Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Volkan » Mon Dec 22, 2014 11:39 pm

Ben ustume ait hicbir fatura yokken sirket hesabi actim o yuzden "asli astarini" kimseden ogrenmeye ihtiyacim yok neyseki. 3 yil extension almak icin fatura adresi gostermek gerekliligi nerede yaziyor? Resmi bir kaynak varsa bakalim yoksa ustunde durmaya degmez.
Volkan

New postby engineer » Tue Dec 23, 2014 1:52 am

business hesap acmak icin burda cogu banka uzerine kayitli bir faturayi gormek istiyor .hersey dahil bir evde kalmak evet avantaj pekii viirtual ofis tutup ve kira kontraktini (inc .bill)bankaya goturup business hesap acan varmi?nede olsa sirket adresi ama hersey dahil.
engineer

New postby tesco » Mon Dec 29, 2014 10:36 pm

Arkadaslar, Pasaport+ NI basvurusu sonucu uzerinde NI numarasi yazan mektup ya da police reg. kullanarak business hesabi acabilecegim bir yer var mi?

HSBC surundurdu resmen, acmiyor adamlar. Turk calisan ya da tanidik varsa su subeye git derseniz oraya da giderim.
tesco

New postby skywalker » Wed Dec 31, 2014 6:19 am

Notting Hill Barclays'de tesadufen bi Turk calisana denk gelmistim, Pasaport ve NI ile acmisti hesap. Ismini vs bilmiyorum ama.
skywalker

New postby 386-DX » Sat Jan 03, 2015 4:30 am

Geçen sene yalnızca pasaport ve ehliyetle natwest'ten business hesabı açtırdım. Kendilerinden memnunum; bir şikayetim yok.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby tesco » Mon Jan 05, 2015 8:34 am

386-DX UK ehliyetiyse evet, onu herkes kabul ediyor. Ben bir ara ehliyet almayi bile dusundum. Carsamba Barclays' ta randevum var bakalim.
tesco

New postby kosumi » Wed May 20, 2015 12:12 pm

Herkese merhaba,
Ankara anlaşması ile İngiltere'ye yerleşmeye çalışıyorum ben de ve şu an banka hesabı açmak için cebelleşiyorum. Burdaki bilgiler biraz eski onun için lütfen güncel bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar varsa paylaşsın. Ben de öyle yapacağım:
1 - HSBC artık Passport hesabı açmıyor maalesef.
2 - Abbey diye bir banka da artık yok anladığım kadarıyla.
3 - Bugün önüme gelen her bankaya gittim ama proof of adress diye tutturdular hepsi.
Barclays, NI (sigorta) numarasının bildirildiği mektubu proof of address olarak kabul edeceğini söyledi. Ben de Jobcenter'ı arayıp başvurdum. 2-3 gün sonra form geldi, formu doldurup yolladım. NI numarası gelince tekrar deneyeceğim. Bu arada da 1 hafta sonrasına randevu aldım Barclays'tan. Sonucu paylaşırım ilerki günlerde. Selamlar
kosumi

New postby abbulu » Wed May 20, 2015 12:15 pm

DVLA den ehliyete bavurup, gelen ehliyetle de bankaya gidip hesap acabilirsin. Ama ehliyetin sana ulasmasi 2 hafta civarinda suruyor.

Abbey = Santander (isim degistirdi)
abbulu
ROGER WATERS

New postby ege10 » Thu May 21, 2015 10:33 am

Kira kontratini veya varsa council tax letteri en olmadi zaten police registration certificate de adres yaziyor onu kullanabilirsin.
ege10

New postby kosumi » Thu Jun 04, 2015 12:52 pm

Tekrar merhabalar;
Kira kontrati, councel tax ya da UK ehliyeti ile elbette ki hesap acabilirsiniz. Sorun bunlar yokken yani ev tutmadan ve ehliyet almadan nasil alinabilecegi. Polis kagidini benim gittigim hicbir banka kabul etmedi.
Bugun nihayet Jobcenterplus'tan gelen NI numarasi kagidi ve pasaportumla Barclays'tan sorunsuz bir sekilde hesap acabildim. Surec soyle isledi:
1 - 0345 600 0643 numarasini arayip durumumu aciklayip NI numarasi almak istedigimi soyledim ve adresimi verdim. Form yolladilar adresime.
2 - Formu doldurup kendi yolladiklari zarf ile yolladim ucretsiz bir sekilde. (Pasaport ve vize fotokopisini de eklemenizi istiyorlar)
3 - Adresime NI numarasinin oldugu kagit geldi. (Bu surec 3 hafta kadar surdu)
4 - Barclays'tan telefonla randevu aldim (0345 734 5345). (Online sistemleri de var ama sube bulma ozelligi duzgun calismadigi icin telefonla almak zorunda kaldim). Randevuyu da mektubu beklerken almakta fayda var. Bence gunun son saatine alin cunku ben birkac saat ile bir randevu kacirdim 4-5 gun kaybettim. Bu arada benim gibi bilmeyenler vardir belki; bazi bankalarin bazi subeleri haftasonu da calisiyor. Haftaici calisiyorsaniz internetten bakabilirsiniz hangi subelerin haftasonu calistigina.
5 - Bankaya gittim pasaportum ve NI mektubunu scan edip hesabimi actilar ve hesap numarami verdiler. 1 hafta icinde de debit kartimin elimde olacagini soyledirler.

NI numarasinin gelmesi zaman aldigi icin 1. adimi yani form isteme adimini Turkiye'de iken de yapabilirsiniz ama Ingiltere'de oldugunuzu soylemeniz lazim. Boylece 1 hafta kazanabilirsiniz.
NI mektubunu da her banka kabul etmiyor; mesela Pazar acik olan Metro Bank tek basina bunu kabul etmedi.
Kredi kartina da basvurmayi denedim ama Ingiltere'de yeni oldugun icin suan basvuramiyoruz hesabini biraz kullan tekrar deneyelim dedi bankaci.
Birkac gun sonra business hesabi da acmaya calisacagim gene Barclays'tan. Gelismeleri bildiririm.

Selamlar
kosumi

New postby ege10 » Thu Jun 04, 2015 1:48 pm

Selam,

Ben gecen hafta Barclays'da actirdim business hesabimi. Yine once telefon edip business banka hesabi actirmak icin randevu aliyorsun, telefonda on bilgi soruyorlar. Randevuda da hesap acma islemini yapiyorlar. Ilk 12 ay ucretsiz, sonra da ayda 6 pound.

Kredi karti almak icin ingilterede bi kredi gecmisin olmasi gerekiyor. Kredi gecmisini iyi tutmak icin faturalarini ve odemelerini council tax elektrik su gaz telefon internet tv lisansi direct debit baglatirsan iyi oluyor.
ege10

New postby cazkedisi » Thu Aug 27, 2015 2:56 pm

Bu konudaki ayrıntıları şu yazımda bulabilirsiniz:
https://londranotlari.wordpress.com/201 ... a-rehberi/
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby direnc » Wed Sep 09, 2015 9:08 am

Selam;

Londra'da şubesi bulunan Türk bankalarında hesap açtıramıyor muyuz? Yasal bir engel mi var? Misal; yıllardır İş Bankası müşterisiyim; defalarca kredi çektim, maaş hesabım vardı vs. Türkiye'den bir yazı yollansa "bu herifin kredi notu yüksektir, yıllardır müşterimiz, süper bi' insandır" diye. Bir işe yaramaz mı? İlla Barclays, HSBC falan mı olmalı?

İş Bankası'nın Londra şubesinin internet sitesinde business hesabı açmak diye bir link var: http://www.isbank.co.uk/AccountOpening.aspx
direnc

New postby cazkedisi » Wed Sep 09, 2015 9:22 am

Açtırabilirsiniz, ama Türkiye'deki İş Bankası ile buradaki şube birbiriyle tam bağlantılı değil. Yani buradaki şube onların yurt dışı kolu gibi faaliyet göstermiyor. Türkiye'ye para transferleri için de bir avantaj sağlamıyordu 7 yıl önce.

Ayrıca İngiltere'ye geldiğinizde Türkiye'deki kredi notunuz önemli olmuyor, burada baştan bir kredi rating'i yaratmanız bekleniyor. Bunun için düzenli bir maaşınızın her ay bankanıza yatması, banka hesabınız üzerinde birkaç otomatik ödeme talimatı yani direct debit'iniz (mesela cep telefonu faturası gibi) olması, kredi kartınızdaki borcu her ay tamamen kapatmanız, çok eksi bakiyeye düşmemeniz filan bekleniyor.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby abraxas » Mon Nov 02, 2015 11:34 pm

turist vizesiyle geldim proof of address ve NI yok nasıl hesap açabilirim.
abraxas

PreviousNext

Return to Hyde Park