Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby abbulu » Fri Dec 10, 2010 2:33 pm

Iyiymis seninki. Ben postayla yaptim ertelemeyi, 1 ayda ancak geri gonderdiler pasaportumu. O da telefon edip sordum diye tahminen yoksa daha da gec gelecekti.
abbulu
ROGER WATERS

New postby tissue » Sat Dec 11, 2010 12:50 pm

erkut wrote:tissue, islerin rast gider umarim. HSAG1D'in verdigi bilgilere göre yirtman lazim dövizle askerligi..

teşekkürler erkut. 18 ay ingiltere 6 ay madrid 12 ay yine ingiltere olarak full time calısacağım olarak gözükmekte şimdlik ama umarım bir aksilik çıkmaz. İngilere ispanya arası transferde bile 1-2 günlük bir eksiklik sanırım dövizliye engel olabilecek. Sanırım burada yine sizleri rahatsız edeceğim :). Tekrar teşekkür ediyorum bilgileri veren arkadaşlara.
tissue

New postby haphazard » Sun Jan 16, 2011 11:50 pm

arkadaslar, kasim 2010'da ertelemem bitmisti. biraz gec farkettim haliyle aralik basinda basvurdum. askerlik subemden yazi geldi. erteleme islemim yapilmis. ama ayrica sunu diyor; 2010 aralik celp donemi icin bakaya kalmisim ve bunun icin yedek subay ifade tutanagimi gondermemisim. mahkeme belgelerimin hazirlanmasi icin konsolosluga gidip ifade mi verip "IVEDIK subemize" -sanirim "bizzat bu subeye" demek- gondermemi istemisler.

bu hale dusen oldu mu daha once? simdi mahkeme mahkeme surunecekmiyiz? bu mahkeme olayinin arkasina kesin bi kac kurus parada sikismistir - gunahimiz falan nedir bilen varmidir acaba?
haphazard
ROGER WATERS

New postby based » Thu Jan 20, 2011 12:05 pm

@haphazard
Ben de bakaya durumuna düşmüştüm. Bir dilekçe yazıp veriyorsun, sonrasında da erteleme için herhangi bir problem olmuyor. Subay ikinci kere yapma ama demişti, bende sorgulamadım valla, şimdi lafı uzatmanın gereği yok diye. Ha birde çok yüksek bir miktar değildi sanırım para cezası ödüyorsun.
based

New postby haphazard » Fri Jan 21, 2011 1:04 pm

@based

UK icindeyken mi bakaya kaldin? Yoksa TR'de mi?
haphazard
ROGER WATERS

New postby based » Tue Jan 25, 2011 11:45 am

TR'de bakaya kalmıştım. Bir fark olacağını düşünmüyorum, sonuçta suç sabit :)
based

New postby haphazard » Tue Jan 25, 2011 2:50 pm

Anladim. Neyse belgeyi goturdum gittim konsolosluga.. 1 saat icinde anca halloldu - anlisiliyor ki randevu sistemi bi calisiyor bi calismiyor, ara sira iteklemek gerekiyor. Laf dinlemez anlamaz, egitimsiz bir millet ile hele daha da zor!

Her turlu islem icin gidicek arkadaslar pasaportlarini ve kimlik kartlarini mutlaka yanlarinda gotursunler arkadaslar. Pasaport kimlik yerine geciyor diyip (ki gecmemesi sacmalik halihazirda) sadece pasaportu ve bana gelen belgeyi alip gittim amma velakin illa nufus cuzdanida olucakmis. Bankoda ki gorevli e-mailini verdi buraya e-mail at yoksa gondermem dedi dokumanlari.. Ifade mi okuyup gulmeside ayri bi konu...
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Tue Jan 25, 2011 2:55 pm

@haphazard

Ne yazdinki ifadeye? :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby haphazard » Tue Jan 25, 2011 3:03 pm

Haha unuttum cidden. Tecilim aralik sonunda bitiyor diye biliyordum, belgelerimi kontrol ettigimde yanildigimi farkettim. Bu yuzden bakaya kalmis bulunmaktayim gibi birseyler yazdim.

Belediye cukuruna dustum bacagim kirildi evden cikamadim desem daha yemezlerdi herhalde.
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Tue Jan 25, 2011 3:05 pm

ahahah. bu yeni bahane daha iyimis :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby betterend » Tue Feb 01, 2011 12:14 pm

2011 Dovizli Askerlik harc bedelleri aciklanmis,
Dövizli askerlik pesin ödeme: £ 4395,30, Posta Ucreti : £6, Dövizli askerlik ilk taksit £ 1098,82.
Kaynak: http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/harc.asp
betterend

New postby erkut » Tue Feb 01, 2011 2:27 pm

vay anasini ya, bize mi vurdu piyango.. 5000'e yakin verdik anasini satayim...
erkut
ROGER WATERS

New postby betterend » Tue Feb 15, 2011 3:24 pm

Dovizli askerligini yapmis ya da yapmak icin karar aldirmis olan arkadaslar oncelikli olarak bir kac sorum olacak;
- Inland Revenue'den istedigimiz NI Contributions Record'da sadece yillara gore odedigimiz NI miktari mi gorunuyor?
Sormamin nedeni son 3 yil icinde 2-3 ay calismadigimdan dolayi bu surenin sayilip sayilmayacagini bilmiyorum. Eger sadece odedigimiz NI miktari gorunuyorsa calismadigimiz donemi tespit etmeleri bayagi zor diye dusunuyorum. Bir de ne kadar dogrudur bilmiyorum ama geriye donuk calismadigimiz zamanlar icin NI top-up yapabiliyormusuz.

- Diger bir sorum da konsoloslugun da sitesinde belirtilen;
"Bir işyerinde çalışan vatandaşlarımızın işyerlerinden, işveren veya serbest meslek sahiplerinin ise muhasebecilerinden ya da vergi dairesinden alacakları işe başlama tarihi, işyeri adı, adresi ve telefon numarasını içeren, bilgisayarda başlıklı kağıda yazılmış bir mektup".
Bu belgeleri goturmeye gerek var mi yoksa P45 veya P60 zaten yeterli midir?

- Dovizli askerlige hak kazanmak icin yurtdisinda gecirilmesi gereken surenin baslangici icin calisma izninin ilk alindigi tarih mi baz aliniyor?

-Ve son olarak, Turkiye'de gecirdigimiz sureler eger 21 gunluk izin hakkimizi gecmiyorsa mi bekleme suresinden dusuluyor yoksa her halukarda Turkiye'de gecirilen zaman dusuluyor mu?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.
betterend

New postby hcho » Tue Feb 15, 2011 4:45 pm

*NI Contributions Record'da sadece yillara gore odedigimiz NI miktari gorunuyor. Baska bir detay yok, su sene su kadar odemistir seklinde basit bir excel tablosu vardi diye hatirliyorum. Bir de kaydin basladigi tarih yaziliydi.

*O belgeleri goturmeye gerek var. 1095 gunun birden fazla kaynaktan tespiti icin isteniyor o belgeler. Ama tabi ki her zamanki gibi hersey islemi yapan memurun insiyatifinde. Eski sirket iflas etti belge getirmem mumkun degil falan gibi birseyler soylenerek ikna edilebilir belki.

*Teorik olarak calismaya basladiginiz tarih. Sanirim en onemli olan bunun yurtdisinda calisma sebebi yaptirdiginiz tecil ile de ortusmesi gerekecektir. Ama yine de oradaki memurun insiyatifi soz konusu.

*21 gunluk izin hakki derken? Is yerinden aldiginiz izni mi kastediyorsunuz? Gun sayiminda oyle bir izin hakki yok. Hangi sebeple olursa olsun Turkiye'de bulundugunuz tarihler hesaptan dusuluyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby betterend » Wed Feb 16, 2011 10:56 am

Cok tesekkur ederim cevaplar icin, burada insanin basini agritan en onemli sorunlardan biri bu dovizle askerlik icin dogru bilgilere ulasmak, sizin de belirttiginiz gibi calisan memurlarin tavirlari ve insiyatiflerinden dolayi da daha zorlasiyor prosedur.

21 gun iznin askerlik icin yurtdisinda calisilmasi gereken zamandan dusulup dusulmemesi konusunda eski entry'lerden outsider arkadasimizin asagida yazdigi yazi yuzunden umutlanmistim ama sanirim mumkun degil;

"Turkiyeye hic gitmemek gibi bir sey sozkonusu degil, sadece 6 ay gibi bir sure kalmamaniz gerekiyor. Onun disinda Turkiye'de gecirdiginiz tatiller vs. sanirim bu 3 sene limitinden dusulmuyor".

Konu hakkinda baska fikirleri olanlarin da yorumlarini bekliyorum.

Pesin tesekkurlerimle.
betterend

PreviousNext

Return to Hyde Park