Board index Alaturka Londra Hyde Park

Gelmeli miyim hala emin değilim :(

Ayağı yere değmeyen herkes kraliçe hakkında atıp tutabilir

New postby based » Sun Mar 23, 2008 10:54 pm

Merhabalar

HSMP belgelerimi bile toparladım başvuru yapmak için sadece çevirileri yaptırmak kaldı. Ama hala emin değilim. Ama bir yandan da askerlik sorunlarından canım sıkıldı artık.

Forumu okudukça, oraya gelince en azından bir yıl buradakinden daha kötü şartlarda yaşamak zorunda kalacağımız izlenimini edindim. 35.000'lik bir iş bulsam 2.200 aylık, eşimle beraber 4.400. 2400 harcasak, 2000 kalıyor. 5000YTL civarı bi para kalıyor elimizde. Burada da bu civarda bir para elimizde kalıyor zaten. Para biriktirmek için Londra pek cazip değilmiş gibi geliyor.

Bu kadar çileye değer mi sizce? Londra'da yaşayan arkadaşlar yardım lütfen :(
based

New postby merci » Mon Mar 24, 2008 6:51 am

hiç bir şey değilse türkiye de şartlar değişirse daha geniş bir pazarda iş yapma şansın olacak .
Ayrıca Türkiye'de ingiltere deneyimiyle çalışacaksın.
Bunlar hiçbir şey kazanmazsan uzun vadede kazanackların fikrimce.
selamlar

not: başvur nede olsa çıktıktan hemen sonra gitmek zorunda değilsin
6 ay daha düşünecek vaktin var.
merci
ROBERT PLANT

New postby based » Mon Mar 24, 2008 7:38 am

Aslında bekar olsam hiç umrumda değil ama bütün evi dağıtıp gidecem sonuçta.
Askerlik problemi olmasa düşünmezdim gibime geliyor. Belkide iş bulma sürecinin uzamasından korkuyorum.
based

New postby deep » Mon Mar 24, 2008 8:20 am

biraz bush amcadan esinlenmekte fayda var, önce bi başvur sonra düşünürsün doğru mu yaptım diye.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby diyab » Mon Mar 24, 2008 11:22 am

Eger sadece para biriktirmek icin geliyorsan ozellikle ilk birkac sene tr'dan daha kotu bir durumda olabilirsin. Gider/maas orani tr'den daha fazla. Iyi para kazanmak istiyorsan ya kendi isini yapacaksin yada finans sektorune gireceksin.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Mar 24, 2008 4:24 pm

Beyaz yakali emeginde arbitraj imkani coktan sona erdi. Dunyanin hicbir yerinde Turkiye'de yaptiginiz isin aynisini yaparak daha fazla harcanabilir para kazanamazsiniz. Outsourcing mefhumunun bir neticesi bu.

Lakin ben isimde yurumek istiyorum, kabima sigamiyorum, tasmak istiyorum diyorsaniz yurtdisi tek seceneginiz. Burada tavan yok, hayal gucunuz, yeteneginiz ve calisma azminiz tek siniriniz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Mon Mar 24, 2008 5:49 pm

Şahsen benim için askerlik bir neden ama öncelikli değil.. Şu aşamada dünyanın parasını kazanmak gibi bir hedefimde yok ama sadece iyi bir şekilde yaşayabilicek para yeter diyorum.

Bunun dışında yurtdışında ki iş ortamları, tecrübe, vizyon gibi kriterler daha ön planda. Özellikle hcho'nun ikinci paragrafında bahsettiği durum oraya gidip neler yapabiliceğimi görmek adına büyük bir imkan..

Tabii ki bekar olmak, daha yolun başında olmak, Türkiyeye bağlıyıcak durumların olmaması beni şanslı bir konuma itiyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby queerasfolk » Tue Mar 25, 2008 3:40 pm

ben de müthiş kafa karışıklığı içindeyim. böyle durumlarda mantığıma değil duygularıma göre hareket ederim ama daha önce bu konuda kötü deneyimlerim oldu 4 aydan sonra sıkılıp evimi özlemeye başlarım genelde.
konforlu ve relax bi ev ortamı lazım zor koşullara gelemiyorum pek ama artıları eksileri vs koyduğumda herşeye rağmen gidecem gibi zira daralıyorum değişiklik lazım hem iş hem hayat :roll:
queerasfolk

New postby based » Fri Mar 28, 2008 8:16 am

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
Herşeye rağmen bende deneyeceğim. Hayırlısı olsun artık :)
based

New postby haphazard » Sat Mar 29, 2008 6:08 pm

Buradan gitmek için benim bir kaç nedenim daha var;

Sadece trafiğe çıkın ve araba kullanmaya çalışın.. Her 10 15 bazı şehir içi yollarında 5 10 dakkada bir mutlaka sizi strese sokacak taksi, minibüs, otobüs şöförüne denk gelebilirsiniz.

Yaşanılan yerin daha iyi, daha düzenli olması gerekirken, sizden şehrin düzensizliğine ve çarpıklığına alışmanızın beklenmesi.

Tıkır tıkır her aldığın nefesten bile vergi alınırken, her hangi bir işinizin yapılması için tekrar tekrar para istenmesi.

Hastanenin Acil servisine gittiğinizde doktor olmamasına rağmen içeri almaları parayı almaları ve beklemenizi söylemeleri.

İnsanların başka insanların haklarını yemesi ve görmezden gelmesi hatta birde hiç birşey yokmuş gibi anlayış beklemeleri..

Sadece yaşadığım 2 günü düşündüğümde aklıma gelen aksilikler.. Belki bunlar ile İngilterede yada başka bir şehirde de karşılaşıcam, bilinmez. En azından saygı ve kuralların gerçekten(!) uygulandığı bir ülkede olmak bile yeterli.
haphazard
ROGER WATERS

New postby conkbayiri » Sun Apr 20, 2008 10:31 pm

6 aydir dingiltere de olup calisan bir elektronik muhendisi olarak Turkiyeden buraya gelmek isteyenlere onerim gelmeyin:) ilk ise girerken 35k gibi bir parayi alicaginizi dusunuyosaniz size guluyorum. UK tecrubeniz yoksa sizi graduate olarak goruyolar. 35 k almayi dusunenlere sadece guluyorum. bir sene 25k civarindan calismayi goze alin. sonrasi 35 k ya ne zaman cikar o belli olmaz. ayrica ciddi ve kaliteli sirketlerin interview olayi cok sert ve kastirici gercekten isinizde cok iyi degilseniz alinmaniz cok zor. ben isime girerken 3 saat yazili 2 saat sozlu sinava alindim. daha interview e gitmeden 30 dakika telefonda teknik mulakat olmustu birde. ben ayrica istanbulda uluslararasi bi telekom sirketinde 2 sene calismis biriyim. ona ragmen UK tecruben yoksa sen graduate degeri goruyosun. burda 3 sene kesinlikle kalmam istanbulum gibisi yok:) cv de guzel bir tecrube bir experience olsun diye geliyosaniz ama gelin. ama eger ulkenize bagli biriyseniz 3 sene burda kalinmaz unutun:)
conkbayiri

New postby diyab » Sun Apr 20, 2008 10:58 pm

@conkbayiri
Hoca sende vur diyince oldurmussun:) Manchester seni kotu carpmis anlasilan:)
Mulakatlarin profesyonelligi konusunda yerden goge kadar hakkin var. Maas olayi tamamen kendini pazarlama ve ise gore degisir. Eger aradiklari profile cuk oturuyorsan kesenin agzini acarlar. Bir de Manchester maasi Londra'ya gore farklidir. Eger Manchester'da 30 aliyorsan bu Londrada 35 yapar.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby based » Mon Apr 21, 2008 6:31 am

Bütün olumsuz yorumlara rağmen başvurumu yaptım :) 19nisan'da reference numaram geldi. 2 ayıda bulur herhalde sonucun gelmesi.
Bu dönemide kendime bi blog yapıp uğraştığım konularla alakalı yazılar(Spring, Wicket, OSGi ...) yazıp, cv'me de bu siteyi eklemek istiyorum. Bunun iş arama aşamasında yararlı olacağını düşünüyorum. Yazılımcı abilerimiz ne düşünür bu konuda?
based

New postby demokritos » Mon Apr 21, 2008 12:52 pm

Selam @based,
Hayirli olsun. Sanirim JAVAcisin, ben .NET yaziyorum ve yeni geldim sayilir, hala gorusmeler devam ediyor. Nacizane, bir iki yorum yapmak isterim.
Bence, mantikli onerin ve kesinlikle isine yarar. Acikcasi sayfayi refarans etmekten ziyade, kendini nasil sunabilecegin konusunda kendini gelistirmis olursun ve konulari takip etmekle kazanacagin bilgileri interview'larda satabilirsin.
Gecen hafta beni Honda gorusmeye cagirdi, sorun interview'e giden bircok saglam teknik hardcoder yazilimci olmasi. Olabildigince interview questionlarina calis, ve olaylarin architectural backgroundlari hakkinda kendini gelistir.
Ve mutlaka faydasini gorecegini dusunuyorum, bbc sayfasi gibi speaking konusunda ipuclari veren sayfalari dinlemeye calis (veya bbc radio gibi kanallar dinle)
insallah her sey gonlunuzce olur,
demokritos

New postby hcho » Tue Apr 22, 2008 6:30 am

Blog yazacaklara nacizane bir uyarim var. Turklerin programlama ile ilgili yazdigi bloglarabakiyorum durum icler acisi; yorum namina hicbir sey yok. Falanca API nasil kullanilir diye baslik atip, bir kod parcasi yapistirmanin otesine gidemiyor kimse. Iyi de ben o bilgiyi niye senin blogundan alayim? SDKda daha dogrusu ve kapsamlisi zaten var.

Ne yapmak lazim? Kucuk de olsa bir uygulama gelsitirip, yazi dizisi seklinde neyi nasil ve nicin yaptiginizi anlatmaniz faydali olur. Tutorial tarzinda calismalar cikartabilecekseniz etkili olur.

Uygulama gelistirecek vaktiniz yoksa open source projelerden bug bulup cozmek, nasil cozdugunuzde blogunuz da anlatmak iyi bir fikir olur. .NET ile ugrasan arkadaslara Mono'ya bir goz atmalarini oneririm.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Return to Hyde Park