Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby hcho » Sat Apr 18, 2009 10:11 am

Burdur'dan bildiriyorum 2:
*Erbaşlar dünyanın en rahat bekleme şeklinin çömelme olduğuna inanıyorlar. Lakin benim öyle bir alışkanlığım yok. Askere gidecek arkadaşlar alaturka tuvalet zorunluluğunu falan da göz önünde bulundurarak şimdiden antremanlara başlasın. En iyisinin maraba tarzı çömeliş olduğu söyleniyor.

*En güvenilir kurum anketlerinde TSK hep birinci çıkar. Biz askerliğe başlarken bir anket yapılmış olsa sanırım benzer bir sonuç çıkardı. Şimdi ise "biz bunlara emanetsek vay halimize" havası hakim. Bu kadar organizasyonsuzluk, bu kadar iş bilmezlik ancak kasten olabilir. TSKnın kendi kadrolarına bir halkı askerlikten soğutma soruşturması açması gerek.

*Herkesin ağzı bozuldu, ana bacı karmakarışık gidiyor.

*Alayda bir sinema var. Geçen hafta Recep İvedik 2'yi gösteriyordu. Bu haftaki film Issız Adam. E nerede şimdi zeitgeist?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erkut » Fri Apr 24, 2009 11:20 am

ustam, nerdesin ya? Cepheye falan gönderdiler diye düsünüyodum valla..

Cömelme konusunda zorlandigina göre üst bacak adelelerinde bi kisalma olabilir. Onu bi kontrol ettir gelince.. :)
erkut
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Apr 27, 2009 9:27 am

Dondum netekim. Darisi diger arkadaslarin basina. En iyi askerlik en kisa askerliktir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Mon Apr 27, 2009 10:14 am

hcho,

nedir, nasildir, nasil oluyor? gibi bir dizi yazi rica ediyoruz. :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Apr 28, 2009 8:49 am

@abbulu
Aslinda butun sureci basindan itibaren adim adim yazdim bu baslikta. Eksik gordugunuz bir taraf varsa sorun, onu da anlatayim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Tue Apr 28, 2009 10:10 am

Bu arada bedelli 7500 dolar olacak diyorlar. Hcho; fiyat/performans ayni miydi senin de?

(performans degismiyor olabilir)
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Apr 28, 2009 12:25 pm

Ben 5000 kusur Euro karsiligi £3700 odemistim gecen sene. Simdi poundun deger kaybindan dolayi £5000 ustu birsey odeniyor.

Performans cok farkli olur diye dusunuyorum. Burdur'da dovizli askerlige gelenleri kaniksadiklari icin cok rahat geciyor. Gelen sayisi Burdur'un kapasitesinin ustune cikinca fazlalari Antalya'ya gonderiyorlar. Orada olanlari bayagi yipratmislar diye duydum.

Genis capli bir bedelli olursa o is sadece Burdur'da kalmaz. Burdur disina gidenler iyi performans alamaz gibi geliyor bana.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Fri May 01, 2009 8:26 am

Ne yapip ne edip Budurun yollarina dusmeye bakalim arkadaslar. Artik fakulte mezunu olmakta para etmiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11555782.asp?gid=229
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Mon May 04, 2009 8:38 pm

Askerdeki ilk gecemde (yok ağlamadım, o kadar değil) acaba hesabımdaki 3-4 yılda biriktirdiğim tüm parayı versem de beni bıraksalar, Istanbul'a dönüp her şeye sıfırdan başlasam, yine biriktirsem vs diye düşündüğümü çok net hatırlıyorum...
Özetle Haphazard'ın dediği gibi ne yapıp edip bu işten bir şekilde 'sıyrılmak', altı boş edebiyatlara prim vermemek lazım...
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby valid » Mon May 25, 2009 9:36 pm

merhaba ,
askerlik ile ilgili oldugundan buraya yazayim istedim. TIER1 sahibiyim.
Londra'ya yakin zamanda gelmeyi dusunuyorum. Ve askerligi erteletmem gerekiyor. Askerlik ile ilgili siteye baktigimda orda yurtdisinda erteletme icin calisma izni ve isverenden calistigini gosteren belgeyi konsolosluga getirmeniz gerekir diyor.
Bu sekilde erteleme olabiliyormus. Bu noktada aklima takilan sey, bolumunle ilgili olmasada mesela ben full time burger'da calismaya baslayip bunu konsolosluga versem bu bir problem sizce yaratir mi ?Bilgisi tecrubesi olan varsa sevinirim?
Veya fikri olan...

Tesekkuler
valid

New postby rambo » Fri Jun 12, 2009 11:27 pm

bu isi bi turlu anlamadim, 3 senemi calismamiz gerekiyor 4 senemi toplamda ?

diyelim 2006 da calismaya basladim full-time, 2009 sonunda basvurabiliyormuyuz ?
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jun 15, 2009 8:26 am

1095 gun calismamiz gerekiyor. 3 sene boyunca hic Turkiye'ye gitmeden calisilirsa tam 3 senede hak kazaniliyor. Ama relitede 3 sene bir miktar geciliyor tabi.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Mon Jun 15, 2009 4:33 pm

iyiymis, bana haftasonlari sayilmiyo bu yuzden 4 sene felan gibi bisi dediler elcilikte..kafa bulmuslar sabah sabah benimle o zaman :)
rambo
ROBERT PLANT

New postby outsider » Wed Jun 24, 2009 11:07 pm

Arkadaslar ben bugun konsoloslukta pasaport islerimi hallederken bu konu hakkinda bir iki kucuk guncelleme aldim, aktariyorum :

- Su anki bedellik ucreti 4900 GBP, bu ucret her sene artiyor - yeni artis 2010 ocak ayinda olacak.

- Dovizle askerlik yapmak isteyen arkadaslar basvurduktan sonra 38 yasina kadar bu parayi odemek durumundalar. Yani kimse size parayi vermeden dudugu calamazsin demiyor.

Ancak o dudugu otturmenin fiyati her sene arttigi icin bu odemeyi ne kadar erken yaparsaniz sizin faydaniza olur.

Daha once bana yanlis verilen bir bilgiye nazaran, basvuru yapip celp almadan odeme yapamiyorsunuz. Yani simdi para varken odeyim zamani gelince askere giderim diyemiyorsunuz. Basvuruyu yaptiginiz anda askerlik olayina girmeniz gerekiyor baska yolu yok. Anladigim kadariyla 4 donem varmis - ne zamanlar bilmiyorum - Basvuru sirasinda size uygun celbi seciyorsunuz ve islemi bitiriyorsunuz.

Calisma izniyle toplamda 3 yil bilfiil calisiyor gorunmeniz lazim, bu sure icerisinde 6 aydan fazla kesintisiz olarak bulundugunuz ulkeden ayri kaldiysaniz is yatiyor.

Turkiyeye hic gitmemek gibi bir sey sozkonusu degil, sadece 6 ay gibi bir sure kalmamaniz gerekiyor. Onun disinda Turkiye'de gecirdiginiz tatiller vs. sanirim bu 3 sene limitinden dusulmuyor.

Son bir konu, Ankara anlasmasindan vizemi aldim, 3 yillik vizem 2010 Nisan'da bitiyor, askerlik tecilim ise 2010 Ekim'de bitiyor.

Ilk vizemi (1 yillik) aldigim tarih 2006, ve ikinci vizemi (3 yillik) 2007 de aldim, calisma izniyle 1+3 senemi doldurdugum icin tecil tarihimin suresine bakilmadan pasaportum 2014 yilina kadar uzatildi. Kimse de bu gecen 3-4 senede bilfiil kac gun calistigmin hesabini yapmadi.
outsider

New postby hcho » Tue Aug 25, 2009 1:39 pm

Tam herseyi bitirdik, kapattik bu defteri derken konsolosluktan yazi geldi, hala yurtdisinda calistiginiza dair belge diye. Ulen hani 31 yasinin ustundekilerden sormayacaktiniz bu belgeyi?

31 yasin altindakilere bile sormuyorsunuz. Nihat, Emre? Telefonu acinca emir boyle diyorsunuz. Tiksindirdiniz be...
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to Hyde Park