Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngiltere de geçinmek için ne kadar kazanmalı.

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby erkankarakas » Mon Jan 14, 2008 2:12 pm

Selam arkadaşlar forumu iyice karıştırdıktan sonra aklıma gelen bir soruyu sormak istedim.
İngiltere de yaşam için gerekli para nedir.

Konuyu açayım , mesela bir oda fiyatı nedir hani ev arkadaşı arıyan bir kişinin yanına girsem aylık ne veririm. Bu çok değişken de olsa örnek overebilir misiniz. Mesela İstanbulda elektrik su vs daahil 500 idealdir.

Toplu taşıma ücretleri ne kadardır?

Yıllık tatil kaç hafta(çalışma süresine göre değişiyor mu), IT sektörü çalışma saatleri?

Bir de kendimce şöyle bir hesap yaptım örneğin burda 2000YTL kazanıyorsam orda da 2000£ kazanırsam aynı standartlarda yaşarım sizce bu doğru mudur?

Yıllık 35000 £ luk bir iş IT sektöründe 2-3 yıl deneyimli bir kişi için mümkün müdür Genelde ilanlar 30-35k dan başlıyor.

Not1 : Bu siteyi açan arkadaşa çok teşekkür ediyorum gerçekten kişilerin birbirlerine yardım etmesine ve yardım almasına olanak sağlıyan bir forum olmuş ben de twingo aracımı alır almaz twingofanclub.com diye bir forum açmıştım ve gerçekten çok hoş bilgi paylaşımı oldu hatta buluşma demo su bile yaptık az katılımla :)

Not2 : Biraz kendimden bahsedeyim hazırlık okumak süretiyle ingilizce öğrendim. Anadolu lisesi ve Univ Hazırlık sınıfları ancak ielts e gireceğim için çalışıcam biraz daha. Başvuru sürecini bir firma aracılığı ile yapmıyacaım araştirip bol bol okuyup kendim yapmayı planlıyorum. Hedefim Agustos ayı civarında HSMP yi alıp Eylül Ekim ayların da Türkiyeden başvurular yapmak ve İngiltere ye gelmek. ( Yaz aylarında iş bulmak zor olur diye düşündüğüm için böyle ileri attım tarihi )
Peki ne iş yapıyorum. Şu an bir banka yazılım şirketin de Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum. PL-SQL ve C# kullanıyorum tabiki Oracle veritabanı ile. Bir önceki işim Oracle Danışman Firmasıydı JSP-Java ve PL-SQL üzerine çalışmıştım. Daha önceki de Vb,XMLJavascript ile CRM projesiydi :). Bol çalıştım umarım bu deneyimlerin faydası olur. Okurken de çalışmıştım zaten.

Bakalım bir yola girdik. Bu karar için çok düşündüm tabiki doğup büyüdüğün ülkeden ayrılmak çok zor.
Ben çanakkale liyim ve yılda 2-3 hafta iznim var yok. yani yılda 2-3 kez ailemi görüyorum çanakkale ye gidiyorum.
Sanırım ingiltere de yıllık izin 5-6 hafta yani aynı süre için aile mi görüp hatta tatil yapabilirim.

Yol haritam :

IELTS sınavı .
HSMP belgesi alımı
Türkiye de iken iş arama ( en azından görüşme ayarlama )
İngiltere ye gidiş ve görüşmeler + iş başvuruları
İşe eve yerlerşim sosyal yaşama dönüş :)
erkankarakas

New postby coskan » Mon Jan 14, 2008 4:43 pm

ben kendi deneyimimden bir seyler karalayayim

is arayacaksaniz cebinizde min 2000 paund olmadan yerinizde olsam gelmem

ev icin

gumtree.com size bir fikir verebilir

double oda ararsaniz 350-550 arasi bisi verirsiniz dusuncesindeyim kalcaginiz yerin duzeyine bagli

ve ilk basta 1 aylik kirayi da depozit yatircaksiniz bunu da unutmayin

toplu tasima isterseniz

zone 1-2 de yasarsaniz ve bana yeter derseniz 89 paund aylik oyster masrafiniz olur zone 2-6 ya otobusle gidersiniz zone 1-2 icindeki butun rayli sistemi ve 1-6 otobusleri sinirsiz kullanirsiniz

orda 2000 kazanirsaniz ve X yasarsaniz
burda 2000 kazanip para biriktirir ustune 2X yasarsiniz

alisverisinizi dogru yerden yapip lukse kacmassaniz haftalik masrafiniz 30-60 arasi olacaktir ve migros posetini 100 YTL den asagi dolduramayan biri icin bence bu muhtesem bisi

gece gezmelerinizde alkolun dibine vurmaz iseniz 30 paunda 12 bira icersiniz ki zaten dipte olabilirsiniz ustune de dogdy doner yersiniz 4 paundda o 35 paunda geceyi tamamlarsiniz

ingiltere tecrubeniz yokse 30-35 i kabul etmek durumunda kalabilirsiniz ki baslangic icin kotu degildir TR de cok luks bir insan degilseniz disarlarda cok takilmadan bir baslangic yapacaksaniz yeterli olacaktir

bunun netini ogrenmek icin

www.contractorcalculator.com a gidip biraz hesaplayicilarda takilmanizi oneririm

Turkiyeden basvurularinizin ingiltere telefonunuz yoksa cok fazla kale alinacagini dusunmeyin

TR tecrubenizi referansla gelmediyseniz cok kale almayacaklarini bilerek husrana ugramayacak sekilde gelin. burdaki herkesten daha iyi olabilirsiniz ama burda tecrubeniz olmasi tercih sebebi olcaktir.

TR deyken haftada 2 kisi aradiysa burda adresim ve telefonum burasiyken 10 kisi ariyordu

Sunu sakin unutmayin sitelerde goreceginiz ilanlarin sayisi degil icerigi onemli 10 ilan goruyorsaniz aslinda o 3 ilan olabilir cunku farkli ajans ayni is icin ilan vermistir

kendi adima TR ay sonu gelmiyordu burda ay sonunda elimde iyi bir rakam kaliyor. paranizin bereketi var. lakin ev paylasimi X muddet sonra sizde baski yaratabilir aliskin degilseniz

benden bu kadar

temel masraflar harici ne kadara yasiycaginiz size kalmis der konuyu benden daha ustalara birakirim
coskan

New postby erkankarakas » Mon Jan 14, 2008 7:16 pm

zaten cebim de 5000 civarı ile gelmeyi düşünüyorum.

özellikle iş bulana kadar ciddi ciddi kemer sıkmalıyım.

Başvurulara burda başlamayı düşünsem de çok zor olduğu kesin.

Bakalım uğraşıp görücez ilk iş çok önemli iyi düşünüp doğru karar vermek lazım.

Cevabın için çok teşekkürler. Çok yararlı oldu benim için.
erkankarakas

New postby coskan » Mon Jan 14, 2008 10:37 pm

ya bıra hesabı yanlıs olmus

30 paunda 8 tane ıcılebiliyor

bir de bugun aylık kart aldim 93 paunda cikmis :)

oracle konusunda da yeterince acik mevcut

bence DBA ligi ogrenin en cok orda acik var eslegimi oveyim biraz ehue
coskan

New postby erkankarakas » Tue Jan 15, 2008 8:55 am

Çoşkun Hocam o zaman sana bir soru.

Ben kurs olaylarına kılım aslında sertifiya olaylarına da kılım ama neyse :)

Benim gibi zehir bir adam için OCP-ORACLE CERTIFIED PROFESSIONAL sertifikası almak çokta zor değil. Bu sertifika ingiltere de iş ararken işe yarar mı.

Malum deneyimlerde DBA lik yok.

Yeni başlıyan bir DBA ne kazanır sence. Ayrıca DBA lik yaparsam yani sadece DBA lik yaparsam körelir miyim diye korkuyorum.
erkankarakas

New postby haphazard » Tue Jan 15, 2008 9:35 am

Aradan dalmış olucam konuya ama :) C# ve Java ile uğraştığını yazmışsın. Belki yurtdışı kulvarında MS yada Sun sertifikaları işe yarar. Ben mesela SCJP üzerine yoğunlaştım. Gerçi hcho'nun tespiti ise bussiness know-how üzerine idi. trading-finance biliyorsan klasik bir web arayüzlü uygulama geliştirme işinden daha fazla alırsın yazmıştı forumda.
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkankarakas » Tue Jan 15, 2008 9:48 am

Evet o yazıyı okudum.

Ben CRM - ERP projelerin de çalıştım. Şu an da Bankacılıktayım. Açıkcası Oracle üzerine gitmek iyi geliyor gözüme hep tabiki JAVA ve .Net bilgiside fayda sağlıyacaktır ama aşkımız ORACLE :) ..

haphazard hocam sen de gitme planları mı yapıyorsun.

benim msn adresim karakas_erkan at hotmail.com

süreçte birbirimize yardımcı olabilir.
msn kullanıyorsan ekle görüşürüz.

Cevaplar için de teşekkürler arkadaşlar.
erkankarakas

New postby hcho » Wed Jan 16, 2008 1:19 pm

Turkiye ile karsilatirirken hangi sehirden bahsedildigini de belirtmek gerekir bence. Sanirim Coskan Istanbul-Londra karsilastirmasi yapiyor.

Ben Ankara-Londra karsilastirmasi yapacak olursam, ilk baslarda harcanabilir gelir duzeyimin dustugunu soylemeliyim. Yeni yeni eski seviyesine dogru yaklasiyor.

Bu arada Twingo'lar Ingiltere'de hic satilmadi. Burada bulamayacaksin buyuk ihtimal.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Wed Jan 16, 2008 1:21 pm

ben de ankara-londra karsilastirmasina katiliyorum hcho'nun. benim de harcanabilir gelir duzeyim bayagi bir dustu... ama umidimizi kesmedik- artacak bir gun!
davsan
BAŞKAN

New postby erkankarakas » Wed Jan 16, 2008 2:33 pm

Hmm ben de İstanbul - İngiltere karşılaştırması yapıyorum.

Açıkçası illa Londra olsun diye bir düşüncem yok ancak diğer şehirler de iş durumu nedir bilmiyorum tabiki bakalım araştırıcaz bunları.
erkankarakas

New postby haphazard » Wed Jan 16, 2008 2:51 pm

hcho,

harcanabilir gelir düzeyinin düşmesinin yanı sıra biriktirilebilir gelir düzeyi konusunda bir artış varmı ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Jan 16, 2008 11:32 pm

Türkiye'dekinin aksine Avrupa ve ABD'de İnternet üzerinden iş bulmak gazetelerden veya tanıdıklar ile bulmaktan daha yaygın bir şey. Çoğu iş ilanı yalnızca nette yayınlanıyor.

Aynı şekilde telefon mülakatları da özellikle uluslararası şirketlerde çok yaygın. Ben Prag'daki önceki işime bu şekilde girdim. ABD'ye çalışmaya giden arkadaşlarım da genelde böyle yaptı. Hatta telefon mülakatı yerine gidiş dönüş biletini ödeyen şirketler dahi biliyorum.

Dolayısıyla özellikle bütçeniz kısıtlıysa iş başvurularını İngiltere'ye gelmeden yapmaya başlamak akıllıca olabilir. Hiçbir şey olmasa en azından CV hazırlama, şirket bulma, ilanları inceleme, başvuruyu gönderme gibi aşamaları geçebilirsiniz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby coskan » Thu Jan 17, 2008 4:39 pm

ben kendi deneyimimi aktarayim

Oracle blog dunyasinda birazcik bilinen biriyim
Oracle Sertifikam var

Lakin kimse ipledi mi ?

kesinlikle hayir

ne soran oldu ne dert eden

tek dert ettikleri pozisyona uygunlugunuz ve mulakatlardaki bilgi seviyeniz ve davranis biciminiz

mulakatlarda kol gibi sorularla karsilasabilirsiniz ona hazirlikli olun.

http://www.techinterviews.com/ size bir fikir verebilir

sonuc olarak sertifika eger o is ustunde calismissaniz cok onemli degil diyebilirim ama al bir kenarda bulunsun yararsizdir demem
coskan

New postby hcho » Fri Jan 18, 2008 9:31 am

@haphazard

Harcanabilir ile kastettigim temel gereksinimler karsilandiktan sonra elde kalan mebla idi. Barinma, ulasim, gida ve saireden sonra kalan para. Artik biriktirir misin, bas bas paralari Julia'ya mi yaparsin sana kalmis :)
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Fri Jan 18, 2008 11:35 am

@hcho

ben Julia'ları da birikimden sayıyorum :) peki yani bunun artısı ne diyebiliriz ozaman? bir yerden düşüş varsa illa ki bir yerden yükseliş vardır (yinyang modeli) ?
haphazard
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park