Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra'da ne kadar guvenli hissediyorsunuz?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Wed Aug 29, 2007 9:44 pm

Bunu okudun mu? kosemize haberi konmustu genc bir arkadas incir cekirdegini doldurmayan bir sebepten hayatini kaybetti. En son Liverpool'da bir cocugu bicaklamislar. Her gun bu tip 18 yas alti veletlerin isledigi suclarin haberlerini okuyoruz.

Bugun isten donerken tren istasyonunda ergenler ellerinde su siseleri ile milleti islatiyordu. Nasibimizi aldik, herifciogluna Osmanli tokadinin tadini ogretecektim ama kacti. Genclik var tabi, pire gibi. Ben de kovalamadim. Sonra birden jeton dustu, ulan ya cikartip emaneti taksa? Kameralar 7/24 calisiyor, resit olmayan bireye siddetten almadsinlar bizi iceri?

Sizin basiniza geliyor mu bu tip hadiseler? Nasil hissediyorsunuz?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby MmarlonN » Fri Aug 31, 2007 10:32 am

Çömez olarak izlenimlerimi aktarmak isterim. Açıkçası çok ciddi bir tecrübe yaşamadım. Ama çok da böyle az insanlı, korku filmi tadında cadde ve hatlarda da bulunduğumu söylersem yalan olur.

Zaten devamlı vakit harcadığım yerler (iş için olanları) şehir merkezi oralarda sorun yok. Ama East London'daki Commercial Road'a giderken ortam ve çevre beni geriyor yalan yok. Bir de Dalston filan o taraflar. Çok da yolum düşmüyor ama düştümü kendimi apaçilerin içine düşmüş gibi hissediyorum.

Yaşama çevresine gelirsek de, Ealing Broadway kurtarılmış bölge gibi. Acton ve West Ealing ortasında kalmış, apaçiler bu iki bölgede takılmışlar. O yüzden gece gündüz burası iyi.

Ama haftasonları çok gürültü oluyor. İçip dağıtan çok oluyor onlar biraz hasta ediyor.

- Bir kere evin karşısındaki duraktan bir yere gidicez gece. Bizim James arkadaşlar filan. Duraktaki elemana birşey sorduk Polonyaca bağırdı. Biz de ufak küfürlü o dili anlamadığımızı söyledik. Orada biraz hareket oldu sonrasında duruldu.

En ciddi yaşadığım bu. Ama % 100 güvenlide hissediyorum dersem yalan olur. Kendimi şöyle avutuyorum o kadar salakça maça gittik, oradaykende hep aynı şeyi düşünürdüm, ulan hayattan kaygısı olmayan hapı almış biri bıçaklarsa kahrımdan ölürüm derdim hep. Bıçaklayan olmadı, burada da şansa gidiyoruz bakalım. Başkasının çöplüğünde ötmemeye çalışarak ilerliyoruz.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby outsider » Mon Oct 22, 2007 9:07 pm

Acikcasi 5 senedir burda en ufak bir sorun yasadigimi soyleyemeyecegim.

Yanliz bir kere hayatimda yasadigim en buyuk tirsma olayini aktarmak istiyorum.

Seven Sisters istasyonundan cikmis, Tesconun az ilerisindeki sapaktan asagi evime yollanmak uzereydim. (gece saat 23.00 civari). Beni ne durttu bilmiyorum ama gunduz bile gecereken cekindigim ama yolu kafadan 5-6 dk. kisaltan tunele daliverdim. (etrafindan dolasmak dururken).

Tunelden ciktigim anda yaklasik 10-15 kisilik bi zenci velet gurubuyla burun buruna geldim. (yaslar 13-19)

Boyle araba farindan dona kalmis tavsan yavrusu gibi kalakaldim once. Arkama baktim, bombos, etrafima baktim bir allahin kulu yok... Lan dedim simdi donup tunele geri girip caddeye dogru kacsam, heriflerin aklinda olmasa bile aklina sokacam beni oymalarini.

Olm dedim kendikendime, ya olecen bu gece ya kurtulucan ama geriye donup kacma ya da biryere siginma sansin yok.

Bende yuruyusumu biraz dayilastirdim (nasi oluyosa artik - o an iyi bir fikir gibi geldi) her adimda 3 yas yaslanarak heriflerin arasina daliverdim.

Soyle bi iki tanesi ters ters bakti, biseyler dedi, bende onlara baktim... Hic durmadan aralarindan gecip koseyi dondum.

Ama salgiladigim adrenalinden tirtir titrer bir halde son bir iki adimi attim. koseyi dondugum gibi... huleeaaaaaaaaannnn (sener senin bagirarak kosusu gelsin akliniza) diye kosarak kacmaya basladim. :))))

Neyse buda boyle bir animdir.
outsider

New postby davsan » Thu Oct 25, 2007 1:44 pm

Barking ne kadar guvenli bi bolge, bilen var mi?
davsan
BAŞKAN

New postby outsider » Fri Oct 26, 2007 6:16 pm

Barking benim bildigim londranin en dogu bolgelerinden biri ve gene bildigim londrada ne kadar doguya gidersen o kadar sakatlasiyor ortamlar... bu genellemeden cikarilacak sonuc asikardir sanirim.

Birde cok yogun pakistan-bangladeslilerin yasadigini soyleyebilirim.
outsider

New postby davsan » Sat Nov 10, 2007 12:54 pm

tesekkuler outsider. bayagi bi gec cvp yazdim ama, inan gormemisim...

ya dogu tekin degil, bati pahali, gunay dogu kotu guney bati pahali falan derken ne kaliyor???nerde kalacagiz tek basimizabir kiz olarak oda ariyorsak?

kuzey nasil? orda da dogu-bati genellemesi tutuyor mu?
davsan
BAŞKAN

New postby mindbender » Sat Nov 10, 2007 3:30 pm

guney bati gayet iyi, sakin hic kavga gurultu gormedim
Last edited by mindbender on Sun Nov 11, 2007 9:59 am, edited 1 time in total.
mindbender
ROGER WATERS

New postby diyab » Sat Nov 10, 2007 5:00 pm

davsan wrote:kuzey nasil? orda da dogu-bati genellemesi tutuyor mu?

Kuzeyde yaklasik bir sene kaldim. Ozellikle Muswell hill, barnet guzel yerler ama merkeze biraz uzak ve o uzakliga gore guneye nispeten oldukca pahali.
diyab
ROBERT PLANT

New postby kalamaria » Thu Jan 17, 2008 12:49 pm

Kardesler biliyorsunuz ben Outsiderin dedigi gibi second city 'Boringham'da yasiyorum.. biraz bunalmaya basladim.. Isyeri de daraltti artik.. ilk kez rapor bile patlattim (1 ay!!) ,,,

4 yilin sonunda icimi bi Londrada yasama atesi basti.. Burada cok izole oldum,, gidem biraz yurttaslarimi gorem felan diyorum,,,sagolun yani bu londrada guvenlik sayfasi icimi soguttu walla:)))
Outsider in anlatimina cok guldum... hepimizin basina boyle anlar gelmistir... cok guzel anlatmis..

Neyse neyse,,, Sizce Londranin neresinde calisip neresinde yasamak ideal olur.. Uygun kira + rahat ulasim falan,,,
Aklinda boyle ideal Londra senaryosu / onerisi olan varsa lutfen soylesin...

Bir fikir de guney sahilleri... Orada Turkiyeliler var midir ?

Ne diyorsunuz?
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby kalamaria » Thu Jan 17, 2008 2:35 pm

kendi soruma kendim cevap vermis gibi olmayim ama google dan Londra ya goceceklere faydali olabilecek haritalar buldum>>>

http://www.ukstudentlife.com/Life/Accom ... #EthnicMix

Yine de deneyim sahiplerinin birinci agizdan fikirlerini duymak daha etkili olacaktir.
merhaba herkese
kalamaria
ANNIE LENNOX

Return to Hyde Park