Board index Alaturka Londra Hyde Park

Kiririm bu DVLAnin sitesini!

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Wed Apr 01, 2009 11:25 pm

Bu başlığa yazmıyalı baya uzun olmuş. Türk ehliyetimin geçerliğinden mütevellit fazla takmamıştım ama bitmesine yakın olunca mecbur aksiyon almak zorunda kaldık.

Öncelikle provisional licence alma kısmını geçtikten sonra yukarıda ki gönderilerde bahsedilen DVD'yi edinmek ilk iş. Sorular gerçekten çok basit 50/50 yapmamak için hiç bir neden yok.

Hazard Perception kısmı sizi biraz korkutabilir ama açıklamaları okuyup bir kaç deneme yaptıktan sonra duruma rahatça alışıyorsunuz. Bahsedilen DVD deki klipler normal sınavdakilerine göre bana biraz daha hızlı geldi. Onlarda iyi bir skor edindikten sonra normal sınavda ki gayet kolay olacaktır.

Sınav tarihi için Şubat'ın sonunda baktığımda en yakın Mart'ın 9una yer bulabilmiştim. Ama rahat rahat çalışmak için 11 Mart'a aldım sınav tarihini ve düşündüğümün aksine rahat bir şekilde geçtim.

Ardıdan işin can alıcı kısmı geliyor; Pratik sınavı. Eğer hali hazırda UK içerisinde araç kullanıyorsanız DVD'de ki pratik sınavı kısmını sizin için hatırı sayılır bir bilgi kaynağı olucaktır. Ben sınava girmeden önce 5 ay süreyle aktif olarak araba kullanmıştım ve DVD'de ki bahsettiğim kısma göz attıktan sonra 5 saatlik sürücü dersi almak yeterli diye düşündüm. Zaten yapmanız gereken 5 manevradan 3 tanesi. Gerisi ise tamamiyle kontrol ve farkındalılık (unuttuğum şeyler olabilir, kesin kaynağa göz atmakta fayda var).

Sınavı tarihi için tekrar DVLA nın sayfasından randevu alıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken her sınav merkezinin belli bir başarı oranı var. Zaten bu oran çoğunlukla %40ları geçmiyor. Benim aldığım yer Londra içersinde kalma oranı ile en ünlü olan Barnet idi ve 2007 2008 başarı oranı %32 lerde ve bu yüzden orada erken tarih bulabiliyorsunuz. Öte yandan Hendon başarı seviyesi çok yüksek bir yer ve bununla beraber randevu alabilmek nerdeyse imkansız, sürekli randevu sayfasında geziniyor olmanız lazım.

Bir kaç gün DVLA'nın sayfasında vakit harcadıktan sonra 23 Mart'a randevu tarihi alabildim. Sınavda o kadar kasmıyorlar, muhabbet bile ediyorlar ama hatayıda asla affetmiyorlar. 15 tane minor hata yapabilirsiniz Fakat aynı hatadan 4 adet yaparsanız bu ciddi hata olarak değerlendiriliyor ve sınavı kaybetmenize neden olabiliyor. Örneğin; aynaya yada kör noktaya bakmayı unutmak minör bir hata iken, sağa dönerken sağ aynanızı kontrol etmemeniz ciddi bir hata olarak değerlendirilecek ve sınavı kaybetmenize neden olacaktır. Bu yüzden bu hataları ve seviyelerini kontrol etmekte fayda var.

Bana Emergency Stop, Left Reversing ve Bay Parking manevralarını yaptırdıktan sonra 7 minör hata yaptığımı ve geçtiğimi söyledi sınavı yapan arkadaş. Akabinde provisional licence ve counterpart'ı teslim ettim. Daha sonra şaka olmayan bir şekilde, bugün (1 Nisan)'da full ehliyetlim elime geçmiş oldu. Darısı yeni alıcakların başına, kolay gelsin.
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Fri Apr 03, 2009 4:04 pm

Maddi ozet: :)

Provisional Licence : £50
Theory Test : £30
Practical Test: £62

DVD : ~£8
Direksiyon Dersi (6 saat): £150-160
Pratik test icin instructor arabasi kiralama: £70

-----------------
~ £370-380
Last edited by abbulu on Thu May 07, 2009 4:34 pm, edited 1 time in total.
abbulu
ROGER WATERS

New postby baris » Sun Apr 05, 2009 7:25 pm

Sagol bilgiler icin. Ben de usenmeyip motor ehliyetini aliyim madem o kadar zor degil. Zaten her gun kullandigim aracin ehliyetini kolay alirim tabi, mantikli.
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Apr 06, 2009 12:01 pm

Yeterli oldugunu dusunuyorsan almakta fayda var baris. Gecenlerde bizim sirketten birisi almis, konustuk bir kac hata yaptim ama pek sallamadilar aldim rahat rahat dedi. Bu arada motor ehliyetinin sinavi anlasilmasi guc bir sekilde £80 .
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Mon Apr 06, 2009 12:17 pm

Ayni araca binemedigimiz icin daha pahali motor sinavi. Egitmen ya arkadan motorla ya da arabayla takip ediyor.
ilk cezami yedim bu arada motoru park ederken ters yone girmekten. Saka gibi bir ceza. Itiraz da edemiyorum cunku kurallara cidden aykiri. Yolda bisikletli ezsem ceza yemem ama park ederken kural cignedin dediler.
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Thu Apr 09, 2009 3:34 pm

kesinlikle bir an once almam lazım benim de... cekindigim, pasaportu yolluyor olmak. sizinki ne kadar zamanda geldi?
davsan
BAŞKAN

New postby abbulu » Thu Apr 09, 2009 3:47 pm

Benim pasaport 1 haftada fln geri geldi.

Pasaportu geri gonderirken koyduklari zarfin uzerinde soyle ibareler vardi:

Hatirladiklarim:
-private
-Confidential
-Important
.
.
.

Bu kadar sey yazinca birileri merak etmis sanirim ne varki acaba bunun icinde diye (postaci muhtemelen), zarf acilmis olarak geldi ama allahtan pasaport saglam ve tek parca halindeydi.
abbulu
ROGER WATERS

New postby haphazard » Fri Apr 10, 2009 3:02 pm

@abbulu

E ucuz kurtarmışsın o vakit.. Benim ki gayet normal bir zarf ile 6 gün içinde gelmişti. Ortalama 5 ila 7 gün arası sürüyor sanırım.
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Sat Apr 11, 2009 5:57 pm

Benimki 2nd class royal maille geldi. 1 hafta anca surdu.
Yeni kanunlar geliyor diyip duruyorlar. Gelmeden almak lazim ne kadar ehliyet varsa.
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Oct 04, 2010 8:27 am

Pratik ehliyet sinavinda bugunden itibaren yeni bir bolum olacakmis. Sinavi yapan abi bir noktada simdi tabelalari takip ederek falanca noktaya git diyecekmis ve baska bir talimat vermeden puanlama yapacakmis. Trafigin icinde saskin ordek gibi dolasan suruculeri azaltmasini umuyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Mon Oct 04, 2010 9:42 am

Tomtom kullanmak serbestmiymis:)
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Oct 04, 2010 9:43 am

Degilmis :) Sadece tabelalara bakarak...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Mon Oct 04, 2010 4:59 pm

Labour'un motorist'lere actigi savasin Torry sekli olsa gerek. Su koca sehirde trafik tabelasi denen olay cok nadir. Hadi iki uc noktada gosteriyor duz git, saga git sola git, e gidiyorsun sonra geliyor bi T road ne tabela ne birsey, nereye gidicem lan ben?? Zor bulur bence insanlar. Hele ki 21. yuzyilda GPS denen bir olay varken nedir bu saklabanlik anlamadim.
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Oct 04, 2010 5:26 pm

Amac yaninda sana ne yapacagini dikte eden biri yokken nasil kullandigini gormek sanirim. Oyle tabelasi bozuk yerlerde yapip sinavi define avina cevireceklerini sanmiyorum.

Ote yandan Tom Tom sola don dedi diye bakmadan donup kendini tarlada bulan insanlar da var bu ulkede. Yazilimdir bugi olur, sokagin yonu degismistir, alet seni ters yone sokar ve benzeri sakincalari da var yani.
Last edited by hcho on Wed Oct 06, 2010 8:58 am, edited 1 time in total.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Wed Oct 06, 2010 8:57 am

tabelalarin oldugu yerlerde olacaktir bu tip bi imtihan kesinlikle... genel olarak süper uygulama abi.. Biz de tomtom kullaniyoruz da, A'dan B'ye teknolojik bir alet olmadan tabelalara bakarak gidebilecek zekaya sahip olmayana vermesinler ehliyet mehliyet abi...
erkut
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park