Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby merci » Tue May 27, 2008 6:27 am

@diyab
biraz abuk olacak ama hangi referans mektubu bu ?

banka referans mektubu mu?
öyleyse gelmeden bende bir tane yaptırayım.
merci
ROBERT PLANT

New postby diyab » Tue May 27, 2008 8:01 am

@haphazard
Hocam denemekte fayda var. Ama sirketin o bankayla calisiyorsa daha saglam oluyor.

@merci
Calistigin sirketten alacagin referans mektubundan bahsediyoruz.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby merci » Tue May 27, 2008 9:36 am

@diyap
Bende önce recommandation/ reference letter diye düşünmüştüm
ama hadi ordan, kontrol edemeyecekleri bir şeyle niye hesap açsınlar diye düşündüm. olsa olsa banka referans mektubudur dedim adamlar sağlamcı, hani bin dereden su getiriyorlar ya...

Çok enteresan adamlar vesselam...... :lol: Belki de sen çok ballısın :D

ama iyi fikir, gitmeden evvel banka referans mektubuna verirsin 50 kağıt, detayında der ki;
iş bu vatandaş benim iyi müşterimdir. hesaplarında da şu kadar para vardır. şu kadar yıldır çalışıyoruz daha kelek atmadı sende çalış, tavsiye ederim.

ona da itiraz edebileceklerini sanmıyorum. Banka'dan alası olmaz.

Deneyecem, sonucu size de haber veririm.
merci
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue May 27, 2008 2:33 pm

Efenim soruları sorduk cevaplarınıda kendimiz bulduk. Gittik Abbey'e bir iki lak lak yaptık budur istediğimiz diye. Tamamdır pasaportunuzu alın gelin dediler. Aldık geldik, bilgileri girdiler sonrasında da dediler ki tebrikler hesabınız açıldı, yanımda getirdiğim havaii fişekler ile ufak bir kutlama yaptık.

Gel gelelim, hesap türü "basic account" diye geçiyor. 6 ay sonra daha bi janjanlı hesap türüne dönüşebiliyormuş. Bu sürede de 'direct debit' gerektiren işlemleri kolaylıkla sağlıyabiliyormuşsunuz, 7 - 10 gün içerisinde kartınız adresinize gönderiliyor. Haydi hayırlısı diyelim..
haphazard
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Jul 03, 2008 1:05 pm

Bir ust mesajimda banka hesabi actigimi belirtmistim. Gel gelelim banka kartina. 7 gun icinde kartim geldi. Fakat banka karti 'cash card' diye adlandirilan sadece ATM'den para cekmenizi sagliyan bir kart. Ustunde chip'i bulunmuyor ve alisveriste kullanamiyorsunuz..

Vakit ilerledikce daha iyi bir hesaba ve gercekten ise yariyan bir 'debit card' a ihtiyaciniz oluyor. Bunun icin adres ise Barclays. Bugun Abbeys'ten gele 'bank statement' ve pasaportumu alip gittim. 1 saatlik gorusmenin ardindan 1 yerine tam 3 hesabim bir 'debit card' bir adette 'cash card' im oldu.

Yeni gelicek arkadaslar ilk once Abbeys'ten basit bir hesap actirabilir daha sonra ilk 'bank statement' geldikten sonra gidip Barclays'ta adam akilli bir hesap yaninda vadeli hesaplarda actirabilirler. Aylik £3'lik bir para ile guzel imkanlar sagliyorlar. Hem hesabinizda ki para hesapta kaldigi surece degerleniyor hemde 'debit card' ile aldiginiz urunlere ekstra 1 yil garanti veriyorlar.. Ilgilenlere duyrulur (Reklam icin para falan almadim)
haphazard
ROGER WATERS

New postby deep » Thu Jul 03, 2008 1:10 pm

Cok faydali bi bilgi oldu dostum cok sagol..
Tam da bu isleri arastiriyordum :)
deep
ROBERT PLANT

New postby deep » Thu Aug 07, 2008 7:34 pm

Herkes kadar ben de biraz tepkili, ilk önüme gelen HSBC'ye daldım şehrin merkezinde. Derdimizi anlattıktan sonra bir ablanın odasına aldılar, ona da anlattık isteğimizi ve meşhur istek geldi - fatura.

Neyse fazla uzatmayayım, ayda 6 pound masrafla "pasaport hesabı" açabileceklerini söylediler. Özel bir hesap tipiymiş, standart hesabın yapabildiklerini yapıyor ancak masraflı, bazı kısıtları da vardık muhakkak. Arastirayim ben biraz diyip çıktım.

Ertesi gün bu kez biraz sehir dısında iş yerinin yakınlarında kücük bir Barclays subesine girdim. Aynı geyikler burda da döndü ancak bu kez biraz daha deneyimli olmanın verdiği rahatlıkla Londra'da bir işim oldugunu; iş akdimin, pasaportumun, TR'den getirdiğim kimligim ve bir telefon faturasının yanımda oldugunu, maas günü gelmek üzere oldugundan acilen hesap actirmam gerektigini söyledim ve insafa gelmis olacaklar ki 20 dk icinde sagolsun Haphazard'ın bahsettiği sekilde vadeli, sigortalı vs normal bir hesabım oldu.

Özetle, sanırım sehir dısında bir yere gitmis olmamın etkisi büyük oldu. Ikıncısı, TR faturası iş gördü (yeni gelecek arkadaslar). Ücüncüsü de, ısrar demiyim ama biraz kendinden emin tavırlar takınmak da etkili oldu diye düsünüyorum.

Kolay gelsin..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Aug 07, 2008 8:46 pm

Adamların 'fraud' olayına ciddi şekilde kıl oluyorlar. deep'in dediği gibi böyle malum, işinde gücünde, beyfendi biri gibi görünmeninde avantajı oluyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Thu Aug 07, 2008 9:04 pm

@deep

ya aslinda is yerinin sana yardimci olmasi gerekir, hayret.

ben wimbledon'daki HSBC'ye gittigimde, eger wimbledon'da bir yerde calisiyorsaniz (ki o zaman oyleydi, 1 WImbledon Bridge'teydi ofis) acariz direkt, demislerdi....

neyse, actirip kurtulmussun; gozun aydin.
davsan
BAŞKAN

New postby deep » Thu Aug 07, 2008 9:14 pm

haphazard'cim evet senin deneyimlerin benim de hazır ceketli meketli geldik su isi de aradan cikaralim tembelligi ile oldu bitti.

@davsan baskan tesekkur ederim. Is yeri sadece "su tarihte bizde su pozisyonda baslamıstır, yıllık geliri vs de budur" gibi bir yazı verdi. Belki o da yardımcı olmustur. Wimbledon'dan daha da disarda (Surrey)..
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby attollos » Fri Aug 08, 2008 6:44 am

@deep

Türkiyeden götürdüğün faturanın çevirisi var mıydı ?
attollos

New postby 386-DX » Fri Aug 08, 2008 8:01 am

Hesap açtıracaklara Lloyds TSB'yi tavsiye ederim.
İnternet bankacılığı hizmeti var. Visa debit card ve çek defteri de bir hafta içerisinde geliyor.
Herhangi bir aylık masrafları yok.
Hatta ayda en az 1000 pound yatıyorsa faiz bile veriyorlar.

Adresimi gösteren bir belge ve iş yerinden aldığım bankaya hitaben yazılmış "bu eleman şu tarihten beri bizde çalışıyor, bu kadar maaş alıyor" belgesi yeterli oldu.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby deep » Fri Aug 08, 2008 8:14 am

Hayir ceviri yok, su kisim adresim diyorsunuz eleman da yaziyor.

Evet faiz onemli, %3 de olsa bir faiz veriyorlar, benim hesabimda 3-5 kurus birikir diyorsaniz bu olayi da sorun.

Kolay gelsin..
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Aug 08, 2008 10:03 am

Barclays'ta bu konuda gayet iyi. Aylik istediginiz kadar para yatirabiliceginiz %3 faizli bir banka hesabi aciyor. Bu hesaptan istediginiz an para cekip yatirabilirsiniz, yaninda bir banka karti bile yolluyorlar. Bir de aylik sadece £250 yatiracaginiz %7 faizli bir hesap daha aciyor. Buna daha fazla para yatiramiyorsunuz, para cekmek istediginizde ise o aylik faiziniz %3'e dusuyor..
haphazard
ROGER WATERS

New postby Hamit Aktas » Mon Feb 23, 2009 10:21 am

Bugun Turkiye'deki ING Bank ve HSBC ile gorustum.
Her ikiside eger ATM kartim varsa ( ingiliz sterlin olmuyor illaki TL olucak) bununla yurtdisindan para cekebilicegimi soylediler. Olay soyle oluyor doviz alimi seklinde gerceklesiyor. Yani turk lirasiyla banka kuru uzerinden doviz aliyorsun ama komisyon vermiyorsun.
Ama soyle dusununce bilmiyroumki bu yontemdede doviz alirken sanki baya masraf olur gibime geldi? Bunun yerine gidip en kotu ihtimal ingiltere'de acaba basic accoutn mu actirsam 1 senelik felan en azindan ayda 6 pound veririm. Tabi bu en kotu ihtimal belki gelince hesap da actirma sansim olur. ?
Ne dersiniz ?
If there is no pain then there is no gain!!!
Hamit Aktas

PreviousNext

Return to Hyde Park