Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby EdHunter » Mon Oct 04, 2010 2:00 pm

theK,

Kasım sonuna kadar tecilim var şu an Tier1 ile Londra'da iş arıyorum. İş bulmadan sadece Tier1 ile Büyükelçiliğe gitsek tecil alabiliyor muyuz ?

Ya da Türkiye'deyken Tier1 ile tecil yapabiliyor muyuz? (Yine çalışmadan)
EdHunter

New postby theK » Thu Oct 07, 2010 8:04 am

valla ben yapamamistim, zaten ne geldiyse o sbeepten geldi basimiza ama sansini denemekte fayda var konsoloslugun sagi solu belli olmaz.
theK

New postby 386-DX » Thu Oct 07, 2010 12:19 pm

@EdHunter

Tier 1 (HSMP) ile çalışmaya başlamadan önce tecil eskiden yapılıyordu ama yaklaşık son iki yıldır yapmıyorlar maalesef.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby tissue » Thu Nov 25, 2010 4:43 pm

Çok acemice oalcak sorularım şimdiden çokca özür fakat. İngiltereye yeni gelcek biri olarak bir kaç şey danışmak istemiştim.

Öncelikle detayları belirteyim. Bir proje altında Burslu doktora için ingiltere de bulunacağım. Aylık ücretden vergiler saglık sigortaları gibi ayrıtılar kesilmekte. Bunlar askerlik için gecerli mi? yani ingilterede calısmıs sayılıyor muyum?

Son olarak ise vize çeşitlerinin askerliğe etkisi var mı? yani tier 4 oaln calısmıs sayılmaz gibi?
Yukarıda belirttiğim durumda calıscak birinin (vergi ve saglık sigortası kesintisi) Tier 4 general student, Tier 2 skilled worker, Tier 5 temporary worker yada tier 1 vizelerinden hangisine sahip olması daha avantajlı askerlik için. Hani tier 4 vizesi alırsam ögrenci statüsünde olup calısan statüsünde olmayacakmıyım?

Bu vizelrin içinde ingilterede daha avantajlı olanı hangisi kısacası. yani saygınlıgı olan fln var mı?

Çokça teşekkürler.
tissue

New postby hcho » Fri Nov 26, 2010 1:31 pm

Vize çeşitlerinin askerliğe etkisi var. Öğrenci vizeleri ile tecil yapılıyor fakat dövizli askerliğe hak kazanılmıyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Fri Nov 26, 2010 1:39 pm

@hcho, bilgi yanlisin var. ogrenci vizesiyle (eger kisi calismissa ve diger belgeleri sorunsuzsa) tecil de yapiliyor dovizli askerlige de hak kazaniliyor. bu sekilde askerlik tecil ettiren ve askerlik yapan fiziki tanislarim var.

Ancak, belki su dogru olabilir: ogrenci vizesiyle basvuran kisileri askerlik subesi biraz daha ince eleyip sik dokuyor.

Velhasil: kisi legal olarak calisiyor vergi oduyorsa ve bunu konsolosluk sitesinde aciklanan belgelerle kanitlayabilirsa, vize cesidinin askerlik teciline ve bedelli askerlige etkisi yok.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Nov 26, 2010 2:00 pm

Vallaha konsolosluğun sitesinde çalışma ve oturma izni diyor. ABDde doktora yaparken araştırma görevlisi olarak çalışan bir arkadaşım da sırf bu yüzden vize tipini değiştirmişti.

Yine de işin en sağlamı konsolosluğa bir telefon edip sormak olur herhalde.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Fri Nov 26, 2010 3:37 pm

HSAG1D, yanlissin.. Ögrenci olarak kesinlikle dövizle askerlige hak kazanamiyorsun.. Okul bitince calisman falan gerekiyor ki, böyle bir hak kazanasin..

Dövizle askerlik yasasi cok acik..

Ama bizzat ALmanya'dayken, konsolosluktaki askerlik islerine bakan adam ögrencilerin basvurularini normal basvuru gibi isleme koyuyordu ve bu sekilde yapanlara ben de sahit oldum.. Bu yasal degil ama, konsolosluktaki adamin insiyatifine kalmis valla. Cani isterse tecil de ettirir, dövizle askerlik te yaptirir, askerlikten muaf bile eder...

devletin sayfasi söyle diyor:

Yabancı ülkelerde bulunan vatandaşlarımızdan dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyenlerin;

1) Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek en az toplam 1095 gün süre ile yabancı ülkede fiilen meslek ve sanatını icra etmeleri,

http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan4.htm
erkut
ROGER WATERS

New postby tissue » Fri Nov 26, 2010 3:50 pm

Acıklamalar gercekten ögrenci vizesini sansı olmadıgını göstermekte. Ama bende duydugum için sordum aslında. Ögrenci vizesinden cok vergi ödediğini ispatlaman yeterli demişlerdi. Ama tabiki dediğiniz gibi ordakiler insiyatifine baglı snaırım. Yönetmelikte böyle yaıor veremyiz derlerse itiraz edemeyiz sanırım.

Çok ama çok teşekkür ediyorum görüşleriniz için.

Son olarak şunu sormak isterim. Tier 2 vizesi için Üniversite yaklasık 3-4 haftadır ugrasmakta. SAnırım bu vize türü için sponsor hazırlıorlar herseyi ben sadece pasaportu götürücem. Dogru mu anlamısım. Yani ekstradan bir belge hazırlmama hazırlık yapmma gerek var mı?

Teşekkür ediyorum.
tissue

New postby tamtam » Fri Nov 26, 2010 8:47 pm

Benim bildigim de ogrenci olarak okurken (master/doktora) ayni zamanda arastirma gorevlisi olarak calisanlar bu sureyi bedelli askerlige saydirabiliyorlardi.
tamtam

New postby HSAG1D » Fri Nov 26, 2010 8:56 pm

@tissue, @hcho ve @erkut

kesinlikle, calismaya izin veren bir vize tipinde iseniz ogrenci vizesi dahi olsa askerlik tecil ettirebilir ve dahi dovizli askerlik yapabilirsiniz.

asal web sitesinden alintiliyorum: http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri ... leri_2.htm

---------------------
Yabancı Ülkelerde Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Görenler

YÖK, MEB veya yurt içinde herhangi bir kişi veya kurumdan burs alarak yurt dışına gidenler hariç olmak üzere, özel öğrenci olarak yüksek lisans/doktora öğrenimi yapmak üzere yabancı ülkeye gidenlerden;

*Öğrenciliklerinden bağımsız olarak oturma veya çalışma izni alarak işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatını kazanan ve meslek ya da sanatını icra edenler,

*Oturma veya çalışma izinleri öğrenciliklerine bağlı olarak verilmiş olsa dahi, yabancı ülkedeki üniversite veya yüksek öğrenim kurumlarında gelir vergisine tâbi ücret/maaş karşılığı öğretim ve araştırma görevlisi olarak çalışanlar,

*Devamlılık arz eden bir işte sürekli çalışmalarından dolayı bulundukları ülke resmî makamları nezdinde işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatlarından birini kazanan ve işlemleri bu makamlar tarafından yeni statülerine göre yürütülenler, Kanunda belirtilen diğer şartları da oluşturmalarını müteakip dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilirler.

Başlangıçta resmî öğrenci statüsünde (resmî-burslu veya resmî burssuz ayrımı ile 1416 Sayılı Kanundan yararlanan MEB bursluları ile 2547 Sayılı Kanunun 33’üncü maddesinden yararlanan YÖK bursluları arasında ayırım yapmadan) yüksek lisans/doktora öğrenimi görmek üzere yabancı ülkelere gidenlerden, yurt içinde aldıkları bursu kestirerek bulundukları ülkedeki üniversitelerden burs alarak yüksek lisans/doktora öğrenimi görenlerin veya meslek ya da sanatlarını icra edenlerin, yurt içinde bağlı oldukları kurumlarla ilişiklerini kesmeleri veya burs karşılıklarını ödemeleri talep edilmeden, burs kesim tarihi dikkate alınmak suretiyle, yurt dışında geçirdikleri süreler, dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere yurt dışında geçirilmesi gereken süreden sayılarak diğer şartları da oluşturmalarını müteakip dövizle askerlik hizmetinden yararlandırılırlar.

---------------------
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby tissue » Sat Nov 27, 2010 9:36 am

Çok teşekkür ediyorum HSAG1D.
tissue

New postby deeper » Sun Nov 28, 2010 8:34 pm

arkadaslar bu konuda bilgisi olan var mi ?

mesela 2 senelik vizeniz var, 2.inci vizenizin bitiminde yeni vize aliyorsunuz. fakat arada pasaportu border agencyye falan gonderiyorsunuz vizeyi beklerken vizesiz kaldiginiz bir donem var ama UK yasalari o donem icinde vizeniz gelene kadar hangi tipte bir vize ile bulunuyorsaniz o sartlari devam ettirdiginizi soyluyor.yani calisma vizeniz var ise , sizin yenilenmis calisma vizeniz gelene kadar calisma vizesi sartlariniz devam ediyor.adamlarin nekadar yogun olduklarinin veya nekadar gec vize cevabinin geldiginin bir onemi yok.fakat konsoloslukta askerlik icin gunleri hesaplarken vizeler arasindaki bu bosluk icin benim calistigim gunleri saymamislar.ben orda farketmedim ama daha sonradan farkettigim icin soramadim da.gunlerini hesaplatan arkadaslarda buna benzer bir durum yasayan oldu mu ? ben gorevlinin dalginligimi yoksa kural geregimi bu sekilde hesaplandigini merak ediyorum.bilgisi olan var mi?
deeper

New postby erkut » Wed Dec 08, 2010 9:26 am

tissue, islerin rast gider umarim. HSAG1D'in verdigi bilgilere göre yirtman lazim dövizle askerligi..
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Fri Dec 10, 2010 2:25 pm

Sans eseri mi nedir bilmiyorum ama bugun 10 dakikada hallettim askerlik ertelemesi isini. 5 dakika once gidip zile bastim, 9 numara dediler gittim hemen halloldu ama her zaman ki gibi iceride ki kargasa devam ediyordu.

Sanirim butun sistem tamamiyle elektronik olmus (veznede hala credit/debit kart kullanilmamasi ben hala alaturkaya olan duskunlugumuze bagliyorum..) bi kagit cikarttilar son 3 yil icinde tukiyede kac gun kaldigima dair sasirdim kaldim acikcasi.
haphazard
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park