Board index Alaturka Londra Hyde Park

Dovizli askerlik

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby bc2012 » Tue Jul 29, 2008 9:42 am

Arkadaslar, bu IR den belgeyi elden almayi deneyen var mi acaba? Telefonlarina cevap vermiyorlar services are unavailable falan diyor.
bc2012

New postby erkut » Tue Jul 29, 2008 12:00 pm

konsolosluga pasaport uzatma, askerlik islemleri icin "ben geldim" diye sakkadanak gidebiliyor muyuz, yoksa randevu mandevu sistemi gibi bir durum var mi? Cuma günü akmayi düsünüyorum da...
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Tue Jul 29, 2008 12:30 pm

hah.. hocam bizde randevu sisteminin calistigi ne vakit gorulmus? alican eline baklavayi, giricen iceri selamin aleykum diye islemin 5 dakika sonra tamam...
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Jul 29, 2008 1:27 pm

@bc2012
Elden teslim alma duymadim simdiye kadar. Ayrica, Inland Revenue'nun merkezi New Castle'da. Elden alma imkani olsa bile kalkip gidecek misin?

@erkut
Hocam buyukelcilikte soyle bir durum var. Binaya girmek icin bir sira bekliyorsun, ustune bina icinde bir daha sira bekliyorsun. Yogunluga gore 1 saati gecebiliyor toplam bekleme suren, bazen de denk geliyor elini sallaya sallaya girebiliyorsun.

Bu randevu isi ilk sirada beklemeyi atlamaya yariyor. Bir maliyeti yok diye biliyorum, ara al. Havalar sicak, sefil olfugunu degmez.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby bc2012 » Tue Jul 29, 2008 1:50 pm

hcho -

gidicem tabi, telefonlarina cevap vermiyolar ki baska bir yol var mi belgeyi almak icin?? yani bir tek o belge yuzunden ocak09 a basvuramicam bu gidisle. bu belgeyi gecen sene istemiyorlardi yeni adet cikardilar ya
bc2012

New postby Flavio Briatore » Tue Jul 29, 2008 2:16 pm

bc2012 : Biz Newcastle'dayken aradık HM Revenue şirket kayıt işlemi için,çok yakınız direk elden formu versek dedik,yemediler,

Yok eğer illahi gidiceksen Newcastle zaten çok küçük biryer,National Express yada Megabus'a otobüsle 7,5 saat.

---
Erkut Başkan girişteki kapının sağındaki ve solundaki pala bıyıklı sanat eserinin resmi çekip koysana,ben unuttumda :)

Randevu alıp gidersen içerde özel bir gişe oluyor,ordan randevusu olanları alıyorlar,istersen bir dene.Sıradada beklemiyorsun ayrıca,kapı kapalı ise megafondan basıp randevum var dersen direk içeri alıyorlar.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby erkut » Tue Jul 29, 2008 2:23 pm

hcho, flavio arkadaslar sagolun ya.. randevu olayi varmis harbiden de.. Cuma´ya randevumuzu almis bulunmaktayim.

haphazard da benim gibi kazmaymis yalniz... :D

hizmeti bu sekilde de linklendirmis olalim..

http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/randevu/Main.asp

bc2012, aramaya devam et usta sen... Sans meselesi.. ben mesela simdiye kadar iki kere aradim, ikisinde de sak diye karsima birileri cikip, hizmetin kralini sundular...
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Tue Jul 29, 2008 4:05 pm

erkut hocam, sonuc itibari ile Turklugumuzden henuz birsey kaybetmedik. bizde boyle internetten randevu alma olaylari, ona gore gitmeler falan pek itimat edilmeyen seyler.. hele ki devlet daireleri olsun.. bende oyle bir tas ativerdim ama golu yine kendi filelerimizde gorduk :p
haphazard
ROGER WATERS

New postby bc2012 » Tue Jul 29, 2008 5:46 pm

erkut - hizmetin krali derken 2 gunde belgei falan mi yolladilar? ne kadar surdu mesela senin belgeyi alman? bir de bu belgede ne var tam olarak biraz anlatmaniz mumkun mu? yani aylik bazda contribution larin mi yaziyor yoksa baska seyler de var mi?
bc2012

New postby alperalper » Wed Jul 30, 2008 12:13 am

386 Dx Erteleme belgen geldimi?
alperalper

New postby erkut » Wed Jul 30, 2008 6:53 am

@bc2012, ben aradim IR´yü. 3. is günü belgem geldi. Adini vermeyeyim, bazi arkadaslar 7-8 ay bekledi. muhahahaa.

Kismet isi, standarti yok bu isin. Bak günlerdir arayip, ulasamiyorsun bile.. Dogru numarayi aradigina emin misin? Bu topigin ön sayfalarinda gecmistim bilgiyi, bi kiyasla istersen..
erkut
ROGER WATERS

New postby bc2012 » Wed Jul 30, 2008 7:14 am

erkut - neyse demek erken de gelebiliyomus sagolasin. bir de bu belgede ne tip bir bili bulundugunu biraz anlatirmisin? aylik bazda bilgi mi var? sunun icin soruyorum. mesela ben simdi aradim diyelim ben eylulde tamamliyorum 3 seneyi. eylulun 20 sinda belgeyi istedim. onlarin bana yolladiklari belgede eylul ayina ait contributionlar buyuk ihtimal yer almayacak gibime geliyor dimi? e oyle olursa benim eylul ayinda contribution yaptigima dair bir kanit olmayacak basvuru icin. bu durumda benim eylul bittikten sonra ekim ayinda mi belgeyi istemem gerekiyo ki eylul bilgileri de dahil olsun icine? ayni soruyu konsolosluga da soricam ama belki bilgin vardir diye sordum burada
bc2012

New postby bc2012 » Wed Jul 30, 2008 7:32 am

az once IR yi aradim. bana 2005-2006-2007 yillarina ait bilgileri verebilceklerini ve 2008 e ait bilginin henuz hazir olmadigini soylediler. e bu durumda bana sadece 2 senelik record vercekler konsolosluk bunu nasil kabul etcekki 3 sene olmazsa?? erkut sen nasil yaptin baba temmuzda aldigina gore senin de 2008 yok?
bc2012

New postby bc2012 » Wed Jul 30, 2008 8:01 am

kendim sordum kendim cevapliyim. bu belge nisandan nisana olmak uzere yillik veriliyormus. dolayisiyla ben su gun itibariyle april 2007 e kadar olan NIC recordlari alabiliyorum en fazla. ister bugun basvur ister aralik 2008 de ayni sonuc. 2008 verisi ocak 2009 dan sonra hazir olacakmis ancak.
bc2012

New postby erkut » Wed Jul 30, 2008 9:45 am

bc2012, aynen dedigin gibi 2008 kayitlari yok gelen belgede. Ben 2004´den beri burada oldugum icin yirtiyorum. 4 yili geckin NI ödüyoruz babalar gibi...

Gelen bilgiler de yanlis bu arada. Itirazini da yaptim, yenisi geldi. Askerlik olayiniz olsun olmasin, arada bir bu belgeyi isteyip, NI ödemelerinizi paysliplerinize, p65´lerinize göre kiyaslayin. benim arada 2500 pound contribution güme gitmis...

Kesinlikle paysliplerinizi ve HR´dan aldiginiz P´le baslayan evraklarinizi kaybetmeyin. Zannediyorsunuz ki, paysliplerinizdeki kayitlar zaten otomatik ve dogru olarak bu amcamlarin kayitlarinda vardir, vergilendirmeyi bunlar yapiyor, NI´i bunlar hesapliyor...

2005-2006 arasi NI-Contribution´um 250 paund gözüküyor. Aradim, "Bu ne" dedim. Bizdeki kayitlar böyle, diyorlar. Bendeki dökümanlar 2700 küsür diyor. paysliplerin kopyalarini istediler, sudur budur, yeni belge de geldi.

Ulan bu kayitlari siz yapmadiniz mi? Nasil istir hala kafam almiyor. Almanya´dan sonra dumur oluyor insan. "Pfenning (Kurus) sasmaz" der Almanlar. Ingiltere burasi, devlet daireleri, "Ekmek carpsin" Türkiye´den beterler.

Homeoffice´den tut, Child Benefit Office, Inland Revenue. Isimin dogru gittigi bir devlet kurumu hatirlamiyorum.

Espri falan yapiyoruz ama ayni belgenin bana 3 günde, hcho hocama 8 ayda gelmesi bile komik degil mi? Benim aldigim "Evet 3 güne sizde olur", hcho´nun aldigi "Ne zaman gelecegi belli olmaz" cevaplari komik degil mi?

Ne yaptiklari da belli degil. Gecenlerde cocuk parasi (Child benefit) alan 7 milyon ailenin (25 milyon kisinin) kayitlarinin posta da kayboldugunu okumustum. Banka bilgilerinden, NI numaralarindan, adreslerden, dogum tarihlerinden tutun, tonla bilgi enteresan insanlarin eline gecmis durumda.

Kisaca, hicbir devlet dairesine güvenmiyorum burada. Bizim bakkal ebatlarindaki konsolosluk bunlardan kat kat iyi valla.

Ben en iyisi haphazard´in dedigi gibi bir tepsi baklavayi da beraberimde götüreyim Cum günü, hepsini gözlerinden öpeyim...
erkut
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Hyde Park