinin bir sene gecerliligi oldugunu okudum. Benim Mart 7'de UK'de birinci yilim doluyor. Araba kiralarsak bu ehliyetle kullanmamizda bir sorun olur mu?

NOT: UK ehliyeti cikartabilecegimizi biraz gec ogrendigimiz icin basvurudan once pasaportlari yollamaya cesaret edemedik.

Tesekkurler
UtkuA

New postby Emre » Mon Feb 13, 2017 2:06 pm

Türk ehliyetiyle araba kiralayabilirsin. Ödeme yaptığın kart ve Türk ehliyetin arabayı almak için yeterli. Ben Sixt'ten taşınmak için ufak minibüs kiralamıştım. Sıkıntı çıkmamıştı. Kiralama yapacağın firmanın ofisine de gidip sormakta fayda var tabi.

Keşke UK ehliyet işini halledebilseydin daha önce. Çünkü şimdi Mart 7'ye kadar kanuni olarak hakkın var. Ülkeye giriş tarihin o olduğu için.

Ancak tabi muhtemelen arabayı yine kiralayabilirsin. Çünkü kiralama ofisi bu konu hakkında soru sormaz. Ehliyete bakar geçer. Ama atıyorum, polis kontrolüne denk geldin (benim başıma hiç gelmedi) veya atıyorum kaza oldu bir şey oldu. Ülkeye giriş tarihine muhtemelen bakılır. Başına iş alabilirsin. Mart 7 sonrası bu yüzden araba kiralamanı tavsiye etmem.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby UtkuA » Mon Feb 13, 2017 3:47 pm

Emre wrote:Türk ehliyetiyle araba kiralayabilirsin. Ödeme yaptığın kart ve Türk ehliyetin arabayı almak için yeterli. Ben Sixt'ten taşınmak için ufak minibüs kiralamıştım. Sıkıntı çıkmamıştı. Kiralama yapacağın firmanın ofisine de gidip sormakta fayda var tabi.

Keşke UK ehliyet işini halledebilseydin daha önce. Çünkü şimdi Mart 7'ye kadar kanuni olarak hakkın var. Ülkeye giriş tarihin o olduğu için.

Ancak tabi muhtemelen arabayı yine kiralayabilirsin. Çünkü kiralama ofisi bu konu hakkında soru sormaz. Ehliyete bakar geçer. Ama atıyorum, polis kontrolüne denk geldin (benim başıma hiç gelmedi) veya atıyorum kaza oldu bir şey oldu. Ülkeye giriş tarihine muhtemelen bakılır. Başına iş alabilirsin. Mart 7 sonrası bu yüzden araba kiralamanı tavsiye etmem.

Tesekkurler Emre,

Gecersiz bir ehliyetle araba kiralama riskine giremem. Bir kac ay daha tren ile idare edip, sonc gelince ehliyete basvurmak en mantiklisi. UK'ye ilk geldigimde, danismanima ehliyet isini sordum, bana bir sene bunu kullan, uzatmayi alinca basvurursun dedi. Maalesef o kadar isin gucun arasinda ben de olur diyip gectim. Haziran'da araba kiralayabildigim icin de su bi sene mevzusu hic aklima gelmedi, geldiginde de uzatmaya bir ay vardi, riske atamadim.

Simdi konsolosluga ve DVLA'ya yazi yazacagim, belki bir sekilde gecici kimlik ayarlayabilir ya da TR ehliyetimi bir sekilde saydirabilirim.

Bu konularda bir gelisme olur olmaz paylasirim.

Kolay gelsin.
UtkuA

Return to Hyde Park