Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby bc2012 » Wed Jul 30, 2008 1:32 pm

erkut, sabah konsolosa gittim - sonuc sudur:

nisan 2007 ye kadarki bilgileri IR den gelen belge ile karsiliyoruz. nisan07-nisan08 arasi icin P60 veriyoruz. kalanlar icin de (benim icin nisan08-eylul08 oluyor) maas bordrolarini istiyorlar. bu sekilde oluyormus. ayrica bana 4-8 hafta arasinda gelir dedi IR deki adam. sanirim kiti kitina yetisecegim Ocak09 celbine ya da kiti kitina kaciracagim. sinir oluyorum vallahi boyle belge bekleme islerine.
bc2012

New postby alperalper » Wed Jul 30, 2008 6:24 pm

Arkadaşlar,

Londra Kons. Askerlik işlerimi erteletmek için bugun ilk gün gittim. HSMP vizem olduğunu o yüzden askerliğimi ertelemelerimi istedim. Çalışdığıma dair belge olmadan erteleme yapamıycaklarını söylediler. Bende daha önce yapanlar olduğunu hatta Konsolosluğun bu konuda bir maili olduğunu söyledim. 10 15 dakika tartıştık adam olmaz dedi ben olur. Sonunda izine olan Askerlik ile ilgilen yetkili kişiyi araması için ikna ettim.Arandı ve 1 yıllık askerlik tecili aldık.

Bilgilerinize..
alperalper

New postby baris » Wed Jul 30, 2008 6:58 pm

Murat abi var orda, direk ona soylemek lazim boyle durumlarda. Elinden her is geliyor.
baris
ROGER WATERS

New postby alperalper » Sun Aug 03, 2008 8:15 pm

Bu arada Çarşamba Konsolosluğa gitmiştim cumartesi Erteleme belgem geldi. Bu arada bu ertelemeyi iş yerinden belge almadan yaptığım için bu paralı askerlik için sayılmıyor. İşe başladıkdan sonra yeniden yapmam gerekli.
alperalper

New postby anut » Sat Oct 04, 2008 12:25 pm

Arkadaslar askerlikle ilgili oldugundan burada sormayi uygun gordum.

Tier1 e bu ocakda basvurmayi dusunuyorum(Turkiyeden basvuruyorum) o zaman 8 ayim kalmis olucak askere gitmemek icin yani alicagim tecil belgesinin suresi 8 ay olmus olucak. Basvurunun sonuclanmasi 5 ay surse halen tecilim devam ediyor olucak.

Bu bir problem cikarir mi?

Cevabiniz icin tesekkur ederim baya kafami kurcalayan bir soru oldu :)
anut

New postby haphazard » Sat Oct 04, 2008 1:06 pm

İngiliz hükümeti senin askerlik durumunla ilgilenmiyor zaten. Eğer tecil süren var ise bu yurt dışına çıkabilirsin anlamına geliyor. Çıkıncada Tier 1 ile askerliğini tecil ettirebilirsin. Bir sorun olmz.
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Oct 15, 2008 11:12 am

Bu sabah itibari ile dovizli askerlik basvurumu yapmis bulunuyorum. Nisan 2009'da, bir sene gecikmeli olarak, bu isi bitirecegim artik.

National Insurance contribution record gecen sefer haftalarca surunmustu, oradan sekmistik. Bu defa 5 gunde elime ulasti. Diger belgeler zaten elde vardi, bu sabah basvuruyu yaptim.

Simdi GPden saglik raporu ve dovizli askerlik bedelini yatirma kaldi. Bunlari da yapinca isi tam anlami ile resmiyete dokmus olacagim.

Burdur icin 3 kere: YASA YASA YASA
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby 386-DX » Wed Oct 15, 2008 12:58 pm

@anut

EC başvurusunda gayet de askerlik belgesi istiyorlar.
Bununla birlikte 8 ay da 3 ay da gayet yeterli bir süre, hiçbir sorun olmayacaktır.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Mon Oct 20, 2008 11:02 pm

@anut

Ben tecilimin dolmasina 10 gun falan kala almistim EC yi TR'den 1 yillik vermislerdi sonradan arastirdim, yanlislik oldugunu cesitli forumlardan teyit edip,itiraz edince 2 yila cevirdiler.
Gonzales

New postby mephistopheles » Thu Oct 30, 2008 6:28 pm

8 ay sonra Ingiltere'de 3 senem doluyor. Ama Turkiye'ye de cok gittim Christmas, is guc, tatil falan. Simdi bunlarin hepsi dusecek mi? Yani bir 6 ay daha mi calismam lazim?

Ne bicim kural ya bu Turkiye'ye gitme olayi. Tatilde gelip ailemizi arkadaslarimizi gormek de mi suc simdi?
mephistopheles

New postby honest » Thu Oct 30, 2008 7:06 pm

Damarıma bastın meph..

seni ayıplıyorum..21 gun askerlık yapacaksın sunun surasında bı de kuralı begenmıyosun.....
honest
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Oct 30, 2008 7:49 pm

mephistopheles,

Ben askerlik ile ilgili maddeleri okuduğumda gözüme şu çarptı 'Çalışılan ülke dışında geçirilen tüm süreler çalışma gün sayısından düşürelecektir' İngiltere dışında olduğun her gün düşüyor sanırım. Emin değilim ama bakarım bir daha.
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Oct 30, 2008 9:20 pm

mephisto: ben de ingiltere disinda oldugun gunler diye biliyorum. ispat edebilseler galler, iskocya bile sayilir ulke disi diye.
Ayrica bu acele niye? 39a kadar yolu var :D
baris
ROGER WATERS

New postby mephistopheles » Fri Oct 31, 2008 10:11 am

@ honest

Hocam bu durumda insanin eli kolu bagli kaliyor. Yurtdisinda 2 sene calisan bir insanin normal sartlar altinda 3 seneyi tamamlamadan geri donmesi enayilikten baska bir sey degil. Ben de biran once bitsin istiyorum. Aslantepe acilacak. Turkiye'de olmam lazim. Kombine almam lazim. Sikayetim ondandir. Yanlis anlasilmasin aceleciyim biraz sadece. Kusura bakma iste ne demisler koyun can derdinde kasap et derdinde...

@ Haphazard ve Baris

Gecen sene bir arkadasim daha bu durumdan bahsetti. Ben de olay isime gelmediginden bayaga bir sinirlenmistim ona:) Bizimkiler Turkce'yi bazen duzgun kullanmiyorlar o yuzden en iyisi icerden birinden ogrenmek bunu. Babam emekli asker orda var tanidiklari bir sorusturalim bakalim neymis dogrusu. Ama eger gercekten boyle bir sey varsa dunyanin en sacma seyi. Simdi benim yilda 20 gun tatil hakkim var diyelim. Bu 20 gunu ister Ingiltere'de geciririm ister Ibiza'da ister Ulan Bator'da. Ne alakasi var anlamiyorum. Ayrica nasil kontrol ediyorlar? Tamam o landing kartlar falan var. Yalniz ben mesela Iris olayina girdim. Oyle giriyorum ulkeye 1 bucuk yildir. Orda da her giris kaydi tutuluyor mu? Tutuluyorsa bile cikis kaydim tutulmuyor... Bu durumda da pasaporttaki vizelere ve damgalara vs. bakabilirler ki ordan da isler cok karisik anlayamazlar cogunu. Sonucta ben bizim askerlik subelerinin boyle bir seyi hesaplamak icin gerektigi kadar sofistike sistemlere sahip olmadigina eminim. Neyse bakalim bekleyecegiz. Sonucta hapiste degiliz bir seyde degiliz...
mephistopheles

New postby haphazard » Fri Oct 31, 2008 11:55 am

memphis,

Nereye girip ciktigini anlamalari biraz sofistike onlarin icin tabii. Bizim ulkeden her giriste cikista bir damgalaniyorsunuz. Gariptir bu ulke de sadece ulkeye girince damga vuruyorlar. Hani sen su Ibiza da gecirdigim 15gunluk tatilide yazmayim dersen adam senin vizenin etrafinda ki bilimum girdilere bakar hemserim nereye ciktin girdin diyebilir diye dusunmekteyim.
haphazard
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park