Board index Alaturka Londra Hyde Park

Ne hediye alinir?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Mon Jul 02, 2007 9:22 am

Onumuzdeki hafta Turkiye'ye gidecegim yine. Mumkun mertebe eli bos gitmemeye calisiyorum. Ve fakat ne hediye alinacagi konusu artik iyice dert haline gelmeye basladi. 80li yillarda Alamanci olsak ne guzel olurdu, markete gir, raflardan gozu kapali doldur, memlekettekilerin aklini al.
Simdi Turkiye'de hersey var. Buradan alip birsey goturudugumde aldigim tepki "Niye zahmet ettin? Aynisi burada da var." oluyor. Var mi bana akil verecek olan? Mumkunse yukte ve paha da hafif, bilhassa valide hanim ve surekasinin akilini alabilecek hediye fikrine sahip olan var midir?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby MmarlonN » Mon Jul 02, 2007 10:34 am

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. İş için gittiğim tüm abidik gubidik ülkelerden özellikle anneciğime (ulan ciddi özledim annemi yahu) her zaman hediye alır götürürüm. Naçizane fikirlerimi paylaşayım.

Hoş kişiden kişiye hediye anlayışı değişir ama senin de dediğin gibi TR2de artık hemen hemen herşey olduğu için almancı mantığının dışında hediyeler alıyorum ben. Özellikle hatıra amaçlı şeyleri alıyorum. Mesela arabistanya ülkelerine gidince el yapımı yok yastık kılıfları, oymalı kakmalı nesneler, biblolar alıyorum pek bir makbule geçiyor, anne onları evin bir köşesine diziyor bakıp beni hatırlıyor falan filan.

Buradan giderken ben Oxford taraflarına ve Portobello'ya uğradım. Üzerinde London yazan ıvır zıvırlardan aldım çok da klasik olsa da. Böyle London yazan tabaklar filan anne tarafından pek bir itibar gördü, mutlu oldum.

Portobello eğer ki biraz ilgiliysen ve çakıyorsan harika bir kaynak. Her kesim için alınacak birşeyler var. Örneğin çok güzel gümüş ev malzemeleri var, gayet de ekonomik. Kaşıklar, bilimun malzemeler çok da güzeller.

Artı, çok güzel çantalar ve ketenden elbiseler mevcut, çok da modaya uygun şeyler bu dediklerim. Artı benim her zaman ilgimi çeken antika görünümlü hediyelik eşyalar ile dolu orası. Hepsi ekonomik fiyatlara.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım faydası olur.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby davsan » Mon Jul 02, 2007 1:26 pm

bana anne deyince "pahada hafif" kriterini olabildigince gevsetmek gerek gibi gelir... bir de sanirim hediye alirken bircogumuzun yaptigi hata, bizim hosumuza gidecek seylerle sinirlamak secenekleri. yani konu anneyse, bize ne kadar sacma gelse de gerekiyorsa gumus tabak alinacak (MmarlonN super fikirler yazmis), gerekirse Swarovski ve benzeri dukkanlardan incik boncuk olayina girilecek...yeter ki "sirf bos gelmeyim diye aldim, vakit bile ayirmadim" mesajli, zorlama, hava alani kaynakli hediyeler alinmasin...
davsan
BAŞKAN

New postby Endoplazmik Retikulum » Mon Jul 02, 2007 4:27 pm

Ben Japonyadan donuste el yapimi yelpaze, uzeri resimli hashi (chopstick) filan goturuyorum, makbule geciyor. Bakinca disaridan geldigi anlasilmali hediyenin.
"Munferidin munasibi mukafatindan mutefekkir olandir"
Endoplazmik Retikulum

New postby davsan » Mon Jul 02, 2007 5:30 pm

ben de orjinal cay ve caydanlik gibi bi seyler almistim teyzelerime, cok sevmislerdi. gerci onlar yine kacak caylarini degismiyorlar hicbir seye ama, sus olarak bufede durmasi bile hoslarina gidiyor- "bizim yegen getirdi, LONDRA'dan" : )
davsan
BAŞKAN

New postby mavituna » Mon Jul 16, 2007 10:57 am

bir de koleksiyonerler varsa onların koleksiyonuna uygun bir sey de olabilir.
benim deli gibi mıknatıs koleksiyonum vardir yurt disina cikan herkese de mıknatıs aldiririm, ben de millete yöresel desen/resim/figur iceren bir mıknatıs götürürüm. uzun zaman yurt dısında kalıp memlekette aileye verilecek hediye icin net bir alternatif olusturmayabilir belki ama öneri olarak bulunsun istedim.
mavituna

New postby hcho » Mon Jul 16, 2007 12:03 pm

Dondum :) Peki buradan hediye alabildim mi? Tabii ki hayir. Firsat olmadi yoksa super fikirlerim vardi :)

Hediye isini, secimini kizkardesimin ustune yikmak suretiyle Istanbul'da hallettim. Bu da bir fikir, kucuk kardesi olanlar kullanabilir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Return to Hyde Park