Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngilterede Motosiklet Kullanmak

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Wed Jan 21, 2009 3:01 pm

eyvallah baris hocam. provisional ve cbt ile ilgili bilgileri DVLA altindaki baslikta konusmustuk biraz, gerci orada bizden danismanlik ucreti tahsil edebilicegini soymelistin ama artik bu motor isine girisecegimiz zaman sana bir yemek ismarliyarak bunu hallederiz :)

provisional licence almanin bedeli £50 bu arada. Sinava girmekte yine bir okadar sanirim.

CBT ile ilgili verdigin linki inceledim. Bir haftasonunda hallolucak gibi. Oraya giderken kask ve eldiveni almis olmak yeterli mi acaba? Yoksa onlarida tedarik ediyorlar mi?

Benim arabanin sigortasi quinn direct'ten artik biraz da indirim yaparlar gibi :P Ama motor ve kiyafet konularinda sana kesinlikle danismam gerekicek..
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Jan 21, 2009 4:58 pm

cbt'ye giderken kat kat giyinmen yeterli. kask ve eldiveni veriyorlar. emin ol 6 saat motor ustunde insan donuyor. en az 3 corap ust uste giy. pantolonun altina polar bir esofman ve dize kadar corap da giy. "wrap up warm" derken adamlar cok ciddi :D
Zaten bir daha omur boyu bir gunde 6 saat motor ustunde olmazsin.
kask ve motor begenmeye gidince bir sandvicini yerim :D
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Wed Jan 21, 2009 5:24 pm

hmm.. ben bir iki saat oyle kapali bir odada biraz teori ardindan 1 2 saatte motorla dolasiriz sanmistim. demek ki yaris yapilacak! kalin giysi onerileri icinde tesekkurler, bunuda ogrenmemiz iyi oldu. gerci finansal krizin vurdugu su gunlerde harcamalari biraz kismak gerekicek ama isi kaybetmedigimiz surece motor daha karli cikartabilir..
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Jan 21, 2009 9:39 pm

motorun kendini cikartmasi icin en az 2 sene kullanman lazim. zaten kendini cikartana kadar bir buyuk boyunu almis olursun. 10 seneye daha buyuk boyu kalmaz ve kendini cikartmaya firsati olur. Araba yerine motor kullandigini dusunursen kendini 3-4 ayda cikartir.
Duldul olmadan olmaz.. Ne demis atalarimiz; at, avrat, silah.
farkettiysen ilk sirada at var :D
baris
ROGER WATERS

New postby attollos » Mon Feb 22, 2010 11:16 am

Pratik sinavi gecen var mi aramizda ? Yoksa herkes CBT'yi alip "L" harfiyle mi kullaniyor?

Gecen varsa bu konuda deneyimlerini paylasabilir mi ?

Bu arada degisik pratik sinavi turleri icin bu siteye goz gezdirmekte fayda var.

Tesekkurler
attollos

New postby 386-DX » Sat Feb 27, 2010 12:41 pm

geçen sene ikisini de geçtim ben, A var şu an ehliyetimde.
tam olarak neyi bilmek istersiniz?
386-DX
ROBERT PLANT

New postby phaedrus » Wed Nov 10, 2010 4:14 pm

Konu basligi super acilmis ama yardimci olmaya calisan arkadaslar konuyu brz dagitmis, o yuzden de benim biraz kafam karisti ve bu prosedur islerden hic anlamam.. keske turkiye gibi olsa bazi seyler istiyor insan.. neyse benim merak ettigim sey su.. aynen bende de a2 turk ehliyeti var ve su an 600 luk bi makina almaya karar verdim.. ilk etapta almam gereken sey ne ? provisional ehliyet mi ? daha sonra almam gereken ne ? bi de verilen linklerin hemen hemen hepsni kontrol ettim, 600 luk motorun testi 4 gun olarak gorunuo ve gunluk 100 pound, biraz fazla degil mi 400 pound ? yoksa ben mi yanlis anladim?
phaedrus

New postby Gonzales » Wed Nov 10, 2010 5:06 pm

Kisi : @phaedrus;

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Le ... DG_4022568

Linkte butun opsiyonlar belirtilmis.

A2 ehliyetin bi avantaji yok burada. Onu clublara girerken kullaniyorum ben.

Direct Access (DA) testine bakmissin belli ki. Evet o fiyat dogrudur. DA benim bildigim "Buyuk Motor" a kavusmanin en hizli yoludur.
Gonzales

New postby hcho » Tue Apr 05, 2011 8:10 am

Bunu yeni ogrendim gerci ama sanirim bir senedir varmis; Piaggio'nun MP3 LT 400 modeli, 3 tekerlekli araba sinifina giriyormus. B sinifi ehliyetle ve kasksiz kullanilabiliyormus.
Sigortada hesap kacar diye tahmin ediyorum gerci.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby x-treme » Thu Apr 06, 2017 9:49 am

Selamlar,

Aralik'ta Londra'ya tasindik. Turkiye'de 650cc vitesli motosiklet tecrubem vardi. Burda da provisional ehliyetimi aldim.

Biraz arastirdim ama kafam karisti, internette biraz bilgi kirliligi var. Asagiya merak ettiklerimi yazdim, vakti olup cevaplayacaklara simdiden tesekkurler.

* Provional ehliyet ile egitim almadan suremiyorum bu ok, peki TR'deki ehliyetimle burada (12 ayligina da olsa) motosiklet surebilir miyim? Egitim almak zorunlulugum var mi?
* CBT egitimi ile 150cc 'den buyuk motorlarda ise yaramiyor anladigim kadariyla, DA almak icin yas sinirini geciyorum experience'in onemi kalmiyor. Peki dogrudan DA alabiliyor muyum?
* DA bir test & sinav iceriyor anladigim kadariyla, bunda deneyimi olan var mi?
* DA aldigimda & sinavi gectigimde ehliyetim provisional olarak kalacak mi? kalmayacaksa full driving licence'i otomobil surmeden mi verecekler?
x-treme

New postby EdHunter » Sat Jul 15, 2017 6:24 pm

Selam x-treme,

6 ay once DA almis ve Londra'da 821cc Manual motor kullanan biri olarak sorularini cevaplayayim;

- CBT Egitimi 1 gunluk bir egitim, 125cc'den dah buyuk motor kullanamiyorsun diger ehliyetleri alincaya kadar ve surecegin scooter ya da motorun "L" plaka olmasi gerekiyor. Bunun disinda arkaya yolcu alamiyorsun ve otobana cikamiyorsun.

- DA Bir teori testi (coktan secmeli) , mod1 ve mod 2 olmak uzere 3 kisimdan olusuyor. Teori testini aldiktan sonra (CBT ni yapmis oldugunu varsayiyorum) Mod1 sinavina giriyorsun, Mod1 kapali bir alanda, slalom, manevra, U donusu, Acil Fren, Yavas trafikte kontrollu surus, Swerve vs... gibi egzersizlerden olusuyor. Mod1'i gectikten sonra Mod2 sinavini book ediyorsun. Mod2 normal trafikte 45 dakika, arkadan RF kulakligiyla sana talimat veren bir instructor un seni kendi motoruyla takip ettigi bir gezinti. Bu esnada arkadan takip eden hoca sana trafik kurallarina, isaretcilerine uyma ve motora hakim olup surme yetenegine gore notlar veriyor.

- Bu sinavlarin hepsini gectiginde provisional ehliyetini teslim ediyorsun, 2-3 hafta icinde adresine yeni DA ehliyetin geliyor. Bu ehliyetin sadece arkasinda motor surebildigine dair bilgi var, araba tarafi bos. Araba icin ayriyeten sinava girip basarili olursan ehliyeti tekrar yenileyip araba sekmesini de isaretliyorlar.
EdHunter

New postby x-treme » Mon Jul 17, 2017 1:55 pm

EdHunter cok tesekkurler. Tam umudumu yitirdigim zamanlara denk geldi bu. Katildigin bir klup & organizasyon varsa paylasabilirsen cok sevinirim.
Bu durumda motoru almam biraz vakit alacak gibi gozukuyor gerci ama olsun :))

EdHunter wrote:Selam x-treme,

6 ay once DA almis ve Londra'da 821cc Manual motor kullanan biri olarak sorularini cevaplayayim;

- CBT Egitimi 1 gunluk bir egitim, 125cc'den dah buyuk motor kullanamiyorsun diger ehliyetleri alincaya kadar ve surecegin scooter ya da motorun "L" plaka olmasi gerekiyor. Bunun disinda arkaya yolcu alamiyorsun ve otobana cikamiyorsun.

- DA Bir teori testi (coktan secmeli) , mod1 ve mod 2 olmak uzere 3 kisimdan olusuyor. Teori testini aldiktan sonra (CBT ni yapmis oldugunu varsayiyorum) Mod1 sinavina giriyorsun, Mod1 kapali bir alanda, slalom, manevra, U donusu, Acil Fren, Yavas trafikte kontrollu surus, Swerve vs... gibi egzersizlerden olusuyor. Mod1'i gectikten sonra Mod2 sinavini book ediyorsun. Mod2 normal trafikte 45 dakika, arkadan RF kulakligiyla sana talimat veren bir instructor un seni kendi motoruyla takip ettigi bir gezinti. Bu esnada arkadan takip eden hoca sana trafik kurallarina, isaretcilerine uyma ve motora hakim olup surme yetenegine gore notlar veriyor.

- Bu sinavlarin hepsini gectiginde provisional ehliyetini teslim ediyorsun, 2-3 hafta icinde adresine yeni DA ehliyetin geliyor. Bu ehliyetin sadece arkasinda motor surebildigine dair bilgi var, araba tarafi bos. Araba icin ayriyeten sinava girip basarili olursan ehliyeti tekrar yenileyip araba sekmesini de isaretliyorlar.
x-treme

New postby Gokayuk » Tue Aug 04, 2020 12:42 pm

TR deki ehliyetimiz 50 cc kullanmamıza izin veriyor TR de
peki bu ehliyet ingilterede 1 yıl geçerli oldugundan direk ingilterede de 50 cc ye kadar motorsikletleri kullanabiliyoruz doğru mu yum ?

not : ingilterede araba ehliyeti ile up to 50 cc kullanma şartları feb 2001 öncesi diye bir şart var ondan kafam karıştı
Gokayuk

Previous

Return to Hyde Park