Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby rimednac » Fri Jul 05, 2019 1:54 am

Starling
Monzo
N26
Atom
Tandem
Revolut
Loot
Monesa
Nimbl

Ingiltere icin mobil banka arastirirken internette bunlar cikmisti karsima hangisi iyi hangisi kotu hangisi is yapar bilemiyorum.
Bir tek starlingi incelemistim epey hosuma gitmisti. Ben sadece adres gostermeden hesap acmak icin degil tabi tr dede mobil bankacilik kullandigim icin zaten mobil bankacilik kullanmak istiyorum.
rimednac

New postby mehmetc » Fri Jul 05, 2019 8:09 am

rimednac wrote:Starling
Monzo
N26
Atom
Tandem
Revolut
Loot
Monesa
Nimbl

Ingiltere icin mobil banka arastirirken internette bunlar cikmisti karsima hangisi iyi hangisi kotu hangisi is yapar bilemiyorum.
Bir tek starlingi incelemistim epey hosuma gitmisti. Ben sadece adres gostermeden hesap acmak icin degil tabi tr dede mobil bankacilik kullandigim icin zaten mobil bankacilik kullanmak istiyorum.

Hepsi işe yarar.

Ayrıca burda listede olmayan fakat benzer şekilde hizmet veren bankalar da işe yarar.

Etrafımda gördüğüm bunlardan birini ya da birkaçını kullananlar genelde memnun.

Ben Monese ve TransferWise kullanıyorum, bu ikisi hakkında birşeyler söyleyebilirim.

İkisi de oldukça iyi hizmet veriyor. Destek faaliyetleri de iyi. Genelde bir sorun olmuyor ama olunca makul sürelerde cevap dönüyorlar.

Monese kişisel hesabın yanında şirket hesabı da açıyor.

TransferWise genelde para transferlerinde öne çıkıyor ve öyle biliniyor fakat regülasyonlara tabii bir banka. İsteyene ATM kartı gönderiyor.

TransferWise'da da hem kişisel hem de şirket hesabı var.

İkisini kıyaslarsak Monese'in mobil uygulaması daha iyi, daha kolay.

TransferWise'ı ayıran hizmetleri ise hemen her para biriminde sadece web arayüzünü kullanarak kendinize hesap tanımlayıp o hesaba/o hesaptan İngiltere içinde ya da dünyanın birçok ülkesine para gönderip alabiliyorsunuz. Buna Türkiye de dahil.

TranswerWise'ın para transferi masrafları high street banka dediğimiz diğer geleneksel bankalardan daha az, onlara kıyasla daha uygun.

Bir de TranswerWise'de birden fazla para biriminde hesap tanımladıktan sonra o para biriminden çekim otomatik yapılıyor.

Örnekleyeyim; diyelimki euro hesabı tanımladınız ve Fransa'ya gittiniz. Fransa'da TransferWise kartınızla alışveriş yaptığınızda kartınızdan euro çekiliyor ve bu işlem otomatik, extra birşey yapmıyorsunuz. İngiltere'ye döndüğünüzde ise alışverişlerde sterlin çekiliyor, yine otomatik.
---
mehmetc

New postby rvsgltkn » Fri Jul 05, 2019 8:23 am

TIDE kullanan oldu mu?
Proof of adress istiyorlar mı business account için?

https://www.tide.co/
rvsgltkn

New postby bull market » Thu Jul 25, 2019 4:02 pm

bu işi kurmak için biriktirdiğim para halen türkiye'deki bankamda ve dolar olarak duruyor. O parayı da buraya getirmek için burada dolar hesabı öneren bir banka lazım. iki seçenek var Barclays ya da HSBC

Barclays : 1 ağustos'a randevu veriyor personal hesap için ağustosun 18 i business hesap randevusu

HSBC: randevu veremeyiz size hesap açılışı için
-neden
-tax number yok sizde
-ama şirket kuruldu haftaya pazartesi gelmiş olacak en geç
-tamam gelsin o o zaman appointment için tarih veririz

yani appointment için rendevu alabiliyorum HSBC den ölme eşeğim ölme :)

az önce transferwise dan hesap açtım. hem business hem personal ve de kimlik onayı 10 dakika sürdü. dolar hesabı da var.
bull market

New postby lineofduty » Thu Jul 25, 2019 8:41 pm

bull market wrote:bu işi kurmak için biriktirdiğim para halen türkiye'deki bankamda ve dolar olarak duruyor. O parayı da buraya getirmek için burada dolar hesabı öneren bir banka lazım. iki seçenek var Barclays ya da HSBC

Barclays : 1 ağustos'a randevu veriyor personal hesap için ağustosun 18 i business hesap randevusu

HSBC: randevu veremeyiz size hesap açılışı için
-neden
-tax number yok sizde
-ama şirket kuruldu haftaya pazartesi gelmiş olacak en geç
-tamam gelsin o o zaman appointment için tarih veririz

yani appointment için rendevu alabiliyorum HSBC den ölme eşeğim ölme :)

az önce transferwise dan hesap açtım. hem business hem personal ve de kimlik onayı 10 dakika sürdü. dolar hesabı da var.

Başlangıç için pratik bir çözüm ama yarın öbür gün kredi ( ev alma,işinizi büyütme ve geliştirme için vs..) ihtiyacınız olduğunda street bankalarına ihtiyacınız olacaktır.
lineofduty

New postby Jumanji3 » Fri Aug 02, 2019 9:51 pm

Merhaba,

@lineofduty,

Yazdıkların için teşekkürler, Bir konuda fikrini rica edeceğim;

6 Ağustos'ta gelip, şirket kurulumlarını vs. yapıp geri döneceğim, Türkiye'de aldığım işi tamamlamak 4 ay sürecek ve Ocak'ta ailecek taşınmayı yapacağım. Bu 4 aylık sürede bir adresim olmayacağı için hesap açılışlarında ne yapacağımı düşünüyorum. Yaptıklarım şu şekilde;

HSBC Premier hesap açtım ve kredi kartımı aldım, Premier olup TR adresim ile hesap açtırmam sadece kişisel hesap açmama mı yarayacak yoksa business için de işe yarayacak mı?

İşe yaramayacaksa, bir önerin var mı?

lineofduty wrote:HSBC de nasil acildigini anlatayım bende.

Türkiye

Min.150 bin Tl yatiriyoruz Türkiyedeki HSBC şubesine premier hesap müşterisi oluyoruz.
Yaklaşık 1 hafta içinde HSBC Premier Debit kart ve kredi kartı geliyor Türkiye ki adresinize.
Birinci ay bitince varlık extresi denilen bir extre geliyor e-mail olarak (ben renkli çıktısını aldım bankaya onaylatım)
Bir de Türkiye deki HSBC de sizinle ilgilenen müşteri temsilcisinin kart vizitini alın daha sonra lazım olacak.

Birleşik Krallık

Her hangi bir HSBC şubesine gitmiyorsunuz gittiğiniz şubede mutlaka Premier Müşteri Temsilcisi olsun ısrara Premier müşteri olduğunuzu ve Premier müşteri temsilcisiyle görüşmek istediğinizi belirtin , başkasıyla muhatap olmayın bankada.
En büyük sorun bildiğiniz gibi adres proof banka hesabı açaken Türkiye de Premier müşterisi iseniz UK deki HSBC ,Türkiye den getirdiğiniz extredeki adresi kabul ediyor ve işlemler bu adres üzerinden yürüyor.UK Premier Debit kartınızı Türkiye deki adresinize gönderiyorlar.Daha sonra istediğiniz zaman hsbc.co.uk den Türkiye deki adresinizin yerine herhangi bir proof a gerek olmadan UK adresinizi güncelleye biliyorsunuz.
Bu yolun avantajı acemi ehliyetine veya diğer yollara göre UK ye geldiğiniz gün hesap acabilirsiniz.Diğer yollar 2 hafta sürüyor okuduklarıma göre.Dediğim gibi gelmeden hazırlıklarınızı yaparsanız, geldiğiniz gün hesabınız olur.
Jumanji3

New postby aragandas » Thu Sep 05, 2019 6:36 pm

Selamlar

Herkes kendi deneyimini paylaşmış ben de çok taze bir deneyim paylaşmak istiyorum . Lineofduty nin yukarıda anlattığı yolu ben de izleyecektim . Türkiye'den getirmememe rağmen Premier hesap dökümünü TR deki HSBC şubesinde imzalı olarak istedim ve sağolsunlar hemen e-maille yolladılar. Bununla HSBC şubesine gittim . TR de Premier olduğum için Premier müşteri gibi kabul gördüm . Hesap açtırmak için TR den gelen banka varlık dökümü ve referans mektubunu gösterdim fakat görevli pek fazla ilgilenmedi hemen adres sordu. Adres olarak TR deki adresin geçerli olabileceğini ve kullanabileceklerini soyledim .Görevli o prosedurun değiştiğini söyledi ve geçerli bir adres için ya kira kontratı , ya fatura ya da driver licence olabileceğin soyledi. Tabi ben de hiç birisi olmadığı için tam gitmek üzeredeydim ki dosyada bulunan Monzo hesap dökümü aklıma . Monzo kartını buraya gelmeden önce TR den talep etmiştim , gideceğim adrese yollatmıştım ve bugüne kadar 5 -6 kez kullanmıştım . Ne olur ne olmaz diye hesap dökümünü almıştım. Onu verince kızın yüzünde güller açtı çünkü gerçekten yardımcı olmaya çalışıyordu . Ve Monzo dökümündeki adresi kabul ederek hesabımı açtı. Yani Premier olmanın özel bir odada görüşmek dışında bir faydasını görmedim ama bedavaya alınan Monzo kartın faydasını çok gördüm. Bu anlattığım her bankada veya her HSBC şubesinde geçerli olur mu bilmiyorum.Zannnedersem görevliden görevliye uygulamalar çok değişiyor .Yardımcı olursa ne mutlu bana . Selamlar
aragandas

New postby gagalikirpi » Tue Sep 17, 2019 12:07 pm

aragandas wrote:Selamlar

Herkes kendi deneyimini paylaşmış ben de çok taze bir deneyim paylaşmak istiyorum . Lineofduty nin yukarıda anlattığı yolu ben de izleyecektim . Türkiye'den getirmememe rağmen Premier hesap dökümünü TR deki HSBC şubesinde imzalı olarak istedim ve sağolsunlar hemen e-maille yolladılar. Bununla HSBC şubesine gittim . TR de Premier olduğum için Premier müşteri gibi kabul gördüm . Hesap açtırmak için TR den gelen banka varlık dökümü ve referans mektubunu gösterdim fakat görevli pek fazla ilgilenmedi hemen adres sordu. Adres olarak TR deki adresin geçerli olabileceğini ve kullanabileceklerini soyledim .Görevli o prosedurun değiştiğini söyledi ve geçerli bir adres için ya kira kontratı , ya fatura ya da driver licence olabileceğin soyledi. Tabi ben de hiç birisi olmadığı için tam gitmek üzeredeydim ki dosyada bulunan Monzo hesap dökümü aklıma . Monzo kartını buraya gelmeden önce TR den talep etmiştim , gideceğim adrese yollatmıştım ve bugüne kadar 5 -6 kez kullanmıştım . Ne olur ne olmaz diye hesap dökümünü almıştım. Onu verince kızın yüzünde güller açtı çünkü gerçekten yardımcı olmaya çalışıyordu . Ve Monzo dökümündeki adresi kabul ederek hesabımı açtı. Yani Premier olmanın özel bir odada görüşmek dışında bir faydasını görmedim ama bedavaya alınan Monzo kartın faydasını çok gördüm. Bu anlattığım her bankada veya her HSBC şubesinde geçerli olur mu bilmiyorum.Zannnedersem görevliden görevliye uygulamalar çok değişiyor .Yardımcı olursa ne mutlu bana . Selamlar

Merhabalar,
Hangi HSBC şubesinde hesap açtınız? Her şubenin yaklaşımı farklı okuduğum kadarıyla?
gagalikirpi

New postby azmimavi » Mon Sep 30, 2019 6:29 am

Selamlar bu forumdaki e. Ise yarayacak yazımı yazıyorum.
Provisional driving licence başvurunuzu internetten yapıp hemen alınız. O sizin anahtarınız.
1-Tr de premier iseniz provisional driving licence ile burda hesap açabilirsiniz. Ilk yapmanız gereken internetten kayıt oluşturup yönergeleri izlemek. Yani sonrasında branch e git gel yapacaksınız. 3 haftayı buluyor işlemler.
2- Lloydsun internet sayfasına giriniz ve ordan basic hesabı seçiniz. Size randevu verecekler. En yakın randevu tarihinde gidip basic hesabınızı o gün açtırıp, para eft yapıp bank assesment alabilirsiniz ki diğer bütün bankalarda kullanabilirsiniz. Ben lloydsu sadece bank assesment için kullandım açıkçası çünkü verdikleri kart contactless değil, işe yaramaz.
3- Monzo olmazsa olmaz. En iyi mobil banka. Kesinlikle kullanın. Contactless ı bütün ulaşımda geçerli. Daily cap uygulamasından dolayı oyster card dam daha ucuza geliyor. Bu linkten kayıt yaparsanız 5 pound kazanırsınız.
https://join.monzo.com/r/24r2ahv
4- Gelirken yanınız da maksimum 8 bin pound civarı taşıyabilirsiniz. Fazlası hem riskli hemde sorgulanabilirsiniz. Bütün transferimi transferwise üzerinden yaptım. Kesinlikle daha ucuz. Turkiyeden TL yi bir bankanın hesabına yolluyorsunuz ordan sizin ingilteredeki hesabınıza pound olarak geçiyor. Hiç bir gizli kesintide yok. Ne kadar kesecegini en başta söylüyor. Tek şart parayı gönderenle alan aynı şahıs olmalı.
https://transferwise.com/invite/a/azmim6
5- Business hesap olarak kesinlikle starlingbank öneririm açmak için online uğraşıyorsunuz. Gene lloyds tan aldığımız statement ı burda kullanabiliriz.
Uzun ve meşakatli bir süreç sabır ve şans diliyorum.
azmimavi

New postby musician » Tue Dec 03, 2019 6:47 am

Merhaba Arkadaşlar. İngiltere de banka hesabı açma ile ilgili sıkıntıları hepimiz duymuşuzdur.

Ben söyle bir işlem yaptım. Monzo bank uygulamasını indirip kimlik kartinizi ve ufak bir videonuzu app a yükledim. Adres bilgisini orada yaşayan bir arkadaşımın adresini verdim. Dün başvuru yaptım bugün ise kart adrese ulaştı. Enteresan şekilde hızlı oldu. App üzerinden kartı aktif ettim. Şu anda aktif açık bir accounta sahibim. Buradaki enpara gibi zannedersem. Transferwise ile hesabınıza para gönderip, alışveriş yapabilirsiniz.

İlgilenen arkadaşlar olur diye paylaşıyorum. Oraya gitmeden de hesap açabilirsiniz.
musician

New postby brave » Tue Dec 03, 2019 11:11 am

musician wrote:Merhaba Arkadaşlar. İngiltere de banka hesabı açma ile ilgili sıkıntıları hepimiz duymuşuzdur.

Ben söyle bir işlem yaptım. Monzo bank uygulamasını indirip kimlik kartinizi ve ufak bir videonuzu app a yükledim. Adres bilgisini orada yaşayan bir arkadaşımın adresini verdim. Dün başvuru yaptım bugün ise kart adrese ulaştı. Enteresan şekilde hızlı oldu. App üzerinden kartı aktif ettim. Şu anda aktif açık bir accounta sahibim. Buradaki enpara gibi zannedersem. Transferwise ile hesabınıza para gönderip, alışveriş yapabilirsiniz.

İlgilenen arkadaşlar olur diye paylaşıyorum. Oraya gitmeden de hesap açabilirsiniz.

Merhaba,

Telefon numarasi TR deki numarayi mi verdiniz?
Ben de gitmeden acmak istiyorum hesabimi fakat UK numarasi ister diye dusunmustum.
brave

New postby musician » Mon Dec 23, 2019 6:15 am

brave wrote:
musician wrote:Merhaba Arkadaşlar. İngiltere de banka hesabı açma ile ilgili sıkıntıları hepimiz duymuşuzdur.

Merhaba,

Ben de gitmeden acmak istiyorum hesabimi fakat UK numarasi ister diye dusunmustum.

Evet TR deki numarayı verdim. Kabul ediyorlar.
musician

New postby brave » Mon Dec 23, 2019 8:58 am

musician wrote:
brave wrote:

Merhaba,

Evet TR deki numarayı verdim. Kabul ediyorlar.

Merak ettigim bir konu var, ben de sizin gibi arkadasimin adresini verip hesap acsam.
UK ye gelince baska bir bankada hesapp acarken farklı bir adres versek sorun olur mu, yoksa ayni adresi mi vermemiz gerekir?
brave

New postby brave » Mon Dec 30, 2019 11:43 am

Ben de sizin gibi Monzo hesabımı actım. Simdi merak ettigim konu bu hesaba UK disindan nasil para yukleyebilirim? Sitesinde okudugum kadariyla SWIFT islemlerinde sorun olabiliyormus. IBAN numarası da vermiyor. Siz denediniz mi acaba?
brave

New postby Cgr » Sat Jan 04, 2020 2:02 pm

ben Revolut kullaniyorum TR den para almak ve gondermek icin.
digerleri swifte uye degil sanirim o yuzden TR deki bankalarin swift sisteminde isimleri cikmiyor.
Cgr

Previous

Return to Hyde Park