Board index Alaturka Londra Hyde Park

Acil ve saçma bir soru

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby MmarlonN » Mon Oct 08, 2007 1:40 pm

Çok değerli ve sevgili site ahalisi,

Sizlere pratikte saçma ama teoride olabilecekmiş gibi düşündüğüm bir sorum var. Ne zaman Bursa'ya gitsem (Perşembe günü Bursa'dayım bu arada) çok değerli hem iş hem de arkadaş çevremden insancıklar benden son anda birşeyler isterler.

Yine bu tarifeye uygun olarak istekler son güne kadar gelmekte. Bir arkadaşım baı şeyler almak için bana para yollamak istemekte. Müşteri mantığı ile hem hızlı hem de ucuz para yollamak istiyor.

Konuşurken şu aklına geldi benim Garanti Bankasından Visa Debit kartım var. O arkadaş oradan bana para (hesabıma) yatırsa ben buradan çekebilirmiyim?

Teoride Visa kardeşliği protokolünü göz önüne alınca mantıklı gözükse de pratikte bunun mümkün olup olmadığını düşünmekteyim?

Fikirler?

Not 1: Eğer ki mümkün değilse WU kadar hızlı ama onun kadar pahalı olmayan bir acil gönderim sistemi varmidur?

Not 2: Türkiye'ye birşeyler yollamak isteyen varmı bu arada? Götürebilirim.... Ne bileyim Yorkshire pudingi olur, Fish'n Cips olur.

- Tık tık tık, Merhaba İngiltere'den oğlunuz/kızınız bunu gönderdi. Oraların busu meşhurmuş.

- Berhudar ol evladım, Fehmi koş Ahmetcan memleketinden erzak yollamış.

- Sorun değil teyzecim, iyi günlerde yiyedurun.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby davsan » Mon Oct 08, 2007 3:14 pm

hocam eskiden babam benim hesabima (debit) koydu muydu ben aninda burdan cekebilirdim. sadece kucuk bi exchange rate oduyorsun. calismasi lazim derim. kucuk bir meblaayla denemek en saglam yoldur bence...
davsan
BAŞKAN

New postby MmarlonN » Mon Oct 08, 2007 3:32 pm

Sevgili Reis

Konu ile ilgili detaylı araştırmalarım sonucunda, Türkiye'deki şube ile konuştum kartı kullanabilecegimi söyledir. Onların da dedigi ufak bir bedel sizden kesilir gibiydi. Hızımı alamayarak Garanti Bankası'nın buradaki temsilcisi olan abi ile konuştum o da çok düşük bir ücret olduğunu söyledi.

Güzel haber tabi ama bir yerde bir sorun olması lazım bu kadar kolay olamaz : ) En kısa zamanda deneme yapacağımdır.

Buradaki ATMlerin günlük limiti nedir? 500 mü 600 mü? bilen varmı?
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby diyab » Tue Oct 09, 2007 8:39 am

MmarlonN wrote:Sevgili Reis

Konu ile ilgili detaylı araştırmalarım sonucunda, Türkiye'deki şube ile konuştum kartı kullanabilecegimi söyledir. Onların da dedigi ufak bir bedel sizden kesilir gibiydi. Hızımı alamayarak Garanti Bankası'nın buradaki temsilcisi olan abi ile konuştum o da çok düşük bir ücret olduğunu söyledi.

Güzel haber tabi ama bir yerde bir sorun olması lazım bu kadar kolay olamaz : ) En kısa zamanda deneme yapacağımdır.

Buradaki ATMlerin günlük limiti nedir? 500 mü 600 mü? bilen varmı?

Bu dusuk ucretin yaninda bir de banka kendi doviz kuruyla ceviriyor, bu noktayi kacirmamak lazim:)
Dene bakalim kardes birde serbest doviz kuru ile hesapla arada nekadar fark var gorursun.
diyab
ROBERT PLANT

New postby erkut » Tue Oct 09, 2007 9:20 am

kredi karti limiti günlük 500 diye biliyorum. Iki dakika totonun üstünde duramiyorsun ya, saglam git saglam gel. Satis adam seni.
erkut
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Oct 09, 2007 2:48 pm

banka kartinla para cekebilirsin ve bundan masraf almiyorlar hep soylenen sey bu ancak kur farkindan bir kar elde ediyorlar, kredi karti ile alisveris yaparsan (turkiye yapi kredi kartimi kullaniyorum ben), nakit cekim ucretinde turkiyedeki komisyon olarak 10ytl icin 1 ytl, 20 ytl icin 2 ytl, 50 ytl icin 3 ytl gibi (tam emin degilim bu rakamlardan ama bu civarda daha fazla degil) nakit cekim ucretleri aliniyor tabi sonrasinda odemezsen guzel faizi var.

Ingiltereye para gondermenin en guzel yolu bence, turkiye de HSBC hesabindan internet uzerinden transfer yapmak (ucret almiyorlar) sadece 15.000 ytl gibi bir mebla da transfer esnasinda ingilteredeki banka 5-6 pound gibi bir kesinti yapmisti gecen ay yaptigim transferde.
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Oct 10, 2007 1:39 pm

Meblag oyle cok buyuk birsey degilse parayi gittiginde Turkiye'de elden almak en uygunu gibi gorunuyor. Yoksa banka su veya bu sekilde kesintisini yapar. There's no such thing as free lunch.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Return to Hyde Park