Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra (ya da Ingiltere) sizi nasil degistirdi?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Flavio Briatore » Wed Jul 18, 2007 12:22 am

outsider wrote:Abi benim butun tanidigim italyanlarda turk kiz pesinde kosuyorlar yaw inanilmaz bisey...daha az once iki tane italyan kanka birbirine girdi bi tane kezban diye turk kizindan... yani dedim lan yeter bize cektirdikleriniz turkiyede avrupayida karistiriyosunuz!!

İtalyanlardan birinin restaurantı var ise tesadüfün böylesi diyebilirim ancak,benimde tanıdığım bir Türk arkadaş varda :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby outsider » Wed Jul 18, 2007 7:39 pm

Ahaha.. walla eger seni restorantim var diye kandirmamislarsa bu benim elemanlarin ikiside restoranda calisiyolar! :)
outsider

New postby Flavio Briatore » Wed Jul 18, 2007 10:22 pm

outsider wrote:Ahaha.. walla eger seni restorantim var diye kandirmamislarsa bu benim elemanlarin ikiside restoranda calisiyolar! :)

He yok o zaman değil :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby kalamaria » Sun Jul 29, 2007 1:04 pm

ucbucuk yilda
Kirmizi isikta gecmek diye bisey olamaz bisey gibi geliyor simdi,,, hani ucagi kacirabiliriz durumu bile olsa kirmizi isikta gecmeyi aklimdan bile gecirmedigimi farkettim, sabahin besinde yolculamaya gotururken,,,ablam bombos yolda kirmizi isikta bekledigimi farkettirdi bana:)))))

Ben de sigarayi cok fazla azalttim,,, kimi gunler aramaz bile oldum,,

Ben de cok yemek yiyorum ve ustelik,,Pub yemeklerini bile sevmeye basladim,,,

Temizlik anlayisim biraz gevsedi ,,,mesela cantami (secerek de olsa ) yere koyabiliyorum... (ama hala paltomu, ceketimi yere birakmiyorum,,)

DVD izleme aliskanligi kazandim:))
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby jazzbo » Wed Jun 04, 2008 11:20 pm

Eve ayakkabilarla girmek, salonda ayakkabilarla oturmak ve bundan da keyif almak filan

Korna calmak diye bir kavramin yok olmasi,korna sesinin cok itici gelmesi ve korna calana hayretle bakmak

Olaylara ve problemlere cok yuzeysel yaklasip cok kisa ve kestirme cozumler bulabilme becerisi ki sanirim isin asli,problemi cozmeden once onlari minimize edip,boyutlari gormek ve sonra cozmek

Buna benzer, ozellikle is hayatinda emotionel asla olmamak,duygulari paketleyip bir tarafa koymak ve ancak cok gerektiginde kutusundan cikarmak

cuting the edges ve bending the edges kavramlarini anlamaya baslamak

Yalan soylememenin bir erdem degil, bir norm oldugunun farkina varmak,herseyde asiri dogrucu olmak,artik beyaz yada gri yalan bile soyleyememek

Insanin kendi ana dilinin bile birgun gelip bozulabilecegine sahit olmak,soyleseler inanmazdim, turkcem deki tum akicilik gitti, cogu kelimeyi dusunmek zorunda kaliyorum bazen

Ruyalari ingilizce gormek, anneyle babayla filan ingilizce konusmak ruyada

Bulasiklari yikadikdan sonra hemen kurulayip kaldirmak, evyeyi bile kurulamak

hint yemeklerinden.Turk yemekleri kadar keyf ve lezzet alabilmek,arada pakura icin asermek!

1 penny ile 1000 pound arasinda hic fark olmadigini ve ikisininde ekonomik kiymet oldugunun farkina varmak(1 penny para ustunu almak icin beklemek,ilk baslarda hic umursamazdim,garip gelirdi milletin 1 penny para ustunu ciddiyetle cikarip vermesi)

liste uzar gider ama sanirim simdilik bunlar...
jazzbo

New postby hcho » Thu Jun 05, 2008 6:38 am

Bu Turkce'nin bozulmasi hadisesi cok fena hakikaten. Kelime aramak, bulamamak, Ingilizce kelime kullaninca karsi tarafin biyik altindan gulmesi...

Bir de Turkce'nin gunluk degisimlerinden uzak kaliniyor haliyle. Argo hizli degisen birseymis, bunu farkettim. Millet birbirine "mudur" diye seslenir olmus mesala. Mudur ne be?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Thu Jun 05, 2008 7:37 am

turkce akiciligi- evet ya! utaniyorum resmen :((( sorsalar 3 yil once, sence en iyi yanin, ya da bir gun bir yerlere geleceksen bunda en buyuk etkisi olacak (pozitif) ozelligin nedir diye, kesinlikle Turkce'ye olan hakimiyetim derdim ve bununla da gurur duyardim. gun gectikce bunu kaybettigmi farkediyorum... cok uzucu : ((

bir de Jazzbo'nun yazdiklarinin bir cogu: korna, 1 penny 1000 pound farki, yemek kulturu...

yine Jazzbo'nun dedigi is dunyasinda duygusal olmamaya ben bir de hicbir seyin ( ne is dunyasinda ne de gunluk hayatta) adil olmadignini ve olmayacagini, elinden geldigince terazinin agir basan yaninda yer almazsan cok kisa surede yok olup gidecegini anlamayi eklemek istiyorum. geri bu benim tr'deyken sadece ogrenci olamla, hayatin rekabetci yaniylla burada tanismamla da ilgili olabilir, Ingiltere'nin ogrettigi bir sey olmayabilir...
davsan
BAŞKAN

New postby erkut » Thu Jun 05, 2008 9:35 am

Türkce akiciligi gercekten problem. Izne gidince makara konusu oluyoruz. Bunun bir zaaf oldugunu degil de "poponun kalkmasinin" bir isareti oldugunu düsünüyorlar.

Eski tayfayla bulusup agzimdan yabanci bir kelime cikti mi, izin bitene kadar bana o sekilde hitap ediyorlar.

Valla ben günlük hayatimda akici olarak 3 dil konusmak zorundayim. Harbiden zedelenmis haldeyim. Konusurken de yazarken de kullandigim Türkce kelimeler iyice azaliyor. Acip kitap da okuyamiyoruz ki yeni bir seyler ögrenelim.

Bir seyler yapmak lazim... da zaman da eskisi gibi bol bulunan bir sey degil maalesef...

@müdür, haftasonu icin haber bekliyorum bu arada. :D
erkut
ROGER WATERS

New postby jazzbo » Thu Jun 05, 2008 11:34 am

:) Madem Turkce konusunda pek cogumuz muzdaribiz,o zaman ben bir sey daha ekleyeyim....

Sizlerde oluyormu yada oldumu bilmiyorum ama iki,uc saat birisi ile Turkce konustugum zaman bogazimin agridigini farkettim,ingilizcede hic olmuyor bu.

Sanirim Turkce konusurken hancereyi (girtlak) cok kullaniyoruz,onun etkisi olsa gerek.Malum,Turkcemizde pek cok Arap(M ile basliyan kelimelerin TUMU!!) Iran,Osmanli hatta Urduca kelime var ve bunlar girtlak gucu istiyor

Birde konusurken ellerimi kulllanmama kabiliyeti gelisti burada :)hatta munakasa ederken sesimi yukseltme ihtiyaci bile duymadan karsi tarafi tokatliyabiliyorum artik :)
jazzbo

New postby erkut » Fri Jun 06, 2008 7:52 am

jazzbo,

o kadar da degil. Herseyi anlarim da, insan anadilini konusurken bogazi agrimaz ya....
erkut
ROGER WATERS

New postby kazandibi » Fri Jun 06, 2008 8:38 am

Hollandalılar napsın?
Bazı kelimeleri doğru teleffuz edebilmek için boğazınızda bir rahatsızlık olması gerekiyormuş, bunu söyleyen kişinin anadili Dutch :)
Çok konuştuğumuz ya da maça gittiğimiz durumlar dışında Türkün boğazına bir şey olmaz.
kazandibi

New postby baris » Fri Jun 06, 2008 9:13 am

Isin en kotu yani, hic bir zaman ingilizcemin mukemmel olmayacak. ayni zamanda turkcemiz de mukemmel olmayacak.
Ingilizler "ispanyol mudur nedir, ne bicim aksagan bu" diye dusunurken turkler "zuppeye bak kendi dilini konusamiyor adam gibi" diyecekler.
yazik bize.
imza: kucuk emrah
baris
ROGER WATERS

New postby abbulu » Sat Jun 07, 2008 3:33 pm

arkadaşlar ciddi misiniz?
türkçe konuşmada sorun mu oluyor?

kimler kaç yıldır burlarda ve anadil konusunda bozukluk yasıyor onu da soyleyebilir misiniz?

ben korkmaya başladım şimdi... :s
abbulu
ROGER WATERS

New postby outsider » Sat Jun 07, 2008 10:28 pm

Ben neredeyse 3 sene boyunca hic Turkce konusmadan (Turkiyeye telefonlar, ayda bir kankalarla bulusmalar haric) yasadiktan sonra ilk defa memlekete gittigimde bayagi bir madara olmustum arkadaslara...

Telafuzumun bozulmasinin yaninda turkce dusunmeyi unuttugumu farkettim, mesela birine birsey anlatirken her seferinde aklimdaki ingilizce kelimeyi turkceye duz cevirip sacma sapan cumleler falan kurdum.

Hani Turkiye'den ilk geldiginizde 'close the light' dersin ya, onun tersi olmaya basladi :).

Ama acik soyleyim ingilizceyi bir kere akici bir sekilde konusmaya baslayinca kendini ifade etmenin, yada bir seyi tarif etmenin turkceden daha rahat oldugunu goruyorsunuz. Bizdeki gibi sondan eklemeli bir dil olmamasinin etkisi olabilir.

Ha bu arada onemli birsey var, Ingilizceyi aksanli konusmak yerine dogru ve temiz konusmak bence cok daha dogru. Zaten Ingiltere'de yasayan bir insanin Amerikan aksaniyla konusmasi imkansiz, muhakkak burdaki aksana agziniz alisiyor ancak bunu abartan organizmalarin cikardiklari sesler ozellikle kulak tirmaliyor.

Birde burda dogma buyume Turklerin konustugu bir Turkce-Ingilizce dili varki daha dusunurken beynimde tumor olusacak diye korkuyorum walla!
outsider

New postby mindbender » Tue Jun 24, 2008 11:05 am

benim burada 1. yilim dolcak neredeyse, benim problemim hem turkce hem ingilizce kelimeleri hatirliyamamam. Turkcem bozuldu, ingilizcem iyilesti diyemiyorum toptan 2 dil birden yok oluyor giderek. Maymuna donus yapiyorum sanirim.
mindbender
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park