Board index Alaturka Londra Hyde Park

Kiririm bu DVLAnin sitesini!

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby AlaturkaIstanbul » Fri Jan 18, 2008 8:06 am

offf bisikletli geçerken sinyal vermek mi, hadi len :)

araba mı alıcan, ben satayım ne olur olur?? yok mu Ford isteyennn
AlaturkaIstanbul

New postby hcho » Fri Jan 18, 2008 9:29 am

@386-DX
Motorsiklet sinavi da benzer sekilde oluyormus. Sana telsizli bir kask verip, arkadan arabayla takip ediyorlarmis.

@haphazard
Sollama yok, saglama var. Ben yapmadim ama bazilarina yaptiriyorlarmis.

@kalamaria
Tesekkur ederim :)

@AlaturkaIstanbul
Senin sattigin araba bize gelmez. Direksiyonu yanlis yerde.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby MmarlonN » Fri Jan 18, 2008 10:33 am

Hcho hayırlı olsun. Patır patır geçmişsin çok iyi olmuş. Bizim Erkan da en sonunda aldı.

Ben de artık ufak ufak bu işi aradan çıkarayım, şu pasaport yollama olayı beni de kanser ediyor ama yapacak birşey yok. İlk onu alalım sonra diğerini yaparız bir şekilde, hoş Türk ehliyeti ile bir sene kullanabiliyormuşuz ama olsun.

Tekrar tebrikler.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby 386-DX » Fri Aug 08, 2008 8:08 am

Postayla yapılan başvurularla ilgili olarak,

Formda fotoğrafımın beni İngiltere'de 2 yıldır tanıyan biri tarafından imzalanması gerektiği yazıyordu. Telefon açtım, ben birkaç ay önce geldim İngiltere'ye dedim, o kadar süredir tanıyan kimse yok beni burada dedim. Dediler ki kanun değişti zaten geçenlerde, pasaport gönderiyorsanız fotoğrafı imzalatmanıza gerek yok. Türkiye pasaportu da dahil mi dedim? Evet dediler.

Aklınızda olsun. Kanser olmayın fotoğrafınızı imzalatmak için :)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby MmarlonN » Tue Aug 12, 2008 12:25 pm

Motorlu taşıtlar karmaşasına ben de gireyim bari. Artı daha önce halledenler bir tavsiye verirse sevinirim.

1- Van'ın Registaration Certificate'nı aldım, DVLA (Ümit Davala gibi)'ya bu garip kağıdı doldurup yollamam yeterli mi?

2- Şu Provisional hemen gelir mi? Pasaportu yollamak garip gelse de yollayacağız artık.

3- Van için sigorta arıyorum, Provisional ile 1000'in altında fiyat çıkmadı, bir tavsiyesi olan?

Geçen Belediye Otobüsüne sürttürdüm : ) (207) şöfürün ilk günüymüş bir heyecan yaptı sormayın. Kenarında (otobüsün) 20 cm kadar bir çizip ve 10 cm yarı çaplı :) bir göçük yarattım. Böyle birşey başına gelen var mı? Ne kadar kaçar acaba bana?

Sevgiler
MmarlonN
BbrandoO

New postby haphazard » Tue Aug 12, 2008 4:59 pm

mmarlonn hocam sen turk ehliyeti ile mi araba kullaniosun? onunla nasil insurance yaptiriosuin pahaliya patlamiyor mu ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby MmarlonN » Tue Aug 12, 2008 5:01 pm

Evet Türk ehliyeti ile kullanıyordum, ama sigorta UK Ehliyeti olan bir arkadaşa aitti.Söyleyenlerin yalancısıyım ama evet Türk Ehliyetinin sigorta maliyeti daha çokmuş.
MmarlonN
BbrandoO

New postby baris » Thu Aug 14, 2008 9:39 am

Uzun iskenceler ve telefon gorusmeleri sonucunda 125cc motor kullanmaya hak kazanmak uzereyim.
Kisaca prosedur soyle:
DVLA sayfasina girip "provisional licence" icin basvuruyoruz. 50 poundu veriyoruz. bizi 2 senedir taniyan ama akrabamiz olmayan ve ayni evde yasamadigimiz bir ingilize bir kagit ve 2 vesikalik imzalatiyoruz. Boyle bir insan yoksa wimbledonda dvla`in mekanina gidip kendimizin kendimiz oldugunu ispatliyoruz.
Buraya kadar isyan bayragi cekip vazgecmediysek CBT testi yapan bir yer buluyoruz. adamlar bizden provisional licencein fotokopisini istiyor. haftasonu 120 hafta ici 100 pound diyorlar.
parayi bayilip sabah 8:30 da CBT merkezine gidiyoruz. aksama kadar video izleyip babalarin arasinda slalom yapiyoruz ve aksam 4 gibi bize bir ehliyet veriyorlar.
Bu ehliyetle kullanacagimiz motorun sigortasi yillik 250 pound civari oluyor(third party,theft&fire). motor da 5000 ila 50 pound arasi artik ne alirsaniz.
derbi gpr ve aprilia rs arasinda kaldim. su anda en buyuk sikintim bu :)
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Aug 14, 2008 10:34 am

baris,

Cok faydali olmus bilgiler. Pasaportunun ve 'provisional licence' in eline gecme sureleri ile ilgili de bilgi verebilir misin?

Bunlarin yaninda hangi kursa gittigin, baslangic icin hangi motorun uygun olabilicegine dahir bilgilerde verirsen leziz olur :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Aug 14, 2008 2:22 pm

haphazard: vallahi danismanlik parasi isterim bu kadar soruya :D
Provisional licence 10 gunde eline gecer. Pasaportla beraber tabii ki. cbt denen motor ehliyetini de ayni gun alabilirsin. benim kursun web sayfasi asagidaki gibi. evime yakin diye buna gidiyorum.
http://www.1stopinstruction.com/
essex ve dogu londradakiler asagidaki gibi
http://www.begin-motorcycling.co.uk/c_essex.htm
kurstan ziyade haftasonu eglencesi diye dusunun. sohbet muhabbet arkadas bile edinirsiniz.

motor keyfinize kalmis. ben racing seciyorum ama siz belki chopper seversiniz. ya da ucuz yollu bir scooter. belki vespa alip romantik yolculuklar yapabilirsiniz :D
Chopper ozgurluk tutkunlari icin iyi bir secim olabilir. londra-galler arasi bir yol giderseniz, manzaradan gozleriniz dolar. bir kulakta ipod bir kulakta speedcamleri soyleyen satnav. insan kendini napolyon zanneder...
Yalniz bu motorlar "M" ile baslayan yollara giremiyoruz. Ayrica romantik yolculugumuzda arkamizda insan tasimak yasak.(ironik oldu baya)
Onun disinda, 2000 pound verip hem ehliyet hem sigorta hem de motoru 15 gunde almak bence gayet makul.

http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directo ... G_10012974

burdan da dvla ofislerini bulabilirsiniz. postadan pasaport bekleme telasi olmaz.
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Sun Aug 17, 2008 5:03 pm

Tekrar söylüyorum, ehliyet başvurusu için gönderdiğiniz fotoğrafı imzalatmanıza/onaylatmanıza gerek yok. Formda o şekilde yazdığına bakmayın, kanun yakın zamanda değişmiş. Ben imzalatmadan gönderdim, gayet de oldu.

Ayrıca, 21 yaşın üzerindeyseniz doğrudan full A tipi ehliyet alabiliyorsunuz.

Motosiklete binmeyi ciddi olarak düşünüyorsanız temel kursa ek olarak iyi bir teorik ve pratik eğitim almanızı öneririm. Hatta şuradan başlayabilirsiniz:
http://donald.hypermart.net/Teori/GIRIS.htm
386-DX
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Sun Aug 17, 2008 5:16 pm

Bu arada bu CBT testinin en ucuzu nerede sahi? Ben Londra civarında 130'a bulabildim.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Mon Aug 18, 2008 11:14 am

386-DX,

Kanun ile gosterebilicegin resmi bir kaynak var mi?
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon Aug 18, 2008 8:07 pm

Şurası var: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing/NeedANewOrUpdatedLicence/DG_078281
Diyor ki: If you’re providing identity documents other than an up-to-date passport, UK travel document or an EC/EEA identity card (apart from Sweden), you must get someone reliable to sign the back of your photo.

Ayrıca http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_10011216 linkindeki Online driver licensing customer enquiries hattını arayıp telefonla da doğrulatabilirsiniz.

Son olarak, dediğim gibi ben daha yeni geçen hafta aldım. Fotoğrafı imzalatmadım. Başvuruyu yolladıktan bir hafta sonra geldi ehliyet.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby baris » Tue Aug 19, 2008 9:42 am

ben wimbledondaki dvla ofisinde bi dunya kavga ettim yine de adamlarin pasaportuma el koymasina engel olamadim. hazir gitmisken imza muhabbetini de sordum; "gerek yok, burdasin ya" tadinda bir sey soyledi adam!

70 pounda cbt var ama motor dahil degil. motor 30 pound diyorlar, haftasonu olursa 30 pound daha istiyorlar. daha ucuzunu bulamadim. (londra ve essexte)
belki surrey taraflarinda vardir daha ucuzu.
baris
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park