Board index Alaturka Londra Hyde Park

Londra'da bulamadiklarimiz/ tr'den ozlediklerimiz

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby davsan » Sat Jan 17, 2009 4:48 pm

@outsider

cok guzel yazmissin! denizi, o sonsuzluk duygusunu ben de cok ozluyorum... sirf buyuzden arada bir brighton'a gidip sahile bakiyorum (orasi da deli gibi esiyor ya!).

londra'nin icindeyken de kendimi o "tugladan yapilmis labirentin icndekei fare" hissinden cikartan tek yer buyuk parklar- favorim Regent's Park.
davsan
BAŞKAN

New postby jazzbo » Wed Jan 21, 2009 2:29 pm

Deniz,bogaz ozlemi icin Camden Market'deki regents deresinin kiyisinda efes cekip,ozlem gideren bir grup oldugunu soyluyor sourtimes,hala varlarmi,yapiyorlarmi bilmiyorum.

koprunun altindaki starbucks'un kiyisinda durup biraz yapiyim dedim ama i-ih..kucuksu dan ote bi hava vermedi.Ama yinede ehven-i ser iste.

Bu arada Londra da kacak gocek turk sigarasi bulabilen varmi? Bir aralar kuzeydeki turk kahvelerde elden satiyorladi, hala varmi bu adamlar bilmiyorum
jazzbo

New postby haphazard » Wed Jan 21, 2009 3:10 pm

jazzbo,

illa ki vardir. gecen ucakta gelirken bir turk abimiz yanima oturdu. yolculugun sonuna dogru "hic konusmuyorsun sende yauvv..." diyerek muhabbete basladi.

ilerliyen vakitlerde "sende bos gelip bos gidiyorsun anlasilan" dedi, bende ufo goren mahsum uzayli gibi "efendim?" dedim. akabinde ucagin inmesiyle birlikte cantasinda ki sigaralari gosterdi ve "bunlardan bahsediyorum. gidip gelirken alsan yol parani cikartirsin" dedi. iste o an insanimizda ki girisken ruhu tekrar anlamis oldum. bir muhendis edasi ile ona "peki abi, ben bunlari alicam da nereye saticam ki?" seklinde analatik bir soru yonelttigimde ise aldigim cevap "sen al gerisini hallederiz, pasaport kontrolunden sonra telefonlari degisirz" diyip gidiverdi.

iste o an abinin ak sakalli bir deden farkli kalmamisti benim icin.. cunki pasaport kontrolunden sonra arazi olmustu. daha sonra cikarken bana soyledigi "simdi ben biraz fazla aldim bunlardan, beraber cikalimda yarisini sen almissin gibi olsun" dedigini hatirladim. iste bu da benim londrada bulamadigim tr'den ozledigim bir baska sey.. yasasin turk zekasi!
haphazard
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Jan 21, 2009 5:02 pm

Sanirsam turnpike lane stationin onundeki parkta satiliyor. Adamin teki benim satici olduguma kendini inandirmisti bir seferinde. yok arkadas Turk'e benziyoruz ama satmiyoruz felan kovaladik adami.
Ates olmayan yerden duman cikmaz. Turk sigarasini ozleyenlere duyurulur :D
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Thu Jan 22, 2009 1:47 pm

haphazard wrote:simdi ben biraz fazla aldim bunlardan, beraber cikalimda yarisini sen almissin gibi olsun

Aman diyeyim, onlarin icinden sigaradan baska bir sey cikarsa kodesi boylarsin, derdini de anca Marka Pasa dinler. Almayin kimseden bir sey...
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Thu Jan 22, 2009 4:41 pm

gecenlerde isyerinde mudure(60 yasinda) bir sey soracaktim. masasina yoneldim ve muhabbet basladi;

-Tom..
-Yes sir!
-(utangac bir gulumseme/duraksama ve pesine soru)

estafurlah diyemedim adama, icimde ukte kaldi.
"estafurlah" ne ki? dili cambaz gibi kullanmayi ozlemisim.
baris
ROGER WATERS

New postby attollos » Tue May 05, 2009 4:15 pm

Borulce...

http://www.nablusi.com/resim/data/media ... 5bdbce.jpg

Ne oldugunu bilen bir iki egeli vardir herhalde aramizda...

"Black eyed peas"mis ingilizce adi.. sainsburylerde continental manavlarda aradim bulamadim...
attollos

New postby davsan » Tue May 05, 2009 9:43 pm

kolaylikla buluyorum ben Morrisons'ta. lubye denir bizim orda :) hem guzelligi, direkt ayiklanmis olarak satilmasi. zaten ayiklanmasindaki messaktlilikten dolayi "hizmetci kaciran" da denir.
davsan
BAŞKAN

New postby merci » Fri May 08, 2009 7:24 pm

borulcenin tazesini long bean adi altinda ozellikle cin urunleri/ sebze reyonunda bulabilirsiniz. Bu long bean'i temizlemekte bizim oradakilerden cok daha kolay, bir basini bir sonunu aliyorsun o kadar......
kurusunu tum turk mrketlerinde
bulabileceginiz gibi, konserve seklinde
satilanlarida var.....Hint reyonlarinda da oluyor.
Bizim oralarda ona lubye derler, davsan baskanim ya , yiktin bizi valla , ozledikce pisiriyorum keretayi....Adana taraflarinda adi 'Acabek' Ege taraflarinda ise 'Karni Kara' derler.

Ben en cok Kittayfe denilen bir yabani ot yemegini ozluyorum birakin Londra 'da Turkiye de bile bulamadim baska yerlerde, zaten Turkcesini bilenini de bulamadim. Davsan Baskan'im senin bilme ihtimalin var midir?
merci
ROBERT PLANT

New postby Leon » Sat May 09, 2009 11:23 pm

iki gundur borulce yiyorum, taze borulce, hani su fasulyeye benzeyen sekliyle olan. bunun bi de kurusu oluyor da o yuzden acikca yazdim.
sainsbury's de satiyorlar, ne diye satiyorlar bilmiyorum, paketine bakar yazarim sonra, ama bu ara kampanya var iki paket alirsaniz iki pound'a alabiiyorsunuz toplamda.

benim tr'den ozledigim sut var. evet, bildiginiz inek sutu. burda da sut satiliyor biliyorum ama tr'dekinin tadi farkli oluyodu, bilmiyorum belki psikolojiktir. ilk geldigimde cok farkli gelmisti sutun tadi ama simdi biraz alistim sanirim.
bir de firindan yeni cikmis ekmek ozluyorum tr'den. burda half baked baguette satiyorlar aslinda, onu firina atip hazirlayabiliyorsunuz ama, bilmiyorum, bisiler eksik iste, turk ekmegi farkliydi.
onun disinda su aralar yemeklerimi kendim hazirlayip yedigim icin, yemek konusunda pek bi ozlem cekmedim aslinda. bu kadar yetenekli oldugumu da bilmiyordum yemek yapma konusunda.
Leon

New postby merci » Sun May 10, 2009 9:24 pm

@Leon
yalniz degilsin, ne sutte ne ekmekte....

Malum bugun pazar, pazar sabahi kahvaltisinda esimle fix en cok konustugumuz konu
bu yemeklerin tadi, kendin yapsanda tadi tutturamiyorsun. Esim gecen gun
firinciya sormus ekmek konusunu, suyundan mi unundan mi bilmiyoruz, tutturamiyoruz ne tadini ne kokusunu demis, sabahleyin de yumurtadan sikayetciydik jelatini fazla mi ne?

Hey yavrum hey, nerede o mis kokulu sabah kahvaltilari....
merci
ROBERT PLANT

New postby deep » Mon May 11, 2009 4:21 pm

Biz Turkeyi'den her gelenden Tukas (evet reklamlar) sarma konserve istiyoruz, fiks. En ozel aksam yemegi sarma su anda. Burada Turk marketlerindekiler farkli geliyor bir sekilde...
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby baris » Tue May 12, 2009 10:15 am

Tukas konserve de, dediginiz sutler de, taze ekmek/pide de devamli elimin altinda olan seyler. Yeterki nereye bakacaginizi bilin. Kuzey londra iyi bir baslangic olacaktir :)

Burdaki beyaz ekmekler cok mayali ve islaktir(az pismis). Herhalde size garip gelen budur.
Benim hala tek bulamadigim sey kaymak. Manor house tarafinda bir yufkaci var, en son bir de oraya soriyim.
baris
ROGER WATERS

New postby haphazard » Tue May 12, 2009 1:09 pm

baris,

Yine kuzey londra taraflarinda kaymak bulabilirsin gibime geliyor. Gecenlerde gordum surulebilen beyaz peynir sandim megersem kaymakmis.
haphazard
ROGER WATERS

New postby d_helios » Tue May 12, 2009 1:22 pm

Ben kaymak yerine Sainbury doble thick cream kullaniyorum. Sekil ve tad bakimindan cok yakin.
d_helios

PreviousNext

Return to Hyde Park