Board index Alaturka Londra Hyde Park

İngilterede araba almak hakkında

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 12:14 pm

Gumtree'den ikinci el arabalar için biraz bakınayım dedim. 600pound'tan 2000pound'a kadar arabalar mevcut, Türkiye'de o fiyatlara BIS yada Şahin Doğan geliyor :) Bu işler nasıl oluyor arkadaşlar? MOT ve TAX tarzında iki adet terimden bahsedilmiş, sanırım almak ve kullanmak bu kadar kolay ve ucuz olmamalı? Ayrıca benzin ve motoron fiyatlarıda yüksek civarlarda mı? (Gerçi ne kadar yüksek olursa olsun düyanın en pahalı benzini canım güzelim ülkem Türkiye'de :))
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkut » Mon Feb 25, 2008 12:50 pm

almak ve kullanmak bu kadar ucuz.

MOT: Arabanin muayenesi. Arabada bir problem yoksa 45-50 kagida uzatirsin her yil.
TAX: Motorlu tasitlar vergisi. Aradigin fiyatlardaki arabalara da yilda en fazla
130-140 verirsin.

benzin olayini da en yakin benzin istasyonunda ögrenirsin. Türkiye´den ucuz iste, gerisi önemli degil.

su siteye de bakabilirsin:

www.autotrader.co.uk
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 1:02 pm

teşekkürler erkut. peki Türkiyede ki trafik sigortası/kasko gibi sigorta ürünlerinin zorunlulukları ve giderleri neler mesela?
haphazard
ROGER WATERS

New postby erkut » Mon Feb 25, 2008 1:33 pm

Maalesef o biraz tuzlu ilk yillarda. Yeni araba almayacagin icin en iyi sigorta "full comprehensive" (TR'de fulkasko) olmayani. O fiyatlarda arabayla, yeni girilen bir sigorta policesinin yillik fiyati minimum 400 pound´u bulur.

Yillari kazasiz belasiz gecirdikce No-Claim bonusunu arttirip, sigortani cok cok daha ucuza getirebilirsin.
erkut
ROGER WATERS

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 1:55 pm

hmm..
bu durumda 575 - 600 pound gibi yıllık bir gideri oluyor bir arabanın... burada araba almaya göre çok daha iyi görünüyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby firetrappp » Mon Feb 25, 2008 4:10 pm

sigorta icin www.gocompare.com bi bak sana bi form doldurtuyolar sonrasinda detayli ucuzdan pahaliya kadar fiyat araligi veriyolar.bende su ehliyet isini halledince ucuz capli bi araba dusunuyorum.ebay da da yelpaze genis araba icin fiyat hakkinda .
firetrappp

New postby deep » Mon Feb 25, 2008 5:25 pm

Ben de sıfır araba bakıyorum, ilk yıl için pek düşünmesem de fikir vermesi açısından. Sıfır araçlarda da OTR Price diye bir kavram var, On The Road demekmiş, tüm tutarları vergileri ve hatta bazı durumlarda yarım depo benzin dahil. "No hidden charge".

Fiyatların çok uygun olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bizde de ciddi farkı yaratan OIV.

Sigorta giderleri için de oranladigimizda burdakinden cok ciddi fark görmedim ben. Bu yıl 1300 kaskoya, 550 trafik sigortasına verdim örnegin.. (TR)
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby deep » Mon Feb 25, 2008 7:21 pm

Bazı sıfır araçların "OTR" fiyatları (tümü pound):

Honda TYPE R: 18K
Civic: 14.5K
Jazz: 9K

Golf GTI: 20K
Golf Plus: 13.2K

BMW 120d: 19K
BMW 530d: 34K
BMW 320d: 28K
BMW M3: 50.6K
Z4: 33.6K

Toyota Auris 14.5K
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 8:57 pm

Şaka gibi deep. :) İnsanlar ucuza arabaya binsin bizde habire bütçe açığı kapatalım :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Mon Feb 25, 2008 10:12 pm

araba almanin maliyetinini ve o parayi odemenin ne kadar mantikli oldugunu belirleyen foksyona muhakkak ki alternatif yolculuk maliyetleri konmali derim.

sonucta zone 1-3 aylik travel card oldu nerdeyse £110 arkadaslar. arabanin depo £40-45e dolmus, cok mu?
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 10:15 pm

bir depo 2 hafta idare ederse dediğin mantıklı davsan. tabii buna park gibi ekstra maaliyetleride eklemek gerekebilir sanırım?
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Mon Feb 25, 2008 10:19 pm

park icin bizim burda (wimbledon) yillik verdigimiz para £65. zaten bir cok yerde "pay&display" makineleri var. eger parking permit'in yoksa onlardan alman gerekiyor. o da additional cost tabi- yalniz hemen her yerde bu pay&display muhabbetleri hafta sonlari ve aksam saat 6.30'dan sonra bedava.

yani calistigin yer ve evinin oldugu yerde parking'i hallettin mi geri parking cost negligable bence...
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Mon Feb 25, 2008 10:27 pm

Davsan baskan karsilastirmayi eksik yapiyor maalesef. Zone 1 ve 2nin bir kismina girmek icin odemesi gereken C-Charge(congestion charge) ve dahi gunlugu 5 pounddan baslayan otopark ucretleri denklemde yok.

Bir de Golf GTI, BMW 530 falan yazan arkadaslar, sigorta sistemini daha iyi incelemenizi oneririm. Erkut'un verdigi fiyatlar iyi halli aile babasi fiyatlaridir.Arabasi en fazla 1.6 ve en az kaza istatistiklerine sahip araclarin sigortasina(read as boring) verilen paralar bunlar. Azicik delikanli isi birsey almaya kalkarsaniz 2-3 katina cikar odeyeceginiz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Mon Feb 25, 2008 10:36 pm

bende hcho'nun bahsettiği şu C-Charge muhabbetini merak etmiştim aslında, şehrin merkezine girişin paralı olma muhabbeti.. Zaten eğer öyle birşey ise araba sadece haftasonları yada akşamları gezilebilicek bir hal alıyor sanırım.. birde hcho iyi halli baba arabasındansa şöyle toy delikanlılar için olan tek kapı 1.6lı arabalar içinde aynı uygulama geçerlimidir? mesela corsa, fiesta, civic tarzı?
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Mon Feb 25, 2008 10:42 pm

c-charge konusunda haklisin- assumption yaptim, o bolgelerde ofisi olan biri ise arabayla gitmez assumption'i. cunku gitmemeli :)

otopark ucreti konusunda da ayni assumption'i kullanarak (i.e. c-charge dahilindeki yerlerde calisanlar zaten ofise arabayla gitmeyecek) bu £5'lik ucretleri hesaba katmayisim anlasilabilir diyorum :) c-charge disindaki yerlerde kurulmus bir cok ofis kendi otoparkini sunuyor zaten. nnitekim benim denklemde "calistigin yerdeki parking permit'i halletme" kosulu var zaten :)
davsan
BAŞKAN

Next

Return to Hyde Park