Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby pisiyan » Tue Jun 03, 2008 12:39 pm

@386-DX in alıntıladığı kısım oldukça açık gibi geldi bana. Gerekirse konsolosluğu arayıp teyit ettireceğim ilerleyen zamanlarda.
Cevaplar için teşekkürler...
pisiyan

New postby haphazard » Fri Jun 06, 2008 10:31 pm

Bedelli askerlik yapabilmek için işe başladıktan/giriş yaptıktan sonra belli bir süre ülkeye dönmeme koşulu gibi bir şey mevcut mu? İlgili dökümanları okudum ama totalde 6aydan az bulunmak gerekiyor yazıyor sadece.
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Sat Jun 07, 2008 10:48 am

Öyle bir koşul yok, ancak önceki tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla erteleme belgelerinin Türkiye'ye ulaşıp işlenmesi 1 ayı bulabiliyor. O süre içinde yoklama döneminiz geliyorsa bir ihtimal geçici bir süre yoklama kaçağı durumuna düşebilirsiniz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby alperalper » Tue Jun 24, 2008 10:52 am

HSMP ile askerlik ertelemesi yapan varmı?İş bulmadan HSMP kağıdı(EC) ile . Cevaplarınız önemli.

ALPER
alperalper

New postby baris » Tue Jun 24, 2008 11:11 am

alperalper: ilk defa askerlik ertelemek icin istedikleri belgelerden biri de "isyerindeki sorumlu kisiden veya muhasebeciden orada calistigina dair bir mektup".
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon Jun 30, 2008 12:19 pm

Geçen hafta konsolosluğu telefonla arayıp HSMP ile çalışmaya başlamadan erteleme yapıp yapamayacağımı sordum. Telefona bakan kişi olmaz dedi. Ama sitenizde öyle yazmıyor dedim? Yok o öyle değil dedi. Ben de tekrar mail attım sordum. Gelen cevap aynen şöyle:

Oturma ve çalışma iznine sahip olarak yurtdışında bulunan vatandaşlarımıza, bulundukları yabancı ülkelerde elde ettileri sosyal, siyasi, ekonomik vb. hak ve kazanımları kaybetmelerine engel olmak amacıyla işçi statüsünde askerlik erteleme hakkı tanınmıştır.

Bu nedenle, yurtiçindeki uzun süreli askerlik hizmeti nedeniyle işinizi kaybetmeniz sözkonusu olacağından işçi statüsünde askerlik ertelemesi yapılabilmesi için çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Ancak, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı geçici olarak işsiz kalanlar ile oturma ve çalışma izni olduğu halde henüz iş bulamayanların da yakın bir sürede iş bularak çalışacakları varsayıldığından askerlik hizmetleri potansiyel işçi statüsünde ertelenebilmektedir.

Pasaport, Nüfus cüzdanı, vize mektubu ve 5 adet fotoğrafla Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmanız halinde sahip olduğunuz HSMP vizesi ile potansiyel işçi stasüsünde askerlik ertelemeniz yapılabilecektir.

Bilgi edinmeniz rica olunur.

T.C. Londra Başkonsolosluğu
Askerlik Bölümü

Yani oluyor. Bu hafta gidip halledeceğim. Deneyimlerimi aktarırım.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby alperalper » Mon Jun 30, 2008 1:17 pm

DX386
alperalper

New postby baris » Tue Jul 01, 2008 9:58 am

386DX: bana da konsoloslukta calismaya baslamadan erteleyebilecegimi soylemislerdi ama denemedim. denemekte fayda var aslinda haklisin.
baris
ROGER WATERS

New postby erkut » Wed Jul 02, 2008 8:28 am

zuhahahaaa. simdi Inland Revenue´yü aradim belge icin... bir kac gün icinde halleder göndeririz dedi kadin... :D

hcho hocam, eger gercekten bu süre icinde gelirse Newcastle´i yakman icin gidis gelis ücretini ben karsilayacam... :D
erkut
ROGER WATERS

New postby erkut » Mon Jul 07, 2008 12:44 pm

Benim belge bugün itibariyle elime ulasti...

Newcastle´a giderken haber ver, ciralar bizzat benden hcho.... :D
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Jul 07, 2008 12:48 pm

Abi sen bana yuksek oktanli benzin al iki bidon. Adimi Neo Neron yapacagim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Mon Jul 07, 2008 2:53 pm

müstakbel tertip, senin ise bizzat ben comak soktum desem... benzini tedarik etsem sen direk beni yakarsin simdi... :D

Saka bir yana bu nasil cifte standart kardesim?, nerede yasiyoruz? Türkiye devlet dairelerinden beterler beaaa..

birine 8-9 ayda, digerine 3-4 günde....
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Jul 07, 2008 4:26 pm

erkut hocam, mesajlar biraz provokasyon kokuyor..

gazetelerde "cilgin turkler newcastle'i yakti!" tarzi mansetler geciyor gozumun onunden..
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Mon Jul 07, 2008 7:12 pm

Siz elinizde benzinle gidin Newcastle,değil IR'yü kendinizi yakarsınız güzel ablaları görünce :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Sat Jul 12, 2008 2:05 pm

Dün bir arkadaşımla erteleme için konsolosluğa gittik. İkimizin de HSMP vizesi var ve henüz çalışmaya başlamadık.

Pasaport + 2., 3., 4., 60., varsa temdit sayfasının ve HSMP vizesinin ve ilk giriş damgasının olduğu sayfaların fotokopisi, nüfus cüzdanı + fotokopisi ve 6 resim isteniyor.
Ben yine nolur nolmaz diye registration certificate, national insurance mektubu, önceki erteleme belgesi, ıvır zıvır artık ne bulduysam aldım yanıma.

Numara alıp bir yarım saat sıra bekledikten sonra işimiz birkaç dakika sürdü. Birkaç şey imzalattılar, 4£ posta ücreti aldılar. Potansiyel İşçi statüsünde askerliğimizi 2 yıl ertelediler. İddia ettiklerine göre şubeden onaylı erteleme belgemiz de bir hafta içinde adresimize gelecekmiş. Umduğumdan çok daha kolay oldu. Gitmişken nüfus cüzdanımı da yenilettim. Onun için de 2£ pound daha aldılar, yenisini iki dakikada verdiler. Valla gözlerim yaşardı.
386-DX
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Hyde Park