Board index Alaturka Londra Hyde Park

Kiririm bu DVLAnin sitesini!

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby rambo » Fri Aug 03, 2012 2:29 pm

malesef ikinci sinavida beceremedik bugun itibari ile.

cok yavassin diye biraktilar bu seferde, roundaboutlar felan hepsini atlattik temiz.

ucuncu olucak artik, buda olmassa vazgecelim diorum?
rambo
ROBERT PLANT

New postby rambo » Sat Sep 01, 2012 10:07 am

3. dede kaldik, rekora dogru gidiyorum :)

suana kadar hepsinde sadece 1 hata.

1- moving off (kor nokta iyi kontrol etmedin dedi)
2- speed (evet cok yavassin dedi!!...)
3- observation (kendi seridime araba firladi, yavasladim ve yol verdim. Hic hata oldugunu bile hatirlamiorum, yavaslamamaliydin komple acil durmaliydin vs dedi. Dedim arkamizda trafik var tehlikeli olmazmiydi, no comment...)

roundaboutlar, paralel parklar vs hicbirinde problem yoktu.
rambo
ROBERT PLANT

New postby diyab » Sat Sep 01, 2012 6:12 pm

Nerede giriyorsun? Istersen mekanini degistir.
Tebdili mekanda hayir vardir derler.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby rambo » Sat Sep 01, 2012 7:07 pm

ilk ikisi Barnet, sonuncu Hendon. Gerci son testdede, trafik cok sessiz diye kalk Barnet'e gidiyoruz dedi examiner ve Barnette yaptik butun sinavi, saka gibi :)
rambo
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Mon Feb 04, 2013 4:39 pm

ben provisional basvurumu postaneden aldigim formla, elden yaptim. wimbledon'a yakin oturuyor veya calisiyorsaniz, posta parasi da vermeyeyim diyorsaniz randevusuz sahsen basvurmak mumkun. ama yine de aliyorlar brp'nizi/pasaportunuzu, bakip geri vermiyorlar. belgeler yine postayla eve geliyor. 15 dakika suruyor haftaici sabah gidince, pek sira olmuyor. birkac ay sonra dvla ofisleri kapatilacakmis, dolayisiyla bu basvuru turu rafa kalkacak. pasaport kaybolacagina brp kaybolsun mantigiyla basvuru icin brp'nizi vermenizi oneririm. pre paid special delivery envelope eklerseniz basvurunuza, iciniz rahat edebilir, ben unuttum, ama kaybolmadan geri geldi brp'm.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby silvertr » Wed May 08, 2013 1:51 pm

Tier1 G i 2 sene sonunda uzatarak su anki BRP mi aldim.. O da bu sene basindan basliyor. Resident oldugumu sistemden gorebilirler mi yoksa eski vizeyi gormeleri icin BRP ile birlikte Pasaportumu da mi ekte yollamaliyim. Oturup hesap yapiyorlar midir acaba.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Thu Jun 06, 2013 1:04 pm

durumu update ediyim DVLA nin sitesinden online basvurdum 4 gun sonra form ve prepaid bir zarf geldi.Bunlari doldurdum Zarfin icine sadece BRP mi ve formu koydum. 3 bucuk hafta sonra BRP ve Provisional ehliyetim ayri zarflarla geldi.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Sun Nov 09, 2014 11:09 am

Dün İngiliz ehliyeti teori sınavına girip geçtim. Tecrübelerimi taze taze aktarayım.

Ben ilk sefer (1.5 yıl önce falan) hazard perception'dan geçip çoktan seçmeli test kısmından bir soruyla kalmıştım. Test kısmını geçmek zeka derecenize değil, ezber yeteneğinize bakıyor. Bazı şeyleri zaten ya Türkiye'den biliyor ya da mantığınızla eleme yöntemiyle yapıyorsunuz. Ama bazı sorular var ki tamamen ezber. Ve ezber soru illa birkaç tane çıkıyor sınavda.

Bir de ilk sefer bilmediğim İngilizce sözcükler yüzünden tam anlamadığım sorular olmuştu. Onun için bu sefer işi ciddiye aldım, bütün bilmediğim sözcüklerin Türkçesini de öğrendim, faydasını da gördüm. Teori sınavında öyle bir soru çıkmasa bile pratik dersi alırken hoca size o terimlerden biriyle bir cümle kursa bön bön bakmamak için bir noktada bu lazım bence.

Ayrıca sınav kitabında sınavda çıkan bütün trafik işaretleri yok ne hikmetse. Kitap 400 sayfa, aşırı ağır, başta bi sürü gereksiz geyik yapmışlar ehliyetle ilgili, ama işaretlerle ilgili bölümü kitaba eklemek zor gelmiş ya da akıllarına gelmemiş herhalde. Bu işaretlerin kitapta olmayanlarını ilk sınavda öğrenmediğim için "traffic signs" sorularında sınavdan kalacak kadar yanlış soru yapmıştım. Dolayısıyla bu sınavda sekiz sayfalık bu kısmı ayrıca yazdırıp çalıştım, birkaç soru oradan geldi ve yapabildim. Tavsiye ederim, linki şurada: https://www.gov.uk/government/uploads/s ... -signs.pdf

Zaten çalıştıysanız çoktan seçmeli kısımda verilen süre çok geliyor, erken bitiriyorsunuz. Sonra üç dakikalık ve zorunlu olmayan ara verme seçeneğiniz var. Bence ara verme hakkınızı kullanın çünkü hazard perception'da dikkatli olmak gerekiyor.

Sınava hazırlanma için soru çözmek kadar hazard perception videolarıyla evde bilgisayarda pratik yapmak da önemli. Bunların bedavaları da google'dan aratınca çıkıyor.

Ayrıca iki bölüm için de bedava app'ları telefonunuza yükleyip yolda pratik yapmak mümkün.

Ben ilk bölüme DVLA'nın kendi kitabından çalıştım, ama DVD ile de çalışabilirsiniz, size kalmış.

Herkese bol şans!
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby aposto » Thu Feb 02, 2017 11:14 pm

Selamlar,
Tum paylasimlari okumadan yaziyorum, muhtemelen bu bilgi paylasilmistir daha once ama.
Provisional licence a basvururken guncel ID (pasaport ya da BRP) gonderiyorsaniz fotografin imzalanmasina gerek bulunmuyormus.

Bilgi surada geciyor:
https://www.gov.uk/id-for-driving-licence

Alinti:
"You don’t need someone to sign your photo if you’ve agreed to have DVLA check your identity by:
providing an up to date passport, travel document or BRP"
aposto

Previous

Return to Hyde Park