Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby kargha » Tue Feb 12, 2008 8:05 pm

merhaba
HSMP ve EC derken yolculuğa sadece 2 hafta kaldı.
londraya gitmeden önce HSBC ya da Citibank tan (uluslararası olduğu için) bir Sterlin hesabı açmayı londradada bankamatikten işlem ücreti falan ödemeden para çekmeyi istiyordum. Ama her iki banka da yurtdışında kullanmak için sterlin hesabı açamazsınız dedi.sadece USD ya da € hesabı açılabiliyormuş.

ilk gidişte birikimlerinizi londraya aktarırken nasıl bir yol izlediniz?. western unioun la parayı kendimize göndersek londra'da da parayı çekip orada bir bankada hesap açtırsak zorluk çıkarırlar mı? ikametgah gibi birşeyler falan isterler mi acaba?
hangi bankayı tercih etmeliyiz Londra da
bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.
herkese herkonuda bol şans.
kargha

New postby diyab » Tue Feb 12, 2008 9:31 pm

Su baslikta biraz bahsedilmis:
http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?t=160

Ben sahsen sirketten aldigim yaziyla yine sirketin hesabinin oldugu HSBC subesinden hesap acabilmistim. Bur yil burada calisip banka hesabi olmadan donen arkadas biliyorum. Adamin maasini tr'deki hesabina yatiriyorlardi.
Zor is hele ogrenci degilseniz yada isiniz yoksa beklemek gerekecek. Eger kaldiginiz yerdeki faturalardan birine kendi isminizide eklettirebilirseniz. Buyuk bir adim atmis olursunuz. Her faturayi da kabul etmiyorlar.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby kargha » Thu Feb 14, 2008 1:33 pm

teşekkür ederim.
anladığım kadarıyla Londra da banka hesabı açtırmak biraz zormuş.
Londraya ilk taşınırken birikimleri aktarmak için önerisi olan var mı?
western union a sordum. toplamda 500 USD falan işlem ücreti alıyorlarmış.
daha makul miktarda masraflı bir çözümü olan var mı?
kargha

New postby hcho » Thu Feb 14, 2008 1:37 pm

Kargh niye birikimlerini buraya getirmeye calisiyorsun? Seni bir kac ay idare edecek kadar para getirsen yeter bence. Cuzdaninda bile getirebilirsin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Thu Feb 14, 2008 2:00 pm

Birde eğer Hcho'nun dediği gibi Paranı Türkiyede bırakıp bir kısmı alıcaksanız mutlaka Bankanızla görüşün.Ben mesela İş Bankası hesabımı aylarca kullanmadım İngiltere'de.Çünkü mobile telefona bir şifre yolluyorlardı(Ben geldikten 1 hafta sonra o sisteme geçtiler),bende o telefonumu kapattırmıştım,sonra I-Anahtar istettim adresime(2 günde burdaki evime geldi kargo ile,kargo ücreti bile ödemedim),sonra fax çekip I-Anahtarı kullanıma açtırmıştım.

Garanti bankasının böyle bir uygulaması yok mesela...

Güvenlik için bankalar sistemi değiştiriyorlar,o yüzden burda mağdur olmayın.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby haphazard » Thu Feb 14, 2008 2:20 pm

@kargha

eğer Londra'da hesabı olan bir tanıdığın varsa SWIFT ile bankalardan yollayabilirsin, Garanti bankası bu işlem için 21ytl alıyor. 25.000$'a kadar yolluyabiliyorsun bireysel müşteri isen.
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Thu Feb 14, 2008 10:33 pm

@ kargha

ben ilk yil heap actirmadim bile burda. tr'de kullandigim HSBC hesabimsan paray cekiyordum atm'den. cekim basina 50p falan veriyordum. acitrmamistim cunku ogrenciydim, hicbir utility bill'im falan yoktu, yurtta kaliyordum, bin tane sorun cikardilar vs vs. sonunda actilar hesabimi.

bence sen de geldikten sonra is ve ev bulana kadar her cekiste 50p falan odemeyi goze alip tr hesabini kullan. sonra zaten kolayca actirirsin hesabi.
davsan
BAŞKAN

New postby diyab » Fri Feb 15, 2008 3:45 am

@kargha
UK-Turkiye para transferi icin asagidaki konu basligini inceleyebilirsin.
http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?t=65
Bu arada gecen TR'deki hesabimdan para gondermem gerekti. Yanimdaki arkadasa da bizdeki internet bankaciliginin nasil calistigini gosterdim, adamin agzi acik kaldi. Parola gir, sonra sectigin resim ciksin, ondan sonra sanal klavye ile sifre gir sonra islem yapacagin zaman sms mesajiyla gelen kodu 3 dakka icerisinde gir... HSBC UK'in internet bankaciliginda ise sadece dogum tarihi, sifrenin 3 hanesini giriyorsun ondan sonra istedigini yap. Nerdeyse 2 senedir sifrem ayni.
diyab
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Fri Feb 15, 2008 10:06 pm

Hiçbir yol parayı nakit olarak getirmek kadar masrafsız değil maalesef, ki bence nakit olarak getirmek çok mantıksız veya sakat bir iş de değil.
Havalenin avantajı hızı ve güvenliği. Kendiniz de geliyorsanız nakit daha mantıklı geliyor bana.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Feb 15, 2008 10:38 pm

3000 4000poundla geliyorsan sorun yok tabii, ama üzerinde nakit olarak 10,000€ dan fazla giremiyorsun AB ülkelerine.
haphazard
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Feb 26, 2008 1:04 am

Ogrenci arkadaslar, Londra'da ki bankalarda utility bill istendigi icin (basic account dedikleri, visasiz mastercardsiz banka kartli hesaplar icin bile) cok sikinti yasiyabilirler. Bu konuda cok cesitli taklalar atmama ragmen bu konuyu halledememistim.

HSBC ise sadece pasaportunuzu gostererek aylik belirli bir ucret karsiliginda baska bir dokuman istemeden hesap aciyor. Ancak ogrenci adam icin cokta cuzzi bi ucret degildi. Cozum olarak:
Abbeys diye bir banka var bir nevi vakif bankasi. Orada pasaportunuzla basic account actirabilirsiniz. Hatirladigim kadariyla baska bir belge istemiyorlardi. Ama utility bill istemedikleri kesin, gonderdikleri banka karti ile de baska bankalarin atm lerinden komisyonsuz para cekebiliyorsunuz. Internet subeleri ise zayif (muhtemelen bir cok ingiltere bankasinda oldugu gibi, turkiyedeki hizmeti goreceginizi sanmayin).
Bunun disinda ingiltere de SWIFT para transferi islemini yapmak icin banka subenize gitmeniz gerekiyor, internetten yapamiyorsunuz. Turkiye de ki gibi bir yuzdelik dilimde komisyon aliyorlar.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Tue Feb 26, 2008 1:25 am

mindbender'in bahsettiği sanırım Yabancı Hesabı gibi birşeydi.Pasaport ile direk açıyorlar,aylık ücretide yanlış hatırlamıyorsam 15£ gibi birşeydi.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby outsider » Thu Feb 28, 2008 11:29 pm

Arkadaslar bu ulkede uzun sureli kalmak gibi bir niyetiniz varsa illaki bir current account sahibi olmaniz gerekiyor. Nitekim buradaki butun hayatiniz o hesabin iyi/kotu olmasina (credit score) gore degisebiliyor.

Ufak tefek kredi isleriniz olsun, taksitle birsey almak isteyin her zaman kredi skorunuz kontrol ediliyor.

Ben ilk geldigimde Natwest benden anamin nikahini falan istemisti de bulamamistim evde... o derece kastiktan sonra rastgele girdigim bir Barclays subesinde bir eleman saolsun hesabimi ayni gun acti ustune birde kredi karti verdi (vermez olaydi)...

Genelde bankaya, subeye ve sizinle ilgilenen kisiye gore hesap acma sansiniz tamamen raslantisal... :)

Bu arada www.firstdirect.com isimli internet bankasini da tavsiye ediyorum.
outsider

New postby conkbayiri » Sun Mar 02, 2008 4:08 am

hsbc den turk lirasi hesabi acarsan o hesabindan burdan pound cinsinden para cekiyorsun banka sana doviz satmis oluyor yani ayrica bir komisyon almiyor. western union falan gereksiz kazik hic gerek yok.
conkbayiri

New postby haphazard » Tue May 27, 2008 2:22 am

Bu ülkede banka hesabı olmadan hiç birşey yapılmıyor anlaşılan. Banka hesabı açtırmakta halkekmekten ekmek almaktan bile daha zor.

Ben Barclays ile konuştum. N.I numarası aldığınızda size bir mektup veriyorlarmış. Onunla gelirseniz olurmuş ama yinede bir sormaları gerekiyormuş.. Kofti çıktı biraz sanki.

Natwest herhangi bir faturan yada ehliyetin yoksa gelme arkadaşım dedi. Ehliyet alalım dedik onada banka hesabı gerekiyormuş sanırım..

Şimdi gel gelelim sorulara;

@mindbender
Abbeys sadece pasaport ile açtırıyor demişsin. Herhangi bir ücret alıyor mu peki bu banka? Aylık £5 gibi?

@diyab
Referans mektubu ile HSBC'den hesap açtırdım demişsin. Referans mektbunu veren şirketin bir önemi var mı peki bu duruma? Atıyorum benim şirketin o bankada hesabı yok ama referans mektubum var gidip hesap açtırabilir miyim?

Teşekkürler :)
haphazard
ROGER WATERS

Next

Return to Hyde Park