Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby mephistopheles » Tue Sep 15, 2009 9:48 am

Merhabalar herkese...

Ben de Burdur yollarina dusuyorum seneye.

Tecrubeli arkadaslarimiza birkac sorum olacak.

1- National Insurance Contributions Record icin ben bu adamlari aradim. Bana bir adres verdiler ve o adrese istegimi ve neden istedigimi yazmami, dogum tarihi, ad, soyad, NI number, adres, imza, vs. ile birlikte onlara mektup yollamami soylediler. Bu isin tek yolu bu mudur? Internetten veya telefonla bu istegi yapamiyor muyuz?

2- Bu National Insurance Contributions Record istegimi yaparken ne diyecegiz? Sadece kuru bir istek mi yaapcagiz yoksa spesifik oalrak ben su tarihte geldim (mesela ben 25/06/2006'da geldim) o tarihten itibaren her turlu kaydi istiyorum mu diyecegim? Gelen dokuman nasil bir sey ki? Yani 3 yili kapsayan bir dokuman mi? Benim 3 yil 3 ay oldu ama Turkiye'de en az 5 ay kaldigim icin 2 ay daha lazim. Simdiden NICR istememin bir sakincasi olur mu?

3- Ben askerligi erteletmistim daha once. Bu erteleme olayi Ekim 31, 2009'da bitiyor. Eylul 30, 2009 da son basvuru tarihi tekrar erteletmek icin. Simdi ben zaten Temmuz 2010 icin Burdur'a basvuracagim. Eylul 30'a kadar bu basvuruyu yapmam kafi mi? Yoksa her halukarda askerligi erteletmem mi gerekiyor. Eger oyleyse iki is olacak once erteletecem sonra bir de Burdur'a basvuracagim. Erteletmem Burdur basvuruma da bir engel teskil etmez umarim. Yani sen ertelettin gidemezsin askere gibi bir durum olmaz diye tahmin ediyorum.

Tesekkurler simdiden cevaplar icin. En kotu konsoloslugu arayacagim, aldigim cevaplari brudan da paylasirim.
mephistopheles

New postby hcho » Tue Sep 15, 2009 1:14 pm

HM Revenue'yi bir daha bir daha iste. Bu telefondan is yaptirilan amcalarin birinin ayari digerini tutmuyor.(Ara not: Baris'in taktigiydi bu, nerede Baris kac zamandir yahu?)

Calismaya basladigin tarihten gunumuze kadar olan sure icin isteyceksin dokumu. Dokum dedigime de bakma, formatlanmamis her yil icin bir satir bulunan bir excel tablsonun ciktisini gonderiyolar.

Eylul 30'a kadar tum islemleri tamamlayip karar aldirirsan bir daha tecile gerek kalmaz. Ama bugun ayin 15i, sen daha NI record almamissin, Post Office zirt pirt greve gidiyor...Yetisemezsin gibime geliyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mephistopheles » Fri Sep 18, 2009 3:04 pm

Tesekkurler Hcho.

NI Record haric diger belgeler tamam. NI Record'a da basvurdum. O verilen telefonu kimse acmiyor o yuzden baska bir NI telefonunua radim. Dilekce yaz, bilgilerini yaz gonder dediler. Ben de elcilik websitesindeki adrese dilekcemi yolladim bikac gun once. Takip edecegim haftaya.

Yetismez herhalde 30 Eylul'e. O yuzden ikinci erteletmeyi de yaapcagim, o is kolaymis zaten. Postayla da yapilabiliyormus.
mephistopheles

New postby erkut » Tue Nov 03, 2009 12:11 pm

hcho,

ödeme olayindaki prosedür nasil?

Basvuruyu konsolosluga yaptin, orada mi diyorlar ziraat'a gideceksin, söyle ödeyeceksin diye, yoksa önceden ödemeyle ilgili bilmemiz gereken bi sey var mi?
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Nov 03, 2009 2:12 pm

Baskan konsolsluga gidiyorsun ilk olarak basvuru icin, elinde istenilen belgelerle. Orada tamamdir bu dovizli askerlik yapma hakkina sahiptir dendikten sonra doktor ve odeme sureci basliyor. Zaten orada sana Ziraat bankasindaki veznedar tarafindan doldurulup imzalanmaka zuere matbu bir form veriyorlardi yanlis hatirlamiyorsam.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby hcho » Tue Nov 17, 2009 10:45 am

Yeni basvuru yapan arkadasima kuzey dogu Londra'da bir doktor adresi vermisler konsolosluktan.

Doktor tabi ki Turkmus ve tabi ki £30 aliyormus rapor icin. Bir ise de cirkef bulastirmayalim, disimi kiracagim.

Kayitli olunan GPden alinan rapor yeterli. Ne adi gecen doktora gitmek icin vaktinizi ne de paranizi bosa harcayin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Fri Nov 27, 2009 11:53 am

hcho,

hatirlayamadim simdi, direk mi ucmustun sen Antalya'ya? Öyleyse eger direk Antalya'ya hangi sirket ucuyor buradan? Bildigim Thomas Cook'un böyle bi servisi var, baska varsa onu da bilelim.
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Nov 27, 2009 12:01 pm

Hemen mail kutusundaki BA mesajlarina bakiyorum:

31 Mart'ta Gatwick'ten Antalya'ya direk ucmusum, ucus no BA2686.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby theK » Mon Nov 30, 2009 4:20 pm

Londraya yeni gelipde is bulmadan askerlik tecili yapabilen varmi son zamanlarda acaba?

12 Kasimdan beri londradayim, gelir gelmez ilk olarak konsolosluga gidip askerlik tecilini halletmek istedim.

Konsolosluk baya kalabalikti ortalik ana baba gunuydu arkaplanda aglayan cocuk sesleri arasinda kalabalikta zar zor bir gisenin onunde askerlik tecilimi yapmak istiyorum dedim.
Yalniz londraya yeni geldigimi henuz bir isimin olmadigini ve 31 ekimde askerlik tecilimin bittigini ve tier1 vizemin oldugunu bununla tecil yapabilirmiyim diye sordum.
Calisan bayan pasoportumu alip inceledi sonra potansiyel isci olarak tecil yapabilecegimi ama bu surenin bedelli askerlik olarak sayilmicagini soyledi.
Bende is bulduktan sonra calistigim gunler sayilacakmi dedim, oda hayir dedi. Suan yapilacak tecil suresi (3 yil) bitene kadar sayilmaz bir sonraki tecilde calisiyor olursaniz o zmn sayilir dedi. is bulduktan sonra yeniden tecil basvurusu yapsam yada size bildirsem gibi direttim.
Sonra bir dakika dedi pasoportumu alip iceri gitti ve 10 dk sonra geri geldi, 3 gun once bilgi geldi potansiyel isci olarak artik tecil yapmiyoruz dedi is bulmaniz ve is yerinden kagit getirmeniz gerekiyor dedi.

Potansiyel isci olarak tecil yapamadim ve asker kacagi olduk.

Ters bir calisanami rastladim tekrar sansimi zorluyayim mi diye dusunuyorum.
theK

New postby valid » Mon Nov 30, 2009 7:02 pm

@theK
Randevu alip mi gittin ? Randevusuz mu?
valid

New postby theK » Mon Nov 30, 2009 11:41 pm

Randevu almadan gittim, ilk gidisimdi randevu olayindan haberim yoktu bi sure sirada bekleyip iceri girdim. Ancak farkedermi sonucta orada 5 tane gise var randevu olsada olmasada oradaki kisilerden biriyle konusacaksiniz ve hani tier1 vizesini gorup ona gore degerlendiricekler diye dusundum.
theK

New postby valid » Tue Dec 01, 2009 12:06 am

@theK

yok orada randevulu kisimda calisan kisi yardimci olmuyordu hic ondan sordum ama zaten bayan demissin... O bayan degildi. neyse.. dostum valla sistem degismis olabilir belki tam emin degilim ama bu sekilde askerligi tecil ettiren bu forumda bir suru insan var forumlari okuduysan ben de dahil...

ama bence sen su an asker kacagisin gibi duruyor zaten cunku aralik icin en son Ekim 25 diye biliyorum tecil icin..
Yani suan zaten senin icin gecmis birde oyle birsey var ama cok birsey olmuyor sanirim is bulduktan sonra sorun olmaz para cezasi var sanirim belli bir sure kacarsan...
valid

New postby haphazard » Tue Dec 01, 2009 9:36 am

theK, sen bir daha dene; bu acemiligine gelmis - ne diye soyluyorsun uc gunlugune geldigini isin olmadigini? belgelerini al git ben askerligimi ertelemek istiyorum diye, iki hos muhabbet et hafiften halloluverir isin
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Dec 01, 2009 9:52 am

@theK
Gitmeden once bir telefon et. Genelde sabah telefonlara cevap vermiyor konsolosluk ama oglenden itibaren dusurebilirsin. Kesin bilgiyi sakin sakin alirsin.

Hakikaten degismisse uygulama, en kotu bir sirket kurarsin, is sahibi olarak yaptirirsin tecilini.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby theK » Tue Dec 01, 2009 7:14 pm

Tavsiyleriniz icin tesekkur ederim ben en iyisi tekrar deniyim sansimi..

@Valid ne zaman tecil ettirdin tam olarak?

forumu okumustum hatta londraya gelmeden once telefonla sordum olmaz demislerdi, hani telefondaki dogru bilgi vermedi diye dusunup kendim bizzat gittim.

@hophazard

acemilik faktorum mutlaka var ancak;
ilk giseden askerlik tecil formu alirken formdaki is yeri adresini gorunce, gisedeki adama yeni geldim is ariyorum ama oturma izni ve calisma iznim var seklinde soylemistim, oda isin olmadan tecil yapamassin diyip.. sana tavsiyem is bulunca gel vs.. demisti.
bende sirami bekleyip gisedeki bayana derdimi anlatayim istedim. Bayana o yuzden soyleme geregi hissettim, ikna etmek icin baya urasmama ragmen 3 gun once yeni kural geldi diyince ben ikna olup peki diyip ciktim.

1-2 ay daha kendi bransimda is bulamassam tecil icin baska yollari dusunucem..
Tabi bu kacaklik durumu umarim cok sikinti cikarmaz...
theK

PreviousNext

Return to Hyde Park