Board index Alaturka Londra Hyde Park

Yaz (!) Festivalleri

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby MmarlonN » Thu Jul 12, 2007 12:00 pm

Şu güneşin pırıl pırıl içimizi ısıttığı, bahar havası günlerde : ) yaklaşan yaz festivallerini paylaşalım diyorum. Herkes mahallesinin : ) festivalini yazsa ve katılsak festival manyağı oluruz.

İlk Ealing'den başlayalım.

Ealing Summer ( 7 July – 2 September)

Başladı. Jazz ya da Blues sevenler var ise güzel oluyor diyorlar. Artı yeme içme olayı da varmış giriş 1 poundmuş. Konserlere daha var ay sonuna doğru olacak sanırım.

http://www.ealing.gov.uk/ealingsummer

How to get there olayı;

Image

Central Line ile Ealing Broadway'e geldinizmi gerisi benim isafirperverliğimde.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby MmarlonN » Thu Jul 12, 2007 12:02 pm

Bir de bu haftasonu TURKISHFEST 2007 varmış. Waterloo taraflarındaymış. Ben gideceğim bakalım ne oluyor ne bitiyor diye : )

Detaylar ve program,

http://www.turkishforum.org.uk/Page-2.jpg
MmarlonN
BbrandoO

New postby davsan » Fri Jul 13, 2007 12:08 pm

kotu oluyor dediler gecen sene bana o turkishfest ama, umarim bu sene daha iyi olur...
davsan
BAŞKAN

New postby davsan » Fri Jul 13, 2007 9:50 pm

wimbledon'da da festival varmis, 14-29 temmuz arasi. ama olayi nedir henuz ogrenemedim. bilare arastirip sizi aydinlatacagimdir...
davsan
BAŞKAN

New postby MmarlonN » Sun Jul 15, 2007 12:14 am

davsan wrote:kotu oluyor dediler gecen sene bana o turkishfest ama, umarim bu sene daha iyi olur...

Davşan Reis, gittim bugün ama tamamı ile bir hayal kırıklığıydı. Yani çabaları takdir ediyorum ama eleştiri hakkımı da kullanmadan edemeyeceğim. Tek kelime ile amatör ve kötüydü. Tek güzel şey Efes Pilsen ve memleketimin gazozu Uludağ'dı.

Aslında düzenleyenlere değil onlara yardım etmeyen koca İngiltere'deki tek Türkiye'yi temsil eden organizasyona destek vermeyerek, kuzu derisi koltuklarına beş para etmez popolarını koyarak sadece yazları ülkeye ziyaretçi gelmesini bekleyen gerizekalı politikacılara kafayı gömmek istiyorum ama neyse.

Detaylı raporumu site sahibisine iletir siteye koymasını rica ederim.

Bazı komik saptamalar;

- Türkiye dansözden ibaretmiş bunu öğrettiler. Sahneye 5 kişilik dansöz ekibi çıktı biri zenci, biri uzak doğulu diğeri de Vanessa : ) (taş gibiydi) diğer ikisinden şüpheliyim. İngiltere gibi kozmopolit ülkeymişiz de haberim yok.

- Bol bol arap müziği çalındı, "ulan hani Türk festivaline geldik" olduk. Sonra yabancılar "Türkler Arapça mı konuşuyor" diyince kızıyoruz.

- Düğünlerde bile rastlayamayacağımız kötülükte çalan Türk müziği altında klavyelerle garip birşeyler yapmaya çalışan guruplar vardı. Türk müziği bu mu lan demek zorunda kaldık. Hele bir gurup çıktı, vokalist öyle bir söyledi Hint gecesinde sandık kendimizi. İki klavye ile Türk müziğini aslanlar ile temsil ettiler. Elektro sazın yandan yemişi bir alet ve dabruka vardı.

- Türk yemeklerini gelen herkese fahiş fiyatla satmak için yarışıyordu çakal esnaf. Ve o kadar iğrenç yemekler vardı ki (bir sucuk ekmek yedim 2 pound verip sucuk bulamadım, 5 pounda sarma aldım (10 tane) konserveydi gibi) inanılmazdı. Döneri 5 pounda satıyorlardı, ayıptır dedim. (1 pound = 2.6 YTL civarı)

- Türk ürünlerini temsilen o kadar bilinmedik abidik gubidik (sanırım Avrupa kökenli Türk markaları) markalar vardı ki özellikle gıda alanında. Hem tadı hem de görünümleri ile berbattı. Gözler dünya markalarımızı ! aradı.

- Hesapta Türkiye'yi tanıtmak için kurulmuş (Laleli incikli boncuklu Turkey yazılı) stabdlarımızdaki kızlarımız gelen yabancılara güler yüz gösterip broşür dağıtacağına devlet memuru gibi masa arkasında oturup sigara içiyorlardı. Bir tanesi bir zahmet detay soran yabancıya eli ile broşürleri işaret etme lütfunda bulunu, hayran oldum.

Gibi... Yazarım detaylı.
MmarlonN
BbrandoO

New postby dejas » Sun Jul 15, 2007 1:55 am

Bende ordaydım 1 ispanyol 1 ingiliz 1 japon arkadaşımla birlikte hemde... neyse gittiğimiz anda belly dance için bir kadının çıkacağı anons edildi bizim arkadaşlarla birlikte sahneye yaklaştık birde ne görelim sanırım 50 yaşında bir teyzemiz belly dance yapmaya çalışıyordu hemde ispanyollara benzer bir kıyafetle yanımda ispanyol arkadaşımın yüzünü görmeliydiniz... Ama sanırım çok özlemişim memleketimi terk etmedim mekanı dans bile ettim dansöze karşı :)
dejas

New postby mindbender » Sun Jul 15, 2007 12:28 pm

Milliyet Gazetesi'nin ilgili haberi:

Londra'da Türk festivali

NEVSAL ELEVLİ Londra

Turkish Forum UK adlı kuruluş tarafından düzenlenen ve Türkiye'yi tanıtmayı amaçlayan 2 günlük Londra Türk Festivali'nin 4'üncüsü dün coşkuyla başladı. Thames Nehri kıyısında festival için ayrılan alan yüzlerce Türk bayrağıyla donatıldı. Simitten mısıra, baklavadan suböreğine kadar yüzlerce ürününün satıldığı festival alanında Türk müziği eşliğinde coşan konuklar, dansözlere de eşlik ettiler.
Organizasyona yeterli destek bulamamaktan yakınan Turkish Forum Başkanı Hasan Taşlıca, "Türk Mevlevi grubunu getiremedik, Türk dansözler de, 'Çıkarım ne olacak?' diye sordu. Şu anda Mısırlı Mevlevi grubu ve Brezilyalı dansöz parasız olarak organizasyonumuzda yer almayı kabul etti" dedi.
mindbender
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Jul 15, 2007 6:03 pm

@ MmarlonN
tuh, uzuldum ya... hem siz bosa gitmis olmussunuz, hem de yine imajimiz 5 paralik olmus...

@mindbender

iste gercekler ve basinin onlari yansitis bicmine bir ornek daha... bence milliyet'ten kimse mekanda bulunmamis bile olabilir. sadece gazlamak icin yazdiklari bi haber olabilir gibi geliyor bana.
davsan
BAŞKAN

New postby mindbender » Sun Jul 15, 2007 8:57 pm

benim dikkat cekmek istedigim nokta, turk mevlevi grubunun ve dansozlerinin istirak etmemesi, karsilik beklemesi (tabi bu tartisilabilir), ancak brezilyali veya misirli mevlevi grubu bunlari goz onunde tutmadan sahne almis?
halbu ki orada sahne almalari onlar icin de iyi bir reklam olabilirdi bence...
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Jul 16, 2007 12:10 pm

dejas wrote:Bende ordaydım 1 ispanyol 1 ingiliz 1 japon arkadaşımla birlikte hemde... neyse gittiğimiz anda belly dance için bir kadının çıkacağı anons edildi bizim arkadaşlarla birlikte sahneye yaklaştık birde ne görelim sanırım 50 yaşında bir teyzemiz belly dance yapmaya çalışıyordu hemde ispanyollara benzer bir kıyafetle yanımda ispanyol arkadaşımın yüzünü görmeliydiniz... Ama sanırım çok özlemişim memleketimi terk etmedim mekanı dans bile ettim dansöze karşı :)

Aha travesti teyze! 2 sene once TurkishFest'e gitme hatasinda bulunmustum, o zamanda bu esgale uyan bir teyze dansetmisti. Isve falan da yapmisti dans ederken, zor dayanmistim. Meger o teyze dansoz hocasiymis, o cihetle cikiyormus o sahneye.

TurkishFest hadisesine gelince, organizatorlerinin bir an once kafa karisikligindan kurtulup bir konsept belirlemeleri gerektigini dusunuyorum. Siz bu organizasyonu Londra'da yasayan Turkler bir araya gelsin diye mi yapiyorsunuz, yoksa Turkiye'yi tanitmak icin mi? Iddia ikincisini yapiyor olmak ama o is meydan yerde dansoz oynatmakla olmaz.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby MITOKONDRI » Tue Jul 17, 2007 9:04 am

Bende gittim cumartesi hava guzel diye arkadaslarla ugradik, yanimda ailem de vardi hatta, turkiye den ziyarete gelmislerdi.. iyi guzelde o calan muzik neydi oyle? birincisi zaten turkce degildi.. ardindan da biri cikti turkce opera soyledi, daha dogrusu soyleyemedi.. walla kafamizi zikti.. karsimdakinin ne soyledigini duyamadim.. neyse uc efes cekip biraz baklava yiyip ayrildik mekandan...
MITOKONDRI
LIFE STYLE GURU

New postby hcho » Thu Jul 19, 2007 5:33 pm

Pek festival sayilmaz ama haftasonuna atraksiyon olsun diyenlere yarayabilir; 28-29 Temmuz'da Red Bull Air Race varmis. Mekan Millenium Dome'un oralar: http://www.redbullairrace.com/

Biletler 20 ila 50 pound arasi degisiyor ancak belescilik imkani olur diye tahmin ediyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Thu Jul 19, 2007 6:09 pm

hcho wrote:Biletler 20 ila 50 pound arasi degisiyor ancak belescilik imkani olur diye tahmin ediyorum.

ben de onu diycektim, havada olan bi seye nasil bilet kesiyorlar hocam??
davsan
BAŞKAN

New postby dejas » Fri Jul 20, 2007 9:37 pm

davsan wrote:
hcho wrote:Biletler 20 ila 50 pound arasi degisiyor ancak belescilik imkani olur diye tahmin ediyorum.

ben de onu diycektim, havada olan bi seye nasil bilet kesiyorlar hocam??

Aynen bilet almaya ne gerek kim tanışmak ister pilotlarla veya kim kadeh kaldırmak ister onlarla :lol: giderim bedavaya izlerim kardeşim ;)
dejas

New postby hcho » Sun Jul 22, 2007 9:14 pm

Hevesinizi kirmak istemem ama o ucaklar oyle nereden baksan gorulecek kadar yuksekten ucmuyor. Aralarindan gecmek zorunda olduklari o kolon seklindek balonlarin yuksekligi 20 metre falan. Yarisin %90ninda 20-25 metre irtifada ucuyorlar diyebiliriz. Bir tribunun arkasindan goremem ihtimaliniz yuksek.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to Hyde Park