Board index Alaturka Londra Hyde Park

UK-TR ucuslari

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby orduevi » Sun Feb 28, 2021 10:43 pm

Bir arkadaşım Mart ayında Londra'ya turist vizesi ile gelmek istiyor. Turkiye'den THY ucuslari yok gorunuyor ama Pegasus yapıyormuş. Mart ayinda uçak bileti alanlar yorumda bulunursa sevinirim. Ayrıca arkadaşım benim adresimi ilk 10 günlük ev karantinasi olarak gösterecek ve bende kalacak. Bu surede bende karantina da olmak zorunda miyim?
orduevi

New postby hcho » Mon Mar 01, 2021 3:05 pm

Pegasus'ta Istanbul'dan 1 ucus gorunuyor gunde ama Mart ayi icin hic birinde yer yok diyor. Acaba charter usulu mu ucuyorlar?

Self isolation ayni adreste yasayan herkes icin oluyor teoride. Pratikte nasil olacagini ayri bir konu.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby hcho » Sun Mar 07, 2021 10:58 am

Ingiltere'den geliyorsan Turkiye'ye giris yapamiyormussun hala. Turk vatandasi olsan bile...Bu yeni varyant yuzunden alinan tedbirlerden biriymis. Istanbul'a gorunen ucuslarda aktarmali ucuslarin ilk ayagiymis. Annesi burada mahsur kalan bir arkadastan aktariyorum. Ne kadar dogru bilemeyecegim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby orduevi » Sun Mar 07, 2021 7:44 pm

hcho wrote:Ingiltere'den geliyorsan Turkiye'ye giris yapamiyormussun hala. Turk vatandasi olsan bile...Bu yeni varyant yuzunden alinan tedbirlerden biriymis. Istanbul'a gorunen ucuslarda aktarmali ucuslarin ilk ayagiymis. Annesi burada mahsur kalan bir arkadastan aktariyorum. Ne kadar dogru bilemeyecegim.

Peki bu kural Haziran ayında kaldirilir mi? Yani buraya geliş kolay ama dönüş UK den olmaz? O zaman alternatif, baska bir ülkeye gidilir bir iki gun kalinip o ülkeden girilir Turkiye'ye.
orduevi

New postby hcho » Mon Mar 08, 2021 10:18 am

Turizm sezonu kapiya dayaninca allem edilir kallem edilir kaldirilir diye tahmin ediyorum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby umitk » Tue Mar 23, 2021 6:06 pm

Merhaba,

Bu dönem her iki yönlü uçmuş arkadaşların tecrübelerini burada paylaşmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Gidecek olanlara da fikir verebilir bu paylaşımlar.

Mayıs sonuna bilet almıştım ama sanırım 30 Haziran'a kadar mazeretli seyahat izni var. İş,eğitim,sağlık gibi durumlarda seyahat edilebiliyor.
Hemen aklıma gelen bir soru , örneğin iş seyahati ben yapabilirim fakat benimle birlikte eşim ve çocuğum gelebilir mi gelemez mi merak ediyorum.

Şimdiden teşekkürler
umitk

New postby endomurat » Thu Mar 25, 2021 11:07 am

1 Nisan itibari ile turistik amacli UK disina cikma durumuna 5000 ceza geliyor, havaalaninda bulunmak bile ceza kapsaminda olacakmis.

Benim bildigim es,cocuk is seyahatine katilmasi zor, onlarin turistik modele girer is seyahati yapanin yaninda.

Bir baska haberde de bu 1 Nisanda baslyacak yasak durumunun butun yaz surebilecegi soyleniyor, su anda en az 17 Mayis'a kadar gecerli olacagi net ama.

https://www.nottinghampost.com/news/uk- ... ay-5220718
endomurat

New postby orduevi » Fri May 28, 2021 3:03 pm

Turkiye'ye sari kategoride bir ülkeden girersek ve dönüşte de 11 gun sari kategorideki bir ülkede kalip oradan UK'e girersek sadece ev karantinası + testler kabul ediliyor mu? Yoksa Turkiye'de bulunduğumuz icin mutlaka otel karantinası mi olacak?
orduevi

New postby gndlf » Sat Jun 05, 2021 3:34 am

orduevi wrote:Turkiye'ye sari kategoride bir ülkeden girersek ve dönüşte de 11 gun sari kategorideki bir ülkede kalip oradan UK'e girersek sadece ev karantinası + testler kabul ediliyor mu? Yoksa Turkiye'de bulunduğumuz icin mutlaka otel karantinası mi olacak?

@orduevi nin sorusunu da gündemde tutarak ben de bir soru sorayım:

Arkadaşlar Turkiye'ye gitmek için ne yapıyoruz ? Gidince, dönmek için ne yapıyoruz ? Hala listede miyiz? Artık aşılarda artıyor... Siz aşı oldunuz mu ? Aşı olmak, gidiş veya gelişte kolaylık sağlıyor mu? Antikor tesi yapan yerler de var, aşı belgesi veren nhs de var. Nereye gitmeliyiz bir yolculuk öncesi, ve en önemlisi geri gelmek için ?

@orduevi'ni ve beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
Nereden haber alacağımızı şaşırdık artık...
gndlf

New postby hcho » Sat Jun 05, 2021 3:20 pm

Turkiye'ye gidiste kimse bir seyi kontrol etmiyor bildigim kadari ile. Butun mesele donuste.

Kiev ve Doha ustunden otelde karantinasiz gelinebildigini duydum. Ancak aktarma yapilan yerde karantina gecirmis olmak gerekiyormus. Orada pasaporta damga vurdurmadan giris cikis yapip beklemeden gelinebildigi rivayet ediliyor. Lakin yarin obur gun havayollarindan ucus listelerini kontrol ederler mi, ederlerse cezasi ne olur, bu cezanin vize durumuna tesiri olur mu gibi konular muallak.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby gndlf » Sun Jun 06, 2021 10:34 pm

@hcho ingilteredeki karantina tavsiye niteliğindeydi. Bu durumun değiştiğini duydum. Yani tr'den gelirken zorunlu olarak otele mi eşlik ediliyor ? Okudugum kadarı ile (bir süre önce), sadece tavsiye olarak dışarı çıkmayın, evdeyseniz kontrol edebiliriz deniyordu.
Otel zorunlu ise, baya güvenlik eşliğinde otele mi alıyorlar ?
gndlf

New postby hcho » Mon Jun 07, 2021 8:29 am

Evet. Turkiye kirmizi listede. Kirmizi listedeki ulkelerden gelenlere otlede mecburi karantina var. Heathrow'da terminalleri falan bile ayirdilar diye biliyorum. Otel masrafini da kitliyorlar yazilanlara gore. Iki bin pound'a yakin bir para kisi basi...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby gndlf » Sat Jun 12, 2021 11:21 pm

Peki aşı olanlara da zorunlu otel karantinası var mı ?
Yurtdışına çıkmış bazı ab vatandaşları var diyor....
Bu gidişle liste değişene kadar gidemeyeceğiz
gndlf

New postby orduevi » Sun Jun 13, 2021 8:55 am

gndlf wrote:Peki aşı olanlara da zorunlu otel karantinası var mı ?
Yurtdışına çıkmış bazı ab vatandaşları var diyor....
Bu gidişle liste değişene kadar gidemeyeceğiz

Evet var. 2 asiyi olanlar da tam karantinaya girmek zorunda. Asi olmak demek virüsü kapmayacağız anlamına gelmiyor. Belki hastanelik semptom olmayacak veya vücut kısa surede halledecek ama bu surede savunmasız insanlara virus bulaştırma riski var. Dolayisiyla kirimizi listedeki bir ülkeden gelen herkes otel karantinasına girmek zorunda.
orduevi

Return to Hyde Park