Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby cazkedisi » Tue Nov 03, 2015 9:48 am

Odada kalıyorsanız ev sahibinden burada kalmaktadır diye mektup alabilirsiniz bankaya vermek için.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby Bristol » Thu Jan 14, 2016 10:08 pm

Arkadaşlar,

Ben ailemle bir apart otelde (serviced apartment) kalıyorum. Arkadaşların dediği gibi, burada ev tutmak için banka hesabınızın olması, banka hesabı açmak için de ev tutup üzerine kayıtlı en az bir fatura olması gerekiyor. Yani, kısır döngü gibi görünüyor. Ancak, tam da öyle değil. Birçok banka ile görüştüm. Bankalar kimliğinizi (ID) ve adresinizi ispatlamanızı istiyorlar. Kimlik ispatı için, BRP için gittiğiniz postaneden aldığınız Residence Kartınız (bu sizin ) ve pasaportunuz yeterli. Ancak, adres ispatlamanın 3 yolu var:

1. YOL: 0345 600 0643 nolu telefonu arayıp önce 2, sonra 1'i tuşlayıp NI için başvuruyorsunuz. 1 hafta içinde form adresinize (otel olabilir) geliyor. Bu formu doldurup geri postaladığınızda 4-6 hafta içinde NI numaranız size geliyor. Bankalar için NI belgeniz adresi ispatlamanız için yeterli görülüyor. Ancak, bunun için en az toplamda 5-7 hafta beklemeniz gerekecek. Ben geldiğimin 2.günü NI'ya başvurdum. Ama, banka hesabı açmak için bu yolu denemedim.

2. YOL: DVLA'ye online başvurarak ehliyetinizi almak. Bankalar için UK ehliyeti adresi ispatlamanız için yeterli görülüyor. Ancak, bunun için en az toplamda 2 hafta beklemeniz gerekecek. Ama, banka hesabı açmak için bu yolu denemedim.

3. YOL: İngiltere'ye geldiğinizde en yakın police registration unit'e gidip ailecek polis kaydınızı yapmalısınız. Aslında, bu belge resmi bir belge ve üzerinde adresiniz yazılı. Bankaya gidip "bu belgenin resmi bir belge olduğunu ve polis memurunun bu belgeyi resmi olarak adres ispatlamak için heryerde kullanabileceğimi söylediğini" belirtirseniz, banka bu belgeyi adres ispatı için kabul ediyor. Ancak her banka değil. Lloyds Bank bunu kabul etti ve ben, polis kaydı, postaneden aldığım Residence Card ve pasaport ile hesabımı 1 günde açtım. İşte, ben bu yolu denedim.

Buradan bu bilgiyi paylaşarak, herkesin aynı yollardan geçmeden doğrudan sonuca ulaşması için yazıyorum. İyi şanslar.
Bristol

New postby slaine » Mon Jan 18, 2016 10:42 pm

son durum:

landlord ve londra dalston turkish bank şubesindeki hanımefendi sağolsunlar, hem current hem business hesabnı geldikten 2 hafta sonra açabildik.

turkish bank, landlord'un kendisinin ödediği ve yıllık ödenen "ama son ödenen" council tax faturasının "orjinali" ve kendi eliyle yazdığı bu adam burada kalmaktadır mektubunu istedi ve okayledi. ( iyi landlord avantajı )

Yeni gelecek arkadaşlara tavsiyem, boroughdaki police registration ı yaptıktan sonra sizde bir şansını ingiliz bankalarında deneyin. zaten current hesap için deneyeceksiniz ilk etapta. ama dediğim gibi,
lloyds,barcleys,hsbc,natwest denediğim bankalar. adınızın yazdığı bir gas,electric,water bill veya national insurance numaranızın iletildiği belge haricinde açmıyorlar.
slaine

New postby hamdiceylan » Sat Feb 13, 2016 6:14 pm

Bu başlık altında bende bankalar ile geçen mücadelemi paylaşayım istedim. Bristol'ün dediği gibi Lloyds banktan polis kaydı ile bireysel hesap açtırabiliyorsunuz. Borough ta polis kaydını yaptırdıktan sonra 200-300 metre yukarı yürürseniz(London Bridgge duragı yönünde) Lloyds bankı görebilirsiniz. Benim polis kaydı ve banka hesabı açtırma işlemin yaklaşık 30 dakika sürdü ve Proof of Address olarak polis kaydını direk kabul ettiler.

Banka işini kolay hallettik derken şirket açılır açılmaz business account için telefon ile Lloyds banka başvurumu ilettim aradan geçen ve saçma saçma belgeler ilettiğim 2 haftadan sonra BRP üzerinde restricted work yazısının ne anlama geldiğini açıklayan bir home office yazısı istediklerini dile getirdiler. Böyle bi belge almak için Home office ile uğraşmak yerine başka bankaları deneme kararı aldım. Santander, Barclays sıra ile deneyeceğim.

Özetle ilk geldiginizde bireysel hesap için Lloyds bank ideal ancak aynı durum business için geçerli değil.
hamdiceylan

New postby Emre » Wed Mar 02, 2016 3:46 pm

hamdiceylan wrote:Özetle ilk geldiginizde bireysel hesap için Lloyds bank ideal ancak aynı durum business için geçerli değil.

Lloyds'da veya herhangi başka bir bankada hesap açtıktan ve hesabı bir müddet kullandıktan sonra adresinize bir statement göndermelerini isteyin. Bu statementı alarak bir başka bankaya gidin ve business account açmak istediğinizi söyleyin.

Ben mesela, NatWest business hesabımı HSBC current hesap özetini göstererek açtım. Kısır döngü biraz ama bu şekilde adres kanıtlanabiliyor current hesap olduktan sonra.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby aytact » Sat May 28, 2016 4:57 pm

merhaba arkadaşlar,

şirket banka hesabı açmak için council tax'i ödemek yeterli olur mu?

tüm masrafları içerisinde olacak şekilde ben oda kiralamayı düşünüyorum, bu yüzden council tax'i ödeyerek banka hesabı açtırabilir miyim?

eğer bu şekilde yapabiliyorsam, telefon hattı almak için nasıl bir yol izlemek gerekir?
aytact

New postby phuklette » Tue Jun 28, 2016 6:43 am

Bristol wrote:Arkadaşlar,

Ben ailemle bir apart otelde (serviced apartment) kalıyorum. Arkadaşların dediği gibi, burada ev tutmak için banka hesabınızın olması, banka hesabı açmak için de ev tutup üzerine kayıtlı en az bir fatura olması gerekiyor. Yani, kısır döngü gibi görünüyor. Ancak, tam da öyle değil. Birçok banka ile görüştüm. Bankalar kimliğinizi (ID) ve adresinizi ispatlamanızı istiyorlar. Kimlik ispatı için, BRP için gittiğiniz postaneden aldığınız Residence Kartınız (bu sizin ) ve pasaportunuz yeterli. Ancak, adres ispatlamanın 3 yolu var:

1. YOL: 0345 600 0643 nolu telefonu arayıp önce 2, sonra 1'i tuşlayıp NI için başvuruyorsunuz. 1 hafta içinde form adresinize (otel olabilir) geliyor. Bu formu doldurup geri postaladığınızda 4-6 hafta içinde NI numaranız size geliyor. Bankalar için NI belgeniz adresi ispatlamanız için yeterli görülüyor. Ancak, bunun için en az toplamda 5-7 hafta beklemeniz gerekecek. Ben geldiğimin 2.günü NI'ya başvurdum. Ama, banka hesabı açmak için bu yolu denemedim.

2. YOL: DVLA'ye online başvurarak ehliyetinizi almak. Bankalar için UK ehliyeti adresi ispatlamanız için yeterli görülüyor. Ancak, bunun için en az toplamda 2 hafta beklemeniz gerekecek. Ama, banka hesabı açmak için bu yolu denemedim.

3. YOL: İngiltere'ye geldiğinizde en yakın police registration unit'e gidip ailecek polis kaydınızı yapmalısınız. Aslında, bu belge resmi bir belge ve üzerinde adresiniz yazılı. Bankaya gidip "bu belgenin resmi bir belge olduğunu ve polis memurunun bu belgeyi resmi olarak adres ispatlamak için heryerde kullanabileceğimi söylediğini" belirtirseniz, banka bu belgeyi adres ispatı için kabul ediyor. Ancak her banka değil. Lloyds Bank bunu kabul etti ve ben, polis kaydı, postaneden aldığım Residence Card ve pasaport ile hesabımı 1 günde açtım. İşte, ben bu yolu denedim.

Buradan bu bilgiyi paylaşarak, herkesin aynı yollardan geçmeden doğrudan sonuca ulaşması için yazıyorum. İyi şanslar.

Merhaba Bristol, verdiğin bilgiler çok faydalı, teşekkürler. Benim bir sorum var. Kedim olduğu için ilk gidişte hostel gibi bir yerde kalmak benim için çok zor. Airbnb'den bir yer bulup kalmayı düşünüyorum ancak polis kaydı için Airbnb adresi legal oluyor mu emin değilim. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?
phuklette

New postby Emre » Tue Jun 28, 2016 8:52 am

@phuklette orada kaldıktan sonra, tabiiki de legal oluyor. Sadece bunu evinde kalacağın kişiye belirtmen önemli olan. Yarın öbür gün adına mektup geldiğinde haberi olsun ev sahibinin.
Emre

New postby phuklette » Tue Jun 28, 2016 9:05 am

teşekkürler @Emre, umarım dediğin gibi halledebilirim.
phuklette

New postby zeugma » Wed Sep 28, 2016 2:30 pm

Lloyds Borough şubesi değil North Finchley şubesinde Polis kaydını proof of address olarak kabul etmediler ne dediysem. Borough'da ki şube çok yoğun orda başvuru yapamadım. Barclaysde kabul etmedi. National Insurance number a başvurdum ama o da 4-6 hafta sürecek deniyor. Ehliyet almayı düşünmüyorum. Ne önerirsiniz*?
zeugma

New postby Emre » Thu Sep 29, 2016 10:37 am

@zeugma ev sahibinden kira kontratıyla birlikte bir yazı isteyebilirsin belki bu adreste ikamet ediyor diye.

Ama ehliyet olayını bir daha düşün. Çünkü adres doğrulama için çok önemli. Alacağın ehliyet provisional. Full ehliyet almak zorunda değilsin. 35 sterlindi en son hatırladığım kadarıyla. Adres doğrulama için belge isteyen yerlerde rahatlıkla kullanabilirsin.
Emre

New postby brskara » Sun Oct 02, 2016 4:50 pm

zeugma wrote:Lloyds Borough şubesi değil North Finchley şubesinde Polis kaydını proof of address olarak kabul etmediler ne dediysem. Borough'da ki şube çok yoğun orda başvuru yapamadım. Barclaysde kabul etmedi. National Insurance number a başvurdum ama o da 4-6 hafta sürecek deniyor. Ehliyet almayı düşünmüyorum. Ne önerirsiniz*?

Şu an hemen hemen aynı durumdayız, zaten zor olan ingiliz bürokrasisi Brexit'ten sonra iyice zorlaşmış gibi görünüyor, polis kaydı ile bir işlem yapma imkanı kalmamış. NI ya da ehliyet tek çıkar yol gibi gözüküyor, başka bir yol izleyen/fikri olan varsa paylaşabilir mi?
brskara

New postby cagria » Sun Oct 02, 2016 6:12 pm

Selamlar. Durumu açıklığa kavuşturmak açısından soruyorum. Önceden birkaç bankanın Polis Regs. ile hesap açtığı söyleniyordu. Şimdi aynı bankanın aynı şubelerinin hesap açmadığını duyuyoruz. Doğru mudur?

brskara wrote:
zeugma wrote:Lloyds Borough şubesi değil North Finchley şubesinde Polis kaydını proof of address olarak kabul etmediler ne dediysem. Borough'da ki şube çok yoğun orda başvuru yapamadım. Barclaysde kabul etmedi. National Insurance number a başvurdum ama o da 4-6 hafta sürecek deniyor. Ehliyet almayı düşünmüyorum. Ne önerirsiniz*?

Şu an hemen hemen aynı durumdayız, zaten zor olan ingiliz bürokrasisi Brexit'ten sonra iyice zorlaşmış gibi görünüyor, polis kaydı ile bir işlem yapma imkanı kalmamış. NI ya da ehliyet tek çıkar yol gibi gözüküyor, başka bir yol izleyen/fikri olan varsa paylaşabilir mi?
cagria

New postby aposto » Sat Oct 08, 2016 12:00 pm

Selam arkadaşlar,
4 Ekim itibariyle Londra'ya geldim. İlk iş NiNo'ya telefon edip bankalardan randevu almak için bankaları gezdim. Adamlar öğrenmiş "proof of address'in var mı" diye soruyorlar.
1)Evinde kaldığım arkadaştan imzalı yazı ve onun adına utility bill getirebilirim
2) Police Registration mektubunu getirebilirim
dedim kendilerine.
Sansburry (Brentwood şubesi): Nino letter ya da Utility bill ile gel. Provisional licence olmaz dedi
NatWest (Brentwood şubesi): Nino letter ile gel açarız dedi. Provisional için yorum yapmadı. İnternet sitelerinde kabul ettikleri yazıyor.
HSBC: Nino letter ile gel dedi. Provisional'ı kabul etmeyiz dedi.

Ben her ihtimale karşı Provisional Driving Licence'a başvurdum. Form geldi üzerinde "Residency" şartı gördüm. Muhtemelen sorunun yeri burası değil ama.. Senede 185 gün kalmak ya da ILR sahibi olmak gibi bir şart yazıyor. Bunlar sağlanmıyorsa reddederim başvurunu diyor. Parayı verdik bir kere diyip yine de göndereceğim bakalım evrakları.
aposto

New postby cagria » Sat Oct 08, 2016 12:42 pm

Londra OVRO'nun yanındaki Lloyds şubesi police regs ile hesap açıyor diyorlardı. Onu denemediniz mi?

Forumdan öğrendiğim kadarıyla şu şube. https://goo.gl/maps/pnkvi6i6aNu

aposto wrote:Selam arkadaşlar,
4 Ekim itibariyle Londra'ya geldim. İlk iş NiNo'ya telefon edip bankalardan randevu almak için bankaları gezdim. Adamlar öğrenmiş "proof of address'in var mı" diye soruyorlar.
1)Evinde kaldığım arkadaştan imzalı yazı ve onun adına utility bill getirebilirim
2) Police Registration mektubunu getirebilirim
dedim kendilerine.
Sansburry (Brentwood şubesi): Nino letter ya da Utility bill ile gel. Provisional licence olmaz dedi
NatWest (Brentwood şubesi): Nino letter ile gel açarız dedi. Provisional için yorum yapmadı. İnternet sitelerinde kabul ettikleri yazıyor.
HSBC: Nino letter ile gel dedi. Provisional'ı kabul etmeyiz dedi.

Ben her ihtimale karşı Provisional Driving Licence'a başvurdum. Form geldi üzerinde "Residency" şartı gördüm. Muhtemelen sorunun yeri burası değil ama.. Senede 185 gün kalmak ya da ILR sahibi olmak gibi bir şart yazıyor. Bunlar sağlanmıyorsa reddederim başvurunu diyor. Parayı verdik bir kere diyip yine de göndereceğim bakalım evrakları.
cagria

PreviousNext

Return to Hyde Park