Board index Alaturka Londra Hyde Park

banka hesabı açma

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby Leon » Mon Feb 23, 2009 4:36 pm

Hayir ceviri yok, su kisim adresim diyorsunuz eleman da yaziyor.

Evet faiz onemli, %3 de olsa bir faiz veriyorlar, benim hesabimda 3-5 kurus birikir diyorsaniz bu olayi da sorun.

Kolay gelsin..

belki (cevabi 'tabi ki' olabileceginden) gereksiz bir soru olacak ama, benim uzerime kayitli faturalar sadece kredi karti faturalari, cep tel'inin faturasi bile aileden baskasi ustune yani. kredi karti faturasi ya da muhtarliktan alacagim ikametgah belgesi (saka gibi oldu bu :) ) de ise yarar mi hesap actirirken?
Leon

New postby abbulu » Mon Feb 23, 2009 6:26 pm

kredi karti ekstresi bi ihtimal ise yarayabilir.
abbulu
ROGER WATERS

New postby orange » Tue Feb 24, 2009 1:33 pm

ben ingiltereye gelir gelmez national insuranca numarası almak için telefon acmıstım. bana bir form gonderdiler 2 gun sonra. formu doldurup aynı gun geri gonderdim. 5 gun sonra NI numaramı gosteren bir mektup geldi.

Bu mektup ve pasaportumla birlikte Barclays e gittim. Mektubu kabul ettiklerini söylediler. NI mektubu ve pasaportumun bazı sayfalarının fotokopisini çekip damga vurdular. Bu fotokopilerle birlikte bir form verdiler. bu formu doldurup posta ile gonderdim. Zaten verilen form da adres kanıtı olarak hangisini gösteriyorsunuz diye secenekler var, bu secenekler arasında NI letter da vardı.
Cash card account diye bir account acacaklar, bir cash card bir de debit card gonderecekler (form da debit card isteyip istememek için secenek sunmuşlar, "I also want to apply for connect card" şeklinde, size verilen form la birlikte broşürler de var, orda açıklamasını yapıyor zaten connect card nedir, ne işe yarar diye).
orange

New postby valid » Tue Feb 24, 2009 3:18 pm

Orange bu numarayi almak icin nereyi aramistin ?
valid

New postby orange » Tue Feb 24, 2009 5:38 pm

ben cambridge de yasıyorum, burada jobcentreplus a gittim interview için, bana bir kagıt verdiler bunu arayın onlar size form gonderecekler dediler.

verdikleri numara: 0845 6000 643

bir arkadasım ile interview yapmıslardı, benimle yapmadılar
orange

New postby munu » Tue Feb 24, 2009 6:24 pm

Biraz önce dolaşırken Abbey Bank a girip sordum ve sadece pasaportumun gerektigini söylediler. Bilgilerimi girdiler ama haftaya randevu verdiler, çok yoğunlarmış :)
munu
ROBERT PLANT

New postby valid » Wed Feb 25, 2009 9:20 pm

@munu peki hic bir ucret almiyicaklar mi ?
mesela hsbcnin basic accountinda ayda 6 pound gibi birsey aliniyor diye okumustum ?
valid

New postby munu » Wed Feb 25, 2009 9:36 pm

@valid

Sormadım vallahi, sadece pasaport yeter dediklerinde sevinçten aklıma birşey gelmedi :) Yarın polis kaydı ve bir görüşmem var. Cuma günü arayıp sorarım
munu
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Feb 26, 2009 10:18 am

@munu @valid

munu, Abbey sana actigi hesap icin aylik ucret talep etmiyiektir. Fakat acicagi hesap "Basic Account" dedikleri bir hesap olucaktir. Bir tane banka karti yolluyucaklar sana fakat bu Debit Card degil sadece Abbey'in ATM'lerinden para cekmek icin kullanabilicegin bir kart. Fakat ilk gelis icin gayet ideal, bende ayni sekilde Abbey'den actirmistim. Daha sonra Abbey'den gelen Bank Statament ile gidip Barclays'tan adam akilli hesap actirdim.
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Thu Feb 26, 2009 10:30 am

Abbey Basic Account:

- Ucret talep edilmiyor
- Faiz alamiyorsunuz
- Gelen kart sadece atm lerden para cekmek icin ise yariyor
- max. £10k para yatirabilirsiniz.
abbulu
ROGER WATERS

New postby shanga » Tue Mar 03, 2009 3:22 pm

Az once hsbc'ye gittim,bin turlu sey soylediler pasaport hesabi acmak icin tr deki adresime gelmis bir banka ekstresi gerekir dedi,ki yanimda oyle birsey yok! Tr deki hsbcden almis oldugum referans mektubunun da bir ise yaramayacagini anladiktan sonra Barclays subesine girdim,sagolsun gorevli pek bir konuskandi ama tr ehliyetim,police registration kagidi ve hsmp mektubunun fotokopisini alip current account acti :) Yine de NI mektubu edinmekte fayda var sanirim zaten 2-3 gun icerisinde geliyormus.
shanga

New postby abbulu » Tue Mar 03, 2009 3:33 pm

HSBC baya problemli bi banka. Ben 4 defa gittim her gidisimde istedikleri dokumanlar listesine farkli bisey daha eklediler. En sonunda vazgectim. (Normal hesap icin)
abbulu
ROGER WATERS

New postby nigiri » Tue Mar 03, 2009 4:15 pm

hsbc gercekten zor aciyor. isyeri calisiyor olmasina ragmen epey bir gel git yaptirdilar. dun isyerinden calisma ve adres yazisi yaninda pasaport ile hesap actirdim. inanilmaz olan 10 dakikalik isi 45 dakikaya yaymaya basarmalari. en basta kredi karti vermiyorlar. hesapta birkac ay para olunca ancak kredi karti veriliyormus.
ekstra faiz veren ISA hesabi icin NI numarasi olmasi gerekiyormus. basvurdum bekliyorum.
nigiri

New postby munu » Wed Mar 04, 2009 8:12 pm

Bugün Abbey'deki randevuma gittim ve basic account açtırdım (sadece pasaportla). Çok şükür tüm paramı yatırdım da kafam rahat etti :)
Kart da 10 gün içinde gelecekmiş
Bu arada, bankacı bayanla konusurken 10 yıl önce Midland da hesabım olduğunu söyledim, O da "bir araştır, eğer eskiden hesabın varsa işe yarayabilir" dedi. Yarın bir HSBC ye ugrayacağım bakalım
munu
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Thu Mar 05, 2009 8:18 am

Munu,

Abbey'in hangi subesinde actirdin ? Benim kaldigim yerin yakinindaki Abbey'deki sevimli abla, bu hesabi acmak icin 3 aydir UK'de olmam gerektigini soyleyip duruyor.
erdalax

PreviousNext

Return to Hyde Park