Board index Alaturka Londra Hyde Park

londra'ya yeni geleceklere ogutler

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Narrative » Thu Mar 20, 2008 9:40 am

Merak ettiğim bir konu, benim sürekli kullandığım ilaçlar var. Orda da Türkiye'de olduğu gibi parayı bastırınca istediğiniz ilacı istediğiniz eczaneden alabiliyor muyuz (özel reçeteli ilaçları kastetmiyorum) yoksa her seferinde doktora mı yazdırmak gerekiyor?
Narrative

New postby mindbender » Sat Mar 22, 2008 9:04 pm

receteli ilac ise doktor'a yazdirman gerekiyor,
turkiyede recetesiz satilan ilaclarin bazilarida burada recetesiz satilmiyor, turkiyeden yanina bir miktar alip gelmende fayda var bu acidan.

buraya geldiginde kayit olacagin mahalle doktoruna yazdirdiktan sonra eczane'de sabit bir fiyat karsiligi aliyorsun ilaclarini (5.5 pound diye hatirliyorum) ilacin asil ucretinin daha ucuz veya pahali olmasi farketmiyor.
mindbender
ROGER WATERS

New postby outsider » Mon Mar 31, 2008 4:48 pm

Bu arada receteli derken.... Turkiyede recetesiz, bakkaldan seker aliyormus gibi aldiginiz ilaclarin receteli olabilecegini unutmayin.

Ozellikle antibiyotikler, dogum kontrol haplari, alerji haplari vs. UK de receteye baglidir. Bagli oldugunuz GPler -eger yoksa- hastanererin walk-in merkezleri bu ilaclari size verebilir yada recetesini yazabilir ancak bunlar olmadan eczaneden havanizi alip donersiniz.

Tavsiyem surekli kullanacaginiz ilaclari biraz stoklayip oyle gelin lakin gplerde bi kutu antibiyotik icin surunebilirsiniz.
outsider

New postby english patienttaki asik » Fri Apr 18, 2008 2:37 pm

pound Turk lirasinin 2.7 kati. bunu goz onunde bulundurun..
english patienttaki asik

New postby 386-DX » Sat Apr 26, 2008 7:44 pm

Pound günümüz kuruyla 2.5 lira.

--

Ucuz yemek arayanlara Subway'i önerebilrim. 2.40£'a gayet lezzetli sandviçler yiyebiliyorsunuz. Diğer fastfoodlardan daha sağlıklı olduğu kesin.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby davsan » Sun Apr 27, 2008 6:24 pm

dogrudur, pound su siralar 2.56 civari geziyor, ama cok degil bir iki yil oncesine kadar 2.7 civarindaydi hep. geri o seviyelere, hatta daha yukari cikmasi da fazla vakit almayacaktir.

ben 4-5 ay diyorum, en fazla.
davsan
BAŞKAN

New postby songbird » Mon Jul 14, 2008 7:33 pm

Herkese merhaba!
18 Eylül'de master için Londra'ya geliyorum, ve şimdiden kafamda bir çok soru var, öncelikle şunu sormak istiyorum, pegasusla geleceğim için stansted'e iniyorum, ve yurdum Newington Green'de, havaalanından yurdun bulunduğu yere taksiyle gitmem bana bir servete malolur mu? =)
trenle şehire gelirsem de nerde inip yurda gitmem daha mantıklı olur? elimde valizler olucağı için sanırım en azından o yolu taksiyle gitmem gerekicek..
bunun dışında getirmemi tavsiye edeceğiniz neler olabilir?
şimdiden çok teşekkür ederim!.. :)
songbird

New postby haphazard » Mon Jul 14, 2008 8:12 pm

songbird,

Başarılar diliyelim öncelikle. Taksiye binmek gibi bir alışkanlığın varsa ilk önce bunu unutsan iyi olur özelliklede öğrenci isen. Zaten bilmiyorum Stansed'ten Londra merkezine taksi ile gelen varmıdır.

Stansed'ten merkeze gelebilmek için iki yolun var birincisi 'Coach Service' denilen otobüs yolculuğu (hiç korkma otobüs diyince, gayet rahat geniş ve güzel otobüsler bizde ki belediye otobüsü gibi değil ulusoy tarzı). veyahut Tren ile gelebilirsin.

Londra'ya geldikten sonra zaten işin kolay, burada toplu taşıma takır takır işliyor. Elinde bavulun dahi olsa 'peak time' denilen hafta içi işe gidiş ve işten çıkış saatlerine denk gelmez isen rahat bir yolculuk yapabilirsin hem otobüs hem metro ile.

Stansed'ten gelmen için EasyBus, National Express gibi otobüs firmaları var google'den aratırsan bulabilirsin.

Şehir içinde ki yolculuğunda ise Transport For London'un www.tfl.gov.uk adresinden yararlanabilirsin. İniceğin durağı belirledikten sonra bu sayfaya gidip iniceğin durağı yazıp ardından yurdun posta kodunu yazarak hangi şekillerde gidebiliceğini öğrenebilirsin.
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Mon Jul 14, 2008 8:22 pm

songbird : Taksiyle çok yazar sanırım.Biz en son Easybus ile gidip geldik,Baker Street yada Victoria'dan geçiyor.Genelde önceden alırsın 3-4 Pound kadar.Havaalanı-Baker Street arası 1 saat 10 dakika sürüyor yol açıkla.Ordanda metroyla istediğin yere gidebilirsin sanırım...Nasıl gidiceğinede http://www.tfl.gov.uk/ burdan bakabilirsin.

Bir bak istersen...
http://www.easybus.co.uk/gb/bookGB.php
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby davsan » Mon Jul 14, 2008 9:30 pm

@songbird

ben ilk geldigimde, kalacagim yurdun sitesinde yazanlara inanip heathrow'dan taxiyle gitmistim (yurdum borough'daydi). sitede £35 civari tutar diyordu, bana maliyet £65 oldu!

bundan aldigim dersin etkisiyle bir daha asla havaalanindan taxiyle gelmedim. gelmemistim yani, ta ki son gelisimde bir suru aciliyetten ve bikkinliktan dolayi binmek zorunda kalana kadar. dedim ki yaw ne olacak, heathrow'la wimbledon yakin zaten, hem artik ogrenci degilim, £50 falan tutsa cok koymaz ---> £75 tuttu, coooook koydu! aman deyim....
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Tue Jul 15, 2008 8:16 am

@songbird
Aslinda 2 tip taksi var. Arkadaslarin bahesttigi asiri pahalli olan, su Londra ile ozdeslesmis olan "black cab" ya da "hackney carriage" tipi taksiler.

Bir de bunlarin disinda rezervasyonla calisan taksiler var; telefon ediyorsun, kacta hangi ucusla inecegini, ne kadar valizin oldugunu ve havaalanindan nereye gidecegini soyluyorsun sana bir fiyat veriyorlar, isine gelirse anlasiyorsun. Google'da "Stansted airport taxi" diye bir arama yap, bu tip sirketlerin sayfalari cikacaktir karsina, onlari bir incele. Eger valizlerin toplu tasimada idare edilemeyecek kadar coksa bu opsiyona bakabilirsin.

En ucuzunu ariyorsan haliyle toplu tasimaya bakacaksin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby songbird » Tue Jul 15, 2008 9:19 am

hepinize çok çok teşekkür ederim!.. Bu durumda otobüs en mantıklı cevap gibi görünüyor ama onda da kilo sınırı varmış, valizleri hazırladıktan sonra tekrar bakıcam hepsine, son bir soru daha soriym bu otobüsle ilgili easybus stansted'den 4 ayrı yere gidiyor acaba hangisi newington green'e daha yakındır?
a)Hastingswood b)South Woodford c)Baker St d)Victoria BHP
teşekkürler :)
songbird

New postby haphazard » Tue Jul 15, 2008 10:55 am

Baker St. en uygunu gibi gorunuyor.

Cab ile gelmeyi dusunuyorsan http://www.totallydriven.co.uk/ bu adrese de bir bakabilirsin onceden rezervasyon yaparsan 50 60 arasi bir paraya getiriyorlarmis. Yinede cok be.. iki gun disari cikar yemek yer eglenirsin o parayla :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Tue Jul 15, 2008 7:24 pm

Ben gecen ay stanstedden chigwell`e kadar geldim. 54 pound odedim. Orada coach tarzi minibusler vs var.
Tam cikmadan kapinin solunda bir "desk" var.. ya turkcede nasil soyleniyor simdi bu?!? bu seferlik idare edin, bir daha yapmam.
o deskten bilgi alabilirsiniz.
parayi sirket vermeseydi hayatta o kadar para vermezdim bir taksiye. arkadasin dedigi gibi eglenirim 2 gun o parayla.
bu arada derslerde basarilar.
baris
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Mon Aug 11, 2008 12:32 pm

İkinci sayfada tütün ile ilgili bilgileri yazmıştık.Bu sefer Hollandadan aldım Tütünü.50 gr yerine 47,5 gr satılıyormuş.2,5 gr Devlete ek bir kazanç oluyormuş.Drum 47,5 gr 5.10 Eur.Türkiyede 50 gr paketi 4 Eur.

Bu sefer 47,5 gramlık Kornet diye bir tütün aldım.3.70 Eur paketi,Drumla tadı aynı.Bir marketin kendi markasıymış bu tütün.

Yaklaşık 3 aylık (11 paket) zıkkımın maliyeti 40 Eur olmuş oldu.Kötünün iyisi diyelim.

Image
Flavio Briatore
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park