Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra (ya da Ingiltere) sizi nasil degistirdi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Tue Jan 25, 2011 3:02 pm

Ve tarihin tozlu sayfalarindan bulup getirdim..

Saka maka geleli 3 yil oldu nerdeyse. O zaman bu baslikta okuyupta "bana olmaz" dedigim seyler de olmaya basladi - misal turkceyi hafiften unutmaya baslama, kelimeleri hatirliyamama, turkce kelimeler ve ifadeler yerine ingilizcelerini soylemeye yeltenmeler..

bugun ayrica farkettim ki kagida Turkce birsey yazarken artik ç ı ğ ö ş ü harflerini yazmiyorum. Hadi ingilizce klavyeyi anladikta - yazarken niye yazmiyorsun? garip..
haphazard
ROGER WATERS

New postby olamalam » Sat Jan 29, 2011 2:48 am

@haphazard
Bunlar bana olmaz hocam :P Gelecekte açıp bakmak üzere bir not düşeyim dedim. Further reference misali yani ;)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Canarijaune » Tue Feb 01, 2011 2:52 pm

Benim de neredeyse 1 yil oldu ama henuz bir kayip yok gibi...

*Ekmek halen ariyorum yemek yerken (belki de mide rahatsizligimdan oturu aliskanlik degil ihtiyac oldugu icin)

*Pub kulturune halen alisamadim (Turkiyedeyken ickiyi publarda degil farkli mekanlarda icerdik ve genelde mutlu mesut muhabbet ederdik oyle gurultu bagris cagris kavgalar olmazdi burdaki icki kulturu cok farkli geliyor evimin ordaki pub da sabah 9 da icmeye basliyor insanlar)

*Turkiyeye nazaran daha cok yemek yemeye basladim ( istedigim tarzda yemegi bulunca cok yiyim ki oldu da bulamazsam iyi bisey acliktan olmiyim hesabi)

*Hint, uzakdogu, cin yemeklerini hic yiyemiyorum. Italyanlar sagolsun sadece italyan mutfagi beni kesiyor. Bir de evde kendi turk yemeklerimi pisiriyorum.

*En buyuk degisiklik araba kullanma konusu oldu. Ters taraftan kullanmaya o kadar alismisim ki Istanbul a tatile gidince sagdan akan trafik ters geldi (11 sene Istanbulda araba kullanmis olmak yine fayda etmedi buranin etkisi altina girmeme)

*Ben ki istanbul trafiginde surekli korna calan insan nam-i diger minibuscu burda hic korna calmaz oldum

*Yine ben ki kirmizi isiklarda gecen kemer takmayan cep telefonu ile konusan kisi (trafik canavari) burda tum kurallari uygular oldum. Londra'ya tatile gelen ve burda arabama binen kuzenim bile bana sana ne oldu nasil araba kullaniyorsun dedi.

*Ingilteredeki supermarketlerin yemek yapmayi ne kadar kolaylastirdigini gordum ve yemek yapmaktan zevk alir hale geldim.

*Asla ve asla buradaki icme sularina alisamadim halen TFC den PINAR su aliyorum.

*Turkcemde kayda deger bir degisiklik olmadi ya da sikayetci olan olmadi. Ama konsantrasyon cok onemli bir de duzenli olarak turkce konusmak da cok onemli. Genelde her gun ailemle konusuyorum arkadaslarimla konusuyorum. Her dilde oldugu gibi anadildede pratik yapmayi elden birakmamak lazim :)

*Mudur kelimesi coktandir var diye biliyorum ben. Burda da boss kelimesini cok kullaniyorlar. Bunlardan duymuslardir belki :) Eski isyerimde de bana oyle derlerdi Turkiyedeyken ve bazi arkadaslar da :)

*Sabahlari kahvaltiya hic alisamadim. Burda yenilen sutlu seyler midemi bulandiriyor. Bunye her zaman taze tasfirin ekmegi guzel beyaz peynir demlenmis cay siyah turk zeytini domates ariyor. Yulaf, mama, misir gevregi o gevrek bu gevrek beni kandirmiyor.

*Baslangicta alismaya calismis olsam da ayakkabi ile eve girme mevzusunu beceremedim.
Halen gelen misafirlerime ayakkabilarini cikartmalarini ve terlik giymelerini rica ediyorum.
Neyseki anlayisla karsiliyolar her ne kadar garip bulsalar ve annem gibi eve pislik getiriyorsun diyince ne pisligi falan ayakkabilarimiz temiz deseler de :)

*Paranoyaklastirdi beni buraya gelmek. Etrafimda surekli sarhos ve uyusturucu bagimlilarini gormekten gece eve yalniz gelmemeye ozenle dikkat ediyorum.Istanbul'da hic boyle bir problemim olmamisti. Tinerciler bile adimbasi yoktu Istanbul'da. Burdakiler filmlerden cikmis gibi katilvari ve ozellikle siyahlar beni en cok korkutanlar.

*Hatir, gonul, ayiptir vs gibi kavramlar burda yok oldu. Istanbuldayken bunlara cok dikkat ederdim ama burda kimsenin umrunda olmadigi icin ben de umursamaz oldum. Ayip olur bunu soyle yapmiyim ayip olur bunu solemiyim ya da hatir icin sunu yapiyim falan gibi seyler yok burda. Bizde olsa 1 kahvenin kirk yil hatri vardir derler ki o dogruymus :)

.....daha cok var ama kafanizi sisirmiyim :)
Canarijaune

New postby Reciprocity » Tue Feb 01, 2011 10:21 pm

Sormasi ayip hangi bolgede otuyorsun?

mumkunse oralara hic gelmeyelim :-)
Reciprocity

New postby olamalam » Tue Feb 01, 2011 11:17 pm

valla ben 5 aylik londra hayatimda londra'nin cesitli bolgelerini gordum ama guvenlik acisindan beni killandiracak bir yere rastlamadim. beni geciniz, emniyet mudurlugunun web sitesinde sehrin suc haritasi var, bolgelere gore suc dagiliminda da cok buyuk farklar gormedim. suc haritasi dedigime bakmayin, istatistikleri inceleyince istanbul'un yaninda komik kaldigini goreceksiniz.

@canarijaune
bir de kendinizi eve ayakkabi ile girmeye zorlamaniza anlam veremedim. avrupaya gidince avrupalinin herseyini almamiza gerek yok ki. ben sahsen evde terlik bile giymekten hoslanmiyorum. hatta mumkunse, yerler cok soguk degilse ciplak ayakla dolasmayi seviyorum. burasi benim evim yav, ozgur ozgur gezmek varken ayaklarimi neden ayakkabiya sokayim :) temizlik konusuna da gelince, londra sokaklari istedigi kadar temiz olsun, benim evimden temiz olamaz ki, neden evimi kirleteyim?
avrupalilar klozetlerine musluk koymuyor diye turkiyeye gittigimizde klozetlerimizin musluklarini kullanmayacak miyiz? elin avrupalisi, mutlaka bir bildigi vardir :D
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Canarijaune » Wed Feb 02, 2011 12:43 pm

Zorlamadim aslinda denedim 1 hafta meraktan :)
Kesinlikle sana katiliyorum olamalam. Onlar kirli ise benim kirli olmama gerek yok ama cok ince dusununce olur olmaz kirletiyolar evini ayakkabi ile girmese bile mesela bir tane arkadasim gelince ayakkabilarini kapida cikartti ama cikartinca coraplari ile iceri girmeden once kapinin onunde corapla dolasti. Simdi gel de hasta olma zaten ayakkabi cikartmanin amaci temizlik ama adam bu sefer corapla disari basiyo ve iceri giriyo Allahim sabir :)

Onun disinda degisiklik ornegi. Tesekkur ederken Thank you ya da Thanks yerine Cheers kelimesini kullanmak tamamen Ingilizlesme ornegi. Ingilizler disinda baska kimse bu kelimeyi tesekkur icin kullanmiyor zannedersem?

Klozet konusuna hic girmedim onceki yazimda ozellikle.

Benim yasadigim yer Londranin disinda o yuzden belki bazi seyler farkli burda. Gerci paddington a 15 dakika uzaklikta ama sanki Ingiltere degil gibi bir havasi var buranin. Slough. Pek tavsiye etmem burada yasamasini kimsenin :)

bu arada yazarken bazi cumleleri fiili one aliyorum nesne arkada kaliyor her cumlede olmasada sanirim bende de degisim baslamis :)
Canarijaune

New postby hcho » Wed Feb 02, 2011 4:09 pm

Bende de son zamanlarda ana cumle-yan cumlecik siralamasinda problemler cikmaya basladi. Gagvuz Turkleri gibi konusuyorum zaman zaman.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Previous

Return to Hyde Park