Board index Alaturka Londra Hyde Park

domuz eti yiyor muyuz?

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby denise » Fri May 16, 2008 8:21 am

Domuz eti diger etler gibi gayet lezzetli (cunku yagli) . Sadece domuz eti degil buradaki koyun ve dana etlerinin de tadi turkiyeden farkli. kani akitmadan hayvani oldurdukleri icin hem daha kirmizi ve hayvan surekli otladigi icin daha yogun bir tadi var gibi geldi bana.
Ama Turkiye deki kurban kavurmasi ustune tanimam :)
Bence de etrafta Tesco yoksa halal yazan yerlerden et almayi dusunmeyin bile.
Ayrica bacon denilen bir lezzet var. domuz momuz hayvan iste hepsi :)
denise

New postby MITOKONDRI » Mon May 19, 2008 9:10 am

Domuz etinin yemegini yiyemem ama arkaaslar italyan prociutto crudo ya da parma ham gibisi de yok yani.. yaninda kavun.. oh mis gibi.. acayip severim kirmizi sarapla.. ama et olarak bende yiyemem.. pizzalarin ustunde gelirse sorun yapmam gerci..
MITOKONDRI
LIFE STYLE GURU

New postby cazkedisi » Sun Apr 04, 2010 8:43 pm

sunday roast tarzi carvery'lerdeki domuz bence guzel oluyor. german salami ve alman sosisi bratwurst da favorilerimizden oldu burada kaldigimiz sure icinde. ham'i de cheddar'la tortilla ile durum yapinca gayet sahane olabiliyor :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby abbulu » Sun Apr 04, 2010 9:23 pm

Ben kendi bilincim dahilinde yemedim ve yememeye de dikkat ediyorum. ASDA (evin karsisi :) ) helal et bolumu var ordan aliyorum genelde ama bazen ingiliz usulu kuzu veya tavuk eti aldigimda oluyor. Yemek yedigim pub/restaurantlar da boyle bir secenegim olmuyor. balik, o yoksa tavuk yemeyi tercih ediyorum boyle bir durumda.
abbulu
ROGER WATERS

New postby gonefishin » Mon Apr 05, 2010 12:53 pm

Domuz etini sevmedim. Buranin dana etini de sevmedim, degisik bir kokusu var. Ilk baslarda tesco value aliyordum acaba bu mu kalitesiz dedim, organic morganik en iyisinden aldim, onu da sevmedim. Tavuklari bizimkilere oranla cok lezzetli bence. Mezgit(haddock) un ucuz olmasi da cok mutlu ediyor beni.

Bunlarin otesinde, bence domuz etinden kacmanin veya sadece helal et yemenin mumkunati yok burada. Bir kere disarida ne eti yerseniz yiyin, kani akitilmadan oldurulmus oluyor. Hadi onu gectik diyelim, pub yemegi yiyeceksiniz. Beefburger istediniz. Adam eti, domuz pisirdigi izgarada pisiriyor, kokusu siniyor domuzun. Hele 1-2 dakka once sosis falan kizarttiysa resmen sosis esansli hamburger yiyorsunuz. Biz fazla dert etmiyoruz ama dert eden icin burada hayat cok zor.
gonefishin

New postby olamalam » Fri Dec 10, 2010 7:00 pm

Valla lise caglarimdan buyana dinsiz imansiz biri olarak domuzdan kacacagimi hic zannetmezdim :) Benim problemim bunca yildir yemedigim icin tadina alisamamam falan da degil, daha once farkli ulkelerde bayila bayila yedim. Ama buradaki domuz etlerinin (bacon ham mam vb.) hic birinin tadini kokusunu sevmedim. Simdi ozellikle yememeye dikkat ediyorum. Avrupali bir kac arkadastan Ingiltere'deki domuz etinin cok guzel olmadigini da duyunca heh, tamam dedim. Tek boyle dusunen ben degilmisim...
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Dec 13, 2010 4:45 pm

Almanyadan gelen Frankfurter ya da bratwurst tipi sosisler de satiliyor.

Helal et konusunda hassas arkadaslar kosher urunlere de bakabilirler. Icinde kati surette domuz eti olmaz, hayvanlari kan akitarak olduruyorlar ve kesen eleman da ehl-i kitap oldugu icin kosher de helal sayiliyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby abbulu » Mon Dec 13, 2010 4:50 pm

@hcho

Bildigim kadariyla ehli kitap(hristiyanlar ve yahudiler de bu gruba giriyor) olmasi yeterli degil, muslumanin kesmesi lazim hayvani besmele ile.
abbulu
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Mon Dec 13, 2010 4:55 pm

domuz eti sevenler için southbank'te açılan cologne christmas market'ta harika alman bratwurst sosisleri var. favorim peynirli olanı :) 3 ocak'a kadar orada.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Dec 13, 2010 5:03 pm

@abbulu

Ehl-i kitap konusunda eminim, hatta saglam yerden referansta verebilirim:
http://www.diyanet.gov.tr/kuran/ayet.as ... &Ayet_No=5
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Dec 13, 2010 5:23 pm

Ben iffetli kadinlarla olan kismi sevdim, musluman erkeklere bir kolaylik getirilmis.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Mon Dec 13, 2010 5:53 pm

@hcho

demekki yanlis biliyormusum. Bilmemek ayip degil, ogrenmemek ayipmis. Ogrendik :)

@olamalam

Evet o kisim iyi :) ama tersi dogru degil.
abbulu
ROGER WATERS

New postby abbulu » Mon Dec 13, 2010 6:01 pm

olamalam wrote:Valla lise caglarimdan buyana dinsiz imansiz biri olarak domuzdan kacacagimi hic zannetmezdim :) Benim problemim bunca yildir yemedigim icin tadina alisamamam falan da degil, daha once farkli ulkelerde bayila bayila yedim. Ama buradaki domuz etlerinin (bacon ham mam vb.) hic birinin tadini kokusunu sevmedim. Simdi ozellikle yememeye dikkat ediyorum. Avrupali bir kac arkadastan Ingiltere'deki domuz etinin cok guzel olmadigini da duyunca heh, tamam dedim. Tek boyle dusunen ben degilmisim...

gerci senin icin cok onemli degil gibi duruyor onceki mesajina gore :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Dec 13, 2010 6:06 pm

Biraz once konu hakkinda bilgisine guvendigim bir arkadasla chatlestim. ilgili dualari okuduktan sonra yahudi veya hristiyan da kurbani kesebilirmis.

@abbulu
genel olarak kuran-i kerim'deki cumleler (belki de ceviriden kaynaklaniyordur) erkeklere hitaben yazilmis. bu yuzden ayni seylerin kadinlar icin gecerli olmadigi sonucuna variliyor. Ancak kuran-i kerim'in butun insanliga indigi dusuncesinden yola cikarsak, kadinlarin da iffetli yahudi ve hristiyanlarla evlenebilmesi gerekir bence.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Mon Dec 13, 2010 6:08 pm

@abbulu
bana iffetli olmayanlar da helal sanirim :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Hyde Park