Board index Alaturka Londra Hyde Park

Self Assessment Tax Return

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby braw wind » Thu Apr 16, 2020 12:52 pm

Merhaba, self assessment tax return ile ilgili bir sorum var. Belki uzun süredir UK'de yaşayanlar yardımcı olabilir diye düşündüm. Bu yıl ilk defa self assessment tax ödeyeceğim. Çalıştığım muhasebeci Türkiye'deki bir bankada bulunan paradan gelen her türlü gelirimi(faiz vb.) de eklemem gerektiğini söyledi. Bu faiz gelirinin vergisi zaten Türkiye'de ödendiği için İngiltere'de tekrar beyan etmek mantıksız geliyor. Gov.uk'i de epey inceledim ama foreign residents için çok net açıklamamışlar. Konuyla ilgili tecrübesi olan var mı? Beyanlara Türkiye'deki bankalardan kaynaklı faiz, hisse vb. gelirlerinizi de ekliyor musunuz?
braw wind

New postby orduevi » Fri Apr 17, 2020 7:53 am

braw wind wrote:Merhaba, self assessment tax return ile ilgili bir sorum var. Belki uzun süredir UK'de yaşayanlar yardımcı olabilir diye düşündüm. Bu yıl ilk defa self assessment tax ödeyeceğim. Çalıştığım muhasebeci Türkiye'deki bir bankada bulunan paradan gelen her türlü gelirimi(faiz vb.) de eklemem gerektiğini söyledi. Bu faiz gelirinin vergisi zaten Türkiye'de ödendiği için İngiltere'de tekrar beyan etmek mantıksız geliyor. Gov.uk'i de epey inceledim ama foreign residents için çok net açıklamamışlar. Konuyla ilgili tecrübesi olan var mı? Beyanlara Türkiye'deki bankalardan kaynaklı faiz, hisse vb. gelirlerinizi de ekliyor musunuz?

https://www.gov.uk/tax-foreign-income

You may need to pay UK Income Tax on your foreign income, such as:

wages if you work abroad
foreign investments and savings interest
rental income on overseas property
income from pensions held overseas

If you’re not UK resident, you will not have to pay UK tax on your foreign income.

Senin grubun bu:
If you’re UK resident, you’ll normally pay tax on your foreign income. But you may not have to if your permanent home (‘domicile’) is abroad.

Muhasebeci doğru söylemis. Yurtdisinda "kazanılan" interest icin U.K. de vergi ödenir.

Ancak, diyelim ki £50,000 ana para var Turkiye'de. Bu parayı Ingiltere'ye transfer edersen bunun icin vergi ödemezsin, çünkü bu para senin ana paran ve calisarak/miras vs. kazanıp Turkiye'de vergisi zaten ödenmiş. Bu £50k dan her ay gelen interest ise senin gelirin ve bu da aslında vergisi ödenmiş ana para uzerinden "kazanılan" para. Bu aylik faiz parasini Ingiltere'ye transfer ettigin zaman vergisi vergi beyanına eklenmeli.
orduevi

New postby braw wind » Fri Apr 17, 2020 10:52 pm

Teşekkürler yanıtınız için.
braw wind

Return to Hyde Park