Board index Alaturka Londra Hyde Park

cocuga nasil turkce ogretiriz

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby firetrappp » Sun Feb 24, 2008 6:44 am

Merak ettigim bir konu var.Esim hamile agustos basinda dogum olacak (kismet olursa) merak ettigim cocuga nasil turkce ogretiriz esim ingiliz ve surekli ingilizce konusuyoruz.Cocuk ayni anda iki dili birden ogrenebilir mi? durumu benim gibi olan var mi? Bildigim kadariyla cocuk farkli iki dili konusan ebeveynlerden ikisinide ayni anda ogrenebiliyormus.
firetrappp

New postby diyab » Sun Feb 24, 2008 11:23 am

Buradadaki senin durumunda olan tanidiklar bu problemi yaz tatilinde Turkiyeye gitmekle kismen hallediyor. Mumkun oldugunda cocuklarini tek baslarina bile gonderebiliyorlar. Tr'deki aile es dost, arkadas ortami cocuklarin turkcesini gelistiriyor. Bikac ayda konusulanlari anlamaya basliyorlar.

Burada bir tanidigin esi latin amerikadan kendisi turk. Cocuklarinin birini teyzesinin digerini ananesinin yanina gondermisler. Dondugunde ikiside farkli aksanlarda ispanyolca konusuyorlarmis.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby merci » Sun Feb 24, 2008 11:30 am

@firetrapp
ben çocukluğu çok dilli bir ortamda geçmiş biri olarak,
şunları söyleyebilirim

Eşinle konuşma dilin ne olursa olsun, istisnasız her zaman çocuğunla tek dilde iletişim kuracaksın- Türkçe- ve dışarıda da onunla bu dili konuşacaksın. yoksa kafası karışır.

ayrıca 1,5 2 yaşından itibaren arasıra türkçe televizyon kanallarını izlerken onu yanında bulundurursan seslere aşinaığı artar. Türkiye de
1.dereceden akrabaların var ve tatillerde Türkiye'ye giderseniz de zaten Türkçe konuşan akrabaların varlığı onun Türkçe temelini kullanmasına yardım edecektir. Ayrıca asla yeterince büyüdü deme, dile hakim olabilmesi için 10 yaşına kadar istikrarlı bir şekilde devam etmen lazım.
Kesinlikle yeterli olacak.
bir alternatif var. Eşine Türkçe öğretir ve eşinle evde Türkçe kullanırsan,
eşin çalışıyorsa ve evde dadı olacaksa otomatikman aynı dili öğrenecek, öyle değil ise çocuğun ingiliz kreş sisteminde ingilizceyi arkadaş ortamında çok çabuk kavrayacaktır.2-3 ay içinde adapte olacaktır. Ve hatta onlardan çok daha güzel konuşacağını farkedeceksiniz.

Şimdilik bu kadar, bunu uygulamanın başarısı konusunda senin dikkatin ve disiplinine bağlı..... selamlar
merci
ROBERT PLANT

New postby firetrappp » Sun Feb 24, 2008 4:40 pm

cok tesekkurler gerci tatillerde o kadar uzun kalabilecegimizi sanmiyorum ama isin buyuk kismini burda halledecegiz gibme geliyor :D
firetrappp

New postby erkut » Sun Feb 24, 2008 10:26 pm

@firetrapp,

ayni dertten hatta biraz daha fazlasindan müzdaribiz. Esim de ben de Türk'üz ama Almanya´dan gelip burada yasiyoruz. 1,5 yasinda bir oglumuz var, ikincisi de Mart´in sonunda geliyor insallah.

Edindigimiz bilgilerden sonra cocuga bildigimiz bütün dilleri aktarmaya karar verdik. Ben sürekli Türkce, esim sürekli Almanca konusuyor kendisiyle. 3 yasindan sonra krese gidince de Ingilizce ögrenmeye baslayacak.

1,5 yasindaki oglumun hem Türkce´ye hem de Almanca´ya tepkileri oldukca iyi su anda. Ayni seyi ben Türkce, esim Almanca dedigi zaman da anliyor. Cöp tenekesine iki dille yollayabiliyoruz, uyku zamaninin geldigini iki dilde de anliyor ve bunun gibi bir sürü örnek.

Cilek´i bir tek Almanca anliyor, o baska. hcho´ya selamlar buradan. :)

Aldigimiz bilgiler bunun hicbir sorun teskil etmeyecegi, Hatta aksine ebeveynlerin farkli dil bilme özelliginin mutlaka cocuklara aktarilmasi gerektigi yönünde.

asagidaki linklere bakmani tavsiye ederim:

http://www.multilingualfamily.co.uk/

http://www.bilingualbabies.org/modules/news/

www.wfbilingual.org.uk/index.html
erkut
ROGER WATERS

New postby davsan » Mon Feb 25, 2008 12:21 am

benim almanya'da yasayan ve yine bir turkle evli olan bir kuzenim var. onlarin da cocuklari oldugunda bu cok dilliligi aktarmak istediler- ki bir de bizde arapca var. cozumu benzer sekilde buldular- anne hep turkce,baba hep almanca, babaanne hep arapca konusuyor. kreste de ingilizce ogrenmeye basladi yanlis bilmiyorsam.

su anda 6 yasinda. onu en son gordugumde (4 yasindayken) gozume carpan tek sorun cocugun bazi durumda aklinin karismasiydi. mesela aglarken, yarim turkce yarim almanca konusarak agliyordu. ayni sekilde benimle konusurken (almanca bilmiyorum) turkce konusmaya calisiyor ama, bazi kelimeleri almanca soyluyordu ve aslinda onlarin almanca oldugunu farketmiyordu. yani sanirim, iki ayri dil konustugunun %100 farkinda degildi. ama tabi muhtemelen bu buyudukce rahatlikla duzeltebilecegi bir durumdur...

ha bir de bu ornegini verdigim ciftin ikisi de doktor- anne psikatrist, baba norolog. yani sanirim teknik dogruyu iyi biliyorlardir.
davsan
BAŞKAN

New postby firetrappp » Mon Feb 25, 2008 11:26 am

benim dusundugum cocukla sadece turkce konusup bi de eve digiturk aldimmi olay kismen cozulecek gibi geliyo.herkese tesekkurler
firetrappp

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 11:39 am

Bende 2 ayrı dilin konuşulduğu bir ev ortamında büyümüş bir çocuk olarak, ikincil dili sadece anlayabiliyorum, arada sırada konuşabiliyorum ama çok basit şeyleri söyleyebiliyorum. pratik yaptırmakta fayda var derim bence :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Feb 27, 2008 9:25 am

@firetrapp
Oncelikle terbrik ederim. Bebginiz saglikli, uzun omurlu olur insallah. Cinsiyetine baktirdiniz mi? Erkek adamin erkek oglu mu olacak, erkek damadi mi?

Dil konusunda isin bayagi zor aslinda, anne Ingiliz, cevre Ingiliz, televizyon Ingiliz. Cok caba sarfetemen gerekecek. Cocukla surekli Turkce konusmanin yaninda, normalde ilgileneceginden daha fazla da ilgilenmen gerkecek.

Benim aklima gelen bir cozum de Turkiye'den au-pair getirmek olabilir. Tabi bu imkan meselesi, evinizde ekstra odaniz olmasi lazim herhelde, bir de gelen arkadasin ev icinde yemesi icmesi ile cebine harclik gibi bir yukunuz olur.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby MmarlonN » Wed Feb 27, 2008 10:50 am

@firetrappp, zor iş sana ve eşine kolaylıklar diliyorum. Ama eğlenceli olacağı kesin. Ama sen merak etme ben ara ara gelir amcası olarak ona gerekli ve gereksiz tüm Türkçe kelimeleri öğretir giderim, bir dahaki gelişime kadar da sen uğraşırsın temizlemek için.

Şaka bir yana (bu konu ile ilgili teknik bilgim olmamasına rağmen) dışarıdan bakan biri olarak zor ve kafa karıştırıcı gibi. Anne İngiliz, çevre ciddi İngiliz vs. Ama bir yolu mutlaka vardır, başarılar.

Allah analı babalı büyütsün ufaklığı.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby firetrappp » Wed Feb 27, 2008 11:07 pm

eyvallah hcho sag ol var ol .vallahi erkek mi kiz mi daha belli degil mart sonu gibi ogrenecegiz kismet olursa ama benim tahminim kiz gibi geliyor cunku ultrasonda yerinde durmuyodu.erkek olsa muhtemelen benim gibi uyurdu kipirdamazdi tahminim.:D au pair zor gibi gorunuyo artik tum caba ve gayretimizi gosterecegiz gerci uygar gibi bi amcasi varken heralde cocuk sut ısterken bile kalaylar gibime geliyor:D VER LAN ORDAN SUTU DALLAMA YANINA İKİ FİNDİK FİSTİKDA KOYDA KEYİFLENELİM MUAHBBETLER BOYLE SURER GİBİ GELİYO.yok yok uygar amcasiyla cok yalniz birakmayalim yoksa guzelim turkcemizi sadece uc bes kelimeden ibaret sanmasin velet.:D
firetrappp

New postby MmarlonN » Thu Feb 28, 2008 1:13 am

Sen Uygar amcasına kurban ol, çocuğa Adanalı aksanı ile Türkçeyi öğretirsin filan : ) Sana zor alıştık ona nasıl alışıcaz : )

Neyse şaka bir yana sağlıklı filan olsun da iş dile kalsın, öğrenir bir şekilde. Ben kuzeye turlar düzenler ona güzel dilimizin güzel detaylarını seve seve öğretirim.
// Hayattır seni sevmek !
MmarlonN
BbrandoO

New postby firetrappp » Thu Feb 28, 2008 8:48 am

adana aksaganinin nesi varmis yahu! biz de var iste nolmus aslanlar gibi o da konusur sen kurban ol adanalilara.aman sen dili ogret de detaylarini ilerleyen zamanlarda ogrenir zaten :D.allah razi olsun kardes sagikli dogsun da gerisi cok onemli degil.bu arada persembe sabahi geliyorum unutma beni haa kaybolurum yoksa gurbet ellerde.
firetrappp

New postby baris » Thu Sep 04, 2008 9:45 am

konuyu hortlatiyim dedim :)
firetrap: bebek saglikli umarim?
baris
ROGER WATERS

New postby firetrappp » Sat Sep 06, 2008 2:58 pm

eyvallh baris
bebek gayet saglikli nerdeyse 5 hafta olacak.
adini dylan emir koyduk burda dylan tr de emir haha
zorluklari oluyor ama insan alisiyor
selamlar
firetrappp

Next

Return to Hyde Park