Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Homer » Wed Mar 07, 2012 11:34 am

rambo: sanirim sabah 8, 8:30 gibi aciliyor yeni slot.. ben o saatlerde almistim..
Homer

New postby main » Wed Mar 28, 2012 11:54 pm

slotlar geceyarisi aciliyor, az once tecrube ettim haber edeyim dedim.

geleyim kendi soruma:
bedelli askerlik basvurusu icin e konsolosluk sitesinde:
(http://v1.konsolosluk.gov.tr/ConsularSe ... e=6&ID=169)
ve londra konsolosluk sayfasinda:
(http://www.konsolosluk.gov.tr/gb/tr/Dov ... reklibelge)
verilen bilgiler tam olarak ortusmuyor. (olsa disimi kirardim)
son zamanlarda dovizliye basvuru yapanlardan rica etsem su bilgiyi dogrulayabilirler mi?
basvuru isci statusundekiler icin 2 asamada yapiliyor.
1.asamada asagidakiler gerekiyor(mus)
1-İşçi veya herhangi bir meslek veya sanatı icra ederek fiilen en az üç yıl süreyle (1095 gün) yurtdışında çalıştığınızı belirtmek amacıyla işverenin antetli kağıdına yazılmış ve işveren tarafından imzalanmış bir belge
2-En az geçmiş üç yıllık dönemde de geçerli olan oturma veya çalışma izin belgelerinizin asılları
3-Nüfus cüzdanınızın aslı,
4- Son üç yılda yurt dışında bulunduğunuzu kanıtlayan Türk pasaportunuzun (tamamen boş olan sayfaların haricindeki tüm sayfalar) ikişer adet fotokopisi.

ben bu asamada NI Contr record veya P60 detayini goremedim. bunu 2. asamada teslim edecegiz desem dogru soylemis olur muyum?

benim durumum normaleden biraz daha karisik aslinda. 3 yil almanya'da calistim ve 1 yil ingiltere'de. almanya'daki calisma gunlerim aoradaki konsolosluk ile irtibata gecme sonunda hesaplanacak. ama bunun oncesinde mi yoksa sonrasin da mi NI recordlari teslim etmem gerekiyor pek kestiremiyorum. ise gecen nisan basinda basladigimdan bu sure NI recorda yansimis olacak mi bu da muallakta.

ingiltere disinda calismis olsaniz da olmasaniz da tecrubeleriniz isime yarayacak.

sevgiler
main

New postby Homer » Thu Mar 29, 2012 8:32 am

benim aldigim izlenim, P60 ve NI Cont. Record. ilk asamada gerekiyor. Kendim basvururken de goturup vermistim ve o gun basvuran herkes getirmisti bu belgeleri.

konsoloslukta ogrendigim kadariyla birinci asama denen sey bu ilk basvuru, bu sitedeki belge listesi dogru;
http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/a ... p?PageID=4

ikincini asama ise parayi yatirip dekont alip, saglik raporunu da bir doktorda imzalatip ikisini konsolosluga teslim etmek. bunlar yapildiktan sonra islemler basliyor..
Homer

New postby main » Fri Mar 30, 2012 2:19 pm

sagol homer,
e konsolosluk bayaga kafa karistiriyor.
main

New postby rambo » Wed Apr 25, 2012 5:24 pm

Aranizda bedelliye basvuran varmi? ben basvurdum, para yatirildi, dekontu gidip verdim. Bu kadar islem bitti dediler bana ?

bi belge felanda vermediler, askerden kagit gelmesi gerekioymus galiba, biraz garip geldi bana bi onay belgesi felan vermemeleri, umarim sorun yoktur :/
rambo
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Thu Apr 26, 2012 10:13 am

rambo,
odemeyi UK icinde mi yaptin? yaptiysan nereye oduyorsun ucreti?
Turkiye'ye gonderdiysen dekontu TR'den mi ulastirdin nasil oluyor o is bir turlu cevap bulamadim
mindbender
ROGER WATERS

New postby rambo » Thu Apr 26, 2012 1:50 pm

odemeyi turkiyeden yaptik (YTL oldugu icin), orjinal dekontu bana UPS ile postaladilar.
rambo
ROBERT PLANT

New postby main » Thu Apr 26, 2012 6:46 pm

rambo,
askerlik subesinden bir kac hafta sonra bilgi gelecek diye duymustum (kaynak yok) senin yerinde olsam 2 hafta sonra askelik şubemi arar, bedelliye ilişkin işlemleri teyit ettirirdim.

bu para yatırma kısmını açar mısın? senin adına bir tanıdığın TRde belirli hesaplardan birine parayı yatırdı. bu kadar mı? sadece senin adını üzerinde taşıyan bir dekont mu var?
bir de bedelli başvurusu için ilk gidildiğinde bir kağıt veriliyor diye duymuştum bu durumda sen o belgeyi kullanmadın sanırım? yoksa onu TRde senin adina para yatiran kisilere mi postalaman gerekti?
main

New postby London » Wed May 16, 2012 4:34 pm

konsolosluktan bedelliye basvuruldugunda bi kagit veriyorlar, ve o kagidi banka'nin damgalamasi gerekiyor, buradan yapilan odemelerde bank duragina cok yakin ziraat bankasi londra subesine gidiyorsunuz, onlar zaten proseduru bildiginden sorun olmaz belgelerinizi falan damgalarlar ama tr'den oldugu durumda dikkat edilmeli cunku belgelerin uzerinde "yurtdisi odeme belgesi" gibi bir seyler yaziyor yani tr'de normalde olan bir proses olmayabilir bu belge damgalama olayi. (yani buradaki konsolosluktan aldiginiz belgeleri tr'ye gonderip, para odeme sirasinda damgalatip, sonradan tr'den buraya odeme belgesi olan dekont ile beraber damgali belgeleri gondertmeniz gerekiyor).

30K ziraat'in alis kuruyla 10600 pound yapiyor, bunu elektronik olarak bankaya transfer edemiyorsunuz cunku masraf yaziyorlarmis, bunun yerine hangi bankayla calisiyorsaniz oraya gidip parayi cekin dediler, sonra bize getirin dediler, bank station civarinda (ziraat bankasinin bulundugu cadde) harbiden butun bankalari bulabilirsiniz ama sorun su ki elinizde 10600 pound'luk bir tomar parayla caddede dolanmak nasil bir duygu olacak sizin icin onu bilemiyorum.

yalniz para odeme olayini buradan yaptiginiz durumda, ziraat bankasi kuru mesela bugun icin 2.83'ten aliyor, halbuki kur dun 2.8865, bugun 2.8940 (tcmb). yani 6 kurus kadar bir fark var ki, bu 30K tl icin yaklasik 300 pound'a mal oluyor, o da tr'ye bi ucak bileti parasi hem de thy ile gidis donus.

ben de zaten jubile holiday'de tr'ye gidecegim icin, buradan bu islemi gerceklestirme olayini komple iptal ettim. parayi tr'den odeyeceksem, ve madem kendim de orada olacagim haziran basi, gider biraz vaktimi buna ayirir hallederim oradan. zaten konsoloslukta isler halen bildiginiz gibi, kiz giren dul cikiyor.

para buradaysa ve nasil transfer edecegim tr'ye diye dusunuyorsaniz, benim su ana kadarki gozlemlerim, en guzeli hsbc, mumkunse premier account olani, o mumkun degilse, buradaki hsbc'den tr'deki hsbc hesabina transfer seklinde.
Last edited by London on Wed May 16, 2012 4:51 pm, edited 1 time in total.
London

New postby London » Wed May 16, 2012 4:46 pm

ha bu arada sunu da ekleyeyim, ziraate odeme yaparken utility bill'de goturmeniz gerekiyor, bir de kendi bankanizdan parayi cekerken bir receipt almaniz gerekiyor ziraate gosterebilmek icin, bir de kimlik falan istiyorlar sanirim.

cep telefonu faturaniz olmuyor bu arada, utility bill olacak, sabit telefon da oluyormus.

konsolosluktan verilen bir bilgi kagidi var, orada 5K ustu icin 2 tane utility bill gerekiyor diyor ama, ziraat'e sordum bir tanesinin yettigini soylediler, emin olmak icin tekrar ettirdim, 2 tane gerekmiyor mu dedim, hayir 1 tane yeterli dediler. bu bilgiyi de use at your own risk yani. yarin tekrar 2 diyebilirler size, bilemiyorum.

son olarak da surec su sekilde isliyor, onu yazayim, once konsolosluga gidip basvuru yapiyorsunuz, nasil odeme yapacaginizi soyluyorsunuz, onlar size bi belge veriyorlar, sonra ziraate gidiyorsunuz odemeyi yapiyorsunuz belgelerinizi damgalatiyorsunuz, dekontunuzu aliyorsunuz, sonra o belgelerle tekrar konsolosluga gidiyorsunuz. o sekilde.
London

New postby rambo » Fri May 25, 2012 11:25 am

Benimde yaklasik bir bucuk ay oldu basvuruyu yapali halen bir ses yok?

Odeme yapildi, dekontuda verdik posta ile basit bir belge geldi konsolosluktan o kadar.(odemeyi yapmis ve basvurmustur diye).

Askerlik subesinden tezkere yada onay gelmesi gerekiyor diye biliyorum...

Hic burdan basvuran varmi aranizda? Konsolosluga ulasmak imkansiz telefon ile bir haftadir cevap vermiyorlar...
rambo
ROBERT PLANT

New postby e120281 » Thu May 31, 2012 9:06 am

@Rambo

Odemeyi Turkiye'den yaptim demissin. Peki prosedur London'un acikladigi gibi mi? Yani,

1) Konsolosluga git ve bir kagit (ne ise bu :) ) al
2) Bunu TR'ye yolla
3) Damgali kagit + dekontu TR'den buraya geri yolla
4) Tekrar konsolosluga git

Yoksa TR'den original dekont alip tek seferde konsolosluga gidip halletmek mumkun mu?
e120281

New postby main » Thu May 31, 2012 12:36 pm

konsolosluktan alinan belgenin resmi olarak bankaya gitmesine gerek yok.
bu belge
- dekontta sahsa ait hangi bilgilerin yer almasi gerektigini
- paranin hangi hesaba yatirilmasi gerektigini
bildigini basvurana (imzasi ile) onaylatan ve dekontlarla birlikte verildiginde basvuru yaptigini resmiyete doken basit bir A4 ciktisi.
eger parayi turkiyede baska biri yatiracaksa bu kritik bilgilerin (ismi soyisim/ vatabndaslik no / baba adi / dogum tarihi vs)ne oldugunu hatirlamasi acisindan fax veya scan olarak yollanabilir.
soz konusu hassas bir konu oldugundan her ihtimale karsi ben bu belgeyi scan ettirir, parayi yatiracak dekontu alacak sahsa ciktisini aldiririm. banka gorevlileri terslik cikarabilir diye.

ote yandan para yatirmadan konsolosluga gidip bu kagidi almak gerekir cunku orada bir takim kontroller yapiliyor, daha onemlisi dekontta ne olmasi gerektigi yaziyor o kagitta. dogrudan para yatirmak kulaga biraz riskli geliyor

e105796 ;)

e120281 wrote:@Rambo

Odemeyi Turkiye'den yaptim demissin. Peki prosedur London'un acikladigi gibi mi? Yani,

1) Konsolosluga git ve bir kagit (ne ise bu :) ) al
2) Bunu TR'ye yolla
3) Damgali kagit + dekontu TR'den buraya geri yolla
4) Tekrar konsolosluga git

Yoksa TR'den original dekont alip tek seferde konsolosluga gidip halletmek mumkun mu?
main

New postby e120281 » Thu May 31, 2012 4:36 pm

Detayli cevap icin tesekkurler e105796 :).

Ben Reading'te oturuyorum ondan 2 kez gitmek istemiyorum Londra'ya. O kagit elinde olan biri bunu burada paylassa (mail atmak isterse mail adresimi de verebilirim) ben de onu soylesem turkiyedekilere olmuyor mu?

O ilk gittigimizde ne kontrolu yapiyorlar acaba. Bana "Uygunluk kontrolu" gibi geliyor. Yani yasi uygun mu gibi kontroller yapiliyor olsa gerek biri yanlislikla para yatirmasin diye.
e120281

New postby main » Thu May 31, 2012 6:19 pm

e120281 wrote:Detayli cevap icin tesekkurler e105796 :).

Ben Reading'te oturuyorum ondan 2 kez gitmek istemiyorum Londra'ya. O kagit elinde olan biri bunu burada paylassa (mail atmak isterse mail adresimi de verebilirim) ben de onu soylesem turkiyedekilere olmuyor mu?

linkteki TRden para yatirilarak yapilan basvuru icin (kisisel bilgilerimi sildim.)
Image

eger londradan yatiracaksaniz tek farki banka adresinin Londra'daki ziraat bankasi bilgilerini icermesi (hesap no ayni) isteyen olursa onu da upload ederim.

e120281 wrote:O ilk gittigimizde ne kontrolu yapiyorlar acaba. Bana "Uygunluk kontrolu" gibi geliyor. Yani yasi uygun mu gibi kontroller yapiliyor olsa gerek biri yanlislikla para yatirmasin diye.

benim tahminim o yonde.
main

PreviousNext

Return to Hyde Park