Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby cagria » Fri Oct 14, 2016 7:20 am

Zgedgn wrote:Bence hiç Barclys e bakmayın çok sinirler. Hemen Turkish bank ya da Metro bank a bakın. anında hallediyorlar.

Selamlar @Zgedgn. Hangi şubesi ve hangi belgeler ile?
cagria

New postby aposto » Sat Oct 15, 2016 12:40 am

Selam,
Sözleşme yaptığımız Agency'den Employment Reference yazısı istedim, bunu Proof of Address olarak kullanacağımı belirttim. Sonra yazıyı alıp Lloyds Bank London Bridge Underground Station'un oradaki şubeye gittim. Hintli eleman yoktu, oradaki görevli kadınlardan birine derdimi anlatmaya başladım. Kadın yine olumsuzlanacaktı ki Hintli eleman geldi. Beni aldı, üst kata çıkardı, 5dk sonra personal account başvurum yapılmış ve Türkiye'deki darbeyi konuşur durumdaydık.
Sözün özü, eleman çok yardımcı, bizi biliyor anlıyor.
"Business account ne olacak" dediğimde, business account manager bir Türk hanfendi var burada seni ona yönlendireceğim dedi. Ancak ne yazık ki beni telefonda arayan hanfendi (o muydu bilmem) bana proof of address olarak ne employment yazısı, ne de personal account'un bank statement'ı (son 3 ayda açıldığı için) olmaz dedi.
Buradaki tavsiyeler üzerine yarın eğer açık bulursam Metro Bank ve Turkish Bank i deneyeceğim. Daha da olmazsa Lloyds'tan alacağım personal account statment'ı ile başka bankaya giderim. Daha da olmazsa artık.. neyse..
aposto

New postby anmac » Sat Oct 15, 2016 11:11 am

ltd şirketi kurdum ama para kazanmadan business bank account açabilir miyiz?
anmac

New postby cagria » Sat Oct 15, 2016 11:57 am

Bilgi için teşekkürler @aposto.

aposto wrote:Selam,
Sözleşme yaptığımız Agency'den Employment Reference yazısı istedim, bunu Proof of Address olarak kullanacağımı belirttim. Sonra yazıyı alıp Lloyds Bank London Bridge Underground Station'un oradaki şubeye gittim. Hintli eleman yoktu, oradaki görevli kadınlardan birine derdimi anlatmaya başladım. Kadın yine olumsuzlanacaktı ki Hintli eleman geldi. Beni aldı, üst kata çıkardı, 5dk sonra personal account başvurum yapılmış ve Türkiye'deki darbeyi konuşur durumdaydık.
Sözün özü, eleman çok yardımcı, bizi biliyor anlıyor.
"Business account ne olacak" dediğimde, business account manager bir Türk hanfendi var burada seni ona yönlendireceğim dedi. Ancak ne yazık ki beni telefonda arayan hanfendi (o muydu bilmem) bana proof of address olarak ne employment yazısı, ne de personal account'un bank statement'ı (son 3 ayda açıldığı için) olmaz dedi.
Buradaki tavsiyeler üzerine yarın eğer açık bulursam Metro Bank ve Turkish Bank i deneyeceğim. Daha da olmazsa Lloyds'tan alacağım personal account statment'ı ile başka bankaya giderim. Daha da olmazsa artık.. neyse..
cagria

New postby aposto » Sun Oct 16, 2016 10:03 pm

Umarım bu bilgiler birilerinin işine yarar. Doğrusu biraz başarısızlık öyküsü oldu ama. Kaldığım yere yakın olduğu için Romford'daki Metro Bank'e gittim. Bankaların kimisi Pazar günü dahi açık oluyor, özellikle Metro Bank şubeleri. Yani Pazar diye çekinmeyin, internetten açık mı diye bakıp gidin (her işlem yapılmıyor olabilir).
Business Account açmak istediğimi belirttiğimde resepsiyondaki adam gayet nazik bir şekilde sorular sordu. O var mı bu var mı (company details, when did u registered, how long have you been here, vs.). Sonuçta sadece 2 haftadır burada olduğumu ve Proof of ID min Turkish Passport olduğunu öğrenince o zaman Proof of Address'in var mı dedi. Employer yazısı var içinde adresim geçiyor dedim. Onu kabul etmeyiz dedi. Personal Bank Account statement'ını alıp getirsem dedim. Yanında bir şey daha vermen gerekir (klasik liste; utility bill, kira sözleşmesi, Nino letter, provisional licence, vs.).
Sonuç.. yine olmadı. Metro bank business account açılışı için 2 adet proof of address istiyor (en azından Romford şubesi).

Personal bank account açılınca statement'ımı alıp banka banka gezeceğim. O zamana kadar ev tutarsam kafam rahat, tutamazsam can sıkılacak..
aposto

New postby anmac » Tue Oct 18, 2016 10:45 am

ben personal account'a Halifax'den, business acoount'a da Bank Of Scotland'dan başvurdum ikisi toplamda 1 buçuk saat filan sürdü ve bir sıkıntı olmadı. Şu an iki hesabında açılmasını bekliyorum, umarım bir sıkıntı olmaz.
anmac

New postby aposto » Sat Oct 22, 2016 11:08 pm

anmac wrote:ben personal account'a Halifax'den, business acoount'a da Bank Of Scotland'dan başvurdum ikisi toplamda 1 buçuk saat filan sürdü ve bir sıkıntı olmadı. Şu an iki hesabında açılmasını bekliyorum, umarım bir sıkıntı olmaz.

üstad olayı baya basit anlatmışsın. ya bende var bi terslik ya da sende NiNo belgesi, Kira Sözleşmesi, Provisional Driving Licence, Şirket yazısı gibi bankaların çok sevdiği dokümanlardan var..

RBS e telefonla business account başvusu yapmıştım ilk geldiğimde. Bir kaç mail ve aramadan sonra sağolsunlar basvurumu ilerletmeyi akıl etmişler. Ama onlar da aynı şekilde proof of address getirin şubeye diyorlar. Faydalı olabilir diyerek listeyi aşağıya kopyalıyorum:

Table B - Forms of acceptable Address Verification
• Electoral register search through a credit reference agency
• Council Tax Bill or Payment Book for the property the customer presently resides at
• Original utility bill / statement less than 6 months old (e.g. gas/electricity/water excluding mobile telephone, internet access or cable TV bills)
• Bank/Building Society/Credit Card Statement (must be less than 6 months old)
o Please note - all utility bills or bank statements being used as address verification must have been posted to your home address. Online bills / statements / printouts cannot be accepted as address verification.
• Current full UK, EU or EEA Photocard Driving Licence** (Please note that EU or EEA driving licences must contain: Photo, Full name, DoB and signature)
• Current signed full UK Driving Licence** (older style paper version)
• Recent original mortgage statement (must be less than 12 months old)
• Solicitor's letter/Land Registry confirmation of recent house purchase (must be less than 3 months old)
• Documentation from the Benefits Agency (Please call for further information)
• Original HM Revenue & Customs issued tax notifications and correspondence** excluding P60 & P45 notifications (Only tax coding, demand or refund notices dated within the current tax year are acceptable)
• Local council rent card or local council tenancy agreement
aposto

New postby brskara » Sat Oct 29, 2016 2:27 pm

selamlar,
ingiltere'de adres ispatı için provisional driving licence almak en mantıklı çözüm yazılanlardan anladığım kadarıyla, ancak ehliyet alma şartlarında adres ispatı gerektiğine dair bir madde var. Yakın zamanda ehliyet alan varsa nasıl işlediği konusunda aydınlatabilir mi?
brskara

New postby aposto » Tue Nov 01, 2016 9:43 am

Aci tecrubeyle ogrendigim onemli bir bilgiyi paylasayim. Belki daha onceden paylasilmistir ama akilsiz bas iste..

Dun Lloyds Bank'e gittim ve 2,5 hafta once basvuru yaptigimi hala hic kimseden bir haber alamadigimi soyledim. Resepsiyondaki kadin bana, online basvurulara donusler 28 gune kadar cikabiliyor, buradan (subeden) basvurursan ayni gun aciyoruz hesabini, yarina randevu vereyim mi dedi : )

Artik elimde kira kontratim var. Umarim hic bir problem yasamadan bu aksama banka hesabim olacak.

@brskara, provisional licence genel gecer bir belge degil kimi sube kabul ediyor kimisi etmiyor. Bir de basvuru sirasinda pasaportu posta ile gondermek gerekiyor. Genelde 10 gun icerisinde geliyor diyorlar ama 30 gun pasaportun onlardan kaldigi olabiliyormus. Yani ulkeden cikmak gerekecekse dikkat etmek gerekiyor.
aposto

New postby zeugma » Thu Nov 03, 2016 3:00 pm

Merhaba arkadaslar,

Lloyds'a business hesap icin basvurdum dun ve bugun donduler BRP uzerinde 'RESTRICTED WORK' ibaresi oldugunu bunu acikliga kavusturan Home Office Letter gerektigini soyledi. Fakat heralde home office'den boyle bir sey istememiz almamiz haftalar surer. Bu konuda bir bilgisi olan varsa paylasabilirsa sevinirim.
Last edited by zeugma on Thu Dec 22, 2016 8:32 pm, edited 1 time in total.
zeugma

New postby Emre » Thu Nov 03, 2016 7:39 pm

@zeugma RESTRICTED WORK için yazı istemeleri çok saçma olmuş. Gereksiz. NatWest ile görüşmeni tavsiye ederim. İnternetten online başvuru formunu doldurup, telefonla arıyorsun. Kimlik ve adres doğrulama için, 2 çeşit belge isteyecekler. Bir şube aracılığıyla göndereceksin. Bunları sağladıktan sonra telefonla uzun bir görüşme yapıyorsun. Mülakat gibi. Ne iş yaptığını, olası müşterilerini, yıllık tahmini gelirini, hesaba ilk başta bir para yatırıp yatırmayacağını vesaire soruyorlar. Sonrasında zaten herşey yolundaysa onaylanıyor. Hesap açılış belgeleri vesaire evine geliyor. Ayrıca ilk 3 yıl business account NatWest'te ücretsiz. Ben 1 yılı aşkın süredir sorunsuz kullanıyorum.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby anmac » Thu Nov 03, 2016 9:26 pm

@aposto personal account için halifax'e pasaport, residence permit ve tenancy agreement verdim yeterli oldu bir hafta içerisinde hesap açıldı. Business account için de aynı şeyleri verdim, ek olarak sadece şirketin companies house numarasını verdim bir sıkıntı olmadı. Adresin gerçek olduğunu teyit etmek için eve biri sizi ziyarete gelecek dendi, şu an onu bekliyorum.
anmac

New postby aposto » Fri Nov 04, 2016 4:42 pm

Selamlar,
Gectigimiz Sali gunu randevumla gittim Lloyds bank'in ise yakin subesine. Patir patir acti hatun hesabi. Debit kartim da bugun gelmis elime. Harikulade.

Bugun de Business Account a basvurdum, haftaya acilir dediler. Acilmazsa Metro ya gidip deneyecegim. Umarim BRP MRP falan diye sikinti cikarmazlar. Basvurumu alan kadin cok caylakti yarim yamalak yanlis ifadeler ile yazdi soylediklerimi. Bir de bu contractor isinden bi haber insanlara contractor lugu anlatmak deveye hendek atlatmak gibi. Client adi veriyorsun, arada Agency var diyorsun kilitleniyorlar. "kontratin bittiginde ne olacak" sorusu ise en sinir bozucusu.

Jobcentre da yarina randevu verdi, NI number vermek icin gormek istiyorlarmis. Neyse ki haftasonu calisiyorlar..

Gercekten bu ulkenin burokrasisini asip da yerlesmek ne yaparsan yap 6 hafta aliyormus en az.
aposto

New postby Berenger » Fri Nov 04, 2016 6:57 pm

Ankara Anlaşması'yla gelip limited şirket açan arkaaşlar employer yazısı işini nasıl hallediyor acaba? Bunu istemeyen bankalar var mı?
Berenger

New postby aposto » Thu Nov 10, 2016 11:09 am

hamdiceylan wrote:2 haftadan sonra BRP üzerinde restricted work yazısının ne anlama geldiğini açıklayan bir home office yazısı istediklerini dile getirdiler. Böyle bi belge almak için Home office ile uğraşmak yerine başka bankaları deneme kararı aldım. Santander, Barclays sıra ile deneyeceğim.

Özetle ilk geldiginizde bireysel hesap için Lloyds bank ideal ancak aynı durum business için geçerli değil.

Basima ayni sey gelince gordum bu mesaji.. Isin ilginci, Lloyds bank business account um icin debit card imi adresime gonderdi bile. Ama bugun bankadaki kadin arayip inceleyen ekip "Restricted Work" nedir diye soruyor dedi.
Bizim ECAA vizesini aciklayan bir HMRC dokumani buldum online. Alintilar yaptim bir dokumana. Formal bir formata soktum. Bugun gidip bankaya o dokumani alin Restricted Work bu dokumanda anlatiliyor demeyi umuyorum.
Kabul edeceklerini sanmiyorum. Olmazsa personal account umdan statement imi alip Natwest ve digerlerini deneyecegim. Lanet olsun!!! Bi bitmediler..
aposto

PreviousNext

Return to Hyde Park