Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Wed Feb 16, 2011 11:15 am

Outsider'in o yazdigi yanlis. 1095 gun konusu acikca belirtilmis kurallarda. Dogru bilgilere ulasmakta sorun yok, ASAL'in websitesine bakabilirsiniz:

http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan4.htm

Sorun konsolosluktaki memurun insiyatifinin sinirilarinin belli olmamasi.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Wed Feb 16, 2011 6:35 pm

Ben en son gittigimde Turkiyeye kac gun gidip geldigime dair kagit cikarmislardi en basidinden.
haphazard
ROGER WATERS

New postby betterend » Fri Feb 18, 2011 3:09 pm

Arkadaslar, konsolosluga gittim ogrendigim bilgileri sizlerle de paylasayim ihtiyaci olan olabilir.

Oncelikle deeper'in bir kac sf. once sordugu soruya cevaben;
Benim de vizem 24 Mart'ta biterken 20 Nisan'da yeni vizem geldigi icin 1 aya yakin sure icin calisma/oturma iznim olmadigini varsayarak dovizli askerlik icin gecirilmesi gereken sureden cikartiyorlar. Lakin bana da cok mantiksiz geldi cunku ben o surede calisma hakkimla ve yabanci ulkede bu hakkimi kullanarak kalmistim.

Ayrica hcho'nun dedigi gibi Turkiye'de ne sekilde olursa olsun gecirilen butun sureler de 1095 gun toplamindan cikartiliyor.
Bunun haricinde ilk calisma izninizi aldiginiz sureyi (sigorta priminizin ilk odendigi tarihi degil) bu 3 seneyi sayarken baslangic olarak aliyorlar.
betterend

New postby ckazok » Mon Feb 21, 2011 2:07 pm

Viyana'dan Londra'ya tasiniyorum, bu sayfa ilac gibi geldi. Gezinirken Burdur konusuna denk geldim, gecen yil askere gittigimde günlük tutmustum, gidecek müstakbel askerlere yardimci olabilir: http://117dahte.blogspot.com/
ckazok

New postby Leon » Wed Jun 29, 2011 10:43 pm

arkadaslar mesajlar arasinda belki zaten cevaplanmis bir sorudur diye gezindim ama goremedim.
9 temmuz'da e-passport icin konsolosluk'ta randevum var, gitmisken askerlik tecil islemini de yaptirmayi planliyorum, giderken nasil bir belge goturmem gerek? muhasabeciden su sirkette su tarihten beri calismaktadir seklinde antetli kagida basili bir belge olur mu? Eger oyleyse bunun bi taslagi falan varsa cok super olur.

Ya da baska bir belge gerekiyor mu bu is icin?

Tesekkurler simdiden.
Leon

New postby mindbender » Thu Jun 30, 2011 9:09 am

Leon,

Vizeni gosteren belge (baslangic/bitis) / home office mektubu / is yerinden calismaya basladigin tarihi gosteren bir yazi almam gerekmisti benim askerlik isleri icin.

Vizeni gosteren belgeden kastim, vizen pasaportundaysa pasaport, yabanci kimlik kartindaysa kimlik kartin.
mindbender
ROGER WATERS

New postby attollos » Thu Jun 30, 2011 9:31 am

Selamlar, benim calisma iznim 2011 Aralikta bitiyor, Kasim gibi extension icin basvuru yapacagim, askerlik tecilini ise en gec 30 Agustosta yapmam gerek. Sorum su: konsolosluk vizemi uzatmadan tekrar bir 2 sene tecil islemini baslatir mi?

Eger ancak vizeyi aldiktan sonra yapacaklarsa son tecil tarihi gecmis oluyor. Tesekkurler.
attollos

New postby abbulu » Thu Jun 30, 2011 9:44 am

@attolos

Sorun olacagini sanmiyorum benim 7 ay vardi bitmesine vizenin tecil icin basvurdugumda
abbulu
ROGER WATERS

New postby Leon » Thu Jun 30, 2011 11:41 am

Home office mektubu mu? O nedir ki yenir mi icilir mi?

Benim hic home office mektubum olmadi anne?

Harbiden ne ki o? benim bi tek pasaport'ta tier 1 visa'm var, mektup falan hatirlamiyorum?
Leon

New postby mindbender » Fri Jul 01, 2011 10:03 am

Leon,

home office'den tier1'a dair vizeyle birlikte gelen mektup olmali
mindbender
ROGER WATERS

New postby Leon » Fri Jul 01, 2011 10:40 pm

harbiden oyle bi mektup vardiysa bile hic hatirlamiyorum. Allah Allah... nasil bir mektup ki o?
Leon

New postby Leon » Fri Jul 01, 2011 10:45 pm

simdi baktim onemli belgeleri koydugum dosyaya, police registration belgesinden tut, 2009'da burdayken konsolosluktan hallettigim askerlik ertelemesine, hatta toefl, gre vs. belgelerine kadar hepsi var ama oyle bi belge yok. onemli bir sey miydi bu? hayir hic hatirlamiyorum da boyle bi belge ben, hani oyle bisi gormus olsam kesin "evet ya oyle bisi vardi acaba nereye koydum?" falan derdim en azindan.
Leon

New postby Leon » Sat Jul 02, 2011 11:32 am

arkadasa telefon edip sordum, o HSMP zamaninda olan bi mektup'mus, tier 1 ile beraber mektup olayi falan kalkmis. zaten dedigim gibi bana herhangi bir mektup falan verilmedi, olsa boyle bir sey kesin hatirlardim yani boyle seyleri unutan biri degilimdir acikcasi.
Leon

New postby pisiyan » Mon Jul 04, 2011 10:16 am

Extension yapinca gonderiyorlar bir belge. Oncesinde benim de yoktu.
pisiyan

New postby attollos » Fri Jul 08, 2011 8:51 am

Merhabalar bugun 4 ay kalan vizem ile tecil islemini baslattim, gorevli normalde tecil edemeyecegini ama erteleme bitimi yeni vize alma tarihinden once oldugu icin kabul ettigini soyledi.

Bakalim bu noktadan sonra askerlik subesinden olumsuz bir yanit gelmez herhalde.
attollos

PreviousNext

Return to Hyde Park