Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby memory » Wed Feb 22, 2017 8:24 pm

Arkadaşlar benim de çorbada tuzum olsun. Bir başka başlıkta da yazdım bunu dün, umarım birine faydası olur.

Turist vizesiyle Barclays'den kişisel hesap açabilirsiniz.
Vizeyi aldıktan sonra da business account'u, NIN olmadan Natwest'te açabilirsiniz. Ben bu ikisini yaptım (ev adresi için elektrik vb bir fatura göstermem gerekti iki sefer de) başka bankalar da vardır burda diğerlerinin de bahsettiği gibi.
Yaklaşık bir hafta sürüyor randevu almak, görüşme, kartın mektupla gelmesi..
Statement için de atm'den çıktı alıp gidip vezneden birine imzalatırsanız geçerli sayılıyor.
memory

New postby PurcuKedisi » Thu Mar 16, 2017 7:20 pm

Merhabalar,

Ankara anlaşması ile şubat basında UK'e geldik. Ev kiralamak bizim için pahalı olduğundan ilk ay Airbnb daha sonrada shared house ile yola devam ettik. İlk geldiğimizde police registration ve BPR ile hesap açmayı denedik ama malesef hiç bir banka buna yanaşmadı. Geldiğimizin ikinci haftası provisional licence'a başvurduk (biraz geç kaldık başvurmakta) licence'larımız yeni adresimize taşınmadan hemen önce elimize ulaştı ve ehliyet üzerindeki adresler değişeceği için bankalara başvuramadık. Yeni adresimize geçince provisional licence üzerindeli adresi yenilemek için internet üzerinden başvurduk ve 4 gün sonra yeni ehliyetlerimiz geldi.
- İlk olarak metro bank e gittim, metro bank için randevu almanıza gerek yok direk kapıdan girip işlem yapabiliyosunuz fakat address of proof için iki belge istediklerini söylediler yani sadece provisional ile acmiyorlar.
- İkinci olarak Barclays'e ten online form doldurup randevu aldım. Londra içindeki şebelerine en yakın 1-2 ay sonrasına randevu veriyorlar bu nedenle ben de hertford taki subelerinden 3 gün sonrasına online olarak randevu aldım. Şubeye gittiğimde bana provisional licence ile işlem yapamadıklarını söylediler. Daha sonradan bana attıkları maili kontrol ettim zaten orada da belirtmişler yani boşuna gitmişim.
- Aynı anda Lloyds bank'e de başvurmustum online olarak. Başvuru sonrası mail attılar ve en yakın subeye gidip kimlik ve adres dogrulama yapmamı istediler. Bankaya gittim ve şubedeki kanına BPR, pasaport ve ehliyetimi verdim. Hepsinin fotokopisini çekti üzerlerini damgaladı imzaladı ve merkeze göndermek üzere zarfa koydu. 2 gün sonra mail geldi ve başvurum reddedildi. Neden olarak birşey yazmamışlar sadece şimdi açamıyoruz demişler.

Şu anda başka bankaları deniyorum ve NINO numaramın gelmesini bekliyorum (nino numarasın olduğu mektubu proof of address olarak kabul ediyorlar)

Shared house da kalmanın kötü yanı adınıza herhangi bir fatura olmaması. Shared house da kalacak arkadaşlara önerim eğer hesap açma işlerinde geç kalmak istemiyorlarsa olabildiğince hızlı bir şekilde provisional license ve nino başvurularını yapmaları. Buraya gelmeden önce ilk olarak kalacağınız adresiniz belli ise gelmeden 1 hafta önce Türkiyeden Provisional licence'a için başvurabilirsiniz. UK'e ilk geldiğiniz gün de nino için başvurursanız en geç 2 hafta sonra gerekli address of proof lar elinizde olabilir.
PurcuKedisi

New postby esraersal » Fri Mar 17, 2017 10:45 am

PurcuKedisi wrote:Merhabalar,

Ankara anlaşması ile şubat basında UK'e geldik. Ev kiralamak bizim için pahalı olduğundan ilk ay Airbnb daha sonrada shared house ile yola devam ettik. İlk geldiğimizde police registration ve BPR ile hesap açmayı denedik ama malesef hiç bir banka buna yanaşmadı. Geldiğimizin ikinci haftası provisional licence'a başvurduk (biraz geç kaldık başvurmakta) licence'larımız yeni adresimize taşınmadan hemen önce elimize ulaştı ve ehliyet üzerindeki adresler değişeceği için bankalara başvuramadık. Yeni adresimize geçince provisional licence üzerindeli adresi yenilemek için internet üzerinden başvurduk ve 4 gün sonra yeni ehliyetlerimiz geldi.
- İlk olarak metro bank e gittim, metro bank için randevu almanıza gerek yok direk kapıdan girip işlem yapabiliyosunuz fakat address of proof için iki belge istediklerini söylediler yani sadece provisional ile acmiyorlar.
- İkinci olarak Barclays'e ten online form doldurup randevu aldım. Londra içindeki şebelerine en yakın 1-2 ay sonrasına randevu veriyorlar bu nedenle ben de hertford taki subelerinden 3 gün sonrasına online olarak randevu aldım. Şubeye gittiğimde bana provisional licence ile işlem yapamadıklarını söylediler. Daha sonradan bana attıkları maili kontrol ettim zaten orada da belirtmişler yani boşuna gitmişim.
- Aynı anda Lloyds bank'e de başvurmustum online olarak. Başvuru sonrası mail attılar ve en yakın subeye gidip kimlik ve adres dogrulama yapmamı istediler. Bankaya gittim ve şubedeki kanına BPR, pasaport ve ehliyetimi verdim. Hepsinin fotokopisini çekti üzerlerini damgaladı imzaladı ve merkeze göndermek üzere zarfa koydu. 2 gün sonra mail geldi ve başvurum reddedildi. Neden olarak birşey yazmamışlar sadece şimdi açamıyoruz demişler.

Şu anda başka bankaları deniyorum ve NINO numaramın gelmesini bekliyorum (nino numarasın olduğu mektubu proof of address olarak kabul ediyorlar)

Shared house da kalmanın kötü yanı adınıza herhangi bir fatura olmaması. Shared house da kalacak arkadaşlara önerim eğer hesap açma işlerinde geç kalmak istemiyorlarsa olabildiğince hızlı bir şekilde provisional license ve nino başvurularını yapmaları. Buraya gelmeden önce ilk olarak kalacağınız adresiniz belli ise gelmeden 1 hafta önce Türkiyeden Provisional licence'a için başvurabilirsiniz. UK'e ilk geldiğiniz gün de nino için başvurursanız en geç 2 hafta sonra gerekli address of proof lar elinizde olabilir.

Biz eşime provisional ehliyet, brp ve pasaportla Halifax da açtık ama bizim nino numaramız ve kira kontratımız vs var. Onlar etkili oldu mu bilmiyorum.
esraersal

New postby scc » Wed Mar 22, 2017 1:06 am

Arkadaşlar,
Banka hesabı ile ilgili birşey farkettim acaba işe yarar mı diye sizlerden de fikir alayım.

Barclays Bank'ın proof of adress sayılabilecek belgeler içinde şu ifade geçer "UK or foreign bank/credit card statement (less than 3 months old and not printed from the internet)".
(bkz. http://www.barclays.co.uk/Helpsupport/C ... 2601780771)

Teorik olarak ben Türkiye'deki bir bankada (İş, Garanti vs.) adresimi İngiltere'de bir arkadaşımın evine ya da AirBNB ile kaldığım bir eve çevirip, sonra Garanti'nin bana göndereceği/göndermeye çalışacağı bir account statement ile adress proof olayını çözmüş olurum.

Pratikte deneyen ya da hazır denenmişinin sonucuna dair bilgi sahibi olan var mı?
scc

New postby esraersal » Wed Mar 22, 2017 12:18 pm

scc wrote:Arkadaşlar,
Banka hesabı ile ilgili birşey farkettim acaba işe yarar mı diye sizlerden de fikir alayım.

Barclays Bank'ın proof of adress sayılabilecek belgeler içinde şu ifade geçer "UK or foreign bank/credit card statement (less than 3 months old and not printed from the internet)".
(bkz. http://www.barclays.co.uk/Helpsupport/C ... 2601780771)

Teorik olarak ben Türkiye'deki bir bankada (İş, Garanti vs.) adresimi İngiltere'de bir arkadaşımın evine ya da AirBNB ile kaldığım bir eve çevirip, sonra Garanti'nin bana göndereceği/göndermeye çalışacağı bir account statement ile adress proof olayını çözmüş olurum.

Pratikte deneyen ya da hazır denenmişinin sonucuna dair bilgi sahibi olan var mı?

Ben ilk geldiğimde denemeye çalıştım. Türkiye'deki bankam TEB Uk adresime statement göndermiyor.
esraersal

New postby scc » Thu Mar 23, 2017 11:07 am

esraersal wrote:Ben ilk geldiğimde denemeye çalıştım. Türkiye'deki bankam TEB Uk adresime statement göndermiyor.

Hmm anladım.
Küçük bir ihtimal bankadan bankaya değişiyordur diyeceğim ama zor gibi.
Teşekkürler
scc

New postby maverick » Thu Apr 13, 2017 8:11 pm

Selamlar,

Banka hesabı açmanın tartışmasız en hızlı yolu provisional ehliyet. 15 günde hesabı sadece ehliyet ve brp ile açtım, ev bulma, abonelik ve ilk faturanın ulaşması süreçlerini düşününce gayet rahat bir çözüm.

1- DVLA sitesinden başvuru formunu doldurup 34 pound ödüyorsunuz.
2- Verdiğiniz adrese 3-4 gün sonra resim, imza ve id proof (brp) için bir mektup geliyor, bu forma resminizi yapıştırıp imzalıyorsunuz.
3- Postaneden bu formu brp kartınızla birlikte postalıyorsunuz. (1-3 gün içinde ellerine ulaşıyor)
4- Ellerine ulaştıktan sonra 7. iş gününde ehliyetiniz sizde oluyor.
5- Ehliyetten 2 gün sonra Brp'niz elinizde oluyor (ayrı ayrı yolluyorlar)

Ben bu süreç içerisinde hesap açmak içi Santanders ve Natwest'e online başvuru yaptım, referans numaram elimde hazır olmuş oldu. Ehliyet ve Brp kartım gelir gelmez Santanders şubesine gittim, ikisinin de fotokopisini çektiler ve üzerine referans numaramı yazdılar. Bir gün sonra Santanders hesabımın açıldıı bilgisi geldi.

Ehliyete başvurmam ve hesabımı açmam arasındaki toplam süre 15-16 gün ve çok kolay oldu.
maverick

New postby mgezici » Mon May 08, 2017 1:16 pm

maverick wrote:Selamlar,

Banka hesabı açmanın tartışmasız en hızlı yolu provisional ehliyet. 15 günde hesabı sadece ehliyet ve brp ile açtım, ev bulma, abonelik ve ilk faturanın ulaşması süreçlerini düşününce gayet rahat bir çözüm.

1- DVLA sitesinden başvuru formunu doldurup 34 pound ödüyorsunuz.
2- Verdiğiniz adrese 3-4 gün sonra resim, imza ve id proof (brp) için bir mektup geliyor, bu forma resminizi yapıştırıp imzalıyorsunuz.
3- Postaneden bu formu brp kartınızla birlikte postalıyorsunuz. (1-3 gün içinde ellerine ulaşıyor)
4- Ellerine ulaştıktan sonra 7. iş gününde ehliyetiniz sizde oluyor.
5- Ehliyetten 2 gün sonra Brp'niz elinizde oluyor (ayrı ayrı yolluyorlar)

Ben bu süreç içerisinde hesap açmak içi Santanders ve Natwest'e online başvuru yaptım, referans numaram elimde hazır olmuş oldu. Ehliyet ve Brp kartım gelir gelmez Santanders şubesine gittim, ikisinin de fotokopisini çektiler ve üzerine referans numaramı yazdılar. Bir gün sonra Santanders hesabımın açıldıı bilgisi geldi.

Ehliyete başvurmam ve hesabımı açmam arasındaki toplam süre 15-16 gün ve çok kolay oldu.

Merhaba,

bende Londraya geleli yaklaşık 10 gün oldu ve şu banka hesabı sarmalına bende girdim :(
DVLA nın sitesinden ehliyet için başvuru yaptım ama yanlış mı yaptım diye şüpheye düştüm açıkçası.
Eve gelen form "Driver Licensing Online - Application Completion Form - D801(A)", bu doğru form mudur ?
motoring.direct.gov.uk/ sitesinden başvuruma baktığımda "Transaction type = First Application Provisional" yazıyor.

Ben şimdi bu formu doldurup, bir resim yapıştırıp, içine bir de BRP mi koyup postalayacak mıyım, hepsi bu mudur ?

Göndermeden önce emin olmak istedim.
mgezici

New postby PurcuKedisi » Mon May 08, 2017 6:13 pm

Evet hepsi budur, 1 hafta içinde ehliyet verdiğin adrese posta yoluyla ulaşacak.
PurcuKedisi

New postby mgezici » Mon May 08, 2017 6:47 pm

PurcuKedisi wrote:Evet hepsi budur, 1 hafta içinde ehliyet verdiğin adrese posta yoluyla ulaşacak.

teşekkürler.

BRP yi koyacağım için biraz tedirgin oldum açıkçası.
Gönderi yaparken postanede "Delivery guaranteed" var, onunla mı göndermeliyim sizce ?
BRP nin başına birşey gelmesini istmeiyorum açıkçası.
mgezici

New postby mobistar66 » Mon May 08, 2017 7:10 pm

Forumda banka hesabı açma konusunda yardımcı olduğu belirtilen Berrin Hanım artık Lloyds Bank 'ın Finsbury Park subesinde calisiyor. Yeni getirilen kurallar nedeniyle 2017 başından itibaren Police Registration ile hesap açılması maalesef mümkün olmuyormuş.

Ancak, Provisional Licence ile Lloyds Bank'ta hesap açılabiliyor. (İstenen belgeler pasaportunuzun aslı, BRP Kartı, Provisional Licence)

Dolayısıyla, Ankara Anlaşması ile gelenler BRP kartlarını alır almaz Provisional Licence'a online olarak başvururlarsa (online başvuru sonrası posta ile bir form gönderiyorlar, formu doldurup imzaladıktan sonra, fotoğrafınızı ekliyor ve BRP kartının orjinalini zarfa koyup formu geri gönderiyorsunuz) 2 hafta içinde Provisional Licence posta ile belirttiğiniz adrese (önce BRP kartınızın aslı, sonra ayrı bir posta ile Provisional Licence aslı) geliyor.
mobistar66

New postby Emre » Tue May 09, 2017 9:28 am

@mgezici Special Delivery zarfi ile gondereceksin. Ayrica bir tane de brpnin geri gonderilmesi icin, odemesi yapilmis uzerinde ev adresinin yazili oldugu bir Special Delivery zarfi daha ekleyeceksin. Boylelikle brp'nin basina bir is gelmesinin olasiligi oldukca azaliyor. Benim zamanimda vize pasaporta basiliydi. Pasaportu gondermistim. Zarfin icine ekledigim Special Delivery zarfiyla geri gelmisti.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby mgezici » Tue May 09, 2017 12:55 pm

Emre wrote:@mgezici Special Delivery zarfi ile gondereceksin. Ayrica bir tane de brpnin geri gonderilmesi icin, odemesi yapilmis uzerinde ev adresinin yazili oldugu bir Special Delivery zarfi daha ekleyeceksin. Boylelikle brp'nin basina bir is gelmesinin olasiligi oldukca azaliyor. Benim zamanimda vize pasaporta basiliydi. Pasaportu gondermistim. Zarfin icine ekledigim Special Delivery zarfiyla geri gelmisti.

ya, ben gönderdim öylece :(
mgezici

New postby mgezici » Tue May 09, 2017 2:36 pm

Çok şükür postanedeki hanım insaflı çıktı, benim postayı buldu, açıp içine adresimin bulunduğu special delivery zarfı koydu. o boş zarfın da parasını ödedim, inşallah bişey olmaz artık :)

Yönlendirmeleriniz için teşekkürler.
mgezici

New postby scc » Tue May 23, 2017 8:06 pm

Banka hesabı açma;

Çeşitli bankaların çeşitli şubeleri denendi. Elimde bir NINo olmasına rağmen açabilmiş değilim. Barclays'a bulaşmıyorum, evini adres gösterdiğim arkadaşın hesapları orada, aynı adresi verip adamı riske atmak istemedim.

HSBC
Şube #1: NINo'da yazan adresteki adresteki kira sözleşmesi kimin üzerine ise o kişi senin o evde kaldığına dair bir letter yazsın.
Şube #2: bkz. Şube #1
Şube #3: NINo ile birlikte HMRC confirmation da getirirsen açma ihtimalimiz olma ihtimali olabilir.

NatWest
Şube #1, #2: Bu NINo'nun bir de HMRC confirmasoyonunu iste, onunla gel hemen açalım.

Lloyds
Şube #1: Sen self-employed bir adamsın adına utility bill olmadan hesap mesap açmayız!
Şube #2: Sen bi appointment al, NINo ile açma ihtimalimiz olma ihtimali olabilir belki galiba sanırsam...

Metrobank
Şube #1: Sen bi de ehliyete başvur, onu da getirirsen açarız.

Not: Ehliyet için başvuru formu adresime geldi, salağa yatıp "bu da address proof olur mu" falan diye bir daha deniycem, olmadı ehliyet formunu doldurup göndericem.
scc

PreviousNext

Return to Hyde Park