Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby jeremyvine » Mon Jan 16, 2017 9:37 am

burak5000 wrote:Merhaba, 14 sayfayı okudum ancak tam bir bilgiyi halen edinemedim.
Banka hesabı açmada kesin çözüm bulabilen oldu mu? Lütfen paylaşırsanız sevinirim...

Kesin bir yolu yok, çünkü bankadan bankaya, banka personelinden banka personeline, bulunduğun şehirdeki banka şubesinden banka şubesine göre değişiyor.

Genel olarak en yaygın uygulama adres kaydı ve/veya o adrese bağlı senin üzerine fatura yoksa banka hesabı açmıyor bankalar. BRP ve adres kaydı gerekiyor.

Bunlar olmadan da açtıran var. Ama bu durumlar istisnalara giriyor, dediğim gibi değişiyor uygulama.

Eğer henüz başvurmadı isen bankaya gidip başvur. Hesap açarlarsa ne ala, açmazlarsa duruma göre hangi belgeyi istedilerse onları temin edersin.
---
jeremyvine

New postby anmac » Mon Jan 16, 2017 9:01 pm

ben business account address proof olarak eve posta ile gelen kişisel banka hesap dökümünü verdim, bunu utility bill yerine kabul ettiler. Hesap açtıramayanların denemesini tavsiye ederim (banka NatWest)
anmac

New postby UtkuA » Fri Jan 20, 2017 2:01 pm

Selamlar,

Ben ilk hesabimi HSBC'den basic olarak actirmistim. Bir adres kaniti istememislerdi. Ancak bu hesap adindan mutevellit sadece para yatirip cekmeye yarayan, contactless ya da business hesap acilamayan, fasulye bir hesapti. Sonra ilk Statement ile birlikte Barclays Bank'a gittim ve hem personal hem de Business hesap actim.
UtkuA

New postby UtkuA » Fri Jan 20, 2017 2:26 pm

burak5000 wrote:Merhaba, 14 sayfayı okudum ancak tam bir bilgiyi halen edinemedim.
Banka hesabı açmada kesin çözüm bulabilen oldu mu? Lütfen paylaşırsanız sevinirim...

Ben ilk hesabimi HSBC'den basic olarak actirmistim. Bir adres kaniti istememislerdi. Ancak bu hesap adindan mutevellit sadece para yatirip cekmeye yarayan, contactless ya da business hesap acilamayan, fasulye bir hesapti. Sonra ilk Statement ile birlikte Barclays Bank'a gittim ve hem personal hem de Business hesap actim.
UtkuA

New postby hisarkaya » Sun Jan 22, 2017 9:05 am

Geldigimden beri 7 Lloydsbank, 5 Barclay's, 3 HSBC ve 1 Santander olmak uzere 16 banka subesi gezdim tamami proof of address istedi. Sadece pasaport ve police reg. ile son gunlerde hesap acmis kimse var midir acaba?
hisarkaya

New postby Emre » Sun Jan 22, 2017 1:45 pm

Hatırlatalım, proof of address için Provisional Licence'a başvurun. Normalde 180 gün ikamet edildikten sonra başvurulabilir diyor ancak ilk gidildiğinde başvurulup da alınabiliyor. Online başvurun. Zaten onaylanıp onaylanmadığını görüyorsunuz. Adres kanıtı açısından bu ehliyet olayı büyük nimet. Ayrıca proof of ID aynı zamanda.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby lucky » Wed Feb 08, 2017 12:32 am

On gün kadar önce oturum onayımız geldi. (Ankara Ant.) İlk banka ziyaretini eşimle Lloyds Bank’a yaptık. PC üzerinden uzun bir form doldurma sonrasında (2 saatten fazla sürdü) her ikimize de personel hesabı açıldı. İnternet bankacılığını da açtırdık.

Ticari hesaptan ilk 18 ay herhangi bir ücret alınmadığını söylediler. Bu nedenle dükkanı tutup (hobby shop) fiş kesmeye hazır hale gelince ticari hesap açmamızı tavsiye ettiler. Kimlik ve adres kanıtı olarak olarak BRP kartlarımızı, Home Office mektuplarını, polis kaydını, Companies House yazılarını götürdük.

Hesap açılışından 2 gün sonra Lloyds Bank’tan arandık. Merkezden rastgele yapılan belge kontrolünde eşimin (dependant) belgelerinin kimlik ve adres kanıtı olarak yeterli görülmediğini, bu nedenle hesaba bloke konulduğunu söylediler. Bir utility bill veya provisional driving licence’ ın yeterli olacağını söylediler. https://www.gov.uk/apply-first-provisio ... ng-licence

Benim hesabımda bir sorun oluşmadı. Şansım yaver gitti diyelim :=)
lucky

New postby voyager86 » Wed Feb 08, 2017 6:39 pm

Ben banka hesabı açma ile ilgili yaşadıklarımı ve buraya nasıl geldiğimi kısaca anlatayım.

20 ocak 2017 de İngiltere'den Ankara anlaşması başvurusu yapmak üzere Londraya "tası tarağı" satarak "ailecek" geldik. Büyük şans eseri otelde 10 gün geçirdikten sonra evimize taşındık. Tabi buraya gelirken işi gücü de hallettim. Potansiyel işverenim sağolsun gerekli banka transferlerini yaptı da öyle eve geçebildik.

İş banka hesabı açmaya gelince biraz daha zorlaştı. Sırasıyla HSBC, Natwes, Santander ve Lloyds'a gittim ve hepsinden red yanıtı aldım.

Santander son anda turist vizesini farkedince vazgeçti. Gerçi benim vizemi sakladığım yoktu ama kendileri son anda farkettiler. Ben sole trader olarak buraya geldiğimi, iş ve ev durumunu hallettiğimi ve vize başvurusuna hazırlandığımı söyledim. Ne hikmetse tam oldu derken su koyuverdiler.

Natwest ilginç bi şekilde Job Center'a gidip sosyal güvenlik numarası almam gerektiğini ve ancak o şekilde bir hesap açacaklarını söyledi. Gördüğüm kadarıyla banka hesabı açarken gereken belgelerin belli bir standartı yok.

Lloyds görüşmesi oldukça iyi geçti fakat kira sözleşmemiz aciliyetten ev sahibinin ve bizim imzalayacağımız iki ayrı sözleşme halinde hazırlandığından bu durum sıkıntı yarattı. Ben de emlakçıya gidip orjinallerini aldım fakat kesmedi. Bu durumu denetleyen birim ertesi gün dönüş yapacakmış Şu durumda hesap açılsa bile güvenli olmadığı için bloke edilme ihtimali varmış. Eleman iki kere iş olmasın diye beni gönderdi.

HSBC'ye gelince;
Elimdeki bütün dökümanları bir hesap açabilmek için önlerine açtım. Kira kontratım vardı. TV license yıllık ödemem Utility bill olarak geçiyordu ve ayrıca ev tutarken potansiyel işverenimin hazırladığı contractor employer sözleşmem de vardı fakat burada resmen sıçtım. Sırf kendimi garanti altına almak için sözleşmeyi de çıkardım ama turist vizemde çalışamaz yazısı vardı. Adam parmağıyla o yazıyı gösterdip bana baktı ve "sözleşme ne alaka bak ne yazıyo" bakışı atınca başımdan kaynar sular döküldü. Evet bir işim, hatta bir de sözleşmem vardı ama çalışamıyordum ve bu durumu göz ardı ettiğime inanamıyorum. Adam kimseye söylemeyeceğini söyledi ama bu bana sıkıntı yaratır mı hiç bilmiyorum.

Kendisine zaten vize başvurumu yapacağımı ve yine geleceğimi söyledim. Vize almam durumunda %100 hesap açabileceğimi söyleyip beni gönderdi ama o sözleşme olayı umarım başıma bela olmaz.

Kısa dedim baya makale oldu... Sizlerle hem bugüne kadarki süreci hem de şu banka macerasını paylaşmış oldum. Olan oldu ama yine de tavsiyesi olan varsa lütfen menşınlasın beni. Sonuçta hala banka hesabım yok.

@outsider @conkbayiri @flavio briatore @kargha
voyager86

New postby jeremyvine » Wed Feb 08, 2017 6:52 pm

voyager86 wrote:Ben banka hesabı açma ile ilgili yaşadıklarımı ve buraya nasıl geldiğimi kısaca anlatayım.

20 ocak 2017 de İngiltere'den Ankara anlaşması başvurusu yapmak üzere Londraya "tası tarağı" satarak "ailecek" geldik. Büyük şans eseri otelde 10 gün geçirdikten sonra evimize taşındık. Tabi buraya gelirken işi gücü de hallettim. Potansiyel işverenim sağolsun gerekli banka transferlerini yaptı da öyle eve geçebildik.

İş banka hesabı açmaya gelince biraz daha zorlaştı. Sırasıyla HSBC, Natwes, Santander ve Lloyds'a gittim ve hepsinden red yanıtı aldım.

Santander son anda turist vizesini farkedince vazgeçti. Gerçi benim vizemi sakladığım yoktu ama kendileri son anda farkettiler. Ben sole trader olarak buraya geldiğimi, iş ve ev durumunu hallettiğimi ve vize başvurusuna hazırlandığımı söyledim. Ne hikmetse tam oldu derken su koyuverdiler.

Natwest ilginç bi şekilde Job Center'a gidip sosyal güvenlik numarası almam gerektiğini ve ancak o şekilde bir hesap açacaklarını söyledi. Gördüğüm kadarıyla banka hesabı açarken gereken belgelerin belli bir standartı yok.

Lloyds görüşmesi oldukça iyi geçti fakat kira sözleşmemiz aciliyetten ev sahibinin ve bizim imzalayacağımız iki ayrı sözleşme halinde hazırlandığından bu durum sıkıntı yarattı. Ben de emlakçıya gidip orjinallerini aldım fakat kesmedi. Bu durumu denetleyen birim ertesi gün dönüş yapacakmış Şu durumda hesap açılsa bile güvenli olmadığı için bloke edilme ihtimali varmış. Eleman iki kere iş olmasın diye beni gönderdi.

HSBC'ye gelince;
Elimdeki bütün dökümanları bir hesap açabilmek için önlerine açtım. Kira kontratım vardı. TV license yıllık ödemem Utility bill olarak geçiyordu ve ayrıca ev tutarken potansiyel işverenimin hazırladığı contractor employer sözleşmem de vardı fakat burada resmen sıçtım. Sırf kendimi garanti altına almak için sözleşmeyi de çıkardım ama turist vizemde çalışamaz yazısı vardı. Adam parmağıyla o yazıyı gösterdip bana baktı ve "sözleşme ne alaka bak ne yazıyo" bakışı atınca başımdan kaynar sular döküldü. Evet bir işim, hatta bir de sözleşmem vardı ama çalışamıyordum ve bu durumu göz ardı ettiğime inanamıyorum. Adam kimseye söylemeyeceğini söyledi ama bu bana sıkıntı yaratır mı hiç bilmiyorum.

Kendisine zaten vize başvurumu yapacağımı ve yine geleceğimi söyledim. Vize almam durumunda %100 hesap açabileceğimi söyleyip beni gönderdi ama o sözleşme olayı umarım başıma bela olmaz.

Kısa dedim baya makale oldu... Sizlerle hem bugüne kadarki süreci hem de şu banka macerasını paylaşmış oldum. Olan oldu ama yine de tavsiyesi olan varsa lütfen menşınlasın beni. Sonuçta hala banka hesabım yok.

@outsider @conkbayiri @flavio briatore @kargha

Banka hesabı açtıramadığına ve hala bir banka hesabın olmadığına şükret.

HSBC'deki adam banka hesabı açmayarak ve seni bu şekilde uyararak sana çok büyük bir iyilik etmiş. Vizeni alıp legal olarak çalışmaya başlayınca adamı görmeye git, teşekkür et ve ufak bir hediye ver. Hediyeyi verirken de adamın hesabı açtığı gün, açacağı gün vs. vermeki adamın iş ortamında yanlış anlaşılmasın.

Nedenine gelince;

Sen hesap açtırıp işverenim dediğin adamdan içinde bir kelime bile işle ilgili geçen bir açıklamalı ödeme alsaydın yasal olarak suçlu durumuna düşerdin. Ortaya çıkardı ya da çıkmazdı ama çıkarsa kesin başın ağrırdı.

Burda hatayı yapan tek sen değilsin. İşverenim dediğin adam da hata yapıyor. Üstelik bu hatasını bir de sözleşme ile pekiştiriyor.

Turist vizesine sahip olduğun sürece ne banka hesabına ödeme kabul et ne de resmi yollardan ödeme al.
---
jeremyvine

New postby voyager86 » Wed Feb 08, 2017 7:35 pm

Öncelikle çok teşekkürler yorum ve önerin için @jeremyvine

Bişeylerin kıyısından döndüğümü hissediyorum şimdi..

Peki HSBC için böyle bir halt işlediysem de en azından faturalarımı ödemek için başvuru yapmaya devam etmem sıkıntı yaratır mı? Hepsi şubeye gidip ödenebiliyor fakat banka hesabı olmadan yaşamak bir ızdırap.
voyager86

New postby jeremyvine » Wed Feb 08, 2017 8:08 pm

voyager86 wrote:Öncelikle çok teşekkürler yorum ve önerin için @jeremyvine

Bişeylerin kıyısından döndüğümü hissediyorum şimdi..

Peki HSBC için böyle bir halt işlediysem de en azından faturalarımı ödemek için başvuru yapmaya devam etmem sıkıntı yaratır mı? Hepsi şubeye gidip ödenebiliyor fakat banka hesabı olmadan yaşamak bir ızdırap.

Banka hesabı olmadan yaşa demiyoruz ;-) Kişisel hesap açtırabilirsin, tabii turist vizesi ile açarlarsa.

Ama o hesabı ödeme almak için kullanırsan sıkıntı olur. Sen bir turistsin, ödeme alıyorsun, üstelik ailenle burdasın, maksadın ne derler. Hatta maksadını sormadan direk bir tasarrufta bile bulunabilirler.

Peki kim bunlar? Home Office.

Sana birşey anlatayım; Birgün İstanbul'da arabayı park edicem, geri geri giderken adamın birinin arabasına çok hafifçe dokundurdum. Adam indi arabadan, biraz kızmış, "bilader sen neyin kafasını yaşıyosun?" dedi. Baya bir düşündüm "neyin kafasını yaşadığımı", hala hatırladıkça gülerim.

Sen turist vizesine sahipken sana kontrat yapıp iş veren adam neyin kafasını yaşıyor, merak ettim.
---
jeremyvine

New postby voyager86 » Wed Feb 08, 2017 10:55 pm

Maaştır ödemedir tabiki de adını anmam bu hesaplar ile :)

Kontratı ev tutarken kullanmıştık ve HSBC de elindeki belgeleri getir büyük ihtimalle açarız demişlerdi. Kendilerine randevu için gittiğimde cebimdeki parayı taşımak istemediğimi, bu yüzden UK banka hesabı açmak istediğimi söylemiştim fakat kontratın gösterilmesi benim akılsızlığım maalesef..

Tekrar teşekkürler @jeremyvine
voyager86

New postby jeremyvine » Thu Feb 09, 2017 5:01 am

voyager86 wrote:Maaştır ödemedir tabiki de adını anmam bu hesaplar ile :)

Kontratı ev tutarken kullanmıştık ve HSBC de elindeki belgeleri getir büyük ihtimalle açarız demişlerdi. Kendilerine randevu için gittiğimde cebimdeki parayı taşımak istemediğimi, bu yüzden UK banka hesabı açmak istediğimi söylemiştim fakat kontratın gösterilmesi benim akılsızlığım maalesef..

Tekrar teşekkürler @jeremyvine

Bu konuda söylenebilecekler söylendi fakat son birşey eklemem gerekiyor zira bakış açında hala bir eksik var;

Kontratın gösterilip gösterilmemesi değil mesele, o kontrat geçersiz. Hiçbir yerde hiçbir geçerliliği yok. Üstüne bir de imza edenler yasalar önünde zor durumda.
---
jeremyvine

New postby kazandibi » Wed Feb 15, 2017 5:01 am

Topic altında biraz zamanı geçmiş bir yorum yapmak istiyorum:
Kibar ve uygar olan insan, değil forum, hiç bir ortamda kavga ve küfüre ihtiyaç duymamalı. "Kibar ve uygar" olmayı öğütleyenler üstüne alınabilir.
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır. -Einstain-
kazandibi

New postby hisarkaya » Fri Feb 17, 2017 11:59 pm

Santander"den 1 subat'ta business acount icin randevu istedim. 13 subat icin aldim. 13 subat gunu sabahtan gittim.

Belgeler:
1. Pasaport - BRP card
2. Sirket sertifikalari
3. Muhasebeci mektubu
4. Tenancy Agreement

Ilgili personel islemleri gerceklestirdi. Bilgileriniz maille iletilecek dedi. Hay hay dedim antepli esnaf modunda bankadan cikip sigara yaktim. Ogleden sonra 3 gibi hesabimin acildigi bilgisi ile birlikte sort code ve account number geldi. Bankadayken hesaba parayi post office'den yatirabilecegim soylenmisti. 14'unde sirketin sermayesi olan parayi post office"den nakit yatirip bir slip aldim ve o gunden beri para yok. 4 gundur para hesapta yok.

Musteri hizmetlerini aradim bir investigation baslatacaklarini soylediler. Bekliyorum en son pazartesi tekrar arayin dediler.

Panik olmaya gerek yok muhtemelen. Koca UK sermaye carki parayi ic edecek degil. Degil mi? :)
hisarkaya

PreviousNext

Return to Hyde Park